خانه / صفحه نخست / آقای شهردار ! «شهر دوستدار کودک» چیست؟ /کرج کودکان را دوست ندارد

آقای شهردار ! «شهر دوستدار کودک» چیست؟ /کرج کودکان را دوست ندارد

آیین باور – دغدغه کودکان چه در تربیت خانوادگی چه تربیت های اکتسابی اجتماعی چیزی نیست که بشودآن را با سیاست یا دوره های مختلف حکومت ها و دولتها سنجید. کودکان سرمایه های حفظ هر نظام و مدیران و منایع انسانی فردایهر ملک و ابادانی هستند. تامین امنیت جان و فکر و آموزش و رفاه و سلامت روان آنهاست که آینده حکومتها و دولتها را رقم می زند. به همین سبب سالهاست مقوله «شهر دوستدار کودک» (CFC) مورد توجه برنامه ریزان و دست اندرکاران امور شهری دنیا قرار گرفته است، چرا که تعداد جمعیت کودکان مناطق شهری جهان (شهرهای کشورهای در حال توسعه) در حال افزایش است.

تحقیق در حوزه شهرهای دوستدار کودک، به ویژه در اروپا، از سال های ۱۹۸۰ به بعد مورد توجه قرار گرفت. عمده این تحقیقات در راستای تخصیص حق شهروندی به بچه ها و رسیدگی به خواسته ها و نیازهای آنها بود.

پروژه های شهر دوستدار کودک به طور عمده ایجاد فرصتی برای کودکان در راستای شکل دادن و یا تغییر محیط پیرامونشان است. کودکان و نوجوانان به عنوان اعضای جامعه با مجموعه ای از خواسته ها و نیازهای خاص، استفاده کنندگان محیط ساختگی هستند.

  اولین بار در سال ۲۰۰۷ میلادی «شهر بندیگو» در استرالیا از طرف یونیسف به عنوان «شهر دوستدار کودک» و اولین شهری که تمام جنبه ها و ویژگی های یک شهر دوستدار کودک را از نظر یونیسف به خود اختصاص داده بود، معرفی و به رسمیت شناخته شد.

«شهر اوز» در استان فارس برای اولین بار در ایران، به عنوان «شهر دوستدار کودک» در سال ۱۳۸۹ انتخاب شده است. مطالعه موردی شهر قوچان نشان می دهد، قوچان گام های نخستین را جهت تحقق شهر دوستدار کودک طی می کنند؛ ۶۴ درصد کودکان معتقد بودند تعداد زیادی درخت و فضای سبز و وسایل بازی مخصوص کودکان در محله خود ایجاد شود و با ارایه نظرات مختلف ضرورت توجه به مشارکت کودکان در ارتباط با موضوع طراحی و برنامه ریزی محیط های دوستدار کودک را در شهر قوچان مطرح کرده اند. تحلیل نظرات کودکان شهر قوچان به منظور تحقق «شهر دوستدار کودک»، سازمان های موثر و به ویژه شهرداری قوچان را به اتخاذ راهبردهای اجرایی و عملیاتی بیشتر تشویق می کند.

اِوَز (که در گویش محلی با نام اَوَز شناخته می‌شود) شهری در جنوب استان فارس و مرکز بخش اوز شهرستان لارستان است. اوز در ۴۰ کیلومتری شمال غربی لار و ۳۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز در دشتی میان دو رشته کوه از دنبالهٔ کوه‌های زاگرس جنوبی واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۹۸۶ متر است.

شهر اوز در فروردین ماه ۸۹ از سوی مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا وابسته به یونیسف به عنوان نخستین شهر دوستدار کودک در ایران انتخاب شد. «سابقه و پیشینه تاریخی شهراوز، افزایش سطح تحصیلات دختران و زنان، علاقه‌مندی بخش‌های دولتی و خصوصی در بهبود وضع کودکان، وجود نیروهای علاقه‌مند برای اجرای طرح، حضور چشمگیر زنان درفعالیت‌های اجتماعی» از جمله دلایل انتخاب اوز به عنوان شهر دوستدار کودک مطرح شده است. شهر دوستدار کودک یا CFC شهرهایی هستند که به گفته یونیسف «بیشترین نقش را در تحقق حقوق کودکان داشته باشند.

مقایسه کرج و اوز یا قوچان اصلا علمی نیست اما هر مهندس و شهر سازی می تواند اعتراف کند وقتی این شهرهای ایران که چندان هم برخوردار نبوده و از پایتخت فاصله ای دور دارند توانسته اند به کودکان خود احترام گذارده و ارزش منابع انسانی بالقوه را بدانند ؛ کرج اگر از قافله عقب مانده است به سبب کم سوادی ، بی اطلاعی و انتخاب اشتباه مدیران شهری اش هنوز ختی به آن نیاندیشیده و تعریف CFC هنوز به گوش برخی حاکمان شهری نخورده است .

هیچ پارک و میدان و گذری در طول شهر کرج و استان البرز کودکان را مخاطب خود نمی داند. نه به واسطه تابلوهای شهری و تبلیغات و پیام ها ؛ نه به واسطه استفاده از رنگها و المانها که حتی گذر از جوی ها و پلها و استفاده از تلفن همگانی و دسترسی به پلیس و عبور از خیابان هنوز برای همه کودکان امن نیست و در این میان کودکان معلول نابینا؛ ناشنوا؛ کم توان ذهنی ؛ سی پی و زنان باردار و سالمندان نیز که با کودکان نیاز های شهری مشترکی دارند از این فهرست خارج هستند.

هیچ شهرساز و جدول گذار و شهرداری در هیچ پارک و خیابانی کودکان را به عنوان شهروند نمی شناسد و تنها به سود بیشتر یا کم کردن بیشتر هزینه های ظاهری می اندیشد. بعضا خرج های بسیار کلان می شود اما هیچ فاکتوری نامی از کودکان نبرده است.

برنامه های غیر نمادین و علمی و کارشناسی شده غیر نمایشی؛ غیر تبلیغاتی و دغدغه مند هرگز در این شهر برای کودکان برگزار نمی شودو اگر برنامه ای هست همه کودکان از آن بهرمند نمی شوند. پراکنش پارکهای محلی و دستگاه بازی امن و فرهنگ سراهای آموزش کودک و مادر در کرج نگران کننده است و به چند وسیله فلزی ساده بسنده شده جایی برای پرورش روح کودک نیست. جای تابلوهای آموزشی و رنگهای مناسب در شهر خالی است

عدم همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی برای حفظ قانون ورود خروج به خیابانهای مدارس و جلوگیری از تخلف رانندگان رعایت سرعت و عدم داخل شدن به محدوده ورود ممنوع هرروزه جان بسیاری از کودکان را به مخاطره می اندازد و شکایات خانواده ها به جایی نمی رسد. این مقوله می تواند ده ها صفحه ادامه یابد اما همین مجال کوتاه می تواند به عنوان یادآوری و نشان دادن حسن نیت همکاری رسانه و شهرداری ها کفایت کند.

What is a Child Friendly City?

It is a city, or more generally a system of local governance, committed to fulfilling children’s rights,

including their right to:

  • Influence decisions about their city
  • Express their opinion on the city they want
  • Participate in family, community and social life
  • Receive basic services such as health care and education
  • Drink safe water and have access to proper sanitation
  • Be protected from exploitation, violence and abuse
  • Walk safely in the streets on their own
  • Meet friends and play
  • Have green spaces for plants and animals
  • Live in an unpolluted environment
  • Participate in cultural and social events
  • Be an equal citizen of their city with access to every service, regardless of ethnic origin, religion, income, gender or disability

A child friendly city is the embodiment of the Convention on the Rights of the Child at the local level, which in practice means that children’s rights are reflected in policies, laws, programmes and budgets. In a child friendly city, children are active agents; their voices and opinions are taken into consideration and influence decision making processes.

The concept of Child Friendly City includes communities and other systems of local governance in the light of a range of experiences that have emerged under the CFC Initiative.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

دردسر های شناسنامه رند و فقر فرهنگی والدین: پز دادن یعنی ” آیا مرا می بینی ؟”

رئیس انجمن پزشکان کودک البرز تاکید کرد:اصرار بر تاریخ تولد لاکچری و زایمان در وقت غیر طبیعی و سزارین، منجر با آسیب سیستم ایمنی بدن کودک می شود.در هر ثانیه حدود چهار هزار سلول عصبی در بدن جنین شکل می گیرد که اگر زودهنگام متولد شود این کمبود به سلامتی او آسیب وارد خواهدکرد.

هفدهم آذر “روز فرهنگی هشتگرد” نام گرفت

آیین باور_ پیام مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز به مناسبت …

جشنهای ایرانی : “آذرگان” جشن آتش

آیین باور- آذر به چم(معنی) آتش است. و یکی دیگر از چهار آخشیج(عنصر پاک کننده) …

دیدگاهتان را بنویسید