خانه / آخرین نوشته ها / سفری به ارنگه تاریخی/ روح اساطیری ایران در رود رنگها جاریست

سفری به ارنگه تاریخی/ روح اساطیری ایران در رود رنگها جاریست

آیین باور – ارنگه پاره تن البرز است. استانی نا شناخته از نفیس ترین روستاها از شمال تا جنوب از آسارا تا اشتهارد. تاریخ ارنگه را شاید کمتر شنیده اید. این روستا یک موزه تاریخی روباز است . کوچه هایش دل می برد از سینه و هوش می برد از سر .

گوراب، ابهرک، سیجان، سرزیارت جی، چاران و خور فرزندان ارنگه اند. به مجموع آنها ارنگه و به مرکز آنها ارنگه بزرگ گفته می شود. ارنگه از دیر باز مرکز حکومتی منطقه و بخش آسارا یکی از توابع ارنگه بوده است . در اسناد ثبتی به عنوان دهستان، ارنگه جزو منطقه ۵ تهران درج شده اما به نام آسارا نامگذاری شده است .

سال ۱۳۰۴ کرج  تنها ۸۰۰ نفر جمعیت داشته حال آنکه ارنگه بزرگ به تنهایی دارای ۴۹۸ نفر جمعیت بوده است.

تاریخ اساطیری ارنگه : 

دکتر مهراب رجبی رئیس بنیاد البرز شناسی یک دوست است . دوست البرز و البرزدوستان . ۵ جلد البرزنامه را به چاپ رسانده و تا ۱۳ شماره وعده کرده است. روز گذشته در آیین رونمایی منبر ۷۵۰ ساله و مرمت شده روستای ارنگه دیدمش . بهتر از او کسی نمی توانست ارنگه را معنا کند و در حاشیه اش داستان ها و تاریخ و معانی را برایم بشکافد. او بود که گفت:

ارنگه در ایران کهن و قبل اسلام ریشه معنایی فراتر از یک روستا داشته است . در آن هنگامه از تاریخ مبدا و منتهای رودها یک اسم مشخص و ثابت داشت “آمل دریا” (یک آمل هم در آسایی مرکزی بوده است.)

این به آن معناست که در آن برهه از تاریخ معمول بوده است: رودهای مهم را که جنبه اساطیری داشتند، از ابتدا تا انتها  به یک اسم می نامیدند .

آن هنگامه ایران باستان بین دو “رگ و رود تاریخی” ؛ وه رود یا رنگ رود “و  “ارنگ رود ” که هردو به معنای رنگ رود است قرار داشته است . اینجا رنگ به معنای برکت است کنایه از زیبایی و رنگ  .

مهراب رجبی برایم گفت که براساس روایت های تاریخی این دو رود از نیل تاسند و به روایت دیگر از دجله و فرات تا سند، حدود شرق و غرب ایران را تشکیل می داده است .

آن هنگام وقتی اسلام به ایران آمد دیگر رودی وجود نداشت همه خشک یا از ایران گرفته شده بود اجداد ما ناچار یک رود دوباره “خلق “کردند به نام “رود رنگها” زیرا در بن مایه فرهنگ و اساطیر ایران، بدون رود اساطیری که آب حیات بخش و مطهر را حمل می کند زندگی معنایی نداشت .

این رود ابتدایش ارنگه رود بود انتهایش وارنگه رود یا همان ارنگه  . رودجاری بود نامش را رود رنگها گذاشتند. ایرانیان این رود را جاری کردند و به همین دلیل این رود برای البرز بسیار مهم است و مقدس .

اساسا آبها برای ایرانیان حرمت و تقدس داشتند و این برای البرز نشینان بسیار حائز اهمیت است زیرا همه کرج ،بیلقان و سرودار جزو ارنگه بوده کل منطقه ارنگه رودبار نامید می شده است . 

این البرز شناس اشاره ای نیز به تاریخ این تحول مذهبی در جغرافیای استان داشت و گفت: جای نام هایی با داشتن واژه “کافر” مثل کافر دره، کافر قلعه، کافر تپه، یا گبر تپه، که  در البرز از همه جا بیشتر است،  به این سبب نام گذاری شدند که اینان دیرتر اسلام پذیرفتند و برخی ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال به دین خود بوده یا در برابر پذیرش دین تازه مقاومت کردند و زرتشتی باقی ماندند و مسلمانان به آنان لقب کافر دادند که در حاشیه این رود تاریخی و از کرج تا وارنگه رود چنین بسیار است .

راه دسترسی به ارنگه:

پس از ورود به جاده چالوس از کرج در کیلومتر ۱۸ سمت راست تابلویی وجود دارد که شما را به این روستا هدایت می کند.

جاده مذکور با شیبی تند از جاده چالوس جدا شده و به سرعت ارتفاع می گیرد. پس از حدود ۲ کیلومتر با مسطح شدن جاده دو راه در پیش رو دارید:

راه سمت چپ:

قبرستان تاریخی ارنگه:
که باز هم شما را بالاتر برده و به منتهی الیه شمال روستا هدایت میکند. محل پارک خودرو شما در نزدیکی قبرستانی باستانی است.

قبرستان ارنگه قدمتی چند هزار ساله دارد و به راحتی میتوانید سنگ قبرهایی با قدمت ۷۰۰ سال که هنوز توسط سارقین آثار باستانی به یغما برده نشده اند را ببینید.

آبشار ارنگه:
در سمت شمال قبرستان و در واقع حد فاصل باغها و کوه (تپه) جاده ای ماشین رو وجود دارد برای دسترسی محلی که معمولا از استفاده غیر ساکنین جلوگیری می‌شود.

پیاده پس از حدود ۵۰۰ متر پیاده روی به انتهای غربی روستا و پرتگاهی ترسناک می رسید. اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند صدای مهیب آب آبشار خور (ارنگه) است.

به پرتگاه نزدیک شوید در امتداد جنوبی این دره آبشار را مشاهده خواهید کرد و مسیر رودخانه منتهی به آبشار در واقع از سمت جنوب روستاست که پس از دور زدن به این دره منتهی می شود. مسیر دسترسی به بالای آبشار  از طریق ادامه لبه دره به سمت جنوب و نهایتا جایی که مسیر رودخانه شرقی-غربی میشود است (اندکی دست به سنگ هم لازم است).

دره هفت چشمه:
برای دسترسی  می توان از نیمه راه خروجی ارنگه از طریق پاکوب کوچکی وارد دره (هفت چشمه) شد و به آبشار دسترسی داشت (یا از طریق روستای سیجان).

این دره در فصل تابستان از فضای بسیار دلپذیر و خنکی برخوردار است و محل مناسبی برای گذراندن یک روز تابستانی در کنار آب و آبشار و آب بازی و سنگ نوردی است.

اما جاده آسفالته که به راست می رود:
وارد بافت ده شده و میتوان از قدم زدن در حاشیه باغها در سمت غربی روستا، ادامه دادن مسیر رودخانه و یا صعود به قله ۳۱۰۰ متری قبله (قله پورا) لذت برد..
در دل روستا امامزده ای وجود دارد که در کناره آن درخت تنومند و کهنسالی است که دیدن آن خالی از لطف نیست.بهترین فصل برای لذت بردن از طبیعت ارنگه بهار (رویش شکوفه‌های سیب و گیلاس) و پاییز هزار رنگ است.

 

Arangeh

Village in Iran

Arangeh is a village in Adaran Rural District, Asara District, Karaj County, Alborz Province, Iran. Arangeh is located

in the Alborz Mountain range north of Karaj on the 18th Kilometers of Chalus road

          

فریبا کلاهی

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

مدیریت صحیح پسماندخشک اجرا می‌شود: پایان عمر چرخ دستی‌ها در کرج

معاون خدمات شهری شهرداری کرج: با هدف جلوگیری از ایجاد آلودگی، حفظ محیط زیست شهری …

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

سال گذشته سهم پروژه های آبخیزداری کشور از محل صندوق توسعه ملی که به دستور …

دیدگاهتان را بنویسید