خانه / آخرین نوشته ها / نیمکت‌هایی برای تفکر/ سرانه مطالعه یک راز سر به مهر است!

نیمکت‌هایی برای تفکر/ سرانه مطالعه یک راز سر به مهر است!

یادداشت- فریبا کلاهی

کتابخوانی و مطالعه همواره از دغدغه‌های عمده جهان معاصر بوده است. جوامع مختلف برای ترویج این مهم مبلمان شهری را عنصری قابل تامل برای ترویج کتابخوانی یافته‌اند. یکی از فعالیت‌های مهم برخی از کشورها در تبلیغ کتاب مبلمان شهری است که عنصر کتاب را در برابر دیدگان عموم قرار می‌دهد و کتاب و مطالعه مسأله‌ و موضوعی پیش چشم مخاطب برای فکر کردن می‌شود. طراحی‌های زیبا و درخور توجه در فضاهای عمومی و البته کتابخانه‌ای، به شکل محسوسی مخاطب را به سمت و سوی کتاب و دوستی با آن می‌برد.

عام‌ترین تعریف از سرانه مطالعه میانگین مدت زمان مطالعه یک نفر در یک شبانه‌روز است اما لزوماً همیشه این تعریف صادق نیست و می‌توان به جای مدت زمان از تعداد کتاب‌های خوانده شده یا تعداد صفحات خوانده شده در طول روز نیز برای تعریف سرانه مطالعه بهره جست.

آخرین آمار اعلام شده حاکی از این است که برخی از سرانه ۲ دقیقه در شبانه روز اطلاع می‌دهند و برخی ۷ دقیقه در شبانه روز.

البته اینها ارقامی است که از سوی معاون فرهنگی وزیر ارشاد بارها تکذیب شده است. درحال حاضرنهاد کتابخانه‌های عمومی‌ سراسر کشور  کمیته ای تشکیل داده به نام «کمیته سنجش میزان مطالعه». برروی سایت نهاد که توقث کنی هرچه سرچ کنید هیچ خروجی آماری از این کمیته یا شرح وظیفه و یا توضیحی نخواهید یافت.  این کمیته قرار بود نوع، موضوع و قالب‌های مطالعه در ایران را بررسی کند و برای این کار پرسشنامه‌هایی را بین مردم پخش کند.

قرار بود این بار، اندازه مطالعه در گروه‌های سنی مختلف بررسی شود و این بار، مطالعه کتاب‌های درسی و قرآن و کتاب‌های دعا هم به طور جداگانه در نظر گرفته شود. البته تا امروز خبری از آن خارج نشده است .

معضل کتابخوانی در کشور به مانند بسیاری دیگر از مشکلات فرهنگی دیگر، یک مسئله یک‌بعدی نبوده و عوامل بسیاری در به‌وجود آمدنش صاحب نقشند.

عدم وجود هماهنگی در بخش تولید یکی از دلایل است در مقابل هزاران کتاب تنها در چند زمینه محدود چاپ و پخش می‌شود. همچنین علاقه بعضی ناشران و نویسندگان به فعالیت در حوزه‌ کارهای سطحی و تولید و نشر کتابهای بسیاری با موضوعات به اصطلاح «عامه‌پسند» بر این دلایل می‌افزاید.  در واقع عموم جامعه به غیر رمانهای عشقی، کتب روانشناسی سطحی و آموزش راههای موفقیت و ثروتمند شدن به کتابهای دیگری هم نیاز دارد.

حال ما نفهمیدیم سرانه مطالعه واقعی در کشور چه قدر است و چرا اهمیت کتاب خواندن فقط درحد یک شعار باقی مانده است .

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید