خانه / فریبا کلاهی

فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

برخورد جدی ستاد تنظیم بازار با افزایش هرگونه نرخ در کرج

با هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازار شهرستان کرج برخورد جدی می شود

معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان کرج از فعال شدن تیم نظارتی بمنظور مدیریت قیمت کالاهای اساسی در بازار خبر داد و گفت: افزایش نرخ بنزین تاثیری در قیمت کالاهای اساسی در بازار ندارد و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی به جد برخورد خواهد شد.
«محمدمجرد» با اعلام این خبر افزود: بدنبال تشکیل جلسه فوق العاده ستاد تنظیم بازار استان و مشخص شدن سهمیه بنزین ناوگان حمل و نقل عمومی، خودروهای سنگین و.. علی القاعده نباید این تصمیم تاثیری بر قیمت کالاهای اساسی مردم در بازار داشته باشد لذا مسولان عضو ستاد در شهرستانها موظف شده اند که با هرگونه افزایش قیمت برخورد داشته باشند.
وی در رابطه اقدام فرمانداری کرج درخصوص مدیریت قیمت کالاها در بازار افزود: تیم بازرسی فرمانداری شهرستان کرج با همکاری دستگاه های نظارتی فعال شده است و با هرگونه افزایش قیمت به جد برخورد

نخستین بیمارستان سوختگی غرب کشور در کرمانشاه افتتاح شد

آیین باور- ساخت این بیمارستان از سال ۱۳۸۹ آغاز شد و متأسفانه به علت مشکلاتی که پیمانکار این طرح داشت، عملیات ساخت متوقف شده بود تا در نهایت از ۱۰ ماه پیش با هماهنگی با دادستان و فسخ قرارداد پیمانکار، تکمیل طرح با سرعت بالا در دستور کار قرار گرفت.
بیمارستان گلستان کرمانشاه در زمینی با زیربنای ۹ هزار مترمربع در محوطه بیمارستان امام رضا (ع) در ۵ طبقه ساخته شده و دارای ۵۰ تخت شامل ۳۸ تخت جراحی و بستری و ۱۲ تخت ویژه است.
برای ساخت و تجهیز این بیمارستان که هدیه مقام معظم رهبری به مردم استان کرمانشاه بوده ۵۵ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده که ۳۵ میلیارد تومان برای ساخت و ۲۰ میلیارد تومان برای تجهیز آن هزینه شده است.
تمام تجهیزات این بیمارستان با توجه به حساسیت درمانی بیماران سوختگی و نیاز آن‌ها به مراقبت‌های ویژه بر اساس آخرین استاندارد‌های جهانی تهیه و خریداری شده است.

نخستین طرح کشوری بررسی شیوع ناباروری در ۱۲۰ شهرستان اجرا شد

آیین باور- معاون بهداشت وزارت بهداشت از اجرای نخستین طرح بررسی کشوری شیوع ناباروری در کشور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ۳۱ استان و ۱۲۰ شهرستان کشور خبر داد.

دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: روش انجام این مطالعه از طریق پرسشگری درب خانوار است که توسط حدود ۵۰۰ تیم پرسشگری آموزش دیده انجام خواهد شد.

وی افزود: در این بررسی از حدود ۳۱ هزار خانم پرسشگری انجام می شود. لازم به ذکر است در این مطالعه نیازی به اعلام نام و نام خانوادگی افراد نیست وسوابق باروری افراد به شکل کاملا محرمانه پرسیده خواهد شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: باروری و تزاید نسل از مفاهیم مهم جمعیتی محسوب می شود که همیشه مورد توجه بوده است چرا که بقا و دوام هر جامعه به این موضوع مهم بستگی دارد. با ابلاغ سیاست های کلی جمعیت در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳، وزارت بهداشت برای اجرایی سازی این سیاست ها برنامه های ویژه ای را آغاز کرده است.

وی تصریح کرد: عزم وزارت بهداشت به ویژه در بحث غربالگری، مدیریت و درمان زوجین نابارور بسیار جدی بوده و برنامه ریزی مناسب به منظور پیشگیری، تشخیص به موقع و درمان به هنگام ناباروری نیازمند اطلاعات به روز و مبتنی بر شواهد است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: به نظر می رسد در ایران با افزایش متوسط سن ازدواج و تاخیر در فرزندآوری مشکلات باروری رو به افزایش است. در این راستا و به منظور تعیین شیوع این مشکل سلامت از سال ۱۳۹۵ انجام مطالعه ای کشوری در دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس شکل گرفت.

دکتر رئیسی افزود: برای انجام این بررسی از نظر اساتید برجسته کشوری استفاده شد و با هماهنگی موسسه ملی تحقیقات سلامت و همکاری مراکز تحقیقاتی دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، کرمان و کرمانشاه چارچوب علمی و اجرایی آن طراحی و پس از انجام دو مرحله بررسی آزمایشی از نیمه دوم آبان ماه عملیات اجرایی آن آغاز شد.

وی بیان داشت: انتظار می رود مردم عزیزمان با همکاری همیشگی خود با خدمتگزاران عرصه سلامت، ما را در انجام این مهم نیز یاری کنند تا بتوانیم با استفاده از نتایج این پژوهش و مبتنی بر شواهد علمی برنامه ریزی مناسبی برای زوجین داشته باشیم.

دکتر رئیسی خاطر نشان کرد: از زمان ابلاغ سیاست های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت فعالیت هایی را در زمینه بند سوم این سیاست ها در خصوص مشکل ناباروری آغاز کرده است که از آن جمله می توان به فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی عمومی نسبت به عوامل ایجاد کننده ناباروری و همچنین پیگیری ادغام برنامه ناباروری در نظام شبکه بهداشت و درمان کشور اشاره کرد.

کرج یخ می زند!پیش‌بینی کاهش ۱۰ درجه‌ای دما

سرپرست اداره کل مدیریت بحران البرز از ورود یک سامانه بارشی به استان خبر داد و گفت: این سامانه تا روز سه‌شنبه در استان فعال خواهد بود و باعث بارش برف و در ارتفاعات منجر به کولاک خواهد شد.

محمدرضا فلاح‌نژاد با اشاره به هشدارهای سازمان هواشناسی در خصوص ورود یک سامانه بارشی به استان گفت: این سامانه که از امروز جمعه ۲۴ آبان وارد استان شده است تا روز سه‌شنبه ۲۸ آبان موجب وزش باد شدید و لحظه‌ای، رگبار و رعد و برق، احتمال تگرگ، برخی ساعات بارش برف و در ارتفاعات کولاک برف خواهد شد.

فلاح‌نژادافزود: در پی فعالیت این سامانه، کاهش شدید دما بین شش تا ۱۰ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود؛ بنابراین با توجه به اثر قابل ملاحظه دما و بارش‌های رگباری، آبگرفتگی معابر شهری و سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌های فصلی و همچنین بارش برف و کولاک در ارتفاعات، کاهش دید افقی، لغزنده شدن جاده‌های کوهستانی، ریزش سنگ و رانش کوه، از فرمانداران و روسای ستاد مدیریت بحران شهرستان‌های استان درخواست می‌شود ضمن حفظ آمادگی، نسبت به اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم دستور فرمایند.

وی از مسئولان و دستگاه‌های مختلف موارد زیر را درخواست کرد:

حضور فرمانداران در شهرستان و حفظ آمادگی اعضا ستاد مدیریت بحران شهرستان به منظور مقابله با جاری شدن سیل در رودخانه ها و مسیل‌های فصلی و حوادث ناشی از وزش باد شدید، رعد و برق، ریزش سنگ، رانش کوه و یا هرگونه حاده احتمالی

ایجاد هماهنگی بین نیروهای انتظامی، دستگاه‌های امدادی، ایمنی، خدماتی و نیروهای مردمی

انجام اقدامات بازدارنده و بلادرنگ از جمله صدور پیش آگاهی از طریق رسانه های محلی و مسئولین محلی برای ساکنین مناطق تحت تأثیر شهری و روستایی به خصوص کشاورزان، دامداران، عشایر و حاشیه‌نشینان رودخانه‌ها

تأکید بر عدم تردد از محل های پرخطر، اسکان، چادرزدن و توقف در بستر و حریم رودخانه ها، مکان های مرتفع، تپه ها، زیر درختان ، سیم هوایی برق لوله‌های فلزی و پهنه های آبی و همچنین خودداری از چرای دام در مراتغ و دامنه کوه‌ها

تاکید بر خودداری از سفرهای غیرضروری در جاده‌های کوهستانی و دامنه‌های پرشیب به دلیل احتمال ریزش سنگ

پیش‌بینی مکان‌های امن جهت اسکان موقت

حفظ آمادگی مراکز درمانی و پایگاه‌های امدادی

حفظ آمادگی شرکت‌های خدماتی

حضور شهرداران در محل کار و حفظ آمادگی ستاد مدیریت بحران شهرداری ها

گزارش وضعیت جوی به اداره کل مدیریت بحران

حضور بخشداران در بخش محل خدمت

موبایل، اسکلت نسل‏های بعد را تغییر می‌دهد؟

سر خم شده و چشم‌‏های خیره به صفحه نمایش: میلیون‏ها نفر در سراسر جهان هر روز با همین وضعیت در ملاء عام ظاهر می‌شوند.

به نقل از روزنامه فرانکفوتر آلگماینه؛ دو دانشمند استرالیایی با بررسی تصاویر اشعه ایکس ۱۲۰۰ جوان بین سنین ۱۸ تا ۳۰ سال، شاهد بروز تورم پوستی در پشت گردن ۴۰ درصد از این افراد بودند. به طوری که با کشیدن نوک انگشتان از وسط گردن به سمت بالا، این برجستگی قابل لمس بود. دانشمندان این تغییر در آناتومی را به استفاده بیش از حد از تبلت و تلفن‏های هوشمند نسبت دادند.

در طول زندگی استخوان‏ها با شرایط مختلف محیطی سازگار می‌شوند. به طور متوسط هر فرد در طول روز ۴ ساعت به صفحه موبایل یا کتاب خیره می‌شود. خم شدن سر که نزدیک ۶ کیلو وزن دارد، روی صفحه نمایش منجر به افزایش بار عضلات گردن می‌شود. بدن در این وضعیت، لایه‌های جدید استخوانی را در پشت گردن تشکیل می‌دهد.

اما اسکلت بدن انسان‏‌ها، آخرین بار با تبدیل شدن جوامع شکارچی به جوامع کشاورزی تغییر کرد و اندازه فک آنها کوچکتر شد. این اتفاق اگرچه باعث بروز ضایعات فک و دندان در انسان‌‏ها شد اما تلفظ آواها و حروف F و V را برای آنها ممکن ساخت.

رویش استخوان اضافی در پشت گردن، تا یک دهه پیش تنها در بدن برخی افراد سالمند قابل مشاهده بود. اما به گفته دانشمندان استرالیایی استفاده بیش از حد از فناوری‌های دیجیتال و رشد استخوان اضافی در پشت گردن افراد جوان، می‌تواند آغاز تکاملی دیگر در ساختمان اسکلت بدن انسان باشد.

ورود گردشگر ممنوع!

یادداشت /فریبا کلاهی روزنامه نگار 

گردشــگری عبارت زیبای دهان پرکنی است که تنها برای پزهای عالی مدیران عالی رتبه در جلسات فرمایشی شورای اداری و گردشگری خوب است . وگرمن باشم که پای هر آن کسی را که دوره های تخصصی گردشگری، طبیعت شناسی، ایران شناسی، حقوق  شهروندی ، حقوق ملی ، حقوق محیط زیست و حیات وحش را نگذرانده باشد از هر مکان دیدنی بکر و منهدم شده ایرانم قطع می کنم.

گردشگری در نگاه اساتید فن از دو منظر قابل بررسی است. نخســت، نگاهبانی از میراث پیشــینیان اعم از اماکن و اشیاء به جا مانده از آنان، ادبیات، آداب و رسوم، تغذیــه، و … که شناســنامه مردمان امروز اســت، دوم، بهره مندی از آن در جهت توسعه اقتصادی که به قولی صنعت تلقی می شود. برقراری هماهنگی و تعادل در این میان بسیار مهم و حیاتی است، چرا که از یک سو با هویت و اعتبار یک ملت ســروکار دارد و از سوی دیگر نیازمند مراقبت و حراست برای جلوگیری از تداخل اقتصاد با سرشت ملت است.

حال ما بنی بشر خودخواه یک بار مصرف ! به هر وادی و روستا و شهری گذر کنیم تاثیرات آلوده کننده فرهنگی ، زیست محیطی بسیار جبران ناپذیری از از خود برجای می گذاریم.

عدم وجود نگهبانان طبیعت در اطراف جنگل ها و تالاب ها و یا حتی پارک بان ها در فضاهای سبز، عدم آگاهی والدین  و عدم تربیت کودکان برای حفظ اماکن گردشگری و تفریحی داخلی یک روزه ،کمپینگ ها و نقاط بکر و دور افتاده از یک سو و عدم نصب تابلو های معرفی اماکن گردشگری و فقدان مباحث مهارتی آموزشی در کتب مدارس و دانشگاهی از سوی دیگر، نشان می دهد در بین مدیران شهری، میراثی و گردشگری نیز، اراده و انگیزه ای برای توسعه پایدار، معرفی و حفظ این اماکن وجود ندارد.

روستاها که از جمله ثروت خیز ترین اماکن گردشگری می توانند باشند به واسطه بی رحمی های بعضی طرح های، یا معرفی روستای گردشگری مورد هجمه فراوان تر از ظرفیت تحمل مکان و بار ترافیکی سنگین قرار گرفته، چون جاده آتشگاه ، برغان، جاده چالوس در کرج، عملا گردشگران و روستائیان را دلزده و خسته می کند.

مدیریت گردشگری یعنی داشتن نقشه ای جزئی نگر از پتانسیل های موجود مناطق شهری و روستایی، با ساختار و المانها و شاخصه های مربوط به هرکدام و تعیین ضریب مخرب بودن هدایت مسافر به منطقه ،یا پتانسیل های زیر ساخت توسعه پایدار .

درگردشگری شهری، به علت آنکه جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیار وجود دارد، غالباً مقاصد مهمی محسوب می‌شوند. شهرها معمولاً جاذبه‌های متنوع و بزرگی شامل موزه‌ها، بناهای یادبود، سالن‌های تئاتر، استادیوم‌های ورزشی، پارک‌ها، شهربازی، مراکز خرید، مناطقی با معماری تاریخی ومکان‌هایی مربوط به حوادث مهم یا افراد مشهور را دارا هستند که خود گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. به عبارت دیگر محل سکونت، سرو غذا، ارتباطات، حمل و نقل و سایر خدمات گردشگری در شهرها واقع‌اند که بازدیدکنندگان از مناطق اطراف شهر و خود شهر از آن استفاده می‌کنند.

گردشگری روستایی یعنی ورود به منطقه ای که اکو بوم و معماری ویژه روستایی مناسب با اقلیم در آن رعایت شده و جاذبه های خرید در چهارچوب تولیدات روستایی ،صنایع دستی و زراعت و تماشای باغداری و برداشت میوه و محصول را به تماشا می گذارد و فرصت معرفی فرهنگ روستائیان را برای مسافران فراهم می کند.

حال در استان البرز یا هر استان دیگری بگویید کدام شهر گردشگر پذیر است که موفق بوده ؟ یا موفقیت آن تنها در بعد اقتصادی نیست؟ آیا توانسته ایم به تبادل فرهنگ ها و رواج شادی و سلامت روان گردشگران و مکان میزبان، نمره ای بیافزائیم؟ آیا ما مدیران متخصص گردشگری و گردشگران آزموده پرورده ایم؟

پاسخ با شماست .