خانه / فریبا کلاهی

فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

پنج سال پس از سیمین بهبهانی …..

آیین باور – سیمین خلیلی معروف به سیمین بـهبهانی از شاعران برجسته ایرانی است که در تاریخ ۲۸ تیر ۱۳۰۶ در تهران متولد شد و ۲۸ مرداد ۹۳ در ۸۷ سالگی درگذشت.

این همه واژگانی است که می شود درباره سیمین گفت درحالیکه نیازی به توضیح نداشته باشد. او عمیق بود. زن بود، هنرمند بود و جامعه شناس. او درد زمانه خود را با زبان شعر و ابزار مدرن در قالب غزل و قافیه های سنتی به هم می بافت تا ریسمانی بسازد که از پنجره این اتاق دم کرده به آسمان راهی یابد. سیمین ساده بود اما درکِ میزان فهم او آسان نیست . او خوب دیدن و درست گفتن را بلد بود. و از معدود زنان ادیب تاریخ ایران که جوان مرگ نشد و فرصت بیان حرفهای زنان زمان خود را پیدا کرد.

وی فرزند عباس خلیلی (شاعر و نویسنده و مدیر روزنامه اقدام) بود و به دو زبان فارسی و عربی شعر می‌گفت و حدود ۱۱۰۰ بیت از ابیات شاهنامه فردوسی را به عربی ترجمه کرده بود و در ضمن رمان‌های متعددی را هم به رشته تحریر درآورد که همگی به چاپ رسیدند.

مادر او فخرعظما ارغون بود که فارسی و عربی و فقه و اصول را در مکتبخانه خصوصی خواند و با متون نظم و نثر آشنایی کامل داشت و زبان فرانسه را نیز زیر نظر یک مربی سوئیسی آموخت. او همچنین از زنان پیشرو و از شاعران موفق زمان خود بود و در انجمن نسوان وطن‌خواه عضویت داشت و مدتی هم سردبیر روزنامه آینده ایران بود. او همچنین عضو کانون بانوان و حزب دموکرات بود و به عنوان معلم زبان فرانسه در آموزش و پرورش خدمت می‌کرد.

پدر و مادر سیمین که در سال ۱۳۰۳ ازدواج کرده بودند، در سال ۱۳۰۹ از هم جدا شدند و مادرش با عادل خلعتبری (مدیر روزنامه آینده ایران) ازدواج کرد و صاحب سه فرزند دیگر شد.

سیمین بهبهانی در سال ۱۳۲۵ با حسن بهبهانی ازدواج کرد و به نام خانوادگی همسر خود شناخته شد. وی از این ازدواج دو پسر با نام‌های علی و حسین، و یک دختر به نام امید دارد. ابوالحسن تهامی نژاد دوبلور و صداپیشه ایرانی، داماد اوست. سیمین بهبهانی در سال ۱۳۴۹ از حسن بهبهانی جدا شد و در همان سال با منوچهر کوشیار که در دوران دانشجویی با او آشنا شده‌ بود، ازدواج کرد. منوچهر کوشیار تیرماه ۱۳۶۳ در اثر عارضه قلبی درگذشت.

فعالیت‌های حرفه‌ای سیمین بهبهانی

سیمین بهبهانی از کودکی و جوانی سری پر شور داشت. چندان که هم سابقه تحصیل در مدرسه عالی مامایی را داشت و هم در دانشکده حقوق دانشگاه تهران و نیز همکاری با شماری از مطبوعات را. وی به “بانوی غزل” شهرت دارد و برخی از اشعار او به اندازه آثار کلاسیک شعر فارسی مشهور و محبوب‌اند و به خاطر تسلطی که بر اوزان شعر فارسی داشت و وزن‌های جدیدی که خود ایجاد کرده بود مورد استقبال سازندگان آثار موسیقایی قرار گرفت. تازه‌ترین مورد، سروده «چرا رفتی» با صدای همایون شجریان است.

مهم‌ترین تخصص شاعرانه سیمین بهبهانی که موجب حیرت و تحسین می‌شد کشف، به کارگیری یا ابداع اوزان تازه و نیز سرودن اشعار در مصراع‌های طولانی بود در حالی که وزن را با دقت رعایت کرده بود و با مهارتی خیره کننده قالب‌های کهن را در شکل تازه و با مضامین مدرن عرضه می‌کرد و چندان در این کار و خلاقیت‌های نوآورانه در عرصه غزل چیره دست بود که «نیمای غزل» لقب گرفت.

سیمین بهبهانی در ۱۳۴۸ به عضویت شورای شعر و موسیقی درآمد. سیمین بهبهانی، هوشنگ ابتهاج، نادر نادرپور، یدالله رؤیایی، بیژن جلالی و فریدون مشیری این شورا را اداره می‌کردند. خانم بهبهانی در سال ۱۳۵۷ عضویت در کانون نویسندگان ایران را پذیرفت.

سیمین بهبهانی پیش از انقلاب برای رادیو ترانه هم می‌سرود و خوانندگانی چون شجریان، الهه، گلپایگانی، داریوش، ایرج، عارف، سپیده، کورس سرهنگ زاده، رامش، عهدیه، سیما بینا، پوران، دلکش و مرضیه… سروده‌های وی را خوانده‌اند. سیمین بهبهانی مدتی هم عضو شورای موسیقی رادیو و تلویزیون ملی ایران بود. وی همچنین تا هنگام مرگ ریاست افتخاری هیئت امنای کتابخانه صدیقه دولت‌آبادی را برعهده داشت.

جوایز و افتخارات

در ۱۳۷۸ سازمان جهانی حقوق بشر در برلین مدال کارل فون اوسی یتسکی را به سیمین بهبهانی اهدا کرد. در همین سال نیز جایزه لیلیان هیلمن / داشیل هامت را سازمان دیدبان حقوق بشر به وی اعطا کرد.

در سال ۲۰۰۸ نخستین دوره جایزه بیتا برگزار و جایزه به سیمین بهبهانی اهدا شد.

در هفتم شهریور سال ۱۳۹۲ (۲۹ اوت ۲۰۱۳) جایزه یانوش پانونیوش (Janus Pannonius) از سوی انجمن قلم مجارستان، در شهر پچ کشور مجارستان با حضور سیمین به وی اهدا شد. این جایزه شامل تندیس و پنجاه هزار پوند بود. در این مراسم، فرزانه میلانی مترجم آثار سیمین به زبان انگلیسی نیز حضور یافت.

کتاب‌های منتشره از سیمین بهبهانی

سه‌ تار شکسته (۱۳۳۰/۱۹۵۱)

جای پا (۱۳۳۵/۱۹۵۴)

چلچراغ (۱۳۳۶/۱۹۵۵)

مرمر (۱۳۴۱/۱۹۶۱)

رستاخیز (۱۳۵۲/۱۹۷۱)

خطی ز سرعت و از آتش (۱۳۶۰/۱۹۸۰)

دشت ارژن (۱۳۶۲/۱۹۸۳)

گزینه اشعار (۱۳۶۷)

درباره هنر و ادبیات (۱۳۶۸)

آن مرد، مرد همراهم (۱۳۶۹)

کاغذین‌جامه (۱۳۷۱/۱۹۹۲)

کولی و نامه و عشق (۱۳۷۳)

عاشق‌تر از همیشه بخوان (۱۳۷۳)

شاعران امروز فرانسه (۱۳۷۳) [ترجمه فارسی از اثر پیر دوبوادفر، چاپ دوم :۱۳۸۲]

با قلب خود چه خریدم؟ (۱۳۷۵/۱۹۹۶)

یک دریچه آزادی (۱۳۷۴/۱۹۹۵)

مجموعه اشعار (۲۰۰۳)

یکی مثلا این که (۲۰۰۵)

با مادرم هم‌راه ـ زندگی‌نامه خود نوشت (۱۳۹۰)

شعر زمان ما (۱۳۹۱)

مجموعه اشعار سیمین بهبهانی (۱۳۹۱)

درگذشت سیمین بهبهانی

سیمین بهبهانی که به علت مشکلات تنفسی و قلبی در بیمارستان پارس تهران بستری بود، از پانزدهم مرداد در کما به سر می‌برد و سرانجام ساعت یک بامداد روز سه شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ خورشیدی برابر با ۱۹ اوت ۲۰۱۴ میلادی، در سن ۸۷ سالگی درگذشت. پیکر او با حضور مردم و ادیبان و هنرمندان از مقابل تالار وحدت تشییع شد و در بهشت زهرا در مقبره خانوادگی و کنار پدرش به خاک سپرده شد. در این مراسم حاضران بارها سرودهای «مرغ سحر» و «مرا ببوس» را با هم خواندند و در برخی مواقع با صدای دست، شعار «سیمین بهبهانی در دل ما می‌مانی» و «سیمین بهبهانی هویت ایرانی» را سر دادند

پس از ۸۰ سال؛به یاد بود کمال هنر که چنین روزی بوم هجرت کشید…

آیین باور – ۲۷ امرداد ماه ۱۳۹۸ هشتادمین سال درگذشت کمال الملک هنر است که نقاشی و نجابت را در اوج بر صفحه تار تاریخ آن زمان کشید و نام خوش از خویش جای گذاشت . باز جای شکرش باقی است که خیابانی به نام او ثبت شد آنهم در زمانه ای که شهر و دیار ما هیچ کوی و برزنی به نشان هنرمندانمان ندارد. همین کرج غریب که از در و دیوارش هنرمند و نام آور و حکیم بالنده شده فقیر ترین است در علم نام گذاری معابر! و در ازای نام نیکان عرصه حکمت و هنر حتی یک میدان، پل یا خیابان ثبت نشده است .

محمد غفاری معروف به کمال‌المُلک نقاش ایرانی (۱۲۲۴ کاشان- ۱۳۱۹ نیشابور) یکی از مشهورترین و پر نفوذترین شخصیت‌های تاریخ هنر معاصر ایران به شمار می‌آید. او برادرزاده صنیع‌الملک است.وی در یکی از خانواده‌های هنرمند و سرشناس در کاشان چشم به جهان گشود. غفاری پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در کاشان به همراه برادر بزرگترش به تهران آمد و در دارالفنون در رشتهٔ نقاشی ادامه تحصیل داد. پس از گذشت سه سال تحصیل وی در دارالفنون، هنگامی که ناصر الدین شاه از این مدرسه بازدید می‌کرد، کار او را پسندید و وی را به دربار فراخواند.

آرامگاه کمال‌الملک بنایی است در شهر نیشابور بنا در نزدیکی آرامگاه عطار نیشابوری در محله شادیاخ (عرفان کنونی) است.

طراح این بنای یادبود هوشنگ سیحون است و در مراسمی در تاریخ ۱ آوریل۱۹۶۳ –۱۲فروردین ۱۳۴۲ خورشیدی رونمایی شد. سازندگان این آرامگاه چند کارگر نیشابوری بودند که در مراسم رونمایی از آنان توسط دولت وقت قدردانی شد.

تالارآینه

تولد و خانواده

صنیع الملک از اولین تحصیل کردگان ایرانی در فرنگ و از افراد پرنفوذ دوره قاجار بود. محمدغفّّاری تحصیلات اوّلیّه‌اش را در مکتب مکاتب زادگاهش گذراند. پدرش میرزا بزرگ که همچون پدرانش دارای حرفهٔ نقاشی بود، ابو تراب، پسر بزرگترش و محمّد را برای ادامه تحصیل راهی تهران کرد. او با خواهر مفتاح الملک یکی از مقامات دربار ازدواج کرد که ثمرهٔ این ازدواج یک دختر به نام نصرت و پسری به نام حسین علی خان شدم

پس از کشته شدن ناصر الدین شاه کمال الملک برای مطالعه به اروپا رفت. (۱۲۷۶ ش) مدتی بیش از سه سال را در فلورانس، رم و پاریس گذرانید؛ و در موزه‌ها به رونگاری از آثار استادانی چون رامبراند و تیسین پرداخت. در پاریس با فانتن لاتور آشنا شد. 

بازگشت به ایران

بازگشت کمال الملک به ایران، مصادف با انقلاب مشروطه شد. او اگرچه به مشروطه خواهان متمایل بود ولی در جنبش مشروطه مشارکت مستقیم نداشت. در این هنگام کمال الملک با انتشار مقالات و ترجمه برخی آثار ژان ژاک روسو و دیگر نویسندگان آزادی خواه فرانسه، به سهم خود با حرکت مردم، همراه گردید. در سال‌های بعد، مدیریت مدرسه صنایع مستظرفه را بر عهده گرفت. در این مدرسه با کوشش فراوان به پرورش شاگردان همت گماشت که زبده‌ترین‌شان، خود استادانی در مکتب او شدند.

سرانجام محمد غفاری (کمال الملک) در ۲۷ مرداد سال ۱۳۱۹ه.ش ساعت ۲ بعدظهر روز یکشنبه بر اثر کهولت سن بیمار شد و درسن نود وپنج سالگی در منزل نوه دختری اش چشم از جهان فرو بست.او وصیت کرده بود که در باغ خودش واقع در حسین آباد دفن شود مدفنش محل استراحت دوستان ودوست دارانش باشد‚اما بنا به دلایلی وی را در نیشابور‚مجاور مزار شیخ فرید الدین عطار نیشابوری به خاک سپردند. 

سبک کمال‌الملک

کمال الملک از همان آغاز فعالیت هنری اش تمایلی قوی و آشکار به روش و اسلوب طبیعت گرایی اروپایی داشت. با ظهور کمال الملک وظیفه‌ای جدید برای نقاش دربار معین شد. او می‌بایست رویدادها، اشخاص، ساختمان‌ها، باغ‌ها و غیره را همچون عکاسی دقیق ثبت کند تا به عادی‌ترین مظاهر زندگی و محیط درباری سندیت تاریخی بخشد. بی سبب نیست که کمال الملک در این دوره اغلب پرده‌هایش را با افزودن شرحی درباره موضوع رقم می‌زد. (مثلاً: طبیعت بیجان با گلدان و پرنده شکار شده، ۱۲۷۳خ) با این زمینه فکری و هنری کمال الملک به اروپا رفت. هدف او شاید فقط ارتقای سطح دانش فنی اش بود.

در موزه‌های اروپا، آثار استادان رنسانس و باروک را دید و شیفته آنها شد. منطقاً او به لحاظ فرهنگی، ذهنی و سابقه هنری آمادگی رویارویی و احتمالاً بهره گیری از جنبش‌های دریافتگری (امپرسیونیسم) و پسا-دریافتگری را نداشت. اما زیبایی‌شناسی کلاسیسیسم رنسانس و سبک و اسلوب بغرنج هنرمندانی چون رامبراند را نیز به درستی درک نکرد  با این حال آکادمی گرایی در او قوت گرفت؛ و هنگامی که به ایران بازگشت بیش از پیش به هنر دانشگاهی سده نوزدهم وابسته شده بود. 

مفبره کمال الملک

نام اصلی: محمد غفاری

نام(های) دیگر: کمال‌الملک

زادهٔ: ۱۲۲۴ خورشیدی – کاشان

درگذشت: ۲۷ مرداد ۱۳۱۹ – نیشابور، خراسان

جایگاه خاکسپاری:  آرامگاه کمال الملک، نیشابور

همسر(ها): زهرا خانم (ازدواج ۱۲۶۲-درگذشته ۱۲۹۷)

فرزندان :

دختران: نصرت، تولد: ۱۲۶۳

پسران: حسینعلی خان، وفات: ۱۲۹۶

ملّیت: ایرانی

جایگاه زندگی: کاشان، تهران و پاریس

دین: شیعه

رشته: نقاش

واکنش سازمان نظام پزشکی به برنامه شبکه سوم سیما

به دنبال پخش برنامه ای از شبکه سوم سیما مبنی بر تخریب پزشکان ،مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی در نامه ای خطاب به مدیر شبکه سوم سیما خواستار تجدید رویه در ساخت برنامه هایی با مضمون توهین به جامعه پزشکی شد.

بسمه تعالی

جناب آقای علی فروغی

مدیر محترم شبکه سوم سیما

با سلام و احترام؛

امروز مورخ ۲۷ مردادماه۱۳۹۸ در ساعت ۸:۳۰ صبح شاهد پخش برنامه ای از آن شبکه بودیم که از بینندگان خود می پرسید: به نظر شما چرا برخی پزشکان از پرداخت مالیات فرار می کنند؟ و در پاسخ چهار گزینه سخیف زیر نهاده شده بود!

  1. چون پولی که قرار است صرف مالیات کنند ، صرف افزایش کیفیت درمان می کنند
  2. چون نمی خواهند کسی از درآمدشان باخبر شود
  3. چون فکر می کنند جزو اقشار آسیب پذیر هستند
  4. چون خونشان قرمزتر است

سازمان نظام پزشکی چون شبکه سوم سیما را یکی از شبکه های منادی نشاط و جوان گرایی که اصل “سلامت” جامعه است ، می داند ، پخش چنین برنامه هایی را ناخواسته وبدون غرض می داند اما داشتن چنین اعتقادی مانع آن نیست که به طور جدی نگرانی خود را از آن چه خواص “نحله نفوذ” دانسته؛ اعلام ننمائیم!

از شبکه ای با این نگرش؛ بسیار متعجب هستیم که نادانسته “قلب سلامت” کشور را هدف قرار داده و با عبارات سخیف سعی بر بدبین کردن افکار عمومی نسبت به جامعه پزشکی دارد.

از تضعیف؛ بهتان و هجو جامعه پزشکی کشور چه کسانی سود می برند؟ اکنون که بعد از دهه های متوالی تلاش؛ علم اندوزی و پژوهش؛ جامعه پزشکی کشور در قله ی رفیع اعتماد ملت قرار گرفته است و جز تعدادی نورچشمی، کسی درمان در خارج از کشور را به داخل ترجیح نمی دهد. خالی کردن دل ملت چه هدفی را دنبال می کند؟

از شما سوال می کنیم ، اگر عزیزتان ، اگر جگرگوشه تان بیمار شد ، قرار است برای درمان پیش کدام “فراری” او را تیمار نمائید؟!

همکاران من طی دوران متوالی تاریخی چه قبل از انقلاب و چه پس از آن کشور را از پیچ و خم های متوالی حوادث، بلایا، ترورها- جنگ ها ، زلزله ها ، سیل ها و … عبور داده و با لطف الهی خواهند گذراند و از هر گرایش ودیدگاهی در این یک مورد که “هجمه های ناشیانه” را به “درمان داهیانه و عاشقانه” پاسخگو باشند؛ ترجیح می دهند.

شما را دوست خود دانسته و پخش چنین برنامه هایی را ناشیانه و فرای دوراندیشی می دانیم و به عنوان دوستانی دلسوز در کنار شما، از حضرتعالی ، همکارانتان، مدیران ارشد و میانی ، تهیه کنندگان و عوامل اصلی تهیه برنامه می خواهیم نسبت به این رویه تجدید نظر نمایند.

در پایان به ذکر یک جمله بسنده می کنیم “غصه” خواهیم خورد ولی اجازه ندهید تا شاهد نابودی یکی دیگر از مشاغل زحمت کشی باشیم که فرزندان این مملکت هستند و ماندن را بر رفتن ترجیح داده اند.  

دکتر حسین کرمانپور

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی

مدیریت صحیح پسماندخشک اجرا می‌شود: پایان عمر چرخ دستی‌ها در کرج

معاون خدمات شهری شهرداری کرج: با هدف جلوگیری از ایجاد آلودگی، حفظ محیط زیست شهری و مدیریت صحیح پسماندهای خشکِ ارزشمند، چرخ دستی‌های ضایعاتی جمع‌آوری می‌شوند.

محمدرضا زین العابدینی افزود: وجود چرخ دستی‌های جمع‌آوری غیرمجاز پسماند خشک موجب ایجاد فضای نا امن و ترافیک در معابر اصلی و فرعی می‌شود.

وی با بیان اینکه علاوه بر این‌ها آلودگی بصری یکی دیگر از مواردی است که با فعالیت غیرمجاز چرخ‌دستی‌ها به وجود می آید، یادآور شد: فعالیت عوامل غیرمجاز و تفکیک مواد بازیافتی از پسماندهای شهری موجب پراکنش پسماندها در سطح خیابان ها، کوچه ها، جوی‌های آب و در مجموع معابر اصلی شهری شده که این موضوع باعث زحمات فراوان به پاکبانان فعال و نهایتا تحمیل هزینه های سنگین بر مدیریت شهری شده است.

معاون شهردار کرج با اشاره به ادامه‌دار بودن طرح جمع‌آوری چرخ دستی‌های غیرمجاز؛ از شهروندان خواست پسماندهای تفکیکی خود را به خودروها و مراکز مجاز که از سوی سازمان مدیریت پسماند در سطح مناطق دهگانه فعالیت دارند، تحویل دهند.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج ادامه داد: علاوه بر چرخ‌دستی‌ها، مراکز غیرمجاز جمع‌آوری پسماند هم در نقاط مختلف شهر فعالیت دارند که از نظر بهداشتی و زیست محیطی مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کرده‌اند که این مراکز نیز جمع‌آوری می‌شوند.

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

سال گذشته سهم پروژه های آبخیزداری کشور از محل صندوق توسعه ملی که به دستور مقام معظم رهبری اختصاص یافت،۲۰۰ میلیارد دلار بود.سهم البرز از این اعتبار  ۲۰۰ میلیارد ریال  تعیین شد که از محل این اعتبار در استان، پروژه های مختلف آبخیزدای اعم از مکانیکی و بیومکانیکی در ۳۸ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی انجام شد.

به گفته حامد فرضی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، این پروژه های آبخیزداری در حوزه های بحرانی از لحاظ سیل خیزی به صورت ۱۰۰ درصد انجام شد که اجرای این به جز با مشارکت مردم و جوامع محلی میسر نمی شد به طوریکه ۳۰ درصد این پروژه ها با همراهی مردم بوده است.اولویت اجرای پروژه های آبخیزداری در سال گذشته در بالادست ۲ سد کرج و طالقان بوده که در سنوات گذشته با یک بارندگی کوچک با ایجاد سیل روبرو بودیم که همراه با آن مخاطرات زیادی را برای مردم پایین دست به همراه داشت.

فرضی به دستاوردهای اجرای این پروژه ها در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بارزترین نتیجه آن را در فروردین ماه سال جاری شاهد بودیم به طوریکه علیرغم بارندگی های شدیدی که در البرز داشتیم کوچکترین خطری برای مردم روستاها در دل حوضه های آبخیز به وجود نیامد.

اختصاص ۳۶۶ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای البرز

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز به اختصاص ۱۵۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به کارهای آبخیزداری کشور اشاره کرد و افزود: از این میزان ۳۶۶ میلیارد ریال به البرز اختصاص یافته است.بر اساس برنامه ریزی ها و پیش بینی های انجام شده اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری طرح ریزی شده که عملیات اجرایی تمام پروژه های مکانیکی آغاز شده و پیشرفت خوبی داشته و پروژه های بیولوژیک، جنگل کاری و کاداستر هم عملیاتی می شود

برگزاری جشن انفال البرز تا پایان سال آینده

فرضی به سند دار کردن اراضی ملی و تثبیت حاکمیت دولت بر این اراضی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: تا کنون ۱۵۳ هزار هکتار از عرصه های فاقد سند در سامانه ثبت بارگذاری شده که تا پایان شهریور ماه امسال سند تک برگی این اراضی صادر می شود.وی ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال ۹۹ بتوان تثبیت حاکمیت را بر اراضی ملی با صدور تمام اسناد داشت و جشن انفال را برگزار کرد. البرز یکی از استان هایی است که عرصه های بیابانی زیادی دارد که بخشی از آن به عنوان کانون های بحرانی ریزگرد نیز به شمار می روند که تبعات آن نه تنها استان البرز بلکه استان های همجوار را درگیر می کند.در البرز ۵۴ هزار هکتار عرصه های بیابانی وجود دارد که ۲۴ هزار و ۵۰۰ هکتار آن عرصه کانون های ریزگرد هستند.به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در سال گذشته ۷۰ میلیارد ریال از محل منابع ملی برای اجرای طرح های بیابانزدایی استان اختصاص یافت که امسال هم با پیگیری های انجام شده ۱۰۰ میلیارد ریال نیز از اعتبارات ملی اختصاص یافته که امیدواریم بتوانیم آن را به صورت کامل جذب کنیم. از محل اعتبارات سال گذشته ۱۲ هزار هکتار طرح های بیابانزدایی با کاشت گونه های مناسب گیاهی اجرا شده است.استان البرز به همراه استان های همجوار در کل ۱۵۰ هزار هکتار کانون های بیابانی دارد که اگرگسترش  این کانون های بیابانی مهار نشود، این بیابان ها به عنوان معضلی جدی در کشور خواهد بود.

۵۳ فقره آتش سوزی در مراتع البرز

یکی از آثار بارندگی های خوب سال  زراعی جاری پوشش غنی گیاهی در مراتع است  که متاسفانه سهل انگاری و گاه تعمد برخی از افراد باعث آتش سوزی ها در عرصه های مرتعی استان شده است.بر اساس ارزیابی های انجام شده بیش از ۹۰ درصد از علل آتش سوزی ها را عوامل انسانی تشکیل می دهد.به گفته فرضی از اردیبهشت ماه سال جاری تا کنون ۵۳ فقره حریق در مراتع استان اتفاق افتاده که بیشترین آن را علیرغم انتظاری که داشتیم در شهرستان اشتهارد شاهد بوده ایم.۴۵۰ هکتار از مراتع اشتهارد در آتش سوزی های سالجاری در آتش سوخت.یکی دیگر از برنامه های منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز اجرای طرح کنترل دام و چرا در مراتع می باشد.از سال ۹۴ تاکنون البرز به عنوان پایلوت در میان استان های همجوار انتخاب شده تا کنترل دام را در مراتع اجرا کنند.مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت که متاسفانه ورود دام به مراتع تا قبل از سال ۹۴ بین ۲ تا ۲.۵  برابر ظرفیت مراتع بوده است که منجر به از دست رفتن پوشش گیاهی شده و شرایط را بروز سیل و فرسایش خاک هموار می کرد.با اجرای طرح های کنترلی در چند سال اخیر همچون قرق مراتع اکنون ظرفیت مراتع با تعداد دام های ورودی برابر شده است.صدور ۱۵۶ مجوز ورود دام به تعداد ۸۵ هزار واحد دامی از دستاوردهای این طرح می باشد.برای کنترل دام و جلوگیری از ورود دام به مراتع ۱۰ ایستگاه ثابت ایجاد شده است.

آش فروشی های کندوان جمع آوری می شوند   

کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز یکی از معضلات اراضی ملی در جاده کرج -چالوس را استقرار آش فروشی ها در محدوده تونل کندوان عنوان کرد و گفت: پرونده این آش فروشی ها از سال ۸۵ تاکنون باز است.فرضی بیان داشت که به صورت همزمان ۱۱ جرم برای این آش فروشی ها احصاء شده که اجرای حکم جمع آوری  این واحدها ورود نیروی انتظامی و دستگاه قضا را می طلبد.استان البرز ۴۵۰ هزار هکتار اراضی ملی و دولتی دارد که ۳۷۰ هزار هکتار آن را مراتع تشکیل می دهند.

نظارت برپروژه بیابان زدایی اشتهارد ادامه دارد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اشتهارد و ناظر پروژه های بیابان زدایی شهرستان ، از پروژه ۹۲۵ هکتاری بیابانزدایی در حاشیه رودخانه شور اشتهارد بازدید کردند.

در این بازدید نعمائی رئیس اداره شهرستان اشتهاردگفت : با توجه به حساسیت این پروژه و نقش بسزایی که در کنترل ریزگرد خواهد داشت ، واکاری و نیز مرمت تشتک ها و آبیاری ها باید به موقع و به نحو احسن صورت پذیرد

وی در ادامه اظهار کرد: شیوه نگهداری نهالهای کشت شده در مناطقی که کانون ریزگرد هستند، به گونه ای است که حداقل دو سال نیاز به آب دارند و با توجه به اینکه مهمترین موضوع در خصوص این نهالها، نگهداری و آبدهی به موقع به آنها است، باید با تانکرهای سیار به آبیاری بپردازیم.

وی افزود به منظور مقابله با پدیده بیابان‌زایی و جلوگیری از گسترش بیابان، ایجاد پوشش گیاهی در قالب اجرای پروژه‌های بیابان‌زدایی، اصلاح و بهبود مراتع و اقدامات بیولوژیکی آبخیزداری در این عرصه‌ها ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است که این‌گونه فعالیت‌ها علاوه بر تثبیت شن‌های روان و کنترل گرد و غبار سبب تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی و همچنین جلوگیری از فرونشست زمین در عرصه های بیابانی نیز می‌شود.