خانه / آخرین نوشته ها / مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان البرزخبرداد: نظر آباد پیشتاز کشت دانه روغنی کلزا

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان البرزخبرداد: نظر آباد پیشتاز کشت دانه روغنی کلزا

آیین باور- مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: کشت کلزا در استان البرز از پانزدهم شهریور شروع شده و با همت کشاورزان و همکاران سازمان جهاد کشاورزی البرز تاکنون حدود ۱۲۰۰ هکتار قرارداد کشت کلزا منعقد شده است.

به گفته علی حیدری مدیر امور زراعی جهاد برای عملیاتی نمودن کشت محصول یاد شده تاکنون نهاده های مصرفی شامل کودهای شیمیایی، سموم علفکش و بذور مورد نیاز تأمین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

مهندس علی حیدری افزود : برای عملیاتی نمودن سطوح ابلاغی سهمیه بذور مورد نیاز در دو گروه ارقام آزادگرده افشان(OP) و گروه هیبرید تهیه و در اختیار عوامل توزیع شهرستانی قرار گرفته است.

یه گفته وی ارقام هیبرید عمدتاً از ارقام خارجی فرانسوی، آلمانی و سوئیسی بوده و مقدار مصرف بذور هیبریدحدود ۴ کیلوگرم برای تأمین سطح سبز ۳۰ تا ۴۰ بوته در مترمربع در نظر گرفته شده است.

همچنین در ارقام OP مقدار بذر حدود ۶ کیلوگرم برای تولید ۵۰ تا ۶۰ بوته کلزا در مترمربع توصیه شده است. مقدار کل بذور تأمین شده ۱۴۳۰۰ کیلوگرم در سال زراعی جاری است.
وی اضافه نمود: براساس آخرین گزارشات جمع آوری شده از شهرستان های تابعه تا این تاریخ بیشترین سطح کشت مربوط به شهرستان نظرآباد و کمترین سطح کشت مربوط به شهرستان فردیس بوده است.

حیدری گفت: در برنامه ابلاغی وزارت جهادکشاورزی در خصوص استفاده بهینه از منابع آبی در سال زراعی جاری مقرر گردیده حدود ۳۰ هکتار از اراضی تحت کشت گیاهان دانه روغنی با استفاده از روش تیپ آبیاری گردند. همچنین براساس این برنامه تا سال ۱۴۰۴ حدود ۴۴۰ هکتار از مزارع محصولات دانه روغنی با استفاده ار روش آبیاری میکرو (تیپ ) آبیاری خواهد شد.

حیدری گفت: برای تحقق برنامه کشت کلزا در سال زراعی ۹۷-۹۶ حدود ۳۰ نفر از کارشناسان ستادی و شهرستانی در امر ترویج و توسعه کشت محصول کلزا در سطح استان در امر نظارت بر کشت و تنظم ادوات کاشت مشارکت دارند.

مهندس حیدری گفت: مقدار توزیع نهاده کود شیمیایی در بین کشاورزان کلزاکار از انواع کود فسفاته ۱۲ تن، ازته حدود ۷ تن و پتاسه نیز حدود ۸ و نیم تن بعنوان کود پایه علاوه بر ترکیبات محرک رشد خاک کاربرد بوده است.

همچنین برای تحقق برنامه علاوه بر اقدامات فوق وزارت جهادکشاورزی نسبت به تخصیص سهمیه ۱۰ دستگاه ریزدانه کار با یارانه ۵۰ درصدی (حداکثر ۴۰ میلیون ریال به ازای هر دستگاه) و تأمین و ابلاغ اعتبارات مربوط به هزینه کشت در قالب اعتبارات سرمایه در گردش به ازای هر هکتار ۳۰ میلیون ریال نیز اقدام نموده که موارد مورد اشاره در دست اجرا میباشد.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید