خانه / آخرین نوشته ها / برقراری نظم در اقتصاد مقاومتی برعهده شهردار و فرماندار است

برقراری نظم در اقتصاد مقاومتی برعهده شهردار و فرماندار است

یادداشت آیین باور :

فریبا کلاهی /روزنامه نگار

شاید به نظر نیاید که می شود سایه های عدم مقاومت اقتصادی یا اقتصاد مقاومتی را در نظام امنیتی و پلیس هم پیدا کرد. شاید به نظر برسد از آنجا که وظیفه پلیس حفظ نظم عمومی و امنیت جامعه است نباید آب در دلش تکان بخورد و باید آنقدر آسوده خرج کند که مبادا در وظیفه مهمش خللی ایجاد شود. اما ابتدا از آنجا که وظیفه پیش بینی وپیشگیری معضلات امنیتی (شهرستان) تعیین وتدوین اولویت ها وسیاست های امنیتی، تعیین حدود وظایف واختیارات امنیتی کلیه ادارات شهرستان، در چارچوب وظایف قانونی آنها ، برعهده فرماندار است و ساخت و ساز اصولی و قانونمند شهر به دست شهردار برای آنکه به ساحت ارزشمند پلیس خدای ناکرده جسارت نباشد روی چرخانده سخنم را با فرماندار و شهردار  صمیمانه ادامه می دهم.

ماده ۵۵ وظایف شهرداری ها ایجاد خیابانها و کوچه ها و میدان ها و باغ های عمومی و مجاری آب و توسعه معابر در حدود قوانین موضوعه،تنظیف و نگاهداری و تسطیح معابر و انهار عمومی و مجاری آب¬ها و فاضلاب و تنقیه قنوات مربوط به شهر و تأمین آب و روشنایی به وسائله ممکنه را برعهده شهردار گذارده و تبصره ۴- می گوید: شهرداری مکلف است محل های مخصوصی برای تخلیه زباله و نخاله و فضولات ساختمانی و مواد رسوبی فاضلابها و نظایر آنها تعیین و ضمن انتشار آگهی به اطلاع عموم برساند. محلهای تخلیه زباله باید خارج از محدوده شهر تعیین شود و محل تأسیس کارخانجات تبدیل زباله به کود به تشخیص شهرداری خواهد بود. رانندگان وسایل نقلیه اعم از کندرو و یا موتوری مکلفند آنها را فقط در محلهای تعیین شده از طرف شهرداری خالی نمایند.

و تبصره ۵ نیز می گوید: مراقبت در امور بهداشت ساکنین شهر و تشریک مساعی با مؤسسات وزارت بهداری در آبله کوبی و تلقیح واکسن و غیره برای جلوگیری از امراض ساریه و  جلوگیری از گدایی و واداشتن گدایان به کار و توسعه آموزش عمومی و غیره برعهده شهردار است.

و اما جناب فرماندار : جمع آوری دوره ای متکدیان،کودکان کار،دستفروشان و هزینه های این ماموریت ها از یکسو، و باز رهاشدگی این عده به جامعه بی در و پیکر از سوی دیگر خود عدد و رقم هایی را به بودجه های دولتی تحمیل می کند که رقم کم و قابل گذشتی هم نیست.

اگر این هزینه ها صرف ساخت اردوگاه های کار اجباری در جهت افزایش تولید داخلی با آموزش مهارت های فنی و فردی شود، باور کنید که هم اشتغال از طریق کار آفرینی ایجاد خواهد شد، هم فضای شهری به سمت نازیبایی و افزایش ضریب خطر امنیت عمومی نخواهد رفت.

به گمان نویسنده ی کم تجربه ،فرماندار و شهردار با تعامل یکدیگر می توانند با تدوین و پیشنهاد طرحی کارشناسی برای حل ریشه ای این معضلات، از طریق صرف هزینه های دستگیری و رهاسازی برای آموزش و ماهر سازی، در شاخه ناشناخته ای از اقتصاد مقاومتی، گام بردارد. اگر همکاری پلیس و فرمانداری در این راستا، امکان پذیر باشد به نظر می رسد الگو و ایده ای شود برای سایر نهاد ها با معضلات مشابه .

مانند سامان دهی زباله گردهایی که، هزینه سنگین استخدام شیفت اضافه رفتگران و جمع و آوری زباله را بردوش شهرداری می گذارند. و هنوز ما در کلان شهر کرج به مردم خود آموزش نداده ایم (چون خود چنین تصمیم و برنامه ای ندارید) که زباله ها را تفکیک کرده و استفاده درستی از این طلای کثیف بکنیم.

ساماندهی مهارتی دستفروشان خرده پا که کالاهایی درهم و غیر تخصصی، بی کیفیت و خارجی عرضه می کنند بعضا در برخی مناطق انجام شده اما بسیاری از آنها در کش و قوس این سامان دهی ها شغلشان را از دست داده و به کارهای سیاه پناه آورده و قاچاق کالا را دامن زدند یا بیکار شدند.

که اگر برای آموزش مهارت با فنی و حرفه ای لینک شوند و سپس بانک کار آفرینی وام های کم بهره و مبالغ کوچک در اختیار اینان بگذارد، هر ۵ یا ده نفر می توانند به دایر کردن کارگاه های مشترک کوچک تولید داخلی مشغول شده و کالاهای خود را به فروشندگان بزرگتر عرضه کنند. یا غرفه های مشترک اجاره کرده و در جای مناسبی ساماندهی شوند.

استفاده از فضاهای خالی کنار برخی راه های شهر، فضاهای بلااستفاده پارکها  که معارض هیچ مغازه و فروشگاهی نیست، جهت برپایی بازارچه های دائمی و اجاره دوره ای به دستفروشان واقعی و نه مافیاهایی در پوشش دسفروش ، نیز ، می تواند ضمن جلب اعتماد برای زیبا سازی چهره شهر،  فضایی مناسب برای پیاده روی و خرید مردمی ایجاد کند، که یکی از اساسی ترین سرگرمی هایشان در شهر کرج، قدم زدن بی هدفدر مراکز خرید است . لابه لای این غرفه ها را می توان با غرفه های آموزش و ترویج عمومی بهداشت، تفکیک زباله، یاد آوری قوانین راهنمایی رانندگی، حقوق شهروندی و…. پر نمود…

اقتصاد تنها به جریان انداختن پول در جیب کاسبان و ماموران شهرداری در بخش سد معابر و جریمه کردن ها بی برنامه و نامنظم و پراکنده نیست بلکه سرمایه گذاری در امر فرهنگ شهری و شهرنشینی و رعایت حقوق شهروندی نیز خود مقاومت در اقتصاد را در فاز فشار قوی نگاه خواهد داشت .

در آستانه ورود به چهل و یک سالگی انقلاب دیگر از هیچ دستگاه و اداره و قانونگذاری پذیرفته نیست که از خلا فانونی یا عدم نظارت صحیح اجرای آن دم زده برای اصلاح امور گامی برندارد.

 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید