???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آداب و رسوم / سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست: آلاینده ها به مرزها احترام نمی گذارند

سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست: آلاینده ها به مرزها احترام نمی گذارند

آیین باور -اثر آلودگی هوا ناشی از هر نوع آلاینده ای اعم از صنایع، خودرو، گرد و غبار منحصر به یک نقطه نبوده و پس از ورود به جو می تواند تأثیر فرامرزی داشته باشد.

نرگس صفار سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این موضوع گفت: به دلیل توسعه افسارگسیخته اقتصادی در قرن اخیر،  تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی، انتشار آلاینده ها و پایداری آنها افزایش داشته و بالطبع آن تأثیرات پایدار بر محیط زیست و سلامت بشر افزایش یافته است.

وی افزود: نگرانی های ناشی از این تأثیرات، که باعث افزایش هزینه های اقتصادی، اجتماعی نیز شده و آسیب سنگینی به کشورهای تحت تأثیر وارد می کند، باعث شده در مجامع بین المللی نیز به دنبال چارچوب همکاری مشترک برای کاهش این اثرات که فراتر از مرزها هم هست، باشند.

صفار گفت:در سال ۲۰۱۵ و بنا به درخواست کشورها مبنی بر اقدام فوری برای رسیدگی به گسترش آلودگی هوا در منطقه، تدوین یک برنامه مشارکتی تحت عنوان مشارکت آسیا و اقیانوسیه برای “هوای پاک”آغاز شد که هدف آن کمک به بهبود مدیریت کیفیت هوا، از طریق کاهش اثرات بر سلامت، بهره وری مناسب  از کشاورزی ،حفاظت از تنوع زیستی و مقابله با تغییرات اقلیمی است.

و خاطر نشان کرد: در این مسیر با نامگذاری هفته ای به نام هوای پاک در طی هفته آخر مارس ( فروردین ماه) برای افزایش آگاهی های عمومی برای رسیدن به کیفیت مطلوب  تلاش می کند.
سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست درباره نقش ایران در این برنامه مشارکتی گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز جهت مشارکت با این برنامه دعوت‌شده است. در حال حاضر هدف اصلی این برنامه جلب مشارکت منطقه‌ای و کمک به سیاست‌گذاران ملی است تا بتوانند در این شرایط  برنامه‌های ملی و منطقه‌ای را هم مسیر کنند.

و با اشاره به اینکه هدف بعدی اطلاع‌رسانی عمومی است تا به ایجاد کمپین‌های مردمی و مشارکت سمن ها،  به کاهش آلودگی هوا کمک کنند گفت: باتوجه به اهمیت افزایش آگاهی های عمومی و اطلاع رسانی در سطح ملی، کشورهای مختلف از جمله کانادا، ژاپن، انگلیس و کره جنوبی در یک روز خاص ، هوای پاک را همچون ایران گرامی داشته و  برنامه هایی را با مشارکت سمن ها برگزار می کنند.

وی افزود: در این راستا یک سمن در شرق آسیا، ثبت جهانی روز هوای پاک برای ۲۲ اکتبر  را پیشنهاد داده و به طرق مختلف درحال معرفی این روز و جلب مشارکت کشورها است.
صفّارادامه داد: در کشور ما انتخاب ۲۹  دی ماه بعنوان روز هوای پاک در آلوده ترین روزهای سال و به جهت جلب اذهان عمومی نسبت به مسائل تحت تأثیر آلودگی و ضرورت برنامه ریزی و مقابله همگانی با اثرات نامطلوب آن ، شکل گرفته، که نشان از منطق درست در انتخاب این روز است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه آلودگی هوا فقط منحصر به حمل‌ونقل و صنایع  نیست ادامه داد: مسائل ناشی از تغییرات اقلیم مؤثر بر پوشش گیاهی، تنوع زیستی، منابع آبی ،تالاب‌ها، سلامت انسانی است که عوامل این تغییرات گاهی فراتر از سرزمین و مرزها  است  و نیاز به عزم ملی برای کاهش اثرات منفی این تغییرات همیشه احساس می شود.

وی به روز رسانی حمل و نقل عمومی موجود، به کارگیری انرژی های دوستدار محیط زیست و مدیریت موثر منابع آبی ، اصلاح الگوی مصرف انرژی، نصب  فناوری های نوین کاهنده آلودگی در صنایع را کمک بزرگی به رفع آلودگی هوا دانسته یاد آور شد:  این کمک بزرگی به اقتصاد و سلامت جامعه ایرانی برای مقابله با اثرات گرمایش جهانی است.

صفار با اشاره به اینکه کشور ما نیز تحت تأثیر آلاینده های فراتر از مرزهای خودش است گفت :به منظور مقابله با طوفان های گرد وغبار به عنوان یک نگرانی ملی، منطقه ای و جهانی ، از طریق دیپلماسی با کشورهای همسایه مذاکرات و ظرفیت سازی های صورت گرفته اما باتوجه به نا امنی  در منطقه و درگیر بودن برخی کشورها با نزاع های داخلی و خارجی،  به یک نتیجه مطلوب دست نیافته ایم.

سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به دلیل ملاحظات موجود، از سازمان‌های بین‌المللی درخواست  همکاری و تسهیل مذاکرات داشته ایم . درخصوص گرد و غبار، نیازی به تأکید نیست که تا چه میزان معیشت و سلامت مردم و همچنین محیط زیست مناطق تحت تأثیر در معرض آسیب بوده و این نگرانی در دولت بصورت ویژه وجود دارد و از طریق برنامه های حمایتی و حفاظتی ملی در تلاش برای کاهش این اثرات ، است.

صفار در پایان گفت آلاینده ها به مرزها احترام نمی گذارند اما انسانها با حفظ و صیانت از محیط زیست و کمک به کاهش این آلاینده ها به مردمان فراتر از سرزمین خود احترام می گذارند.

 

روز هوای پاک تقریبا در تمام دنیا مراسمی ویژه دارد. و با عناوین روز بدون خودرو، روز بدون دود و …  نامگذاری شده است.
در ایران نیز، بحران آلودگی هوا ی تهران و شش شهر آلوده تبریز، مشهد، اراک ، اصفهان ، شیراز و اهواز ، مسئولین ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر آن داشت تا به منظور ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه ، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی ماه را به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام نمایند. البته البرزهم در شهر های کرج و فردیس به واسطه ترافیک و حجم بالای خوودرو و جمعیت بسیار آلوده است. گفتنی است قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است. هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا ، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد.
شایان ذکر است که هفته هوای پاک از ۲۴ لغایت ۲۹ دی ماه سال جاری با عنوان “صنعت پاک، هوای پاک” نامیده شده است

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل « پیاده شو با هم برویم»

در زمان قدیم ، آن وقت که مردم به جای اتومبیل سوار بر حیواناتی مثل …

لیست شهدای تعیین وضعیت شده سلامت،۵ شهید در لیست کادر درمان البرز

آیین باور – تاکنون پرونده بیش از یکصد نفر از آسمانی شده های مدافعان سلامت در …

پژوهشی درباره آیین وَر در بلوچستان

در داستان بلوچی «شهداد و مهناز»، مهناز یکی از دو قهرمان اصلی داستان، به رابطه نامشروع، متهم می شود و مانند سیاوش در شاهنامه، تن به سوگند آتش می سپارد. وی پس از انجام مراسم و مراحل سوگند، سربلند از درون آتش بیرون می آید.

دیدگاهتان را بنویسید