خانه / آخرین نوشته ها / رئیس کل دادگستری البرز: ۸۶ درصد خدمات و امکانات استان الکترونیک است

رئیس کل دادگستری البرز: ۸۶ درصد خدمات و امکانات استان الکترونیک است

آیین باور – احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز در آیین افتتاح ساختمان شورای حل اختلاف فردیس که با حضور حجت الاسلام و المسلمین احمدی میانجی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس شوراهای حل اختلاف کشور برگزار شد با ارائه گزارشی از وضعیت شورای حل اختلاف استان البرز گفت: استان دارای ۹۸ شعبه است که از این تعداد ۹۲ شعبه شهری و ۶ شعبه روستایی است؛ از تعداد کل شعب شهری ۷۹ شعبه به شبکه CMS  متصل هستند که آمار قابل توجهی است؛ این پوشش ۸۶ درصدی تجهیز به امکانات الکترونیکی در حالی اتفاق افتاده است که بخش عمده‌ای از ساختمان‌های در اختیار شورای حل اختلاف استان البرز استیجاری است.

وی فزود: میانگین ورودی پرونده در هر شعبه ۱۰۹۶ فقره پرونده بوده که با توجه به میانگین ورودی ۱۰۳۵ فقره پرونده هر شعبه در کشور از شرایط ایده‌آل فاصله داریم و از این نظر رتبه دوم کشوری را دارا هستیم.

بیش از ۹ هزار پرونده مختومه در سال ۹۶

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۶ تعداد ۹۷۱۳۵ فقره پرونده مختومه شده گفت: در این مدت تعداد ۹۸۹۳۴ فقره پرونده، مجموع وارده‌های شورای حل اختلاف استان بوده است؛ از آرای صادره تنها ۶ درصد مورد اعتراض واقع شده و بقیه بدون اعتراض قطعی شده‌اند که بیانگر اتقان آرای صادر شده در شورای حل اختلاف استان البرز است.

۱۵۴۰ فقره پرونده در طول سال رسیدگی شده است 

وی افزود: هر قاضی شاغل در شورای حل اختلاف به صورت میانگین به ۱۵۴۰ فقره پرونده در طول سال رسیدگی کرده است که از این نظر و تعداد پرونده‌های رسیدگی شده توسط یک قاضی جایگاه دوم کشوری را داریم.

رئیس کل دادگستری استان البرز میزان پرونده‌های وارده به شعب اجرای احکام شورای حل اختلاف در سال ۹۶ را ۲۳۴۰۴ فقره پرونده عنوان کرد و افزود: این میزان نسبت به سال ۹۵ رشد ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد ولی با این وجود میزان مختومه‌ها نیز ۲۰۹۰۰ فقره پرونده بوده که نسبت به سال قبل از آن، رشد ۳۹ درصدی ثبت شده است؛ به عبارت دیگر هرچند میزان ورودی به شعب اجرای احکام شورای حل اختلاف افزایش داشته است ولی میزان مختومه‌ها نیز رشد چشمگیری داشته است.

آزادی ۳۳۰ زندانی با تلاش شعب 

وی با درخشان ارزیابی کردن عملکرد شورای حل اختلاف مستقر در زندان‌های استان گفت: در سال ۹۶ تعداد ۳۳۰ فقره آزادی زندانی با تلاش این شعب اتفاق افتاده است یعنی از ۷۵۸ پرونده وارده به شعب تعداد ۵۸۲ پرونده و نزدیک ۸۰ درصد به صلح و سازش منجر شده است.

فاضلیان متذکر شد: با وجود عملکرد موفق در بیشتر حوزه‌ها در زمینه صلح و سازش در پرونده‌های با قابلیت سازش با چشم انداز ترسیم شده و میانگین کشوری فاصله داریم؛ هرچند ترکیب جمعیتی و تنوع قومی شرایط استان را سخت کرده ولی امیدواریم بتوانیم با تمرکز بر برنامه‌های تدوین شده در این بخش تحول مهمی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: وقتی در سال ۹۴ مسئولیت ریاست دادگستری استان البرز را برعهده گرفتم با کمبودهای زیادی در حوزه منابع انسانی و زیرساختی روبه رو شدم مثلا در حوزه زیرساختی بر اساس شاخص‌های برنامه سوم توسعه قضایی با ۶۵ هزار متر مربع کمبود مواجه بودیم و بخش زیادی از فضای در اختیار نیز نیازمند بازسازی و ترمیم بود.

 

هر دوسال ۱۰۰ هزار نفر افزایش جمعیت داریم

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به نرخ رشد بالای جمعیت در استان البرز توضیح داد: هر دوسال نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر به جمعیت استان اضافه می‌شوند لذا نیازها به ساخت فضاهای جدید نیز افزایش می یابد؛ البته ما از سال ۹۴ تاکنون بیش از ۳۰ هزار متر مربع را به بهره برداری رسانده یا در دست احداث داریم و امیدواریم با ادامه عنایات رئیس معزز قوه قضائیه در سالجاری بتوانیم احداث فضاهای جدیدی را آغاز کنیم تا مشکلات زیرساختی حل شود.

۸۰ درصد دفاتر استیجاری است 

وی با تبیین شرایط استان البرز در سال‌های اخیر متذکر شد: در زمانی که کرج جزو استان تهران بود متاسفانه اعتباری برای شوراهای حل اختلاف جهت ایجاد زیرساخت  در نظر گرفته نشده و این موضوع منجر شده تا اکنون ۸۰ تا ۹۰ درصد فضاهای اداری استیجاری باشد که برای حل این موضوع دادگستری استان تمرکز ویژه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌های شوراهای حل اختلاف دارد.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز افزود: در اغتشاشات دی ماه سال قبل یکی از مجتمع های شورای حل اختلاف آسیب جدی دید ولی با تلاش جهادی همکاران در ۳ روز پرونده‌های مردم به ساختمان جدید منتقل شد تا در خدمات‌رسانی به مراجعان خللی ایجاد نشود.

 وی درباره ساختمان شورای حل اختلاف فردیس که به بهره‌برداری رسید توضیح داد: این بنا در دو طبقه و با متراژ ۱۰۵۰ متر مربع، سال ۹۵ کلنگ زنی شد و با تامین اعتبار از محل اعتبارات رئیس قوه قضائیه و اعتبارات محلی، ساخت بنا آغاز شد که پس از وقفه کوتاه مدت امروز به مرحله بهره برداری رسید.

 

 

 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید