خانه / آخرین نوشته ها / پرسشی از مدیران شهری کرج: آیا بنچ مارکینگ را می شناسید؟

پرسشی از مدیران شهری کرج: آیا بنچ مارکینگ را می شناسید؟

 پرسشی از مدیران شهری کرج:آیا بنچ مارکینگ را می شناسید؟

اگر ابتکار و خلاقیت ندارید ، الگو برداری کنید

تبریز و شاخص‌های توسعه آن درسی برای تمام مدیران شهری  است

آیین باور – در دنیای مدرن امروزی اصول شهرداری و مدیریت شهری دیگر یک بخش از دهباشی و مدیریت کد خدا منشی نیست. شهرداری مدرن تعریف و شاخصه های خاص خود را دارد و علی رغم کمبود های مالی و زیرساختها ایده ی خوب ، تصمیم راسخ ،برنامه و هدف ،الگوهای اجرایی صحیح، روی زمین نخواهند ماند. مدیران با سواد و متخصص کسانی هستند که  نگاه به نظام مدیریت شهری را با نگره و توجه به توسعه منطقی شهر نگریسته و صرفا شهر را با فعالیت‌های عمرانی تعریف نمی‌کنند و شهر رادر فضای مجموعه عواملی توسعه یافته برای زندگی مطلوب می نگرند تا رفاه و آسایش با هزینه ای منطقی فراهم آید ،زیرا در فرهنگ تولید انتظار این است که وقتی ظرفیتها افزایش می یابد و تولید انبوه(Mass Production) جایگزین تولید سنتی می‌گردد، بطور طبیعی باید هزینه کاهش یابد.

اگر امروزدر زندگی شهری خلاف این موضوع را شاهد هستیم، باید مشکل را درجای دیگر جستجو نمود. با این خصوصیت مجموعه عوامل با هماهنگی و برنامه های همگرا و همسو با برنامه های توسعه ودیگر برنامه های شهری و یا کشوری همچون برنامه چشمانداز مدیریت می شود.

گستردگی و پیچیدگی مسائل شهری و رشد و توسعه روزافزون شهرها، مدیریت امور شهر را به وظیفه ای دشوارتبدیل نموده است. علاوه بر موضوعاتی همچون محیط زیست، حمل و نقل، ایمنی و برنامه ریزی شهری یکی ازعوامل مهمی که تأثیر فزاینده و تعیین کننده ای بر عوامل سازنده شهری دارد، مدیریت شهری است. اگر شهرهمچون سازمانی درنظر گرفته شود لازم است که در رأس آن عنصری برای برنامه ریزی آینده و اداره امور کنونی قرار گیرد. این عنصر را می توان مدیریت شهر نامید.

بدین سان مدیریت شهری عبارت از سازماندهی عوامل و منابع برای پاسخگویی به نیازهای ساکنان شهراست.( صرافی و دیگران،۱۳۷۹،ص ۸۱-۷۰)

قضاوت اینکه تا چه حد در کلان شهر کرج به چنین تعاریفی اندیشیده شده یا حتی نزدیک شده ایم، با خوانندگان فهیم که بهترین داوران و مصرف کنندگان نهایی و اصلی محصولات شهرداری اند!

متاسفانه در کلان شهر کرج ، یکی از چیزهایی که بسیار آزار دهنده است و در بدو ورود، هر از گردراه رسیده ای را دلزده و پریشان و عصبی می کند مدیریت شهری است .

منظر و سیمای نازیبا ، ساخت و سازهای بی رویه و غیر اصولی نماهای زشت و نا مانوس با بافت شهری و اقلیمی کرج، پیاده روهای غیر استاندارد و سنگفرش های دائم التخریب و دائم التغییر!! عدم رعایت اصول شهرسازی در ساخت بنا ها و پلها و زیر گذرها و روگذرها، عدم توجه به نیاز های بصری ، روانشناسی ، معلولین ، کودکان ، عدم رعایت لیست اولویت های زیبا ساز ی شهری ، عدم رعایت قوانین راهنمایی رانندگی در ساخت و سازها ، و….

 

به راستی تبریز بر پایه کدام زیرساخت‌ و شاخص‌رتبه‌های برترِ انتخاب‌ها، نظرسنجی‌ها و مطالعات علمی و تحقیقی سال‌های اخیرکشوررابه خود اختصاص می‌دهد؟

توسعه زیربنایی و پایدار تبریز، شهر اولین‌های ایران که طی یکصد سال اخیر پیشگام بسیاری از تحولات مهم و بزرگ کشور بوده و همواره به شهری جریان ساز در برهه‌های مختلف تاریخ معاصر ایران شهره گشته،محصول یک جریان کوتاه مدت نیست و با تغییر مدیران شهری رها نشده است و منافع شخصی آن را نابود نکرده است .

نگاهی کلان و دقیق به برنامه پنج ساله تبریز یا همان تبریز ۹۰ نشان می دهد مدیریت برنامه ریزی شده، تأثیر خود را در روند روبه رشد شهرو کسب موفقیت‌های قابل توجه در حوزه مدیریت شهری بر جای می گذارد، موفقیت‌هایی چون کسب رتبه اول کشوری در جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی، کسب عنوان تمیزترین شهر از سوی وزارت کشور و سالم‌ترین شهر ایران در بین هزار شهر برگزیده توسط سازمان بهداشت جهانی در سال‌های ۸۹ و ۹۰، کسب عنوان توسعه‌یافته‌ترین و زیباترین شهر ایران به انتخاب مجله الکترونیکی سازمان ملل متحد و ده‌ها عنوان و رتبه برتر ملی و بین‌المللی موید این امراست.

کسب عنوان بهترین شهر، آسان نبوده است

این توفیقات چشمگیر در شرایطی نصیب شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز شده که فقدان درآمدهای پایدار، کاهش درآمدهای شهری، کمبود اعتبارات عمرانی، وجود قوانین نا‌کارآمد و محدودکننده، محدودیت اعتبارات تخصیصی دولت به شهرداری‌ها و ده‌ها چالش مدیریتی دیگر گریبانگیر شهرداری‌ تبریز است و رکود اقتصادی حاکم بر جهان در چند سال گذشته نیز تأثیری مستقیم بر کاهش درآمدهای بودجه‌ای و محدود شدن فعالیت‌های عمرانی این نهاد خدماتی داشته است.

این شهر اگرچه عقب افتادگی‌ها وعقب نگه‌داشته شدن های دهه‌های گذشته گریبانش را گرفته بود، در تلاشی دوباره و از جنس خواستن، درراهی قدم گذاشته که نتیجه آن، احیای هویت تاریخی و بازگشت به جایگاهی است که به دلایل متعدد از آن دور مانده بود و امروز با تلاش نسل حاضر و مدیران ساعی در حوزه مدیریت شهری در حال تحقق است.

رمز موفقیت چه بوده است؟

از چه روست که نهادهای رسمی ملی و بین‌المللی، طی یکی دو سال گذشته و در بین تعداد قابل توجهی از کلان‌شهرهای ایران، نظیر اصفهان، تهران، مشهد، شیراز و چندین شهر دیگری که هر کدام مدعی برتری و برتری‌طلبی هستند، انگشت انتخاب بر روی نام تبریزی می‌گذارند که عاشقانه ، به ایفای نقش تاریخی خود می‌پردازد و همچون مدافعی جسور و نستوه، پرچم اقتدار و سربلندی ایران را در اقصی‌ نقاط جهان به دوش می‌کشد؟

از چه روست که تبریز طی  چند سال اخیر در صدر اخبار حوزه مدیریت شهری و توسعه و پیشرفت بوده است؟گوشه هایی از فعالیت تبریز را که بی شباهت با نیازهای استانی ما نیست می خوانید:

تبریز، شهری با بیش از ۱۵۰ کیلومتر مسیرگشایی 

مدیریت شهری تبریز طی هشت سال گذشته با اولویت‌بندی بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌های مغفول در حوزه مدیریت شهری، علاوه براحداث بالغ بر ۱۵۰ کیلومترخیابان جدید درسطح شهر، زمینه رابرای تسهیل تردد خودروهای عبوری، کاهش بار ترافیکی ازمناطق و خیابان‌های شهری، رونق اقتصادی مناطق شهری و شهروندان، نوسازی بافت‌های فرسوده شهری و عمران و آبادانی شهر فراهم کرده است.

جراحی بزرگ شهری با احیای بافت‌های فرسوده

شناسایی بلوک‌های فرسوده شهری و برنامه‌ریزی برای احیای این بافت‌ها با هدف رفع خطر ازساکنان این مناطق، نوسازی ومقاوم‌سازی مناطق قدیمی ومقاوم‌سازی ابنیه شهری.مدیریت شهری تبریز با مشارکت انجمن انبوه‌سازان استان و بخش خصوصی برنامه‌ریزی‌های کلانی را در راستای احیای بافت‌های فرسوده و نیز حاشیه‌نشینی مناطق پایین‌دست اتوبان پاسداران آغاز کرده به طوری که تا پنج سال آینده بخش قابل توجهی از مناطق حاشیه‌نشین و فرسوده این نواحی احیا و بازسازی خواهند شد.

تبریز، قطب جدید گردشگری کشور

ایجاد و توسعه زیرساخت‌های گردشگری نظیر اجرای طرح‌ها و برنامه‌های زیست‌محیطی، اجرای طرح‌ها و برنامه‌های متنوع فرهنگی هنری، راه‌اندازی اتوبوس‌های تبریزگردی، اجرای طرح از من بپرس، آماده‌سازی و معرفی جاذبه‌ها و ابنیه تاریخی و قدیمی برای استفاده گردشگران، تجهیز و نوسازی همه ساله موزه شهر و خانه موزه استاد شهریار و… تنها گوشه‌ای از اقدامات شهرداری تبریز در راستای تقویت زیرساخت‌های گردشگری طی سال‌های اخیر بوده است.

پاسخ احتمالی مدیریت شهری کرج: اینکه گفتی یعنی چه!!!!!؟ مهاجر داریم!بودجه نداریم!

تبریز مهد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

تجربه موفق شهرداری تبریز در جلب مشارکت‌های مردمی و جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصیسرمایه‌گذاری‌های میلیاردی بخش خصوصی طی سال‌های اخیر البته در سایه تعامل دوسویه شورای اسلامی شهر و شهرداری تبریز صورت پذیرفته و این دو نهاد خدماتی با تسهیل شرایط برای سرمایه‌گذاران و در رأس آن تدوین نخستین آیین‌نامه جذب سرمایه‌گذاری و نیز تشکیل هیئت عالی سرمایه‌گذاری کاری کرده‌اند که امروز شهر تبریز به عنوان مهد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کشور در مدیریت شهری نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازد و طی شش سال گذشته رتبه نخست کشوری را از آن خود کند.

پاسخ احتمالی مدیران شهری البرز: ماهم در برد بردمان باختیم آخه مهاجر داریم!بودجه نداریم!

تبدیل تبریز به شهری امن با توسعه آتش‌نشانی

افزایش تعداد ایستگاه‌های موجود آتش‌نشانی تبریز از پنج ایستگاه در سال ۸۵ به ۲۰ ایستگاه در سال‌جاری، خرید و تزریق مدرن‌ترین و مجهزترین ماشین‌آلات روز دنیا به ناوگان آتش‌نشانی تبریز، خرید جدیدترین و مدرن‌ترین تجهیزات امداد و نجات، خرید نردبان ۵۲ متری، راه‌اندازی اکیپ‌های امداد موتوری آتش‌نشانی، استخدام و به کارگیری ۱۰۰ آتش‌نشان جوان و نیروی انسانی متخصص، جوان و ورزیده در مجموعه آتش‌نشانی، ایجاد ایستگاه‌های آتش‌نشانی سیار در کنار ایستگاه‌های موجود، تأکید جدی بر استفاده از تجهیزات آتش‌نشانی درتبریز است.

پاسخ احتمالی مدیران شهری البرز: اونا پول دارن ما نداریم مهاجر داریم!

پیشگامی در صیانت از محیط زیست

به تبع وظایف و مسئولیت‌های ذاتی و ارگانیک شهرداری در حوزه‌های مختلف خدمات‌رسانی و عمرانی،

جمع‌آوری، دفع، دفن و بازیافت زباله و مواد زائد شهری، مدیریت و نگهداری بخشی از منابع آبی، ایجاد و توسعه فضای سبز شهری، دفع و معدوم‌سازی حیوانات و جانوران موذی از جمله موش‌ها، تنظیف و پاکسازی معابر شهری، لایروبی جوی‌ها، کاریزها و آبروهای شهری و جمع‌آوری و معدوم‌سازی سگ‌های ولگرد مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌های شهرداری تبریز در حوزه مدیریت و حفاظت از محیط زیست انسانی و طبیعی است که با جدیت تمام مورد توجه این مجموعه می‌باشد.

پاسخ احتمالی مدیران شهری البرز: سگهارا با شدت می کشیم ،ما توانایی به آتش کشیدن باغها و نابودی درختان برای ساختن برج را داریم برف و باران ببارد غافل گیر می شویم آبهای سطحی شهر ما توانایی غرق کردن مشتی تایتانیک را دارند، و حق آب تشنگان استان را به پایتخت تقدیم می کنیم ،سالهاست درحال احداث کمپوستیم و خیلی کارهای دیگر.اینها کار هرکسی نیست مهاجر داریم!…بودجه نداریم!

زباله؛ از تهدید تا فرصت

کسب عنوان تمیزترین شهر کشوردر سال ۸۸، اعطای عنوان سالم‌ترین شهر ایران از سوی سازمان بهداشت جهانی در بین هزارشهر جهان و دریافت عنوان شهرداری برتر کشور در مدیریت پسماند از جمله عناوین و افتخاراتی است که شهرداری تبریز طی سال‌های اخیر در سطح ملی برای شهر اولین‌های ایران به دست آورده است.

راه‌اندازی کارخانه بازیافت، تفکیک و تولید کمپوست با ظرفیت یک هزار تن در روز است  وبا هدف کاهش و حذف اثرات تخریبی شیرابه‌های حاصل از دفن زباله‌های شهری و نیز گازهای استحصالی متان، اقدام به احداث کارخانه تصفیه شیرابه‌های مرکز دفن به روش‌های COD و BOD نموده در مقیاس واقعی با مشارکت بخش خصوصی و در جوار مرکز دفن بهداشتی به مرحله اجرا در آمده ، علاوه بر استحصال آب مورد نیاز کشاورزی حاصل از تصفیه شیرابه‌ها، نسبت به کاهش اثرات منفی زیست محیطی دفن زباله اقدام شده است.

پاسخ احتمالی مدیران شهری کرج : پس آب کارخانجات را به محیط منتقل می کنیم،زباله ساز ترین شهرکشوریم ،نه تنها آب تمییز کن نداریم ،اصلا آب نداریم .با آب شرب لوله پارک ها و هندوانه هایمان را سبز می کنیم و کارواش هایمان که نگو و نپرس…..آخه بودجه نداریم! مهاجر داریم!

مدیریت بحران

شهرداری تبریز طی سال‌های گذشته، پیشگام مدیریت اصولی بحران در کشور نیز بوده است. با احداث ۲۰ سوله چند منظوره بحران در سطح شهر، توسعه و تجهیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی از پنج ایستگاه به ۱۸ ایستگاه و دیگر اقدامات لازم و احداث شهرک امن تبریز، به ظرفیت اسکان موقت ۱۰ هزار نفر از حادثه‌دیدگان در مواقع بحران و بلایای طبیعی، گام‌های بلندی درراستای افزایش سطح آمادگی و ضریب ایمنی شهر و شهروندان در حوزه مدیریت بحران برداشته است.

پاسخ احتمالی مدیران شهری کرج: ما ترجیح می دهیم موبایل هایمان را خاموش کنیم بریم با خانواده استراحت ، ازاین کارهای فانتزی هم نمی کنیم چون اصلا ما بودجه نداریم و الا بهترش را هم بلدیم!..مهاجرها نمی گذارند کار کنیم!

توسعه فضای سبز؛ احیای باغ‌شهر قدیم

تبریز از قدیم و در دوره‌های مختلف تاریخی، به باغ‌شهر ایران شهره بوده ،با این حال به واسطه رشد و توسعه شهرها، افزایش جمعیت، رشد شهرنشینی و مهاجرت‌های بی‌رویه و بی‌حساب و کتاب از روستاها به شهرها در یکصد سال گذشته که به موازات اجرای قانون اصلاحات ارضی رژیم پهلوی آهنگ مهاجرت روستاییان به شهرها شتاب گرفت، زمینه برای افزایش تقاضای مهاجران و ساکنان جدید شهرها به زمین برای ساخت مسکن فراهم گردید و این امر در درجه نخست، آسیب اصلی را به فضای سبز موجود تبریز و باغ‌شهر قدیم و در نهایت تخریب فضای سبز شهری وارد آورد، به طوری که زمینه برای از بین رفتن باغ‌شهر تبریز در کمترین زمان ممکن فراهم شد.

شهرداری تبریز در یک دوره زمانی مشخص و طی هشت سال گذشته با جلوگیری ازتغییر کاربری فضاهای سبز به مسکونی و تجاری و توانسته  تعداد پارک‌ها و بوستان‌های شهری موجود تبریز را تا سقف دو برابر افزایش دهد و بافت قدیم را حفظ کند.

پاسخ احتمالی مدیران شهری کرج: این که چیزی نیست اگه جهانشهر مارو می دیدین چی می گفتین ؟ باغهای حصار و باغ سیب و اوووه روستاهای اطراف محلات قدیمی خیابانهای درختی تپه زورآباد پر بود از درخت ما که ندیدبدید نیستیم ،کندیم، جاش برج و خیابون ساختیم چندتا چاله چوله هم یک دوره ای کندیم مثل بام کرج و جاده آتشگاه درخت بکاریم یادمون رفت ……….آخه بودجه نداریم …مهاجر داریم!

 

این قصه سر دراز دارد

فریبا کلاهی

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید