خانه / آخرین نوشته ها / با هدف پیشگیری از طلاق انجام شد: ۷۰ ساعت دوره آموزش زوج های کرجی
طلاق

با هدف پیشگیری از طلاق انجام شد: ۷۰ ساعت دوره آموزش زوج های کرجی

آیین باور – از جمله آسیب های جدی در کشور، از هم گسیختگی خانواده ها و افزایش طلاق توافقی در بین خانواده ها و زوج های ایرانی است. تغییرات سریع ناشی از دوره‌ گذار جامعه از سنت به مدرنیته از مهم‌ترین عوامل از هم گسیختگی نظام سنتی خانواده است. کمبود مهارت‌‌های زندگی مشترک، کاهش مسئولیت‌پذیری و تعهد اخلاقی، کاهش پایبندی به سنت‌های اجتماعی، افزایش فاصله نسلی بین اعضای خانواده، تعویق سن هویت، وابستگی بیش از اندازه‌ فرزندان به والدین و نبود استقلال فکری، مشکلات اقتصادی و رشد رسانه‌ها و ابزار فرهنگی مدرن، از عوامل دیگر این ناهنجاری اجتماعی است.

به همین منظور برگزاری دوره های آموزشی (طرح مهر) برای زوجین در آستانه جدایی و طلاق به عنوان فرصتی برای بازنگری مسیر طی شده و تأمل بر ویژگی های فردی خود و همسر برای خودشناسی و آشنایی با مهارت های زندگی مشترک می تواند کمک قابل توجهی به پیشگیری از طلاق و صیانت از نهاد خانواده نماید.

مهدی جوهری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز در گفتگو با خبرنگار این معاونت درخصوص لزوم برگزاری این دوره ها اظهار کرد:

مرکز مشاوره پیش از طلاق دادگستری کل استان البرز به همت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان از ابتدای سال۹۴ در فرهنگسرای غدیر واقع در اسلام آباد کرج آغاز به کار کرد و کلیه پرونده های طلاق توافقی به صورت متمرکز برای انجام مشاوره های فردی به این مرکز ارجاع می شوند.

جوهری گفت: با توجه به ابلاغ شورای اجتماعی کشور درخصوص اجرای برنامه های متنوع به منظور کاهش طلاق، برگزاری دوره های مدیریت مهارت و دانش رفتار (طرح مهر) در قالب مشاوره های گروهی به عنوان یکی از این برنامه ها در دستور کار این معاونت قرار گرفت که با توجه به بازخوردهای موجود مورد استقبال زوجین قرار گرفت.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری، ۷۰ ساعت دوره آموزشی برای بیش از ۶۰ زوج متقاضی طلاق در شهر کرج برگزار شد.

گفتنی است دوره های مهر از جمله دوره های آموزشی است که با استفاده از تلفیق آموزه های دینی و روانشناسی تلاش می کند فرد به خودشناسی رسیده و به مرتبه ای از بصیرت و آگاهی و شناخت فردی و اجتماعی برسد که توانایی رویارویی با مسائل را در زندگی مشترک داشته باشد. حضور متقاضیان طلاق در این دوره ها در کنار انجام مشاوره های فردی فرصتی را برای بازنگری در تصمیم جدایی زوجین فراهم می آورد.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید