خانه / فریبا کلاهی

فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

برای گره گشایی از مشکلات فعالان اقتصادی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: امید است خزان اقتصادی کشور با اتحاد و همدلی پایان یابد و هر چه سریع تر موجبات آرامش بیشتر و رضایتمندی مردم فراهم شود.

شهبازی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که روز شنبه با حضور رییس اتاق بازرگانی کشور در اتاق بازرگانی البرز برگزار شد، با ابراز خرسندی از ارتباط تنگاتنگ و موثر بخش خصوصی و دولتی در استان، افزود: در ایام هفته دولت قرار داریم، هفته ای که یادآور شهیدان باهنر و رجایی، دولتمردانی خدمتگزار و مردمی که نامشان در تاریخ ایران اسلامی جاودانه خواهد ماند، آنهایی که در راه پیاده سازی ارزش ها و آرمان های انقلاب و اسباب عزت کشور جان خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: وفاق، همدلی، اتحاد و انسجامی که اکنون در البرز حاکم است را ارج نهاده و در راه تداوم آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

شهبازی گفت: بواسطه خرد جمعی و کار تیمی که در بخش های مختلف البرز بویژه اقتصادی وجود دارد، فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید بدرستی درک شده و به در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه به فرموده مقام معظم رهبری فعالان اقتصادی رزمندگان جنگ اقتصادی هستند، افزود: همراهی دستگاه قضا و رویکرد نوینی که در راستای تحقق شعار سال دارد، نشان از جلوداری این دستگاه در تسهیل و رفع موانع تولید است.

استاندار البرز با اشاره به اینکه البرز ظرفیت های بزرگی در حوزه های طبیعی،اقتصادی و… دارد، اضافه کرد: منطقه ویژه پیام نیز یکی از این فرصت های ارزشمند است که در جهت پیشرفت و شکوفایی صنعت و تجارت تاثیر بسزایی دارد.

وی گفت: با بسترسازی که در استان صورت گرفت، در ۳ ماهه اول سال ۹۸ با رشد ۷۰ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بودیم همچنین با تدابیری که اندیشیده شد و همراهی صاحبان تولید و صنایع از سال گذشته تاکنون علی رغم شرایط موجود، هیچ تنش و تجمعی در حوزه کارگری نداشتیم.

شهبازی افزود: براساس پیگیری های صورت گرفته، موانع ایجاد نمایشگاه دائمی و پایانه صادراتی البرز برداشته شده و مردم استان بزودی از این امکان برخوردار می شوند، از سوی دیگر راه اندازی گمرک اشتهارد نیز در مراحل پایانی قرار دارد.

وی عنوان کرد: اکنون در البرز عزم جدی برای کسب رضایتمندی مردم و بویژه فعالان حوزه اقتصاد وجود دارد و برای تبادل نظر مستقیم با صاحبان صنایع، تجار، تولیدکنندگان و… لینک ارتباطی در پورتال استانداری ایجاد شده است.

استاندار البرز با بیان اینکه یازدهمین استان کشور از حیث جمعیت هستیم، گفت: برخلاف رشد سریع جعیت در البرز در بهار ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد کاهش ۱/۶ درصدی نرخ بیکاری در استان بودیم.

وی افزود: بمناسبت هفته دولت امسال در البرز بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه آماده کلنگ زنی و افتتاح است که از این مقدار، بیش از هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مربوط به بخش خصوصی است.

شهبازی با بیان اینکه طبق تاکیدات مقام معظم رهبری آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، خاطرنشان کرد: با اهتمام ویژه ای درصدد رونق تولید البرز هستیم و براساس سخنان رییس جمهور با اتحاد و انسجام استکبار را به زانو درآورده و از تحریم ها عبور می کنیم.

وی گفت: امید است خزان اقتصادی کشور با اتحاد و همدلی پایان یابد و هر چه سریع تر موجبات آرامش بیشتر و رضایتمندی مردم فراهم شود.

استاندار البرز افزود: اکنون مجموعه البرز برای رونق، تسهیل و رفع موانع تولید همدل و متحد هستند.

به ابتکار نظام پزشکی کرج انجام شد: اهدای گل به پزشکان شیفت در روز پزشک

آیین باور- همزمان با زاد روز حکیم پور سینا و روز پزشک صبح جمعه هیات مدیره سازمان نظام پزشکی کرج با اهدای گل و کارت پستال به پزشکان تعدادی از بیمارستان این روز را به طور نمادین گرامی داشتند. بیمارستان قائم، امام علی (ع)، مهر مادر،شهید مدنی ، بهبد،کودکان و …از جمله این مراکز درمانی بودند

بانوان پا به توپ البرز لیگ برتری شدند

تکلیف دو تیم صعود کننده به لیگ برتر فوتبال بانوان کشور با تاریخ سازی البرز مشخص شد

دومین روز از مرحله نهایی لیگ دسته اول فوتبال بانوان کشور به میزبانی استان البرز ( ورزشگاه دکتر شریعتی کرج ) با انجام دو دیدار پیگیری شد و در فاصله یک روز مانده به پایان بازها تکلیف تیم های صعود کننده به لیگ برتر کشور مشخص شد

در اولین دیدار از ساعت ١۵:٣٠ تیمهای آویسا خوزستان و سایپا مشهد به مصاف هم رفتند و نماینده خوزستان با پیروزی ۶ بر ٢ در مقابل سایپا علاوه بر صعود به لیگ برتر مسابقات امید های نماینده سایپا را نیز برای صعود از بین برد

در دومین دیدار تیم میزبان یعنی هیات فوتبال استان البرز که شرایطی مشابه با تیم آویسا داشت از ساعت ١٧:٣٠ به مصاف جویندی شاپور دزفول رفت که و با پیروزی ۵ بر دو در مقابل این تیم در فاصله یک روز به پایان بازی ها دیگر صعود کننده فصل جدید لیگ برتر فوتبال بانوان کشور لغب گیرد

نکته مهم و حائز اهمیت این فصل مسابقات حضور یک نماینده از استان البرز برای اولین بار در تاریخ فوتبال بانوان کشور می باشد که در اولین حضور خود در سطح حرفه ای فوتبال بانوان کشور توانست جواز صعود به لیگ برتر کشور را نیز کسب نماید

جدول رده بندی مسابقات در پایان روز دوم:

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده هاى سنگى که تیرکها و ستونهاش از هم فاصله زیاد داشت. این قسمت میانى به «مسجد پیرزن» معروف بود.

مسجد پیرزن افسانه اى دارد شبیه « حجره تنگ پیرزن » در ایوان و کاخ مداین.

خاقانى :

نه زال مداین کم، از پیرزن کوفه    نه حجره تنگ این، کمتر ز تنورآن

یعنى آورده اند که گوهرشاد هنگامى که براى ساختن مسجد زمینهاى مناسب نزدیک «حرم» را مى خرید، و چندان خرید که ساختن مسجد را کافى باشد، پیرزنى حاضر به فروش کلبه محقّر خود نشد، به هیچ بهایى ، و چنان که مهندسان سنجیده بودند، این کلبه قناسى پنج ضلع، درست در میانه مسجد مى انداخت.

شهبانو گوهرشاد که زنى بسیار توانا اما دادگر بود، توانایى و توانگرى خود را به ستم نیالود و پیرزن را مجبور به فروش نکرد. گرداگرد خانه او را خرید و به ساختن مسجد آغاز کرد. کار ساختن که تمام شد و مسجدى بدین فرّ وجلال وجود گرفت، همه ناظران و صاحبنظران تنها نقض این بنیاد باشکوه و آباد را بودن آن کلبه محقر و ویران در میان مسجد مى دیدند، خاصه با چنان قناسى که داشت.

اما به صورت اگر چنان بود که ایشان مى دیدند و مى گفتند، به معنى چنان نبود. شاید این تقلیدى بود از داستان دادگرى در ایوان مداین.

به هر حال قصه مى گوید که پیرزن پس از آن که کار مسجد انجام گرفت، نزد گوهرشاد رفت و گفت: «اینک قناسى ِ خانه ام را به تو مى فروشم، تا از بهاى آن در میان مسجد بزرگ تو، من نیز مسجدکى از خود و به نام خود یادگار بگذارم.» و چنان شد که او گفت.

تا چندى پیش، هر که به صحن جامع گوهرشاد مى رفت، در میان آن پهنه بسیار وسیع، چهار دیوارى مستطیل شکل مى دید که به آن محل مسجد پیرزن مى گفتند.

اما در این اخیر آن نرده ها را برداشته اند و مسجد پیرزن را آبدان بزرگى کرده اند که از آبش وضو مى گیرند.

دیگر شیوه زنى آن زال و دادگرى گوهرشاد، کم کم به فراموشى سپرده مى شود، مگر نام آن آبدال را « حوض پیر زن » بگذارند یا راهنمایان و زیارتنامه خوانان، نسل به نسل براى زائران این داستان را بازگویند یا قصه را بر لوح و لوایى بنگارند و کنار حوض بر فرازى مناسب و نزدیک نصب کنند، و گر نه حیف از این قصه یادآور قصه اى کهنترـ که فراموش شود. زیرا در جنب آن همه دیدنیهاى مسجد، یکى از شنیدنیها این است.

منبع: پایگاه امام رضا(ع)، وبلاگ مشهد

۵ فینالیست عصر جدید در انتظار رای مردم

نخستین واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره فینالیست‌های عصر جدید
تأخیر زیاد در آغاز برنامه
بنابر اعلام قبلی، قرار بود قسمت نهایی مسابقه ساعت ۲۱:۳۰ پخش شود و ظاهرا در همین ساعت شروع شد اما اجراها در واقع بسیار دیرتر و تقریبا ساعت ۲۳ آغاز شد. تأخیر طولانی در آغاز برنامه باعث شده بود این سوال برای مخاطبان مطرح شود که چرا شبکه سه ساعت ۲۱:۳۰ را زمان آغاز پخش برنامه اعلام کرده است. احسان علیخانی طبق معمول در دقایق ابتدایی برنامه درباره رای دادن به اجراها صحبت کرد و هرکدام از داوران هم صحبت کوتاهی داشتند، پس از آن در حالی که مردم منتظر آغاز اجراها بودند، تیزر تبلیغاتی کمک به سیل‌زدگان روی آنتن رفت و بعد دوباره مخاطبان شاهد ادامه صحبت‌های احسان علیخانی و داوران بودند! بخش ابتدایی برنامه تا اندازه‌ای طولانی شد که نوبت به پخش اخبار شبانگاهی رسید. پس از پایان اخبار تقریبا ۱۷ دقیقه آگهی بازرگانی پخش شد و بالاخره بعد از وقفه‌ای طولانی ، اجرای اولین فینالیست، از ساعت ۲۲:۵۴ به آنتن رسید. کاربری در واکنش طنزآمیز به این تاخیر نوشته است: «کم مونده  یک فیلم سینمایی هم این وسط پخش کنن.»
فینال طولانی ۴ ساعته
علاوه بر تاخیر زیاد در شروع اجرای فینالیست‌ها، زمان کلی برنامه هم بسیار طولانی بود. صحبت‌های طولانی احسان علیخانی و داوران با فینالیست‌ها باعث شده بود با احتساب زمان اجرا، هر فینالیست تقریباً بین ۲۵ تا ۳۰ دقیقه روی صحنه باشد. جالب آن که فینالیست‌ها بعد از پایان اجرا، دوباره روی صحنه آمدند و همان حرف‌های قبلی را تکرار کردند و از مردم خواستند در رأی دادن مشارکت کنند. با این که هیچ حرف تازه‌ای در این بخش مطرح نشد اما حدود ۲۰ دقیقه طول کشید و قسمت فینال «عصر جدید» ساعت ۲:۲۰ نیمه شب به پایان رسید.
تلفیقی از هنر، ورزش و شعبده
با همه این‌ها، نمی‌توان گفت فینال مسابقه «عصر جدید» جذاب و سرگرم‌کننده نبود یا اجراها نسبت به مراحل قبلی جذاب نبودند. خوشبختانه تنوع و جذابیتی که در قسمت‌های گذشته مسابقه «عصر جدید» وجود داشت، در قسمت فینال نیز همچنان دیده شد. محمد زارع، فاطمه عبادی، پارسا خائف، دختران نینجا و سعید فتحی‌روشن پنج فینالیست «عصر جدید» بودند و قسمت فینال این مسابقه تلفیقی از رشته‌های ورزش، هنر، موسیقی و شعبده‌بازی شده بود. در نهایت هرکدام از فینالیست‌ها با آخرین اجرای خود موفق شدند پایان خوبی را برای «عصر جدید» رقم بزنند. کاربری در این باره نوشته است: «جای خیلی ها امشب خالیه ولی خیلی خوبه که از هر استعدادی یه نماینده توی فینال بود.»
رنگ و بوی عید غدیر در «عصر جدید»

کاربران شبکه‌های اجتماعی چه گفتند؟

پارسا خائف
پارسا خائف که از اولین اجرایش به دلیل سن کم و توانایی‌اش در خوانندگی مورد توجه مخاطبان به ویژه آذری‌زبان‌ها بود، در مرحله فینال هم نظر داوران را جلب کرد. کاربری در واکنش به اجرای او نوشته: «پارسا خائف به معنای واقعی در زمینه موسیقی و آواز یک استعداده.» کاربر دیگری هم در واکنش متفاوتی نوشته: «آرمان خیلی بهتر از پارسا بود، حقش بود بیاد بالا.»
فاطمه عبادی
اجرای فاطمه عبادی مورد تحسین بسیاری از تماشاگران قرار گرفت و برای آن‌ها جذاب بود. کاربری نوشته: «واقعا هنرمنده، چقدر خوب بود اجراش، اشکم دراومد.» کاربر دیگری در انتقاد به غم‌انگیز بودن اجرای او نوشته: «با تحت تاثیر قرار دادن مردم می‌خواد رای جمع کنه.» کاربر دیگری هم نوشته: «تلافی «ماه عسل» تو «عصر جدید» دراومد.» اجرای تأثیرگذار او، داوران و بسیاری از حضار را نیز به گریه انداخت.
دختران نینجا
بسیاری از کاربران گروه «دختران نینجا» را با «سربازان وطن» مقایسه کردند و اجرای آنان را دوست نداشتند، اما گروه دیگری آنان را تحسین کرده‌اند. کاربری نوشته است: «با این که امکانات کم و شرایط سختی داشتند اما خیلی خوب کار می‌کنند و واقعا گروه هماهنگی هستند.» کاربر دیگری نوشته است: «این اجراشون در حد فینال نبود، همش حرکتای تکراری بود. اجراهای قبلی خیلی بهتر بودن.»
سعید فتحی روشن
سعید فتحی روشن تنها شعبده‌بازی است که از مراحل اول «عصر جدید» رأی مثبت داوران را به دست آورد. تعدادی از کاربران ترفندهای او را حدس زده‌اند و عده‌ای از اجرایش غافلگیر شده‌اند. کاربری نوشته: «باید قبول کرد تو کارش واقعا حرفه‌ایه. یه جوری گولمون می‌زنه که نمی‌فهمیم!» کاربر دیگری نوشته: «فضای رمزآلودی که درست می‌کنه رو خیلی دوست دارم، آرامشش، قوه تخیلش، تسلطش به اجراش عالیه.»
محمد زارع
بخشی از واکنش‌ها به اجرای محمد زارع، تحسین او بود  و بخشی دیگر به ویژگی‌های شخصیتی‌اش برمی‌گردد. کاربری درباره او نوشته: «محمد زارع همیشه سخت تلاش کرده، حقشه اول بشه.» کاربر دیگری درباره شخصیت اش نوشته: «چقدر بی‌دغدغه و رها تو دنیای خودشه.» بعضی از مخاطبان هم اجرای او را مشابه اجراهایی که بارها در سیرک دیده‌اند دانسته و مقام اول را شایسته او ندیده‌اند.