???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آخرین نوشته / ۱۰ خرداد روزجهانی بدون دخانیات: سالانه ۷۰ میلیارد نخ سیگار درایران دود می شود

۱۰ خرداد روزجهانی بدون دخانیات: سالانه ۷۰ میلیارد نخ سیگار درایران دود می شود

آیین باور – هر ساله چهارم تا ۱۰ خرداد هفته ملی بدون دخانیات نامیده می ششود که متاسفانه امسال حتا وزارت بهداشت پرداختن به آن را فراموش کرد و شبکه بهداشت البرز نیز با تماس مکرر پایگاه آیین باور با بی میلی پوستری بر هدر سایت خود قرار داد که جای تقدیر دارد. سالانه ۳۰هزارمیلیارد تومان هزینه درمان بیماری‌های سیگار می‌شود! براساس آمار جسته گریخته ابتدای سال ۹۸ می توان دریافت:
سالانه ۶۵میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود که بین ۱۵ تا ۲۵میلیارد آن قاچاق است. این در حالی است که در کشور به‌دلیل استفاده بیش از حد مردم از سیگار و قلیان انواع بیماری‌ها در بین آن‌ها رواج پیداکرده و در افراد سیگاری بیماری‌های ریوی ۲۰ تا ۳۰برابر و بیماری‌های قلبی ۳ تا ۴برابر بیشتر است. آمار دیگری حکایت از این دارد که ایرانیان روزانه ۸ تا ۱۰میلیارد تومان برای سیگار هزینه می‌کنند و بیشتر کسانی که سرطان ریه دارند مصرف‌کننده سیگار هستند. براساس آماری که پیش از این دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اعلام کرده بود مصرف سالانه مردم ایران ۷۰میلیارد نخ سیگار برآورد شده و آمریکا برای تولید سیگار در ایران ۳۰۰میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده، چراکه سومین صنعت سودآور دنیا سیگار و دخانیات است. و اینک در پروژه بزرگ ملی کنترل فشار خون برای پیشگیری از سکته و حملات قلبی به سر می بریم در حالیکه همه تذکرات پزشکی وزارت بهداشت معطوف به مصرف نمک است .

در همین راستا هیچ خبر و مصاحبه ای از شرکت دخانیات یا پزشکان به مناسبت این روز و اعلام امار جدید در دسترس نبود.سال گذشته  عضو هیات مدیره و معاون بازاریابی و فروش شرکت دخانیات ایران در بوشهر به خبرگزاری مهر گفته بود مصرف سالانه سیگار در کشور بین ۶۵ تا ۷۰ میلیارد نخ است که نسبت به ۱۰ سال گذشته افزایش نشان می دهد و براساس آمارها سن مصرف دخانیات در کشور به ۱۲ تا ۱۳ سال پایین آمده و این زنگ خطری برای خانواده ها به شمار می رود. 
با توجه به واگذاری شرکت دخانیات به صندوق بازنشستگی فولاد و سهام عدالت و گرفتن وظیفه حاکمیت از آن موضوع مبارزه با قاچاق دیگر به صورت جدی متولی ندارد. 

کمی تامل کنیم بر همین چند خط اطلاعات اندک.. برای امسال چه نرخی باید در نظر گرفت؟

 میزان مونوکسید کربن واردشده به بدن انسان در اثر استعمال قلیان ۶ برابر سیگار و میزان عامل سرطانی قلیان ۴۶ برابر بیشتر از سیگارکشیدن است.

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

A Brief Of fish hunter 360 Total Security

This is a brief of fish hunter 360 total secureness. This application was created with …

A Mobile VPN Router With respect to Online Proper protection

With special broadband becoming increasingly popular, mobile VPN routers are of big importance. They are …

تجهیز رایگان ناوگان حمل و نقل عمومی البرز به سیستم دو گانه سوز

آیین باور _ مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل ترافیک استانداری گفت: …

دیدگاهتان را بنویسید