خانه / صفحه نخست / رقابت آزاد بولینگ خبرنگاران البرز برگزار شد

رقابت آزاد بولینگ خبرنگاران البرز برگزار شد

تاریخچه بازی بولینگ در ایران و جهان

آیین باور – مسابقه تفریحی بولینگ خبرنگاران استان البرز، صبح جمعه در ورزشگاه انقلاب تهران برگزار شد.در این رقابت که جنبه تفریحی رقابتی داشت ۱۸ تیم سه و چهار نفره آماتور و حرفه ای بازی کرده و ساعات شادی را پشت سرگذاشتند.

در روزگاری که استرس کاری و درآمد اندک فشاری مضاعف بر روحیه اصحاب رسانه وارد می کند چنین اردوهایی می تواند علاوه بر بالا بردن روحیه و افزایش نشاط و سلامتی زمینه علاقمندی افراد را به ورزش فراهم آورد.

تیم خبرنگاران کانال گوهردشت و هفته نامه شهر آباد با حضور دانیال، مجید و صامت ایل بیگی رتبه اول این مسابقات را به خود اختصاص داد.

شیوه امتیاز دهی ورزش بولینگ
در این ورزش توپ هایی با وزن متفاوت وجود دارد. وزن توپ ها بین ۶ تا ۱۶ پوند می باشد. (هر پوند ۴۵۲ گرم است.) امتیاز دهی این ورزش خودکار بوده و به کمک دوربین و توسط نرم افزار انجام می شود. حدود ۳ ثانیه پس از عبور توپ از جلوی سنسور توپ، عکسی توسط دوربین گرفته می شود. به کمک تکنیک های پردازش تصویر تعداد پین های ریخته شده شمارش می شود، سپس توسط نرم افزار، عملیات محاسبه امتیاز صورت می گیرد.هر پین افتاده یک امتیاز دارد. چنانچه در یک ضرب تمام پین ها ریخته شود امتیاز ۲ ضرب بعدی، ۲ برابر محاسبه می شود (حالت استرایک). اگر در ۲ ضرب پین ها ریخته شود، امتیاز ضرب بعدی ۲ برابر محاسبه می شود. 

تاریخچه بولینگ:

این ورزش ۵۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در مصر نوعی بازی بود. سنگی گرد به عنوان توپ که از بین سه قطعه سنگ مرمر انتخاب می شد، به طرف ۹ سنگی که به شکل گنبد (به جای پین های امروزی) چیده شده بودند، به صورت چرخشی پرتاب می شده است.این بازی در دانمارک با پرتاب توپ (سنگی گرد) از فاصله ۶۰ پایی (حدود ۱۸ متر) به سمت هدف های سنگی به جای پین انجام می گرفت. این فاصله همان ۶۰ پایی است که امروزه به عنوان اصل اول در بولینگ ۱۰ پین هم به کار می رود.سال ۱۳۳۵ اولین باشگاه بولینگ ایران در سعادت آباد تهران با ۱۲ خط طبق استاندارد جهانی به صورت غیراتوماتیک افتتاح شد و مورد استفاده قرار گرفت. در این باشگاه کارگری موسوم به «پین بوی» پین ها را جمع کرده و سپس می چید. اوایل سال ۱۳۴۲ باشگاه بولینگ پرسپولیس (عبدو) با خطوطی غیراتوماتیک تاسیس شد. در کنار آن نیز بانک سپه اقدام به تاسیس یک باشگاه بولینگ کرد. شرکت نفت نیز در برخی از مناطق جنوب چند باشگاه بولینگ راه اندازی کرد که فقط مورد استفاده پرسنل شرکت نفت قرار می گرفت.

در سال ۱۳۵۳ (۱۹۷۴ میلادی) از آنجایی که قرار بود ایران میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ باشد، باشگاه پرسپولیس با استفاده از مهندسان شرکت AMF دستگاه های خود را مجهز به سیستم اتوماتیک پین جمع کن کرد و علاوه بر خطوط موجود ۸ خط اتوماتیک دیگر نیز در طبقه فوقانی آن راه اندازی شد و ایران برای اولین بار میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ در همین سال شد.

بعد از گذشت یک سال سالن بولینگ دیگری با ۲۰ خط کاملا مکانیکی نصب و راه اندازی شد که این خود قابل توجه بود، چرا که این سالن در زمان خود بزرگترین سالن بولینگ در قاره آسیا بود که در سال ۱۳۵۸ دچا رحریق شد و تمامی تجهیزات آن از بین رفت.

در سال ۱۳۶۷ سالن بولینگ پرسپولیس مجددا بازگشایی شد و به نام مجموعه شهید چمران مورد بهره برداری قرار گرفت. در همان سال با پیگیری و همت مرحوم مجید پزنده، فدراسیون بولینگ مجددا پس از ۱۰ سال تعطیلی فعالیت خود را آغاز کرد.سال ۱۳۶۸ نیز اولین مسابقه بولینگ کشوری با حضور بیش از ۴۰ تن از پیشکسوتان آن زمان و تعداد محدودی از افرادی که به تازگی جذب این ورزش شده بودند در تهران برگزار شد.

سال ۱۹۹۰ میلادی حضور ایران در مسابقات بین المللی در سطح جهانی و آسیایی پررنگ تر شد و ایران توانست سالانه یا هر دو سال یک بار جایگاه خود را به عنوان عضو کنفدراسیون آسیایی و جهانی بولینگ محکم تر کند.از سال ۱۳۸۲ با همت بخش خصوصی و فدراسیون برای آشنایی هر چه بیشتر ایرانیان و بهره برداری ملی از این ورزش شاد و مفرح، باشگاه های متعددی تشکیل و مشغول به کار شدند.

سپاس از مجید طاهرخانی مدیرو تهیه کننده این برنامه

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

هر ۷ دقیقه یک ایرانی به دمانس مبتلا می شود

همزمان با روز جهانی آلزایمر اعلام شد: هر ۷ دقیقه یک ایرانی مبتلا به دمانس …

تکمیل پروژه هشتگرد-طالقان مطالبه مردمی است

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: در سال ۹۷ و ۹۸ این پروژه در …

رییس فدراسیون کشتی کشور با استاندار البرز به گفتگو نشست

رییس فدراسیون کشتی کشور با حضور در دفتر کار استاندار البرز با وی دیدار و …

دیدگاهتان را بنویسید