خانه / فریبا کلاهی

فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

قرنطینه دانشجویان ایرانی بازگشته از ووهان؛ پایان یافت/تمام موارد مشکوک، منفی بوده است

وزیر بهداشت از تلاش نیروهای بهداشتی، درمانی و اورژانس تقدیر کرد هیچ موردی از کرونا ویروس جدید در کشور نداشته ایم

وزیر بهداشت به همراه نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، معاون بهداشت وزارت بهداشت، رییس سازمان اورژانس کشور، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با حضور در محل قرنطینه دانشجویان بازگشته از ووهان به ایران، از تلاش های پزشکان، نیروهای بهداشتی و اورژانس کشور در رسیدگی به این دانشجویان تقدیر کرد.

دکتر سعید نمکی در نشستی که در محل قرنطینه این دانشجویان برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه مجموعه وزارت بهداشت در کنار سایر بخش ها از جمله وزارت امور خارجه توانست با مراقبت های بهداشتی بسیار خوب، از این دانشجویان پذیرایی کند و نیروهای بهداشتی، درمانی و اورژانس در این حرکت، ایثارگرانه و جهادی کار کردند که از تلاش همه آنها تقدیر می کنم.

وی در حاشیه بازدید از این محل گفت: از رسانه ها و صدا و سیما به دلیل اطلاع رسانی مناسب در مورد کرونا ویروس جدید و وضعیت دانشجویان ایرانی بازگشته از ووهان به کشور به مردم سپاسگزارم. این دانشجویان بعد از قرنطینه دو هفته ای همانگونه که به خانواده های آنها قول داده بودیم، با سلامت کامل به آغوش خانواده های عزیزشان بر می گردند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تمام آزمایش هایی که در طول دوران مراقبت از این دانشجویان انجام داده بودیم، منفی و نشان از عدم آلودگی آنها به ویروس کرونای جدید بود و با گواهی سلامت که امروز به آنها اهدا می کنیم، به کانون خانواده های خود بر می گردند و از این لحظه نیازی به قرنطینه ندارند البته به روسای دانشگاه های علوم پزشکی، اسامی آنها را اعلام و دانشجویان را راهنمایی کرده ایم تا در صورت نیاز به مراقبت در زمینه سایر ویروس ها از جمله سرماخوردگی تا زمانی که در کشور هستند بتوانند خدمات مناسبی را دریافت کنند و در تلاش هستیم تا در حد امکان و وفق مقررات این دانشجویان را برای ادامه تحصیل در کشور نگه داریم.

دکتر نمکی تاکید کرد: نماینده سازمان جهانی بهداشت از ابتدا در کنترل ویروس کرونای جدید در کشور در کنار ما بود و در ۳۶ مبادی ورودی کشور، تیم های بهداشتی با تجهیزات کافی مستقر هستند و وضعیت مسافران به دقت در حال رصد است و خوشبختانه تا این لحظه علیرغم برخی شایعاتی که توسط برخی جریانات از بیرون و درون کشور منتشر می شود، هیچ موردی از آلودگی به کروناویروس جدید در هیچ نقطه ای از کشور نداشته ایم و تمام موارد مشکوک، منفی بوده است./۲۰

جلسه هم اندیشی مدیریت نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل برگزار شد

با حضور مدیر کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو جلسه هم اندیشی مدیریت نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل برگزار شد

دکتر کیومرث  پوررستمی در این نشست گفت در سال اخیر معاونت غذا و دارو تمام همت خود را به کار گرفته تا فرآیند های اضافی را حذف کند و صدور پرونده ها را سرعت بخشد و از ۷۵ روز به زیر ۲۰ روز این فرایند را تسریع یافته است.

در ادامه صاحبان صنایع مسائل و مشکلات خود را در حوزه تولیدات مطرح کردند  و در راس این مسائل به جداسازی پروانه ی مکمل های دارویی و غذایی، ابلاغ ضوابط کلی مکمل ها ، کمبود نقدینگی و عدم همکاری بانک ها، رسیدگی به صدور پروانه ها و IRC  ها و هزینه بالای GMP  ها اشاره شد.

دکتر دادگر نژاد  مدیر کل امور فرآورده های طبیعی، صنعتی و مکمل های سازمان غذا و دارو عنوان کرد:  با توجه به نامگذاری امسال که سال رونق تولید می باشد  سازمان غذا و دارو  از تمام پتانسیل خود در جهت رفع موانع تولید استفاده می کند

وی  در خصوص صدور پروانه ها تصریح کرد در فرآیند های حوزه غذا و دارو  در جهت مکمل ها و داروهای گیاهی هیچ پروانه ای در صف وجود ندارد و ممکن است ابلاغ نشده باشد.

دکتر دادگر نژاد  تاکید کرد با توجه به پتانسیل های بالای استان البرز ما تا جایی که بتوانیم به معاونت غذا و دارو تفویض اختیارمی دهیم  تا امورات صنایع  آسان تر و با سرعت بیشتری پیگیری شود.

وی  در انتها تاکید داشت  : این امر را کاملا درک میکنیم که چرخ تولید کشور به دست شما تولید کنندگان می باشد و نهایت تلاش خود را به کار می گیریم تا فرآیند ها را برای شما تسهیل کنیم .

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خبر داد: تولید ۵ واکسن جدید برای اولین بار در کشور

معاون علمی و فناوری رییس جمهور از تولید ۵ واکسن HPV، آنفولانزا، لیشمانیا، پنوموکوک و روتاویروس در سال آینده خبر داد.
دکتر سورنا ستاری در مراسم تقدیر از توانمندیهای تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور با تقدیر از وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو برای همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی، اظهار کرد: صنعت داروسازی، تجهیزات پزشکی و بیوتکنولوژی جزو افتخارات کشور است و ما تمام نیازمندی‌های این اکوسیستم از قبیل نیروی انسانی زبده، شرکت های فعال که تولید سالیانه آنها تا چند صد میلیارد تومان می‌رسد را در داخل داریم.

وی با تقدیر از سازمان غذا و دارو به عنوان پایه شکل گیری اکوسیستم تولید دارو، افزود: اگرچه انتقاداتی به سازمان غذا و دارو مطرح است، اما کاش سازمان مشابهی مانند غذا و دارو را در وزارت نفت و ارگان‌های دیگر داشتیم.

معاون رییس جمهور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این معاونت در حوزه دارو، عنوان کرد:   در ۷ ماهه اول سال ۹۷ میزان ارزبری داروهای وارداتی یک میلیارد دلار بود؛ در این حوزه ۳۸۰ نوع ماده موثر داریم که بیشتر از ۴۶۰ هزار دلار ارزبری داشتند و ۵۶ دارو با ارزبری ۲۵۰ میلیون دلاری وجود داشت، در بسته اولی که سال گذشته دیدیم، تلاش برای تولید ۱۳۵ قلم دارو و مواد اولیه دارویی(به جز انسولین) که بیشترین میزان واردات را داشت، کلید خورد و به‌زودی در نامه‌ای به وزیر بهداشت برنامه زمانبندی سال آینده برای کم شدن واردات آن‌ها را اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در بسته دوم، ۹۰ قلم دارو و مواد اولیه بود که بخشی از آن قرارداد تولید دارد و بخش  دیگر نیز در حال انجام است. همچنین سال آینده ۵ واکسن  واکسن HPV، آنفولانزا، لیشمانیا، پنوموکوک و روتاویروس با همکاری سازمان غذا و دارو برای اولین بار توسط بخش خصوصی در کشور تولید خواهد شد که اتفاق بزرگی است.

دکتر ستاری با اشاره به همکاری بسیار خوب سازمان غذا و دارو درحوزه تجهیزات پزشکی نیز گفت: خوشحال هستم که در حال حاضر عدد تولیدات تجهیزات پزشکی در داخل علیرغم پیچیدگی دستگاه ها و هزینه هنگفت آن، افزایش یافته است.

به گفته وی تمام این توفیقات در موارد ذکر شده به دلیل حضور سازمانی به نام سازمان غذا و دارو است که باید قدر آنرا بدانیم، این سازمان واقعا فوق العاده کار کرده است و ما به دنبال مدلی هستیم که سازمانی مانند غذا و دارو را در تمام وزارتخانه ها داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که با کمک تمام تلاشگران صنعت دارو و تجهیزات پزشکی از فرصت تحریم ها به نفع تولید داخل استفاده کرده و پایه هایی درست شود که بعدها برای کشور ماندگار باشد.

میرجلال الدین کزازی :سپندارمذ یکی از هفت “بی آ گفت” نیاکان است

آیین باور – اگرجهانیان اندکی درباره جشن سپندارمذگان ما می‌دانستند، هرگز به ولنتاین دل خوش نمی‌کردند و سپندارمذگان، جشن بزرگداشت زن می‌شد.

استاد میرجلال الدین کزازی در باره این آیین کهن می گوید: در فرهنگ‌هایی که من می‌شناسم جشنی هم‌پایه جشن سپندارمذگان و بزرگداشت زن پدید نیامده است. گاهی کسانی که با فرهنگ ایرانی بیگانه‌اند را می‌بینم که خام‌اندیش این جشن را با ولنتاین می‌سنجند.

اگر این دو جشن هم‌مانندی با یکدیگر داشته باشند در گرامیداشت زن است اما ولنتاین جشنی است که پیشینه دیرینه ندارد و از یک رخداد تاریخی مایه گرفته است اما اسپندارمذ جشنی کهن، آیینی و باور شناختی است.

سپندارمذ یکی از ۶ فرشته در آیین نیاکان است که ۶ ویژگی بنیادین اهورامزدا را می‌سازد که با او هفت بی‌-آکَفت را پدید می‌آورد. آکَفت به معنی سستی و عیب است. در میان ۶ امشاسپند پنج فرشته در نمادشناسی کهن ایرانی نرینه هستند و تنها یک فرشته مادینه ستوده می‌شود که آن سپندارمز است.

این ویژگی مادینه در سپندارمذ انگیزه‌ای نیرومند شده است تا جشن بزرگداشت امشاسپند، جشن بزرگداشت زن به‌ویژه زن ایرانی شود

بسیاری از دوستان می پرسند تاریخ صحیح برپایی آیین شناختی جشن سپندارمزدگان چه زمانی است ؟

می پرسند ۲۹ بهمن ماه یا ۵ اسفندماه ؟ هردوتاریخ درست می تواند باشد به شرطی که گاهشمار زرتشتی را دنبال کنید نه تقویم رسمی امروز ایران را.

۶ ماه اول تقویم رسمی ایران ۳۱ روز است ولی در گاهشمار زرتشتی همه ماه های سال ۳۰ روزه هستند، و به این خاطر در ۶ ماه نخست، روز نخست ماه یک روز به عقب می برمی گردد
و حالا سپندارمزد روز، نام روز پنجم هر ماه برابر می شود با ۲۹ بهمن ماه تقویم ایران یا پنجمین روز اسفندماه گاهشمار زرتشتی.

    سرود سپندارمذگان

سپندارمذ بر تو فرخنده باد

ز شادی، دل و جانت آکنده باد

ز بغدخت همواره مهر آفرین،

به رامش، دل و جان تو زنده باد

در این روز، ای بانوی پارسی !

تو را بخت سالار و بد بنده باد

تو را زیست ، با شوی فرخنده خوی

بر اندازه باد و برازنده باد

سپندار مذگان که جشن زن است ،

لب مرد و زن ، هر دو ، پر خنده باد

در این جشن فرخنده ، بیخ غمان

ز جان و دل هر دوان کنده باد

چو کنده ست مرد و ستاکش زن است

خجسته (ستاک) و نکو کنده باد

هر آن کس که نشناخت ارج زنان ،

روانش نژند و تنش ژنده باد

هلا ! ای گرامی ، گرانمایه زن

که مغز بد اندیش تو گنده باد،

در این جشن ، (زروان) که نزد خدای

ز هر لغزشش پاک پرونده باد ،

بگوید ، بدین  آریایی  سرود :

سپندار مذ بر تو فرخنده باد

                                         میر جلال الدین کزازی ( زروان )

                                            اسفند ماه ۱۳۸۹

(ستاک) به معنای شاخه نو بنیاد از درخت

اطلاعیه قطعی گاز در کوی کارمندان شمالی

به منظورتوسعه شبکه گاز شهری، شرکت گاز استان البرز در نظر دارد گاز شهری بخشی از کوی کارمندان شمالی را در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ از ساعت ۹ الی ۱۵ قطع نماید.

شرکت گاز استان البرز در نظر دارد گاز شهری کوی کارمندان شمالی را توسعه دهد، به همین منظور گاز مشترکین کوی کارمندان شمالی، خیابان گلستان اتحاد از خیابان دهخدا تا خیابان ارغوان-خیابان ارغوان- فرعی های پائیز و گلخانه و سوم و غفاری و تالار لوتوس سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸  از ساعت ۹ صبح الی ۱۵ قطع خواهد شد.

لذا از ساکنین محترم درخواست می گردد تمهیدات لازم را پیش بینی نمایند. بدیهی است پس از پایان عملیات نسبت به وصل مجدد گاز مشترکین اقدام لازم معمول خواهد گردید.

شایان ذکر است به منظور رعایت کامل مسائل ایمنی در زمان وصل گاز حضور ساکنان در محل سکونت الزامی است.

در صورت نیاز، مشترکین می توانند با شماره تلفن ۱۹۴ مرکز امداد گازرسانی تماس حاصل نمایند.

بیمارستان‌های ایران چند ساله ساخته می‌شوند؟

چینی‌ها برای مقابله با کرونا ویروس جدید، ۱۰ روزه بیمارستانی ۱۰۰۰ تخت‌خوابی ساختند، حال سوال این است؛ بیمارستان‌های ایران چند روزه و یا چند ساله ساخته می‌شوند؟

به گزارش آیین باور به نقل از ایسنا، چینی‌ها ۱۰ روزه بیمارستانی ۱۰۰۰ تخت‌خوابی را برای بستری و نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا ویروس جدید ساختند. در سال ۲۰۰۳ و در بحبوحه شیوع بیماری سارس نیز یک بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی در مدت شش روز و هفت شب در پکن ساخته شد. با شنیدن این خبر بود که این سوال در ذهن بسیاری شکل گرفت که در کشور ما چقدر امکان ساخت فوری بیمارستان‌های بزرگ در مواقع بحران وجود دارد و آیا چنین پتانسیلی در ایران داریم؟.

با وجود همه برنامه‌ریزی‌ها برای ساخت پروژه‌های بهداشتی و درمانی در کشور، اما در عمل می‌بینیم که ساخت‌و ساز مراکز بهداشتی و درمانی، به‌ویژه بیمارستان‌ها در کشورمان بسیار زمان‌بر است و سال‌هاست که پروژه‌های بر زمین مانده‌ای در این حوزه وجود دارد.

بیمارستانی که ۳۴ سال است نیمه‌ تمام است

پیگیری‌های ایسنا از وزارت بهداشت حاکی از آن است که پروژه‌های نیمه تمام زیادی هستند که حتی برخی از آنها قدمت چندین ساله دارند و هنوز به دلایلی از جمله کمبود منابع مالی، به سرانجام نرسیده‌اند؛ از جمله این پروژه‌های بیمارستانی می‌توان به بیمارستان ولیعصر بهبهان اشاره کرد که کلنگ‌زنی آن به سال ۱۳۶۴ بازمی‌گردد و البته گفته می‌شود دو بلوک از این پروژه‌ بیمارستانی بالاخره به مرحله نهایی و بهره‌برداری نزدیک شده است.

همچنین یکی دیگر از این پروژه‌های بیمارستانی در قلب پایتخت حدود هفت سال است که نیمه تمام مانده است و اخیرا وزیر بهداشت در بازدید از این پروژه بر لزوم تسریع ساخت و ساز آن تاکید کرد.

نمکی در بازدید از روند ساخت این بیمارستان (مهدی کلینیک) در مجموعه بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران که کلنگ آن در سال ۱۳۹۱ به زمین زده شده، بر لزوم کمک گرفتن از بانک‌ها و سازمان‌ برنامه و بودجه جهت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام تاکید کرد.

 وی همچنین بر لزوم جذب سرمایه از بانک‌ها تاکید کرد و گفت: بدون تردید می‌خواهیم سال آینده این پروژه افتتاح شود و آماده خدمت رسانی به مردم باشد. در این راستا بنده نیز با جناب آقای دکتر نوبخت در دولت صحبت خواهم کرد تا از طریق منابع اوراق نیز منابع مالی را تزریق کنیم.

وزیر بهداشت برای پیشبرد بهتر اهداف برای ساخت این بیمارستان مقرر کرد ماهانه یک جلسه با حضور دست اندرکاران فعلی برگزار شود و گفت: هر دو ماه یکبار نیز شخصا به این جلسه آمده تا در جریان کار قرار گیرم.

نمکی با اشاره به کمبود شدید تخت بیمارستانی در برخی استان‌ها مانند تهران، تاکید کرد: برای رفع این‌گونه مشکلات دو اقدام در دستور کار داریم؛ اول آن که استان‌ها باید به گونه‌ای فعال شوند که سرزیر بیمار به بیمارستان‌های شهرهای بزرگ کمتر شود و اقدام دوم این است که مراحل ساخت پروژه‌های نیمه تمام را سریع‌تر پیش بریم تا بتوانم از خدمات آنها استفاده کنیم که در این راستا نیاز به کمک بانک‌ها و سازمان برنامه و بودجه داریم.

تجربه ساخت بیمارستان‌های صحرایی در ایران

شاید در ایران جدی‌ترین تجربه ساخت بیمارستان‌های فوری برای امدادرسانی در بحران به زمان جنگ هشت ساله عراق علیه کشورمان و طی دفاع مقدس برمی‌گردد؛ به طوری که طی جنگ برای امدادرسانی به مجروحان بیمارستان‌هایی ایجاد شد که از مجروحان مراقبت و آنها را درمان می‌کردند. حتی در این بیمارستان‌ها و زیر گلوله‌باران دشمن، جراحی‌های سنگین نیز انجام می‌شد. به گفته بسیاری از پزشکانی که در جنگ تحمیلی حضور داشتند، گاهی بیمارستانی زیر خاکریز و در یک منطقه جنگی، با چند صد تخت و در شرایط جنگی خدمت ارائه می‌کرد، اما متاسفانه این بیمارستان‌ها به شکل مناسبی نگهداری نشدند یا از سوی دشمنان بمباران شده و قسمت قابل توجهی از آنها تخریب شد. هرچند که برخی از این بیمارستان‌ها طی سال‌های اخیر بازسازی شده‌اند، اما شاید اگر این تجربیات مستند می‌شد، می‌توانست در سوانح طبیعی مانند سیل، زلزله و… و حتی برای مقابله با بیماری‌های واگیر نوپدید و بازپدید به داد ایرانیان و بیماران نیازمند برسد.

البته هنوز هم گهگاه از سوی ارگان‌هایی چون بسیج جامعه پزشکی و با همکاری وزارت بهداشت در مناطق محروم کشورمان شاهد راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی هستیم که به صورت مقطعی برای خدمت‌رسانی به مردم محروم مناطق کمتربرخورداری که دور از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها هستند، راه‌اندازی می‌شود. به طوری که فقط در طی یکسال گذشته ۳۰ بیمارستان صحرایی از سوی سازمان بسیج جامعه پزشکی در مناطق محروم کشور راه‌اندازی شد و امکان انتقال این بیمارستان‌ها با سیستم‌های سیار و برای مواقع بحران وجود دارد.

در عین حال هرچند که دکتر سید کامل تقوی‌نژاد- معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، چندی پیش در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد که در صورت بروز شرایط ویژه، نیروهای نظامی و سایر دستگاه‌ها قادر خواهند بود به کمک وزارت بهداشت آمده و امکان تجهیز بیمارستانی صحرایی در مدت زمانی کوتاه را فراهم کنند، اما باید پرسید که آیا این بیمارستان‌های صحرایی در صورت بروز بحران بزرگ و یا بروز همه‌گیری‌هایی چون کرونا می‌توانند بیماران را برای بلند مدت بستری کرده و امکان خدمت‌دهی و قرنطینه را فراهم کنند و چقدر برای خدمت‌رسانی در بازه‌های زمانی بلندمدت کارایی دارند؟.

به نظر می‌رسد در دنیایی که هر چند سال یکبار یک ویروس ناشناخته جدید سربرمی‌آورد و در کشوری مانند ایران که حادثه‌خیز بوده و در هر فصل با بلایای طبیعی چون سیل، زلزله و… مواجه می‌شویم که زیرساختی هم برای مقابله با آن‌ها فراهم نیست، وزارت بهداشتی‌ها باید فکری اساسی کنند تا همانطور که در قالب شبکه بهداشت توانستیم به خوبی اپیدمی‌ها را کنترل کنیم، در حوزه درمان و بیمارستان‌سازی هم به نقطه‌ای برسیم که در صورت بروز این حوادث ناگهانی با مسائلی چون کمبود تخت و فضا برای بیماران مواجه نشویم.

آغازِ تحول بیمارستانی

البته در سال ۱۳۹۳ و با آغاز طرح تحول نظام سلامت، اقداماتی در راستای افزایش تخت‌های بیمارستانی انجام شد؛ به‌طوری که به گفته دکتر ایرج حریرچی- معاون کل وزارت بهداشت در انتهای سال ۱۳۹۷ مجموعا ۱۴۰ هزار و ۸۵۹ تخت فعال در کشور وجود داشت که شاخص تخت بیمارستانی را در کشور به ۱.۷ تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر رساند. از این تعداد تخت‌ ۶۹ درصدش یعنی ۹۷ هزار و ۲۰۵ تخت در دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دارد، ۱۲.۷۳ درصد یعنی ۱۷ هزار و ۹۲۵ تخت در بخش خصوصی، ۸.۲۱ درصد یعنی ۱۱ هزار و ۵۷۰ تخت در سازمان تامین اجتماعی، ۴.۲۴ درصد یعنی پنج هزار و ۹۷۰ تخت در نیروهای مسلح، ۳.۲۴ درصد یا چهار هزار و ۵۶۴ تخت در حوزه خیریه‌ها قرار دارند.  سایر سازمان‌ها هم مجموعا سه هزار و ۶۲۵ تخت یا ۲.۵۷ درصد تخت‌ها را در اختیار دارند.

در عین حال معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت هم در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که حدود ۴۴ هزار تخت بیمارستانی نیز در حال ساخت است که بخشی در حال توسعه و بخش دیگری تخت‌های جدید هستند که در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرند. از این تعداد ۸ هزار تخت تا پایان امسال و ۶ هزار تخت نیز ظرف سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند تا در مجموع ۱۴ هزار تخت بیمارستانی به بهره‌برداری برسد.

اجرای این پروژه‌ها در حالی است که همچنان مشکل کمبود تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد و در عین حال برخی بیمارستان‌ها به‌ویژه در شهرهای بزرگی چون تهران فرسوده بوده و یا در مناطقی قرار دارند که در زمان وقوع بحران امکان دسترسی به آن‌ها وجود نخواهد داشت و یا دسترسی به آن‌ها بسیار زمان‌بر و دشوار خواهد بود. از طرفی اتمام پروژه‌های عمرانی در کشورمان بسیار زمان‌بر بوده که این موضوع هم در ایجاد چالش برای ارائه خدمت به مردم در زمان بحران، دخیل است.

۲۰.۵۰ و چند پروژه عمرانی دیگر

البته معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت چندی پیش در نشستی خبری با اشاره به پویش ۲۰.۵۰ که قرار است طی آن پروژه های بهداشتی و درمانی تا سال ۹۹ افتتاح شوند، گفت: تا پایان سال، ۶۰ پروژه بیمارستانی با ۶ هزار و ۹۶۲ تخت بیمارستانی در قالب توسعه و احداث به بهره‌برداری می‌رسانیم. همچنین ۶۲ پروژه بیمارستانی با ظرفیت ۷ هزار و ۶۲۴ تخت تا سال ۹۹ تکمیل خواهند شد و در عین حال از امروز تا پایان سال ۹۹، ۱۲۲ پروژه با ۱۴ هزار و ۷۰۰ تخت به بهره‌برداری خواهیم رساند.

تقوی‌نژاد افزود: همچنین ۳۹ پروژه کلینیک ویژه با زیربنای ۹۰ هزار و ۷۰۰ مترمربع تا اسفند سال جاری تکمیل می‌شود و ۳۴ پروژه کلینیک ویژه با زیربنای ۸۶ هزار و ۶۰۰ مترمربع تا پایان سال ۹۹ بهره‌برداری می‌شود. افزون بر این هفت پروژه بلوک زایمان با ظرفیت ۷۳ تخت تا اسفند ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد و ۹ پروژه بلوک زایمان با ظرفیت ۱۷۳ تخت در سال ۹۹ تکمیل می‌کنیم. همچنین ۱۷ پروژه مرکز بیماری خاص با ظرفیت ۱۱۸ تخت تا پایان اسفند ۹۷ بهره‌برداری می‌شود و ۱۱ پروژه مرکز بیماری خاص با ظرفیت ۶۰ تخت در سال ۹۹ تکمیل خواهد شد.

پروژه‌های بهداشتی و اورژانسی وزارت بهداشت

وی با بیان اینکه ۴۵ پروژه طرح بهسازی و توسعه بخش اورژانس با ظرفیت ۱۱۷۳ تخت تا اسفند ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: همچنین ۵۹ پروژه بازسازی و توسعه اورژانس بیمارستانی با ظرفیت ۱۱۱۹ طرح در سال ۹۹ به بهره برداری خواهد رسید. در عین حال ۷۵۰ پروژه بهداشتی با زیربنای ۲۸۰ هزار متر مربع تا اسفند سال جاری به بهره برداری می‌رسد و مردم می‌توانند از این مراکز استفاده کنند. ۲۳۹۸ پروژه بهداشتی هم در دست اجرا است که در سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید. در عین حال ادامه طرح بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها و مراکز درمانی موجود را هم در دست اقدام داریم و بعد از آن نیز سامانه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه آنلاین را جهت برنامه‌ریزی و کنترل پروژه‌های عمرانی در دستور کار خواهیم داشت.

نیاز ۳۲هزار میلیارد تومانی برای تکمیل بیمارستان‌های در حال احداث

تقوی‌نژاد تاکید کرد: مجموعا پروژه‌هایی که تا پایان سال جاری و طی این پویش به بهره‌برداری می‌رسند تا کنون ۴۰۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت‌شان بوده و همچنان ۱۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیازشان است. همچنین حدود ۲۳۸ پروژه در بخش بیمارستانی داریم که ۴۳ هزار و ۶۰۰ تخت را در بر می‌گیرد و اعتبار مورد نیاز برای ساخت بیمارستان‌های در حال احداث ۳۲ هزار میلیارد تومان است.

مجوز شورای اقتصاد برای جذب سرمایه‌گذار خارجی جهت ساخت ۳ پروژه بیمارستانی

وی افزود: همچنین پروژه‌هایی را هم با استفاده از جذب سرمایه گذار خارجی انجام می دهیم که در حال حاضر در این زمینه سه پروژه در تبریز، شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی داریم که شورای اقتصاد برای استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی در آنها مجوز صادر کرده است.

تقوی‌نژاد ادامه داد: در طرح تحول نظام سلامت نیز ۲۰۷ پروژه داریم که ۲۲۰۰ تخت را به خود اختصاص می‌دهد و حدود ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. همچنین در این زمینه مجموعا ۳۱۱۱ پروژه بهداشتی در دست احداث داریم که ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. در عین حال مجموعه آنچه در وزارت بهداشت در حال ساخت است و یک حرکت جهادی را می‌طلبد شامل ۳۷۹۹ پروژه است که با ظرفیت ۴۵ هزار تخت خواهد بود و برای تکمیل و بهره‌برداری از آنها ۴۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

حال باید دید که اولا اعتبار لازم برای اتمام و بهره‌برداری از این پروژه‌ها برای وزارت بهداشت تامین خواهد شد و دوما این پروژه‌ها در موعد اعلام شده به بهره‌برداری می‌رسند و سوما بعد از افتتاح، این پروژه‌ها چقدر می‌توانند به مراقبت و درمان ایرانیان در زمان بحران، کمک کنند.