خانه / آخرین نوشته ها / گزارش تصویری: روز ملی البرز به نام مردم به کام مسئولین

گزارش تصویری: روز ملی البرز به نام مردم به کام مسئولین

آیین باور – روز ملی البرز در تقویم استان ۲۰ مهر ماه است که امسال به دلیل مصادف شدن با روز تعطیل جمعه که طبعا عموم مردم آزاد ترند، به روز شنبه موکول شد تا احتمال حضور مسئولین استان بیشتر شود یا احتمالا روز تعطیل مزاحم استراحت آنها نباشند. 

اگرچه زحمت های بسیاری برای برگزاری هر برنامه بردوش برنامه ریزان و تیم اجرایی است و قدردان زحمت های شبانه روزی این عزیزان هستم نمی توانم از نقد منصفانه خود و هم نظران پر تعداد غافل شوم که این روز هیچ وجهی از فرهنگ و آداب و رسوم و گوشه های البرز را به کسی معرفی نکرد و هیچ آداب ملی البرزی در آن اجرا نشد.

می دانم که دکتر مهراب رجبی رئیس بنیاد البرز شناسی دست تنها پیش قراول بود و چون گذشته مسئولین استانی هیچ حمایت ریالی از برنامه نداشتند. می دانم که اینبار نیز اصناف استان حامی فرهنگ شد. می دانم که چنین برنامه هایی صدها سال زمان می برد تا به فرم اصلی خود برسد اما، اگرپروتکل یا الگوی دائمی اجرا وجود داشته باشد سلیقه های شخصی در آن خللی وارد نخواهند کرد.

چهره های برجسته ای چون دکتر حسابی و نخبه نوجوان و ارزشمند البرز، سارینا بابایی در این جمع دعوت شده بودند که متاسفانه برنامه آنها حذف و تنها یک سرود و یک تعزیه برغانی روی سن اجرا شد.

اگرچه همه ما احترام ویژه ای برای ائمه اطهار و سالار شهیدان قائل هستیم برنامه ای بی ربط به محتوای جلسه که زمان طولانی نیز به آن تخصیص یافته بود منجر به نارضایتی حاضرین شد و هر کسی از نفر کنار دستی اش می رسید چرا در آیین روز ملی استان و فرصت معرفی توانمندی ها و تاریخ مردمی که لابه لای مهاجرت و تبادل و تداخل فرهنگ ها در حال کمرنگ شدن هستند، از برنامه دیگری استفاده شده است .

از سوی دیگر به گوش رسید که ظاهرا بانی برنامه هم از اجرای شبیه خوانی اطلاعی نداشته است . و این گونه بود که در هنگام معرفی چهره های انتخاب شده برای تقدیر حاضرین سالن را ترک کردند و بی نظمی ایجاد شد. سارینا بابایی فرانخبه البرزی چهره بین المللی که قرار بود در باره بیومکانیک به دوزبان صحبت کند از پذیرفتن هدیه خود سرباز زد و از من خواست تا آن را به اجرا کنندگان پس بدهم .

دریغ که علی رغم آنکه گفته شده بود نگاهی دانشگاهی برای برگزاری روزملی حاکم است ،مردم کوی وبرزن و آنانکه نام البرز و هویت و فرهنگ کرج ،قردیس، ماهدشت، نظر آباد، کمالشهر، هشتگرد و روستاهای استان بردوش آنان است در این محفل ملی حضور نداشتند. چه خوب است که برگزار کنندگان جایگاه خالی مردم را درروزی که به سرزمینشان تعلق دارد با مدیران پروازی و حضور فرمالیته و اداری پرننمایند.

 

عکس : محمد تقیانی 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

آب بان، از راه رسید قدر آب را بیشتر بدانیم

آیین باور- در فرهنگ و تاریخ ملت ایران هر ماه و روزهایی از آن دارای …

زنگ هشدار کی به صدا در خواهد آمد؟ سالانه ۱۲ هزار دانش آموز به البرز اضافه می شود

آیین باور- بنا بر اعلام رسمی استاندار البرز سالانه ۱۲ هزار دانش آموز به البرز …

رئیس انجمن خوشنویسان : البرز خاستگاه خوشنویسی معاصر کشور است

بزرگترین خوشنویس خط شکسته درویش عبدالمجید طالقانی که همچون میرعماد بزرگ در خط نستعلیق در خط شکسته ی نستعلیق از اواخر دوره صفوی تاکنون پرتو افشانی میکند نیز اهل روستای مهران طالقان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید