خانه / آداب و رسوم / عزاداری سالار شهیدان در سرزمین ناشناخته ها

عزاداری سالار شهیدان در سرزمین ناشناخته ها

قدمت عزاداری برای سید و سالار شهیدان در سیستان پیشینه‌ای به بلندای تاریخ دارد، شاید بزرگ‌ترین افتخار سیستان در سوگواری برای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را در امتداد عرض ارادت مردم این منطقه به سید و سالار شهیدان در طول سال و برپایی نخستین قیام به خونخواهی امام حسین توسط مردم سیستان را بتوان جست‌وجو کرد.

سیاپوشی،مشعل گردونی، علم گردانی.گلدسته وتابوت گردونی ،سقایی،شووی یا شبی گردونی،چاووشی، محتشم خوانی، بحرطویل.نوحه شنستکا،روضه خوانه زنان ونزورات مختلف ازشاخص‌ترین آئین ها در این منطقه است

دکتر مجتبی میرحسینی، در گفت و گوی با خبرنگاراعزامی به تور سیاحتی خبری سیستان در مورد جذب توریسم و گردشگری مذهبی یاد آور شد: به لحاظ موقعیت فرهنگی مذهبی خاص ایران در میان کشورهای دیگر، گردشگری مذهبی جای رشد و توسعه بسیاری دارد که علاوه بر جنبه های اقتصادی، باعث ارتباط اسلامی با سایر کشورها شده و تعامل بین ملل و فرهنگ هایی را که نقاط مشترکی دارند، سبب می شود.
وی افزود: آیین های فرهنگی – مذهبی که ریشه در باورها و اعتقادات یک ملت و قوم دارند و امروزه به عنوان یک جاذبه گردشگری فرهنگی شناخته شده و در طی دوران های مختلف به صورت جشن ها وعزاداری ها در میان مردم رایج بوده اند که خیلی از اوقات به صورت اجرای نمایش برگزار می شده است .

میرحسینی گفت: از آنجا که احیای مراسم سنتی در تمامی کشورهای جهان جهت جذب توریست یکی از راهکارهای توسعه توریسم فرهنگی می باشد و می تواند در این جریان توسعه ، به نفع توریسم فرهنگی ایران مورد استفاده قرار گیرد .
برگزاری این تور با هدف آشناسازی فعالان گردشگری،فضای مجازی،گردشگری الکترونیک برای خبرنگاران منجر به آشنایی با آیین خاص سیستان شد .

دیدار روستای جزینک، روستای لوتک، روستای سه کوهه از مقاصد این تور بوده است .
سیستان و بلوچستان در طول سال ظرفیت های گردشگری متنوعی دارد که برای انواع گردشگری قابلیت داشته و می تواند سالانه پذیرای خیل عظیم گردشگران باشد

عکس و خبر آزاده بهرامی

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

امیراحمد فلسفی: خوشنویسی طی طریق می خواهد

امیراحمد فلسفی استاد رشته خوشنویسی بیان کرد که با توجه به اینکه خوشنویسی یک هنر …

دفاتر ازدواج موظف به ثبت شروط ضمن عقد همزمان با واقعه ازدواج شدند

هنگام تنظیم و ثبت واقعه ازدواج در صورت درخواست زوجین، نسبت به درج سایر شروط …

روز قلم ارجمند باد / قلم توتم من است

یادداشت آیین باور / فریبا کلاهی در تقویم رسمی ایران ۱۴ تیر به نام قلم …

دیدگاهتان را بنویسید