خانه / آخرین نوشته ها / مدیر بدلکاران هفت: با حداقل امکانات جهان،بهترین کارهارا تحویل می دهیم

مدیر بدلکاران هفت: با حداقل امکانات جهان،بهترین کارهارا تحویل می دهیم

آیین باور – بدل‌کاری به کارهای شگفت‌انگیز و سخت بدنی گفته می شود که برای انجام آن نیاز به تمرین و مهارت زیاد بدنی و روانی است.

کارهای نمایشی رسانه‌هایی چون سینما، تلویزیون، تئاتر هیجان و باور پذیری اثر را بیشتر می کنند. بدلکاری در فیلم‌های اکشن نمود بیشتری دارند و انجام آن به افراد علاقمند با توانایی های بدنی و روحی ویژه نیازمنداست که در عین حال صبوری و نظم پذیری داشته منطق و عقل را برای رعایت ایمنی چاشنی حرکات نمایشی می کنند.

محمد رضا جنگی متولد مرداد۵۶ است و با سریال مختار نامه در سال ۸۳ کار خودرا آغاز کرد و به همراهی  مهدی جوزی تیمی را تشکیل داده است که تا امروز  پروژه های موفق و دیدنی بسیاری را ارائه کرده اند.

در سریال های تبریز در مه، خاک و آتش، آسمان من ،استردادو شاهگوش بعنوان بدلکار و بازیگر فعالیت داشته ، همچنین در مستند۶۰۵۱۰ ، آسپرین ،سریال تلاطم ، ثانیه های فراموشی  مجری طراحی بدلکاری و بازیگر بوده است  .

جنگی که حضور و نقش بدلکاران را بی شک در تاثیرگذاری و هیجان فیلم بسیار مهم می داند در گفتگوی دوستانه با آیین باور گفت: اگرچه انجام بدلکاری توسط هنریشه، بسیار بهتر است  وصحنه های اکشن را به واقعیت نزدیکتر می کند اما، همه به تنهایی توان انجامش را ندارند و اینجاست که حضور بدلکار ضروری می شود.

به گفته محمدرضا جنگی در کل نقش بدلکار و کارهای اکشنی که در یک فیلم طراحی می شوند، بسیار اثر گذارتر از یک فیلم اجتماعی آپارتمانی است و مردم رغبت بیشتری برای دیدن آن دارند .

مدیر تیم بدلکاران هفت در پاسخ به اینکه تیم خود را برچه اساسی بسته است گفت: بچه های تیمم را طوری انتخاب کرده ام که از ابتدا تخصصی کار کنیم .تست گرفتیم و من همیشه شرط اولم  صلابت و سنگینی بچه ها بوده که برایم مهم و البته اخلاق از هر چیزی مهمتر است .

به گفته این هنرمند هر کسی درحرفه خودش می تواند تخصصی کار و پیشرفت کند اما وقتی گروه تشکیل می دهیم باید بتوانیم با همه اعضا به راحتی کار کنیم. اخلاق و رفتار سازگار داشته باشیم  و شکر خدا من  بچه هایی را انتخاب کرده ام که معنای باهم بودن و تیم داری را متوجه می شوند .

جنگی از مشکلات این صنف گفت و اینکه هر کاری سختی خودش را دارد و در ایران هم به همین ترتیب است. بدل کاری شکر خدا دارد جا می افتد آن اتفاقاتی که خوشایند بیننده باشد در حال رخ دادن است و البته بدیهی است زمان می برد و افزود: خوشبختانه ما با حداقل امکانات بهترین کارهارا تحویل می دهیم . در چند ساله اخیر کارهایی را انجام داده ایم که در ظاهر اصلا امکاناتش در ایران نبود اما به بهترین وجهی انجامش دادیم و این بسیار لذت بخش است .

از جمله کارهایی که به نظر غیر ممکن می آمد چپ کردن یک لندکروز  بدون آهن کشی بود که جنگی با محاسبه خوب به نحو احسن کار را انجام داده و یکی از صحنه های دیدنی سریال آسمان من  شده است .

به گفته خود او در اروپا هم کسی اینکار را نمی کند:  نه اینکه کار خوبی باشد ،ایمنی را هم رعایت کرده ایم ، ولی وقت و توان اجرای استاندارد هارا نداشتیم و این شد که هرطوری بود، انجامش دادیم و کار هم خیلی عالی شد.

جنگی بااشاره به سطح داشته های تیم گفت: قطعا اگر امکانات دیگر کشورهای جهان را داشته باشیم نسبت به آنها کارهای بهتری انجام می دهیم .آنها در سوله کارهایی می کنند که پس از آماده سازی بیننده  را میخکوب می کند با سیم کشی به راحتی بازیگر را پرواز و دوران ۳۶۰ درجه می دهند و نتیجه اش خلق آن صحنه های قشنگ است که ما امکاناتش را نداریم .

این بدلکار بازیگرانی را که بتوانند کارها را خودشان انجام بدهند بیشتر می پسندد .از بین بازیگران خارجی تام کروز و جکی چان را بسیار دوست دارد و آینده کارش را اینطور می بیند: هرکسی دوست دارد در کارش به بالاترین حد آن برسد و ما سعی داریم با امکانات موجود به تولیدات کشورهای اروپایی برسیم.

هدفش انجام کارهایی عالی است  ونه خوب؛ با تیمی که دارد و معتقد است : اکثر کسانی که با وی کار می کنند،زحمت کشند و جزو خوبان این کار هستند . ادامه این روند نیز مستلزم به روز کردن اطلاعات است تا اتفاق خاصی برای بچه ها و تیم نیفتد.

ویژگی های یک مربی خوب را نه خشکی  و نه در شوخ طبعی بیش از حد می داند زیرا مربی خوب باید بتواند به نحواحسن منظورش را در زمینه ارتفاع ، تصادف و هرچیز دیگه انتقال دهد که همه الزامات تامین ایمنی و باز ایمنی و سپس کار است.

وی از اینکه  تعداد کمی از تیمها زیر نظر خانه سینما هستند خرسند است زیرا بهترین ها و کارکرده ها گلچین شده و کارت حرفه ای دریافت خواهند کرد.

در پایان می گوید : هرچیزی عشق و علاقه می خواد و من دوست داشتم هر کاری که دیگران ترس دارند انجام بدهم .جوانانی هم که به این رشته علاقمند هستند ،باید حسابی تحقیق کنند . بدلکاری دهن پر کن است و هیجان دارد اما خیلی ها را دیده ام که با عشق و علاقه آمدند و پشیمان شدند.  سختی کار را لمس می کنند کنار می کشند . تلاش ما نزدیک به صفر کردن خطاهاست، اما اجتناب ناپذیر است و برخی تحملش را ندارند . این رشته اصلا آسان نیست و پکیج کاملی از تمام رشته هاست . علاقه جداست توان موضوع دیگری است در سریال مختار نامه ، بالای ۵۰۰ بدلکار آمدند و همه رفتند آنها که ماندند بهترین بودند .

مرضیه علیزاده.بهنام علمی.فرهادشهبازی.مرصادشفیعی.هومن سدهی نیا.جلال الله داد.مهدی و مهران رستمی اعضای تیم بدلکاران هفت هستند.

با تشکر ازهمکاری بدلکار جوان مرضیه علیزاده در تهیه این گفتگو

 

دیدگاهتان را بنویسید