خانه / خبر / رئیس سازمان بهزیستی کشورخبر داد : پوشش تمام افراد پشت نوبت در سال ۹۷/تصویب نهایی سند سالمندی

رئیس سازمان بهزیستی کشورخبر داد : پوشش تمام افراد پشت نوبت در سال ۹۷/تصویب نهایی سند سالمندی

آیین باور – پوشش تمام پشت نوبتی‌ها در سال ۹۷انجام خواهد شد

رئیس سازمان بهزیستی کشور از تحت پوشش قرار گرفتن تمامی پشت نوبتی‌های بهزیستی در سال ۹۷ خبر داد و گفت: هم اکنون در حوزه معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن تعداد زیادی پشت نوبتی داریم که تمامی آنها بر اساس قانون در سال ۹۷ پذیرش می‌شوند.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور تا کنون ۹۰۰۰ نفر از فرزندان خانواده‌های تحت پوشش سازمان بهزیستی با تایید این سازمان مشمول معافیت سربازی شده‌اند.

بندپی در ادامه در خصوص سالمند آزاری گفت: آماری در برخی از سایت‌ها در خصوص سالمندآزاری با نرخ ۸۷ درصدی مطرح شده است که صحیح نیست زیرا اغلب سالمند آزاری‌ها به صورت سوء استفاده مالی، نقل و انتقال، سند و … است و در کل آماری که در رابطه با همسرآزاری، کودک و سالمندآزاری در اورژانس اجتماعی ثبت شده، سه درصد است.

راه‌اندازی دهکده سلامت به‌زودی

وی در ادامه از تصویب نهایی سند سالمندی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: دهکده سلامت برای ارائه خدمات به سالمندان نیز به زودی راه اندازی خواهد شد. مخالف جمع‌کردن عده‌ای آسیب دیده در یک مکان هستم شرط بهزیستی برای راه‌اندازی شهرک «بازتوانی زنان آسیب‌دیده» رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص طرح ساخت شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده که از سوی استانداری تهران مطرح شده است و در جلسه دیروز کارگروه تخصصی زنان و امور خانواده استان تهران مطرح شده است که استانداری نهادی حاکمیتی است و اگر بخواهد می‌تواند حتی بهزیستی را تعطیل کند گفت: به این صحبت‌ها پاسخی نمی‌دهم اما قانون برنامه ششم توسعه مشخص کرده است که چه سازمانی برای چنین مراکزی مجوز صادر می‌کند و مسئولیت ارائه چنین خدماتی در کشور به عهده بهزیستی است نه کارشناسی در حوزه زنان استانداری تهران.

بندپی ادامه داد: همواره از برچسب زدن به افراد پرهیز می‌کنیم و معتقدیم چنین برخوردهایی به صلاح جامعه نیست و اگر چنین رویه‌ای را پیش بگیریم به ضرر جامعه و در تضاد با نگاه اجتماعی محور در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

وی همچنین یادآوری کرد: بهزیستی حتی در مراکز شبه خانواده نیز تعداد کودکان را کاهش داده است تا اثربخشی این مراکز افزایش یابد. به این ترتیب چگونه می‌توانیم تعدادی زن آسیب دیده را در مرکزی جمع آوری کنیم و با یک برچسب مشخص به آنها ارائه خدمت دهیم؟. چنین روش‌هایی به صلاح جامعه نیست. در حالیکه اگر بود در بیرون شهر تهران یک پادگان راه می‌انداختیم و تمامی معتادان متجاهر را در آن جمع آوری می‌کردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: باید بدانیم که ما با انسان سر و کار داریم نه با یک جسم سخت و این نحوه رفتار با انسان نیست. بگیر و ببندها هیچ وقت در حوزه آسیب‌های اجتماعی جواب نمی‌دهد. همواره با اینکه تعداد زیادی را در یک محل جمع کنیم مخالفیم و به همین دلیل از ابتدا با وجود مراکزی چون اخوان و فشافویه در کشور مخالفت داشتیم.

بندپی تاکید کرد: هر چه تعداد افراد در یک مرکز کمتر باشد اقدامات آن مرکز نتیجه بخش تر خواهد بود. به همین دلیل چنانچه مراکز توانمندسازی زنان آسیب دیده در ابعاد کم و با تعداد بسیار کم حدود ۱۰ نفری و حداکثر ۳۰ نفر در کشور راه اندازی شود با آن موافقیم و از راه اندازی آن حمایت می‌کنیم.

وی در ادامه به سامانه نیازسنجی معلولان اشاره کرد و گفت: در سال ۹۵ به تمام نیازهای ثبت شده در این سامانه در ۱۱ استان کشور جواب دادیم و در سال جاری نیز به تمامی نیازهای ثبت شده معلولان در این سامانه پاسخ خواهیم داد.

تامین نیازهای معلولان بینایی در سال جاری

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان آنکه حدود ۱۰٫۵ درصد افراد معلول پذیرش شده در بهزیستی دارای «معلولیت بینایی» هستند، گفت: این افراد عموما تحصیل کرده بوده و نیاز به فناوری‌های خاص دارند که خوشبختانه هم اکنون در حوزه فناوری‌های مورد نیاز معلولان بینایی در کشور خودکفا شدیم.

بندپی ادامه داد: در سال ۹۶ نیازهای معلولان بینایی که از کل کشور احصاء شده را از طریق شرکت‌های دانش بنیان داخلی با حفظ موازین قانونی پاسخ خواهیم داد و فناوری‌های مورد نیاز آنها را تامین خواهیم کرد.

آمار دقیقی از زنان ویژه در دست نیست

به گفته وی، در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد زنان ویژه در کشور وجود ندارد و حتی عامل اصلی گرایش زنان به رفتارهای پرخطر مشخص نشده است به طوریکه نمی توان اعلام کرد فقر و یا تنوع طلبی و … کدامیک عامل اصلی بروز چنین رفتارهایی از سوی برخی از زنان است.

دولت بدنبال لایحه «فقرزدایی»

مددجویان جدید بهزیستی از سال ۹۷ مشمول رقم افزایش یافته مستمریها می‌شوند

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص قطع افزایش مستمری مددجویان در خرداد ماه که توسط برخی رسانه‌ها مطرح شد نیز گفت: زمانی به خانواده یک نفره ۵۳ هزار تومان مستمری می‌دادیم و خودمان هم می‌دانستیم که این پول حتی هزینه خرید یک کیلو گوشت هم نمی‌شود. با این ترتیب با پیگیری دولت ۲۰ درصد مستمری مددجویان را افزایش دادیم و امروز به خانواده یک نفره ۱۴۵ هزار تومان، دو نفره ۱۹۵ هزار تومان و پنج نفر به بالا ۴۶۰ هزار تومان مستمری می‌دهیم که می‌دانیم این هم کافی نیست.

بندپی ادامه داد: دولت قبل وقتی ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشت باید این کار را می‌کرد، که نکرد. دولت یازدهم این کار را انجام داد و هم اکنون به دنبال تصویب لایحه فقر زدایی نیز هست اما با این حال باز هم مسائلی خلاف واقع در خصوص قطع افزایش رقم مستمری‌ها در برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ۵۲۰ هزار خانوار سقف مددجوهای سازمان بهزیستی در سامانه هدفمندی یارانه‌ها هستند که مشمول رقم افزایش یافته مستمری می‌شوند. به این ترتیب اگر در سال جاری پشت نوبتی وارد چرخه حمایتی بهزیستی شود باید همان مستمری قبلی را به آن پرداخت کنیم و مشمول رقم افزایش یافته مستمری نخواهد شد، زیرا سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای بیش از این تعداد بودجه ندارد و مددجویان جدید از سال ۹۷ می‌توانند رقم افزایش یافته مستمری را دریافت کنند.

وی در ادامه به توقف موقت طرح پرداخت مستمری به کم درآمدها در سامانه رفاهی نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر طرح پرداخت مستمری به کم درآمدها در سامانه رفاه به صورت موقت متوقف شده است زیرا هم اکنون لایحه «مساعدت‌های اجتماعی» مراحل نهایی خود را طی می‌کند و در آنجا تمام ابعاد فقر و نظام رفاه و تامین اجتماعی دیده و پرداخته شده است و به دلیل عدم تداخل و موازی کاری این طرح با لایحه مذکور به طور موقت اجرای آن را متوقف کردیم.

این در حالیست که لایحه مساعدت‌های اجتماعی خارج از نوبت در مجلس پیگیری می‌شود. نصب صندوق‌های صدقات توسط بهزیستی رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه در خصوص انتشار گزارشی از سوی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر جمعیت ۳۳ درصدی زیر خط فقر کشور گفت: این آمار مورد تایید ما نیست و نمی‌توان رقم مشخصی را به عنوان خط فقر در کشور اعلام کنیم زیرا خط فقر به تناسب جغرافیا، مکان از شهری به شهر دیگر متفاوت است و تنها نظام چند لایه رفاه می‌تواند آن را تعریف کند تا همه از مساعدت اجتماعی و بیمه‌ای برخوردار شوند و شاهد کاهش جمعیت زیر خط فقر در کشور باشیم.

بندپی همچنین در خصوص راه اندازی صندوق صدقات توسط سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی همچون کمیته امداد یک نهاد حمایتی است و نیاز به مشارکت اجتماعی دارد و به همین دلیل در صدد راه‌اندازی صندوق‌های صدقات در کشور هستیم تا رقم مشارکت اجتماعی خود را افزایش دهیم.

وی در خصوص مناسب سازی معابر شهری برای معلولان نیز گفت: در حوزه مناسب سازی عقب هستیم و تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد در این حوزه موفق عمل کرده‌ایم. این در حالیست که سازمان بهزیستی و بنیاد شهید جزء نهادهای پیشرو در این حوزه هستند و در حال حاضر از سوی وزیر کشور دستور داده شده که نمره ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها در حوزه مناسب سازی اعلام شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین گفت: بهزیستی سامانه «معبر» با شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳ را راه اندازی کرده تا به صورت موردی معلولان و سایر افراد مشکلات مناسب سازی را به ما گزارش دهند تا نسبت به رفع آنها اقدام کنیم. وی همچنین اعلام کرد: آمار ازدواج در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ حدود چهار درصد کاهش یافته است.

بندپی در پایان با بیان آنکه روند آسیب‌های اجتماعی در کشور رو به رشد است گفت: در حال حاضر حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مصرف کننده مستمر مواد در کشور داریم این در حالیست که جمعیت کسانی که تجربه یک بار مصرف مواد مخدر را داشته‌اند بیش از چهار میلیون نفر است. همچنین آنکه زمانی تریاک رتبه اول را در مصرف داشته اما امروز مواد صنعتی جایگزین آن شده‌اند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

پیام تبریک رئیس دانشگاه علوم پزشکی به مناسبت روز خبر نگار

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز دکتر حسین کریم ، طی پیامی روز خبرنگار را تبریک …

سال ۱۴۰۰ اتمام طرح گازرسانی روستاهای جاده چالوس

آیین باور- رونق بخش گردشگری و جلوگیری از مهاجرت معکوس دو امتیاز گاز رسانی به …

دیدگاهتان را بنویسید