خانه / آخرین نوشته ها / مدیر کل میراث البرز: استفاده از خدمات اقامتی ۴۸ درصد افزایش یافته است

مدیر کل میراث البرز: استفاده از خدمات اقامتی ۴۸ درصد افزایش یافته است

نشست خبری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز باهدف ارائه گزارش عملکرد ستاد حدمات سفر در ایام نوروز و به دبیری این اداره در کاروانسرای شاه عباسی برگزار شد.

حجت الاسلام فخرالدین صابری مدیر کل میراث در آغاز سخن ضمن گرامی شمردن یاد کشته شدگان سیل در آغاز سال نو گفت: شکل گیری رفاه اجتماعی و هماهنگی عمل مردم با دولت و نیروهای ارتشی و بسیجی برای کمک به مردم گرفتار از شیرینی های این اتفاق تلخ است.
وی همچنین با اشاره به وظایف ستاد سفر نوروز گفت: خدمات رسانی در ایام نوروز با مسئولیتی که به عنوان دبیر بر دوش داشتیم و متولی دبیرخانه بودیم؛ شامل اقداماتی بود که بر عهده ما گذاشته شده بود.
صابری گفت: دوازده مورد افتتاح پایگاه اطلاع رسانی در موقعیت های مختلف، در شهرستانهای مختلف ، برپایی نوروزگاه در شهرستانها؛ برپایی نمایشگاه گردشگری ، برگزاری بازی های بومی محلی، برپایی سیاه چادر های عشایری، برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی به منظور معرفی ؛ چاپ و توزیع اقلام معرفی استان ۴۵ هزار قلم به تفکیک شش شهرستان،برگزاری دوره آموزشی واحد های پذیرایی و خدمات در اسفند ماه به منظور رفاه گردشگران؛ بازدید و نظارت مراکز اقامتی و مهمان پذیران و واحد های خدماتی به صورت تخصصی و اختصاصی و گاه تلفیقی با حضور بهداشت و تعزیرات، همراهی با هلال احمر و راهداری که نوروز بانان بی نوروز بودند؛ و در بارندگی های شدید لزوم حضورشان بیشتر احساس میشد؛ از جمله فعالیت های ستاد نوروزی است.
وی افزود: از ۲۸ اسفند تا ۱۷ فروردین خدماتی داده شد که اگرچه نمی شود با استانهایی چون قم ، خرتسان رضوی و فارس مقایسه اش کرد که از مقاصد داخلی و خارجی سفر هستند؛ در مجموع آمار خوبی را رقم زده است.
صابری گفت: استان ما پیوسته به تهران دیده شده و سالها مستقل نبوده. و اصحاب رسانه برای رشد این بخش می توانند بسیار مفید و کمک حال ما باشد،همچنین راهداری به منظور نصب تابلو های مربوط.
وی گفت: هیچ اعتبار استانی نداشتیم و از محل اعتبارات ملی میراث فرهنگی خدمت کردیم.
وی با اشاره به اینکه ۱۳۴ دفتر مسافرتی در استان وجود دارد و ۴۹ پانسیون و هتل و مسافرخانه و ۴۴ لیدر و ۱۱۹ سفره خانه سنتی؛ گفت: تعداد اقامتگاه بوم گردی در حال حاضر ۸ مورد و باقی درحال کسب مجوز است.

صابری افزود: بیش از ۴ هزار نفر در هتلها اقامت کردند و مهمان پذیرهای استان میزبان ۱۹۱۵ نفر بودند. خانه مسافر ۱۰۰ نفر،چادر مسافری ۱۵۴۰۰ نفر ، اقامت در اسکان مدارس هم ۵۲۳۷ نفر اعلام شده است.
فخرالدین صابری گفت: مهمانسرای ادارات ۱۰۳ نفر و درکل استان البرز در ایام تعطیلات نوروز ۲۸۹۱۸ نفر را پذیرا بوده که امار با ۴۸ درصد افزایش استفاده از خدمات اقامت را نشان می دهد.
وی گفت: ۵۲۷ رستوران و در مجموع ۱۱۴۵ مورد نظارت خدمات پذیرایی مسافرتی انجام شده و تنها ۲۲ مورد شکایت از مراکز مختلف به ثبت رسید.
وی افزود:سیل اعلام هشدار برای انصراف از سفر غیر ضروری آمار سفر استان را هم‌پایین آورده است.
مدیرکل میراث البرز تقدیر کردن مونسان از استان البرز را طی سال گذشته ، از جمله نتایج تلاش های این اداره کل دانست.
وی گفت : از وضعیت فعلی خیلی راضی نیستیم دنبال وضعیت مطلوبیم و جلب رضایت مندی مردم که به لحاظ تحریم در امور کارخانجات و صنعت مشکلات فراوان دارد رونق در چنین موقعیتی وابسته گردشگری است زیرا مواد اولیه اش داخلی است و سرمایه اشتغال هم حداقلی است که با ۳۰ میلیون می شود شغل ایجاد کرد.
مردم از خدمات و پذیرایی استقبال می کنند و می تواند موجب رونق شود.

در ادامه صابری به پرسش خبرنگاران پاسخ داد و گفت: هیچ رستوران تحت نظارت ما اجازه ندارد برای پخش موسیقی زنده هزینه اضافه بگیرد؛ صرفا جاذبه استفاده از خدمات به نفع صاحب رستوران است میراث هیچ چشم داشت ودرامدی هم ندارد از واحدهایش و  با متخلفان برخورد خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: اینکه چرا تنها ۲۸ نفر در اقامتگاه بوم گردی اسکان کردند چون هنوز جانیفتاده و بهره برداران هنوز آنطور که باید اقدام نکردند . این صنعت در جهان جدید و تنها ۲۵ سال قدمت دارد.
صابری گفت: البته حمایت مالی و صدور مجوز بهره برداری جزو سیاست کاری ماست. و برف سنگین و بارندگی امسال عید چندان جاذبه ای برای مسافران نداشت و بوم گردی ما کوهستانی است .
صابری افزود: ثبت جهانی ازبکی به گفته دکتر مونسان در حال بررسی است ولی سهم ما سالی یک‌پرونده است که باید لابی ها انجام بشود.
وی همچنین اعلام کرد: اخرین وضعیت پیگیری ساخت موزه برای محصولات ارزشمند کاوشهای باستانشناسی که حدود ۸ هزار شیئ و ظرفیت ارزشمند است؛ با معاونت موزه های سازمان‌ طرح شد و اعلام گردید چنانچه شهرداری موافقت کند زمین در اختیار بگذارد، برای احداث یک موزه بزرگ  که مردم شناسی و محل اجتماعات فرهنگی و وحدت اقوام باشه منعی وجود ندارد در همین راستا شهرداری مشکین دشت ۱۵ هزار متر زمین  پیشنهاد و اعلام آمادگی کرده است.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید