???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / استانها / سمینار طرح گردشگران ملی ،درپایتخت گردشگری اسلامی، ۲۰۱۸ برگزار می شود
پایگاه تحلیل خبر آیین باور به دو زبان فارسی و انگلیسی پذیرای عکس ها،نقدها, مطالب ویژه خبرنگاران ،نویسندگان و علاقمندان است kolahi28@gmail.com تلگرام:@fkolahi

سمینار طرح گردشگران ملی ،درپایتخت گردشگری اسلامی، ۲۰۱۸ برگزار می شود

آیین باور – تبریز طرح گردشگران ملی  از ۲۰  تیر ماه لغایت ۱۰ مرداد ماه در کل کشور اجرا خواهد شد.  سمینار آموزشی این طرح  با عنوان گردشگران ملی –بهار ۹۶ ،  از ۱۱ تیر ماه به مدت ۳ روز  با حضور کارشناسان این طرح از سازمان برنامه و  بودجه  استان ها و همچنین کارشناسان مرکز آمار ایران ، برای اولین در در شهر تبریز برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این طرح ، دکتر بهبودی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان آذر بایجان شرقی، ضمن بیان جاذبه های گردشگری استان، گفت: ۲۱ شهرستان استان آذر بایجان شرقی ، حدود ۳ میلیون  و  ۹۰۰ هزار نفر جمعیت دارد  و از این میزان جمعیت، ۴۵ درصد آن مربوط به شهر تبریز   با  یک میلیون  و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت  است . وی افزود:  این استان با زمینه های تاریخی و طبیعی  مختلفی همچون روستای کندوان ،  مسجد کبود، بازار تبریز و ارگ علی شاه، دارای ظرفیت گردشگری بالاست و علاوه بر آن  یکی از مقاصد گردشگری سلامت برای شهر های دیگر و کشورهای همسایه به شمار می رود. دکتر بهبودی در ادامه گفت:  بر  اساس  تصمیم مجمع اصلی  سازمان  کشور های اسلامی، تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸  انتخاب شده است.

 دکتر بهبودی در ادامه تصریح کرد: باید بپذیریم  که گردشگری  یکی از محور های مهم توسعه  کشور ها به شمار می رود  و گردشگری علاوه بر این که  از جنبه  اقتصادی زمینه  توسعه  کشور ها را فراهم می کند، موجب تعامل جوامع  و نزدیک شدن بیشتر آن ها را فراهم می نماید. همچنین آقای شمس  معاون آمار و اطلاعات   سازمان برنامه و بودجه  این استان ،  تهیه نقشه راه  برای گردشگری را مستلزم  داشتن آمار و اطلاعات  لازم در این حوزه و این سمینار را گامی موثر برای تهیه این  آمارها  ذکر کرد.

در ادامه این مراسم ، مدیر کل دفتر آمار های  فرهنگی ، بازرگانی  و خدمات مرکز آمار ایران  ضمن ابراز خرسندی از این که  سمینار طرح گردشگران ملی  به میزبانی پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸ اجرا شده است، گفت: گردشگری یکی از اهداف  برنامه ششم توسعه  است : آقای پیمان افزود: ۱۶ در صد از جمعیت جهان گردشگرهستند که تعداد آن ها حدود یک میلیارد  و ۲۰۰ میلیون نفر میشود. در این میان حدود۲۲۰ میلیارد دلار هزینه حمل و نقل این تعداد گردشگر در جهان  است. وی افزود: در ایران  هدفگذاری در  صنعت گردشگری رساندن  تعداد گردشگران  ورودی  از ۵ میلیون نفر به ۲۵ میلیون نفر است. وی با بیان این که از هر گردشگر حدود ۱۲۰۰ دلار ارز وارد کشور می شود ، گفت: این رقم  معادل فروش ۳۰ بشکه نفت  است و اهمیت گردشگری را در اقتصاد  کشور  به ویژه با رویکرد اقتصاد  مقاومتی و عدم وابستگی به نفت را نمایان می سازد. وی تصریح کرد: گردشگری از ۳ بعد عرضه، تقاضا و توسعه پایدار برای کشور اهمیت دارد.  لذا با توجه به این ۳ بعد  باید نظام تصمیم سازی مناسبی داشته باشم  که پایه های آن را آمار و اطلاعات و بررسی و مطالعه  این ابعاد در استان ها  تشکیل می دهد.

 وی از جمله  مطالعات مهم در این زمینه را، شناسایی ظرفیت های بالقوه  استان ها  و تبدیل آن ها به ظرفیت های بالفعل و موثر وتغییرات ناشی از گردشگری و  همچنین بررسی زیر ساخت های لازم برای گردشگری استان ها از جمله حمل و نقل و اسکان  ذکر کرد. پیمان تاکید کرد:  نقش آمار و اطلاعات در این عرصه بسیار مهم  است  چرا که گردشگری با راهبرد و به طور استراتژیک در استان ها باید برنامه ریزی شود. وی افزود: گردشگری  نه تنها از جنبه اقتصادی بلکه از جنبه تعاملات فرهنگی کشور‌ها  اهمیت دارد.

آقای پیمان در ادامه افزود: براساس آخرین نتایج طرح های آمارگیری مرکز آمار، ۵۵ درصد خانوارها  در ایران سفر های داخلی و۱،۳۶ در صد  از آن ها در هر فصل، سفر های خارجی در سال دارند. همچنین ۵۷ درصد  خانوارها  در سفر های داخلی اقامت شبانه  داشته و ۶۳ در صد از آن در خانه آشنایان  و اقوام خود اقامت می گزینند. همچنین بر اساس آمار ها ۷۷ در صد از سفر ها جنبه تفریحی و ۱۱ درصد آن ها ، گردشگری سلامت می باشد.وی در ادامه  مسافر پذیر ترین استان ها را ، استان های   گیلان، مازندران و خراسان رضوی و مسافر فرست ترین استان ها را  استان های تهران و  گیلان ذکر نمود.

   وی  از کارشناسان استان ها خواست تا با توجه به اهمیت این طرح، به راهنمای اجرای طرح به طور دقیق عمل کرده  و نسبت به آن حساسیت و دقت لازم را داشته باشند.

گفتنی است در پایان این سمینار،  از ۷ استان برتر در حوزه اجرای طرح آمارگیری  گردشگری شامل استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، مرکزی،آذر بایجان شرقی، لرستان و قم ، تقدیر به عمل آمد.

پایگاه تحلیل خبر آیین باور به دو زبان فارسی و انگلیسی پذیرای عکس ها،نقدها, مطالب ویژه خبرنگاران ،نویسندگان و علاقمندان است kolahi28@gmail.com تلگرام:@fkolahi

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

۱۰ اخطار برای واحدهای گردشگری متخلف

آیین باور_ در پی تشدید نظارت‌ها، ۱۰ واحد‌گردشگر‌ی البرز، اخطار کتبی گرفتند.سر‌پرست‌ معاونت گردشگر‌ی البرز …

پایش اقامتگاه‌ها‌ی‌ بوم‌گرد‌ی البرز در ایام نو‌‌روز

آیین باور _ سر‌پرست‌ معاونت سرمایه‌گذاری و رئیس کمیته مقابله با کرونا در ستاد اجرایی …

توزیع رایگان اقلام بهداشتی در میان گردشگر‌ان نو‌روز‌ی

آیین باور_ مدیر‌کل میر‌اث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز از تهیه‌ و توزیع رایگان اقلام بهداشتی …

دیدگاهتان را بنویسید