خانه / آخرین نوشته ها / کارگروه خشم در بهزیستی تشکیل شد: کنترل خشم در البرز نیازمند یک انقلاب است

کارگروه خشم در بهزیستی تشکیل شد: کنترل خشم در البرز نیازمند یک انقلاب است

آیین باور – نشست تخصصی کارگروه های فعال در زمینه کنترل خشم به همت بهزیستی استان البرز برگزار شد و دستگاه های فعال در این مسئله ازجمله نیروی انتظامی ، دادگستری، دانشگاه آزاد،دانشگاه پیام نور،مشاوره های تلفنی و …در این نشست حضور یافتند.
مدیرکل بهزیستی استان البرز در این نشست دو تعریف متفاوت و رایج خشم را که در ذات و نهاد افراد به دنبال ریشه های بروز می گردد مطرح کردو گفت: دیدگاه دیگری هم مطرح است که می گوید: بصورت فکری و بالقوه خشم وجود دارد و هر وقت منافع فرد به خطر افتد خشونت بروز می کند. بخش عمده ای از خشونت محیط و ساختار اجتماعی است تقویت و ساختار رفتاری در محیط و نهاد خانواده می تواند راهکاری اساسی دراین زمینه به شمار رود.
مدیرکل بهزیستی استان البرز با شاره به اینکه ۷۶ درصد خشونت ها در اولین سال های زندگی  زناشویی به دلایل اشکالات رفتاری و عدم آگاهی استخاطر نشان کرد: طی یک پژوهش شخصا به این موضوع رسیدم که عده زیادی از گروه مورد پژوهش در روز اول زندگی زناشویی مورد خشونت همسر قرار گرفته بودند که این یعنی علی رغم آنکه بدون شک ارادت و عشق و علاقه در روز اول زندگی وجود دارد،تربیت درست وجود ندارد.

بیات نژاد تصریح کرد: در کشور ما به جرات می توان گفت درصد کمی از خانوده ها سالم و کاملا ایده آل هستند و بخش وسیعی از خانواده به لحاظ تربیتی کسانی هستند که به دلیل باورهای دینی و اقتصادی خرده فرهنگ ها بسیار سختگیرند ،بخشی دیگر بسیار سهل گیر و بخشی هم خانواده های آشفته و بی سامانی هستند.

وی با اشاره به اینکه باید تعادل رفتار حفظ شود گفت: برگزاری مستمر کارگاه های آموزشی و تربیت نیروی انسانی بسیار اثر گذار است و به همین دلیل آنرا مورد توجه دستگاه قرار داده ایم.

وی با ابراز تاسف از پایین آمدن آستانه تحمل افراد در جوامع شهری امروزی گفت: روحیه گذشت کم شده و همه درمسیر فردگرایی قرار گرفته اند و مهاجرت عامل ازبین رفتن جمع گرایی شده است که یکی از آیتم های به حداقل رساندن خشم و ایجادنشاط اجتماعی است.

کنترل خشم در البرز نیازمند انقلاب است /امنیت وقتی معنی می دهد که پلیس برای فرزندش احساس امنیت کند
دیگر کارشناس این نشست رئیس پلیس ۱۱۰ البرز بود که بااشاره به بالا رفتن آمار تماس های مردمی که البته آن را آمار رسمی نمی دانند گفت:  نقطه مقابل خشونت مهربانی است و امروز شاهد آن هستیم خیلی از خشونت های خانگی و خیابانی منجر به جرم می شود.

سرهنگ محمد حسن کشوری گفت: خشونت به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می شود که در بخش داخلی که مربوط به خانواده می شود تبعات منفی فرار بچه ها و زنان را به همراه دارد .خشونت از جرایم آزار دهنده استان البرز است و به عیان در جامعه شاهد آن هستیم.

وی گفت: افزایش کیف قاپی ،آدم ربایی ، سرقت های مسلحانه همه نشان دهنده آمار بالایی در استان هساند زیرا پیشگیری طبیعی وجود ندارد.مهاجرت بی رویه که بالای ۹۰ درصد جمعیت البرز را شامل می شود در کنار عده ای که مردم محترم و موفق تلاش گر و باسوادی هستند ، موجب بالارفتن جرائم شده است .

وی با شاره به اینکه ۵۸۰۰۰ مورد تماس تلفنی در ۶ ماهه اول ۹۵ و ۸۲۰۰۰ تماس تلفنی در نیمه اول ۹۶ رشد ۳۰ درصدی را نشان می دهد گفت: در حوزه ۱۱۰ تلاش می شود با به کار گماردن افراد آموزش دیده برای پاسخگویی تلفن های مردمی بخش زیادی از عصبانیت ها را آرام کرده و به ماجرا خاتمه بدهند.

وی تاکید کرد: بنابراین خشونت در بعد داخلی باید بیش از هر مساله دیگری به دلیل تبعات اجتماعی منفی مورد توجه قرار گیرد زیرا وقتی خشونت در محیط امن خانواده رخ می دهد اگر مهار نشود ، قربانی یا باید فرار کند، یا منجر به طلاق شود،یا منجر به قتل،که از همه انواع آن خطرناک تراست .

وی افزود: وقتی محیط امن خانگی وجود نداشته باشد، مانند یک فنر فشرده گریبان جامعه را خواهد گرفت. برخی از ریشه های خشونت مالی ، بخشی اعتیاد و بخشی به اختلافات است که با کارشناسی دقیق دراین زمینه می توان گام های اساسی را برداشت باید یک برنامه ریزی پیشگیری داشت سه سال است به طور جدی دراین زمینه ورود شده است.

سرهنگ کشوری تاکید کرد:خشونت خارجی شامل نزاع خیابانی، سرقت،آدم ربایی ،قتل،ریشه هایی با موضوعات اعتیاد، اختلاف های قومی قبیله ای،حزبی،تخلیه هیجانات رخ می دهد که بحث تخلیه هیجان امری بسیار مهم است .

وی به اختلاف طبقاتی فاحش در کرج اشاره کرد و گفت: منطقه متمول عظیمیه در کنار خط ۴ حصار یا زورآبادیک تقابل فرهنگی شدید است یا منطقه دهکده ییلاقی فردیس با خانه های ۲ هزار متری در کنار منازل ۵۰ متری که گاه هفت نفر آدم در آن زندگی می کنند و از پنجره به خانه ای اشراف دارند که روزی ۲ کیلو گوشت جلوی سگ هایشان می اندازند، این حس ناخودآگاه نفرت را بوجود می آورد زیرا شاید این خانواده در ماه یک کیلو گوشت نتواند بخرد.

سرهنگ کشوری تاکید کرد: پیشگیری طبیعی در استان های بومی خوب جواب می دهد. ولی در استان البرز،که تنها جای جهان است ۴ زندان دارد،همه پر است و زندانی که دوره کنترل خشم دیده با جیب خالی آزاد می شود برای رسیدن به منزل باید جیب زنی کند، دور باطل است .

امنیت اجتماعی وقتی معنی می دهد که من پلیس جرات کنم فرزندم را تنهایی به مدرسه بفرستم و برای بازگرداندنش به منزل دنبال او نروم. آن وقت می توانم بگویم امنیت وجود دارد. البرز نیازمند یک انقلاب اساسی است . ما برای آدم های سر به راهی که پای حرف هایمان نشسته اند در مراکز مشاوره و مسجد و تلویزیون ،حرف می زنیم حال آنکه اوکه مخاطب ماست به این اماکن نمی آید.

این مسئول امنیتی کودکان،زنان،متمولین،صاحبان قدرت را در دسته بندی افرادی قرار داد که توان دفاع ندارند و موردخشونت و انتقام جویی قرار می گیرند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

خشونت علت اصلی مرگ ۱۲ تا ۴۴ ساله ها/ خشم دومین جرم کشور است /جایگاه پانزدهم کشوری خشنونت درالبرز  

معاون پیشگیری از جرم دادگستری البرز نیز به عنوان رکن اساسی دیگر این تیم در جمع حضور داشت و گفت: عدم اگاهی یکی ازعلل بروز خشونت است و برای کنترل آن نیازمند آموزش های به هنگام و مهارت آموزی متهمان این نوع پرونده ها هستیم.

دکتر مهدی جوهری گفت:ایراد ضرب و جرح عمومی یا خشونت دراستان به صورتی است که یک بار دیگر باید از خود بپرسیم چه می خواهیم بکنیم؟ خشم در کشور با توجه به فراوانی که دارد بعد از سرقت، دومین جرم کشور است ،خشونت به عنوان یک مسئله اجتماعی دلیل اصلی مرگ مردم از ۱۲ تا ۴۴ سالگی است .

وی تصریح کرد: از روی پرونده های قضایی کشور می گویم که از ۶ میلیون پرونده سالیانه ۱ میلیون آن به خشونت مربوط است و عواملی چون آدم ربایی،تجاوز به عنف،نزاع و امثالهم را دربر می گیرد. جایگاه کشوری استان در بروز خشونت پانزدهم است و آمار ها در این زمینه قابل تامل است .

جوهری گفت: جرائم خشونت بار سال ۹۳ نسبت به ۹۲؛۲۳ درصد، ۹۴ نسبت به ۹۳ ؛۲۴ درصد و سال ۹۵ نسبته به سال ۹۴ ،۱۱درصد رشد داشته است. البته در رشد ۱۳ درصد کاهش داشته ایم . و در نیمه اول سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵ ۵ درصد رشد را مشاهد می کنیم .

به گفته وی دربخش دانش آموزی اجرای طرح های آموزشی تاب آوری از جمله مسائل مهمی است که دراین زمینه مورد تاکید قرار می گیرد. برخی از بچه های بیش فعال که اعمال خشونت آمیز دارند چنانچه مورد غفلت واقع شوند ممکن است در آینده جزو همین پرونده سازان دادگستری باشند.

وی همچنین تاکید کرد: اصناف در زمینه فروش چاقو و سلاح سرد باید مورد توجه ویژه قرار گرفته و  آموزش های لازم را ببینند.

فریبا کلاهی

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید