خانه / فریبا کلاهی

فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

آشنایی با جشن های ایرانی ؛ شب چله

آیین باور –  یلدا، چهارمین جشن بزرگ ایرانیان در درازای یک سال است.

چهار جشن بزرگ ایرانیان که دارای پایه اخترشناسی و گاهشماری است، عبارتند از جشن‌های «برابری» (تعادل) و دگرگونی (انقلاب).

دو جشن برابری (تعادل) یعــنی برابر شدن روز و شب عبارتند از جشن نوروز (روز نخست فروردین ماه روز نخست بهار) و مهرگان (روز نخست مهرماه روز نخست پاییز).

دو جشن دگرگونی (انقلاب) عبارتند از تیرگان یا بلندترین روز سال (روز نخست تیر ماه روز نخست تابستان) و یلدا یا کوتاهترین روز سال (روز نخست دی ماه / روز نخست زمستان).

در یلدا مردم ایران از گاه کهن، برای یاری به خورشید برای زایش دوباره و در حقیقت برای پیروز شدن بر تاریکی، آتش‌های بزرگ می‌افروختند. با این «آتش افروزی» جشن‌های آتش برای یاری رسانی به خورشید، آغازمی‌شد و «سده» و «سوری» را در پی داشت.

در فاصله یلدا (کوتاهترین روز) تا رسیدن به برابری روز شب در نوروز، ایرانیان در میانه و پایان راه، خورشید را با افروختن آتش، یاری رسانی می‌کردند. بدین‌سان، ۴۰ روز پس از یلدا، آتش « سده » را می‌افروختند؛ زیرا خورشید در میانهٔ راه رسیدن به پیروزی بر تاریکی بود. سپس ۴۰ روز پس از آن جشن « سوری » یا فرجامین جشن آتش بود. باید به یاد داشت که در دوران اسلامی، جایگاه جشن سوری به چهارشنبهٔ آخرسال افتاده است، در حالیکه جایگاه اصلی آن ۴۰ روز پس از سده و ۸۰ روز پس از یلدا در فاصله۱۰ روز از نوروز قرار داشت.

ایمن سازی زمستانی جاده طالقان اجرایی شد / گاز رسانی روستاها دستور کار

آیین باور-تقویت صنعت گردشگری در اولویت برنامه های توسعه ای طالقان قرار دارد.مجتمع تولیدی داروهای گیاهی در شهرستان طالقان احداث می شود. گاز رسانی به تمامی روستاهای طالقان در دستور کار قرار دارد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: پیرو سفر استاندار محترم به شهرستان طالقان هریک از دستگا ه های اجرایی متناسب با حیطه مسئولیت خود نسبت به اجرای مصوبات این سفر تمهیدات لازم را اتخاذ نموده اند.

درویش پور در جلسه شورای توسعه شهرستان طالقان افزود: برای عمران و آبادانی شهرستان های کمتر توسعه یافته ضرورت دارد تمامی دستگاه ها با جدیت و حمیت اقدام نمایند.

وی تاکید کرد: بازدید میدانی مدیران از اجرای مصوبات بطور مستمر انجام می شود. اعتبارات لازم برای پروژه های راه سازی طالقان در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: پیرو سفر استاندار محترم به شهرستان طالقان هریک از دستگا ه های اجرایی متناسب با حیطه مسئولیت خود نسبت به اجرای مصوبات این سفر تمهیدات لازم را اتخاذ نموده اند.

درویش پور عنوان کرد: جذب اعتبارات استانی برای توسعه و در آمدزایی شهرداری طالقان در دستورکار قرار دارد و بایستی با بکارگیری ظرفیت های بخش خصوصی در ایجاد درآمدهای پایدار  اهتمام داشته باشیم.

وی اشاره کرد: ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه صنعت گردشکری و بوم گردی در دست اقدام قرار دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی تصریح کرد: تقویت ساختارها و تشکیلات اداری در شهرستان طالقان با هماهنگی تمامی دستگاه های اجرایی در حال انجام است.

وی خاطر نشان کرد: مطالعه رانش ها و بازنگری احداث جاده طالقان هشتگرد بطور جد پیگیری می شود. به جهت تشدید بارش ها؛ لای روبی رودخانه طالقان به فوریت انجام گرفت. گاز رسانی به تمامی مناطق روستایی طالقان در دست اقدام قرار گرفته است. به دلیل شرایط اقلیمی این شهرستان، ایمنی و نگهداری جاده طالقان از اهیمت ویژه ای برخوردار است.

وی تاکید کرد: تعریض محورها ، تسطیح حریم راه ها، تعمیرو مرمت گاردریل ها، رفع تصرفات غیر مجاز در حریم جاده، جمع آوری نخاله ها، نصب و تعویض تابلوهای راهنمایی و رانندگی و نمک پاشی و برف روبی از جمله اقداماتی است که برای ایمن سازی جاده طالقان انجام شده است.

درویش پور اشاره کرد: تخصیص زمین برای احداث ساختمان پلیس راه با هماهنگی دستگاه های متولی در اسرع وقت انجام شود. جانمایی شهرک تخصصی آب در دست بررسی است و در اولین فرصت احداث آن عملیاتی خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی عنوان کرد: احداث مجتمع تولیدی گیاهان دارویی و مجتمع دامی در راستای توسعه صنعت کشاورزی طالقان در دستور کار قرار دارد.

وی تصریح کرد: اجرای طرح های انتقال آب، احداث استخرهای ذخیره آب و آبیاری تحت فشار به جهت تقویت حوزه کشاورزی عملیاتی شده است. مدیریت پسماند و محل دپوی زباله ها باید با لحاظ اصول محیط زیست و حفظ منابع طبیعی طالقان، صورت پذیرد. انتظار می رود طبق برنامه زمان بندی شده تمامی اقدامات برای توسعه طالقان انجام شود.

دیدار معاون وزیر راه و شهرسازی با استاندار البرز

ابر پروژه های راه سازی کشور در محدوده البرز بزودی به بهره برداری می رسد/پیگیری های استاندار البرز منجر به تسریع در بهره برداری از پروژه های بزرگ راه سازی شد

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، گفت: ابر پروژه های راه سازی کشور در محدوده البرز بزودی به بهره برداری می رسد که این امر مرهون پیگیری های جدی استاندار البرز است.

خیرا… خادمی شامگاه یکشنبه با حضور در دفتر استاندار البرز با بیان اینکه با بهره برداری از پروژه کنارگذر جنوبی تهران و البرز (آزادراه چرمشهر_آبیک) نفس ۲ استان باز می شود، افزود: این پروژه بزرگ در مراحل پایانی قرار دارد.

وی ادامه داد: در دوران استانداری دکتر شهبازی، ابر پروژه های راه سازی کشور در البرز به بهره برداری می رسند.

خادمی گفت: منطقه یک آزادراه تهران_شمال و ادامه آزادراه شهید همت نیز روند بسیار خوبی دارند و پس از افتتاح آنها تحول شگرفی در راه های کشور رقم می خورد.

وی افزود: گستردگی ارتباطات و پیگیری های استاندار البرز در مجموعه وزارتخانه تاثیر بسزایی در روند پیشرفت پروژه ها داشته است.

بازار شب یلدا تحت کنترل است

بازرسان کرج بین مردم در بازار عرضه میوه و تنقلات شب یلدا/ تخلفات نظارت و رصد می شود

معاون استاندار و فرماندار شهرستان کرج از گشت های بازرسان در بازار شب یلدا خبر داد و گفت: عرضه میوه و تنقلات شب یلدا به علت درخواست های مردم بیشتر می شود و ضروری است با نظارت جدی کالاهای مورد نیاز مردم تامین گردد.

غفور قاسم پور با بیان این مطلب اظهار داشت: کاهش و ثبات قیمت کالا‌های اساسی از اهداف اصلی ستاد تنظیم بازار استان است و اجازه نمی‌دهیم بدون علت قیمت بعضی کالا‌ها افزایش پیدا کند.

فرماندار شهرستان کرج با اشاره به حضور تیم های بازرسی فرمانداری در بین مردم و رصد وضعیت بازار گفت: سازمان صمت نیز باید نظارت جدی بر بازار داشته باشد و اتحادیه ها نیز در جهت تنظیم بازار نقش آفرینی کنند تا مردم کمترین سختی را متحمل شوند.

وی افزود: قیمت انواع شیرینی، میوه، گوشت و مرغ و سایر اقلام مورد نیاز مردم ویژه این ایام، از سوی اتحادیه های مربوطه تعیین و اعلام شده و در این حوزه هم با مشارکت اصناف عرضه و نظارت به خوبی انجام می‌شود.

وزیر بهداشت اعلام کرد: ورود نهادهای امنیتی به ماجرای کیک‌های آلوده

آیین باور – وزیر بهداشت در جمع خبر نگاران و در پاسخ به سوالی درخصوص‌ آخرین وضعیت کیک‌های مشکوک که در آنها قرص‌ جاسازی شده بود، گفت: این موضوع بیرون از چرخه تولید و حتی توزیع رسمی اتفاق افتاده است. این موضوع یک بحث امنیتی است و گروهی به شکل سازمان یافته برای تخریب اذهان عمومی و فلج کردن صنعت موفق مواد غذایی کشور به ویژه صنعت کیک و شکلات مملکت، اقدام کرده ‌اند.
وی تصریح کرد: در این زمینه همکاران وزارت بهداشت، با همکاران امنیتی و اطلاعاتی در حال ردیابی این شبکه‌ها هستند. البته خوشبختانه تا این لحظه ما مورد نامطلوبی از مسمومیت یا عارضه نداشته ایم و امیدوارم با تلاش شبانه روزی تیم‌های مختلفی که در این زمینه کار می‌ کنند، بتوانیم شبکه هایی را که در این زمینه اقدام کرده اند را شناسایی کرده و خاطر مردم را از این بابت راحت کنیم.

پروژه های راه سازی البرز با سرعت در حال تکمیل است

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: توسعه و تسریع در پیشرفت پروژه های راه سازی البرز با توجه به حجم بالای ترافیک ملی از تاکیدات و ماموریت های رییس جمهور است.

شهبازی در بازدید از روند پیشرفت پروژه خط ۲ قطار شهری کرج که روز یکشنبه صورت گرفت، افزود: از شهرداری خواستیم تا زمانی که پروژه های نیمه تمام دارد بدنبال تعریف پروژه جدید نباشد و جای خرسندی دارد که این امر مورد توجه قرار گرفت.
شهبازی با بیان اینکه دولت پشتیبانی خوبی از پروژه های راهسازی البرز داشته، گفت: قطار برقی گلشهر-هشتگرد تا چندی پیش پلمپ شده و به فراموشی سپرده شده بود چون اعتباری برای ادامه کار وجود نداشت ولی ظرف ۳ ماه با جدیت پیگیری شد، حدود ۳۵۰ میلیارد تومان هزینه شد و اکنون در مراحل پایانی قرار دارد.
وی افزود: برای فاز یک پروژه آزادراه تهران-شمال و ادامه آزادراه شهید همت در البرز، پس از حضور معاون رییس جمهور ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت.
استاندار البرز اضافه کرد: اکنون پروژه چرمشهر-آبیک نیز در محدوده البرز تکمیل شده و کمربند شمالی کرج نیز روند بسیار خوبی را طی می کند.
وی با قدردانی از همراهی رسانه های استان، گفت: حضور رسانه ها همواره مثمر بوده چراکه نقاط قوت را برای امیدافزایی به سمع و نظر مردم می رسانند و کاستی ها را با هدف بهبود امور رصد کرده و گزارش می دهند.
شهبازی افزود: در شرایطی که محدودیت های مالی در کشور برای پیشبرد پروژه ها وجود دارد، پروژه قطار شهری کرج با همت و پیگیری های شهرداری و شورای اسلامی شهر کرج با سرعت خوبی در حال پیشرفت است.
وی عنوان کرد: برای به سرانجام رسیدن پروژه مهم و حائز اهمیت قطار شهری کرج به طور قطع پیگیری و بازدید خواهیم داشت و با اهتمام ویژه ای درصدد گره گشایی خواهیم بود.
استاندار البرز گفت: سهم دولت نیز در این پروژه به طور قطع تامین می شود و تجهیزات و امکانات لازم جهت پیشرفت پروژه دپو شده است که در روند کار مانعی ایجاد نشود.
وی افزود: در بحث ماده ۶۲ و تهاتر با فاینانسر در دستور کار قرار دارد.