خانه / آخرین نوشته ها / رئیس انجمن خوشنویسان : البرز خاستگاه خوشنویسی معاصر کشور است

رئیس انجمن خوشنویسان : البرز خاستگاه خوشنویسی معاصر کشور است

آئین باور – البرز به دلیل داشتن جایگاه دیرینه دو منشاء اثر در این هنر، به خصوص در سده اخیر، خاستگاه خوشنویسی معاصر ایران است.

علی مهری در گفت‌ و گو با خبرنگار آئین باور گفت: استادان برجسته‌ای از جمله زنده یادان سیدمرتضی برغانی، حسن و حسین میرخانی و ابراهیم بوذری از استان البرز برخاستند و افزون بر ۷۰ سال پیش با تشکیل دوره‌های آموزشی آزاد خوشنویسی، پایه گذار انجمن خوشنویسان ایران شدند.

وی افزود: در این مدت استادان خوشنویسی ما در کشور به حدود چندصد رتبه تراز اول و افزون بر یکهزار نفر خوشنویس با درجه فوق ممتاز رسیده است. رئیس انجمن خوشنویسان البرز گفت : در پی جریانی که اواخر دوره پهلوی اول و اوایل پهلوی دوم به دنبال تصمیم برای  تغییر خط پارسی به لاتین راه افتاد اساتید با برگزاری نمایشگاه و اعتراض به این موضوع کلاسهای آزاد انجمن خوشنویسان ایران را بنیان نهادند. مهری گفت: از دیگر فعالیت مرحومان میرخانی ها که به زنده نگه داشتن خوشنویسی معاصر کمک شایانی کردند؛ کتابت دیوان اکثر شعرا به خط نستعلیق است. استاد زنده یاد حسین میرخانی با کتابت  قرآن کریم به خط نستعلیق که به دریافت نشان وتقدیر نامه در آن روزگار از دانشگاه الازهر مصر منجرشد، خدمت بزرگی به فرهنگ و هنر خوشنویسی نمودو این فعالیت و دیگر فعالیتهای اصحاب فرهنگ و هنر در آن روزگار مانع از تغییر خط پارسی به خط لاتین شد. چه بسا اگر انجام می پذیرفت صدمه جبران ناپذیری به هنر خوشنویسی و شعر و ادبیات معاصر وارد می آمد.

عل مهری با بیان اینکه تحریر کتاب‌های درسی مدارس توسط مرحومان میرخانی ها  با بهره‌گیری از هنر خوشنویسی خط نستعلیق نیز سبب آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با این هنر و ماندگاری آن شد، افزود: در ادامه این مسیر استاد غلامحسین امیرخانی که پس از برادران میرخانی و زنده یاد بوذری حدود ۴۰ سال انجمن خوشنویسان ایران را به بهترین نحو مدیریت کرده از شاگردان ایشان و از اهالی شهرستان طالقان در استان البرز است.

وی ادامه داد: استاد امیرخانی با تلفیق شیوه های گذشته خوشنویسی از جمله کلهر و دوره‌های صفویه، قاجار و پهلوی اول سبک قالب معاصر را پایه‌گذاری کرد و اکنون اکثریت خوشنویسان کشور به این سبک قلم می زنند.

علی مهری گفت: افزون بر این مطالب بزرگترین خوشنویس خط شکسته درویش عبدالمجید طالقانی که همچون میرعماد بزرگ در خط نستعلیق در خط شکسته ی نستعلیق از اواخر دوره صفوی تاکنون پرتو افشانی میکند نیز اهل روستای مهران طالقان بوده است.

رئیس انجمن خوشنویسان البرز با بیان اینکه ۱۰ درصد خوشنویسان فوق ممتاز کشور از این استان هستند، خاطر نشان کرد: البرز اکنون دارای ۱۲۰ خوشنویس فوق ممتاز، ۵۰۰ ممتاز و ۲۰ نفر استاد است و در بین انجمن‌های خوشنویسان سراسر کشور جزو برترین‌ها محسوب می‌شود.

مهری با یادآوری استقبال مطلوب از هنر خوشنویسی درالبرز به دلیل ریشه‌دار بودن آن اشاره کرد وگفت: نخستین دکان نساخی در منطقه برغان از توابع استان البرز بوده که در آن خوشنویسان سفارشات تحریر نسخه را به عهده داشتند.

در نمونه ای دیگر درمنطقه کرکبود شهرستان طالقان نیز نخستین نسل از کاتبان قرآن کریم فعالیت داشتند، به طوری که در فصل مناسب در حجره‌های چوبی کنار آبشار این منطقه به کتابت قرآن مشغول می‌شدند؛ در منطقه طالقان و ساوجبلاغ به طور معمول هر خانواده دارای یک قرآن مکتوب به ارث رسیده از گذشتگان خود است.

مهری گفت با توجه به پتانسیل موجود استان البرز و پیشینه ی درخشان و تأثیرگذار آن در هنر خوشنویسی کشور بی پایه نخواهد بود اگر استان البرز را خاستگاه خوشنویسی معاصر کشور بدانیم.

مهری، برپایی نمایشگاه خوشنویسی همزمان با روز فرهنگی البرز (۲۱ فروردین)، تحریر وصیت‌نامه حضرت امیر المومنین (ع) به امام حسن مجتبی (ع) در باغ فاتح جهانشهر کرج و تلاش برای آماده سازی آن به صورت کتاب نفیس، برگزاری محفل و کارگاه خوشنویسی و تذهیب به مناسبت روز قلم (۱۴ تیر) با همکاری انجمن موسیقی البرز و شرکت در مجمع انجمن خوشنویسان ایران در جزیره کیش و همچنین انعقاد قرارداد چهارساله مشارکت با سازمان فرهنگی هنری شهرداری کرج و حفظ ساختمان مرکزی انجمن از دستاوردهای دوره مدیریت اخیر بر شمرد.

نایب رئیس خانه هنرمندان البرز خاطرنشان کرد:  از سال گذشته پیگیر راه‌اندازی و ایجاد تشکل رسمی خانه هنرمندان کرج بودیم که با حمایت استادان، مفاخر، اعضای شورای اسلامی، شهرداری و فرمانداری کرج محقق شد و ساختمان روبروی استانداری را برای انجام فعالیت آن اختصاص دادند..

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنیدhttp://www.aeinbavar.ir/?s=%D8%AE%D9%88%D8%B4%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

کرج یخ می زند!پیش‌بینی کاهش ۱۰ درجه‌ای دما

سرپرست اداره کل مدیریت بحران البرز از ورود یک سامانه بارشی به استان خبر داد …

موبایل، اسکلت نسل‏های بعد را تغییر می‌دهد؟

سر خم شده و چشم‌‏های خیره به صفحه نمایش: میلیون‏ها نفر در سراسر جهان هر …

ورود گردشگر ممنوع!

حال ما بنی بشر خودخواه یک بار مصرف ! به هر وادی و روستا و شهری گذر کنیم تاثیرات آلوده کننده فرهنگی ، زیست محیطی بسیار جبران ناپذیری از از خود برجای می گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید