خانه / فریبا کلاهی

فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

بازرسی فرمانداری کرج پل ارتباطی مردم با معاون استاندار

رییس اداره بازرسی و مدیریت عملکرد و امور حقوقی فرمانداری کرج از دیدارهای هفتگی معاون استاندار و فرماندار کرج با شهروندان خبر داد.

«کیوان کاظم» با اعلام این خبر افزود: کاهش ارتباط مردم و مسولان و دریافت گزارش وضعیت جامعه در بسترهای مردمی مدیران ارشد، از سیاست های اداره بازرسی، مدیریت عملکرد و امورحقوقی است؛ با این راهبرد یک روز در هفته به دیدار بی واسطه معاون محترم استاندار و فرماندار کرج با مردم این شهرستان اختصاص دارد.
وی افزود: شهروندان گرامی می توانند دوشنبه های هر هفته بدون هیچ واسطه ای با فرماندار کرج ملاقات کنند و درخواست های خود را مطرح نمایند.
کاظم بیان کرد: اداره بازرسی فرمانداری پل ارتباطی با مردم عزیز است و افراد میتوانند برای هماهنگی بیشتر  با شماره : ۳۲۵۶۶۶۵۰- دفتربازرسی تماس حاصل نمایند.

آداب و رسوم؛” هفت قلم آرایش ” یعنی چی ؟


از زمان­‌های بسیار قدیم، حتی ماقبل تاریخ، هم زن و هم مرد به ظاهر و زیبایی خود اهمیت می­‌دادند و سعی داشتند با استفاده از وسایلی خود را جذاب­‌تر و زیباتر جلوه دهند. آرایش برای اولین بار در مصر قدیم رواج یافت. آن‌ها در مراسم مذهبی خود از عطرهای خوشبو و لوازم آرایشی استفاده می­‌کردند و از حمام­‌های مخصوص برای خوشبو ساختن پوست بدن بهره می­‌بردند.
در مورد اقلام و صورت­‌های آرایش زنان ایران، در تاریخ منابع مستقلی در دست نیست، ولی در نوشته­‌ها و کتاب‌های دیگر و نیز از روی وسایل آرایش قدیمی که پیدا شده، می­‌توان به آرایش آنان، به‌ ویژه آرایش زنان در حرم‌ سراهای دربار پی برد. در این خصوص، مطالبی که در دسترس است نیز، بیش‌تر مربوط به این قشر از زنان جامعه بوده و کمتر به عموم جامعه نگریسته شده است.
با مسافرت­‌های ناصرالدین شاه به روسیه و اروپا و مشاهده­‌ی سر و وضع زنان آن‌جا، پوشش زنان دربار نیز تغییر کرد. اولین شخصی که آرایش و پوشش زنان اروپایی را به دربار آورد «تاج­‌السلطنه» دختر ناصرالدین شاه بود.

همچنین صورت های کشف شده در هفت تپه خوزستان نشان می دهد زنان در ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد، لب ها و گونه ها را قرمز کرده و چشم ها را با آرایش، درشت جلوه می دادند. یونانیان هم در آثار خود، آرایش کردن هخامنشیان را بسیار ستایش کرده اند. .

آمده ام وسمه کنم، نیامدم وصله کنم

شاید امروز از عبارت «هفت قلم آرایش» به صورت طنز استفاده شود، اما هفت قلم آرایش ریشه ای تاریخی دارد که در قدیم به آن «هفت وند» هم می گفتند. «سرمه»، «نگار» یا همان حنا، «قاضه» که به سرخاب یا سرخی هم معروف است، «سفیدآب»، «وسمه» برای پر پشت کردن ابروها، «زرک» که گرد طلایی رنگی است و به مو و صورت می مالند، اما هر کسی جرات آراستن و به اصطلاح هفت قلم آرایش کردن را نداشت؛ چون در فرهنگ دینی و عرفی ایرانیان مسلمان، این گونه آرایش کردن زشت و نکوهیده بود جز برای زنان متاهل.


درمورد لوازم آرایش و اقلام آن، اطلاعات کمی در دسترس است. در ایران معاصر، از عبارت «هفت قلم» برای لوازم آرایش استفاده می­‌شده است. آن‌گونه که گفته می­‌شود، این عبارت برای اولین بار در کتاب «سمک عیار» آورده شده

(مژگان محمدیان نمینی- هفت قلم آرایش لوازم آرایش ایرانیان- مجله‌ی کتاب ماه هنر، خرداد و تیر ۱۳۸۱، شماره‌ی ۳۳)

و منظور، هفت جزء لوازم آرایش بوده که زنان برای زیبایی خود از آن‌ها استفاده می­‌کرده­‌اند؛ این اصطلاح امروزه برای طعنه به زنانی استفاده می­‌شود که آرایش غلیظی دارند. این هفت قلم در گذشته عبارت بودند از:
۱- سرمه : پودر سیاه رنگ برای آرایش چشم.
۲- حنا : برای رنگ کردن دست و مو.
۳- سرخاب : پودر قرمز رنگ برای گونه. (و شاید لبها)
۴- سفیداب : پودر سفید رنگ برای روشن کردن پوست صورت.
۵- وسمه :برای ضخیم کردن و سیاه تر نشان دادن ابروها و قرینه ساختن چشم ها.
۶- خال :برای زیباتر کردن صورت (معمولا در کنار، بالا یا پایین لب گذاشته می شد)
۷- زرگ : پودر طلایی رنگ برای روشن کردن مو و صورت.
«دوستعلی معیرالممالک» از رجال قاجار در دوران فتحعلی شاه که خود، زنانِ آن دورۀ اندرونی را دیده، درمورد آرایش زنان در آن زمان می‌گوید:
“زن­‌ها زلف­‌ ها را چین‌ چین و حلقه‌ حلقه نموده، با لعاب و به­دانه به پیشانی می­‌ چسباندند . با وسمه یا رنگ و حنا ابروهای پهن و پیوسته می­‌کشیدند و گاه میان آن، خالی کوچک می­‌نهادند. چشم­‌ها را سرمه کشیده، چهره را سفیداب و سرخاب زیاد می­‌مالیدند.” (حسن آزاد- پشت پرده­‌های حرم‌سرا- انتشارات دیبا- ص ۳۹۵)

آرایش در میان برخی ملل آسیایی یک هنر بود. ازجمله در کشور ژاپن که آرایش خیره کننده «گیشاها» در این کشور نمونه ای از این هنر محسوب می شد.

استفاده از تنوع رنگی که از گیاهان گرفته می شد نیز به عنوان یک انقلاب در تاریخ آرایش، به نام آفریقاییان ثبت شده است. در حفاری هایی هم که در اغلب نقاط ایران به عمل آمده است، باستان شناسان به وسایل مختلف آرایشگری برخورد کرده اند که نشان می دهد زنان ایرانی در طول تاریخ به موضوع آرایش و زیبایی توجه داشته اند، اغلب این وسایل را که در حفاری ها کشف شده است، آینه ها، شانه ها، موچین ها، سرمه دان ها، عطردان ها و گاهی تیغ های ریش تراشی تشکیل می دهد.

تعرفه پیشنهادی نظام پزشکی برای پزشکان عمومی ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان /مخالفت ها هم چنان وجود دارد

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به کار کارشناسی انجام شده برروی تعرفه های خدمات پزشکی برای سال ۹۹ گفت:پیشنهاد سازمان نظام پزشکی به شورای عالی بیمه برای تعرفه پزشکان عمومی شهر تهران رقم ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود که هم چنان مخالفت هایی برای آن وجود دارد.

دکتر محمد رضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نخستین جلسه معاونین و مدیران حوزه ستادی با روسا و معاونین نظام پزشکی شهرستان ها (قطب پایتخت) که امروز پنج شنبه مورخ ۳ بهمن ماه ۹۸ در سالن اجتماعات سازمان نظام پزشکی برگزار شد ، با اشاره به این که برگزاری چنین جلساتی زمینه همراهی و همفکری و ایده گرفتن را برای پیگیری و پیشبرد مسائل مبتلا به جامعه پزشکی فراهم می کند؛ بیان کرد: سازمان نظام پزشکی پیگیری های لازم را در خصوص مباحث فنی و نظارت ، تعرفه ، مالیات، حوزه های انتظامی و آموزش و … جهت رفع مشکلات جامعه پزشکی انجام می دهد و در خصوص تعرفه های سال آینده نیز نظرات کارشناسی خود را به شورای عالی بیمه اعلام نموده است.

وی افزود: پیشنهاد نظام پزشکی برای تعرفه ها این است که درخصوص جزء فنی در نظر گرفتن تورم و برای جزء حرفه ای افزایش حقوق و دستمزد ملاک عمل قرار گیرد.

وی ادامه داد: در خصوص تعرفه ها باید هزینه تمام شده خدمات از جمله استهلاک و خرید تجهیزات و … مورد توجه قرار گیرد که با جلسات شورای عالی و پیگیری های انجام شده این موارد در پیشنهاد سازمان نظام پزشکی به شورای عالی بیمه لحاظ شده است و همچنین در خصوص تعرفه پزشکان عمومی شهر تهران نیز با لحاظ کردن موارد کارشناسی عدد ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان را پس از کار کارشناسی با اساتید اقتصاد سلامت به شورای عالی بیمه پیشنهاد دادیم که مخالفت هایی از سوی تعزیرات نیز وجود دارد.

ظفرقندی با بیان این که اگر تعرفه ها به مقدار واقعی خود نزدیک نشود شاهد افت کیفیت خدمات خواهیم بود، خاطرنشان کرد: افت کیفیت خدمات به معنای کم کاری همکاران پزشک نیست زیرا آنها همواره به وظایف انسانی خود در قبال بیماران عمل می کنند اما نبود بودجه برای خرید و به روز کردن تجهیزات و سایر هزینه های جاری موجود در مراکز درمانی از کیفیت خدمات خواهد کاست.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در خصوص موانعی که برای واقعی شدن تعرفه های پزشکی وجود دارد بیان کرد: دولت بودجه لازم را برای اینکار ندارد و سازمان های بیمه گر نیز از نظر منابع مالی با محدودیت هایی مواجه هستند و تنش اجتماعی و عوارض ایجاد شده از این مباحث نیز دلیل دیگری مبنی بر عدم افزایش تعرفه های پزشکی است.

وی تاکیدکرد: بن بست هایی که اعلام می شود در واقع مسائلی است که وجود داشته و برای خروجش باید تدابیری اندیشیده و اقدامات لازم انجام شود زیرا خواهان افزایش بودجه بخش سلامت هستیم و در بودجه سال آینده سهمی که برای سلامت در نظر گرفته شده تنها ۹ درصد است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مباحث مالیاتی پزشکان و هجمه های ایجاد شده اشاره کرد و گفت: سازمان نظام پزشکی وظایف خود را در جهت اطلاع رسانی و توجیه همکاران انجام داده و استراتژی ما این بود که در ابتدا همکاران در مطب خود دستگاه کارتخوان داشته باشند و طبق قانونی که آبان ماه ابلاغ شد نیز تمامی صنوف موظف شدند که این کار را انجام دهند و استثنایی هم در کار نبود.

ظفرقندی با اشاره به مذاکرات انجام شده در خصوص امضای تفاهم نامه با سازمان امور مالیاتی گفت: دادستان سازمان امور مالیاتی مکاتباتی را با نظام پزشکی ها انجام داد و خواستار لیست پزشکانی شد که اقدام به ثبت نام در سامانه این سازمان نکرده اند که ما این کار را قبول نکرده و وارد مذاکره با آنها شدیم .

وی ادامه داد: در مذاکرات انجام شده قرار بر این شد که جلوی اقدامات تبعیضی گرفته شود و از روش های تشویقی و امتیاز استفاده شود زیرا برای ما تحمل این موضوع که مطب همکاری تعطیل شود بسیار سخت بود و در قانون جدید عدم ثبت کارتخوان جرم انگاری شده است.

وی تصریح کرد : با مذاکرات و جلسات متعددی که با سازمان امور مالیاتی و حتی وزیر اقتصاد داشتیم و نهایتا با تصویب شورای عالی نظام پزشکی به امضای تفاهم نامه با سازمان امور مالیاتی پرداختیم که قبلا پیش نویس آن را تهیه کرده بودیم.

در ادامه جلسه شرکت کنندگان به بیان پرسش ها، پیشنهادات و انتقاداتی  در خصوص  مباحثی چون بندهای تفاهم نامه مالیاتی- تقویت روحیه تعامل و همکاری با روسای نظام پزشکی ها ی شهرستان ها، تقویت و مدیریت تعامل بیشتر با نمایندگان مجلس- توجه بیشتر به تعرفه مطب و رهایی آن ها از مرگ خاموش-توجه به وضعیت مشمولین تازه فارغ التحصیل شده –تعامل بیشتر با معاونت های انتظامی شهرستان و کاهش مدت زمان رسیدگی به دادرسی ها از جمله مواردی بود که از سوی نمایندگان نظام پزشکی های پاکدشت-شهریار-شاهرودو اسلام شهر بیان شد

بیانیه مرکز مدیریت حوزه های علمیه: تعرض به یکی از متون مهم علم پزشکی اقدامی ناروا و محکوم است

حوزه های علمیه و بزرگان آن و شورای عالی و مدیریت حوزه های علمیه، حرکت ناپسند و جاهلانه اخیر در تعرض به یکی از متون مهم علم پزشکی را که در فضای مجازی انتشار یافته است ناروا می دانند و آن را محکوم می نمایند.
متن بیانیه مرکز مدیریت حوزه های علمیه با امضای آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه که در اختیار خبرگزاری حوزه قرار داده شده است به این شرح می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

حوزه های علمیه و بزرگان آن با تاکید بر جایگاه علم و اندیشه و نقد عالمانه، حرکت ناپسند و جاهلانه اخیر در تعرض به یکی از متون مهم علم پزشکی را که در فضای مجازی انتشار یافته است ناروا می دانند و حوزه های علمیه و بزرگان آن و شورای عالی و مدیریت حوزه های علمیه آن را محکوم می نمایند، آشکار است که این گونه تفکرات و اقدامات در حوزه علمیه جایگاهی نداشته و انتسابی به حوزه و روحانیت ندارد.

اسلام عزیز، روحانیت معظم، حوزه علمیه و بزرگان آن در طول تاریخ همواره پرچم دار و مشوق رشد و شکوفایی علمی در همه قلمرو ها و در بسیاری از این زمینه ها بویژه در زمینه بهداشت و پزشکی پیشگام بوده اند و این سنت دیرپا همچنان ادامه دارد.

انتظار می رود دستگاه های ذی ربط در این زمینه اقدام لازم بعمل آوردند.

امید است پیشرفت های علمی ایران و رشد مراکز علمی و دانشگاهها که در پرتو انقلاب اسلامی رشد چشمگیر داشته است، استمرار و ارتقا یابد.

مرکز مدیریت حوزه های علمیه

    علیرضا اعرافی

استاندار البرز: نیازهای زنان استان با توجه به شرایط موجود احصا شود

پیشگیری از آسیب های اجتماعی بویژه در بافت های ناکارآمد شهری با جدیت بیشتری اعمال شود
نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: پیشگیری از آسیب های اجتماعی بویژه در مناطق حاشیه ای و بافت های ناکارآمد شهری باید طبق برنامه ریزی دقیق صورت گیرد.
شهبازی در جلسه کارگروه اجتماعی استان که روز پنجشنبه برگزاری شد، با اشاره به دستور اول جلسه مبنی بر ارائه سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده استان، افزود: باید در نظر داشته باشیم که قرار نیست اقدامات تشریفاتی و نمایشی انجام دهیم بلکه ضرورت دارد اسناد و طرح ها، محوریت اجرایی داشته باشند.
وی ادامه داد: باید برای پویایی جمعیت بانوان و ارتقا وضعیت آنها در ابعاد ملی برنامه ریزی شده و نسخه بومی آن در استان اجرایی شود همچنین ضرورت دارد نیازهای زنان استان با توجه به شرایط موجود احصا شود.
شهبازی گفت: بسط نگاه منفی و سیاه نمایی در جامعه عواقب خوبی در پی ندارد از این رو باید با هدف امیدافزایی و رفع موانع اقشار مختلف مردم نسبت به اتخاذ تدابیر مناسب اقدام کنیم.
وی با اشاره به سند ملی آمایش سرزمین البرز، افزود: این طرح با بهره برداری از توان کارشناسان استان در سازمان مدیریت برنامه ریزی البرز تهیه و تدوین شده و به اذعان بسیاری از مسئولان ملی بسیار جامع و دقیق است.
استاندار البرز اضافه کرد: از کارشناسان مربوطه انتظار می رود که در راستای تدوین سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده استان از سند آینده پژوهی ایران بهره برداری کنند سپس به شورای توسعه استان ارجاع شود.
وی با اشاره به انتخابات پیش رو، گفت: ضرورت دارد از تمامی ظرفیت ها برای حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رای بهره برداری کنیم.
وی به دستور جلسه دوم این نشست مبنی بر بررسی چگونگی اجرای پروژه روستای سالم در استان اشاره کرد و گفت: همه باید بسیج شوند تا این طرح در روستاها بویژه در مناطق محروم اجرایی شود.
استاندار البرز افزود: البرز با رشد ۳ درصدی جمعیت روستایی مواجه شده در صورتی که این امر در کشور روند منفی داشته است از این رو ضرورت دارد بستر مناسب جهت مانایی جمعیت در روستاها فراهم شود.

وزیر بهداشت : آفلاتوکسین شیر در تمام نمونه برداری ها در سطح مجاز بوده است

مردم با خیال راحت شیر و لبنیات مصرف کنند

وزیر بهداشت گفت: سازمان تامین اجتماعی تا پیش از این، ۱۰ هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت و بیمارستانهای دانشگاهی بدهی داشت که با پیگیری های انجام شده، این رقم را به کمتر از ۵ هزار میلیارد تومان رساندیم و قرار است که سه هزار میلیارد تومان دیگر نیز تا هفته آینده به وزارت بهداشت پرداخت شود.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه بازدید از مرکز جامع خدمات سلامت مهرپرور کاشان(مجری اجرای طرح “هر خانه یک پایگاه سلامت) اظهار داشت: امیدواریم که با پرداخت ۶۰ درصد از اسناد بیمارستان های دانشگاهی در پایان هر ماه و استمرار پرداخت معوقات به وزارت بهداشت، تا پایان امسال شاهد تسویه حساب کامل این سازمان با وزارت بهداشت باشیم.

وی در خصوص مباحث مطرح شده در مورد سلامت شیر، گفت: عده ای در مورد سلامت شیر و قرص های درون کیک، ذهن مردم را در راستای تخریب صنایع غذایی و لبنی کشور خراب کردند و یک فرد کج فهم، حرف بی ربطی در صدا و سیما در خصوص سلامت شیر، مطرح کرد که همکاران ما اطلاع رسانی های لازم را انجام دادند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: خوشبختانه در نمونه برداری هایی که از صنعت شیر و لبنیات داریم، آفلاتوکسین در همه موارد، کمتر از سطح زیان آور و در سطح مجاز است و این اطمینان را به مردم می دهیم که با خیال راحت، شیر و لبنیات مصرف کنند. در هیات دولت که یک لیوان شیر به اعضای هیات دولت می دهد، بنده معمولا نمی خوردم اما امروز در حضور همکارانم، شیر را خوردم تا اطمینان خاطر دهم که همه با خیال راحت شیر و لبنیات شرکت های ایرانی که یکی از افتخارات کشور است را مصرف کنند و خوشحالیم که محصولات شرکت های لبنی ایرانی به بسیاری از کشورهای منطقه و حتی اروپا صادر می شود.

دکتر نمکی در خصوص مصرف دارو و وضعیت دارو در کشور، گفت: در کشور متاسفانه شاهد مصرف بی رویه دارو هستیم اما طرح نسخه پیچی و نسخه پیچی الکترونیک تا پایان سال در کشور اجرایی می شود که می تواند از مصرف بی رویه دارو، جلوگیری کند.

وی افزود: خوشبختانه امروز با وجود تمام فشارهای آمریکا و تحریم های سنگین و ظالمانه، میزان کمبودهای دارویی در کشور، حدود یک سوم روز مشابه سال گذشته است و تمام داروها، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه شرکت های داروسازی به مقدار کافی در کشور و حداقل تا تیر و مردادماه سال آینده تامین شده و مشکلی در تولید و واردات نداریم.

وزیر بهداشت در خصوص مشکلات بیماران دیابتی برای تامین انسولین، گفت: امسال حداقل ۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته، انسولین به کشور وارد شده اما مشکل ما در این حوزه، نشت انسولین به خارج از مدار توزیع و مصرف درست بود و به همین دلیل، شبکه ای ایجاد و تمام بیماران دیابتی شناسایی شدند و در این سامانه می توانیم وضعیت انسولین را به دقت رصد کنیم.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با کمبود انسولین روبرو نیستیم البته برخی از بیماران دیابتی به نوعی از انسولین یک شرکت خاص، وابستگی پیدا کرده اند که در یک بازه زمانی، مقداری کمبود داشتیم که خوشبختانه جبران شد و در سطح کشور، کمبود انسولین نداریم و مواردی که مردم منعکس کرده اند به سرعت پیگیری شده و تا ماه آینده با ثبت تمام بیماران در سامانه، مشکلی به نام کمبود انسولین نخواهیم داشت