خانه / اجتماعی / هشدار رییس علوم پزشکی البرز : آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب خام

هشدار رییس علوم پزشکی البرز : آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب خام

آیین باور- جمع آوری غیر اصولی فاضلاب و ابیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب خام سلامت مردم را به خطر می اندازد.

دکتر حسین کریم به عدم جمع آوری اصولی و تصفیه فاضلاب های سطحی توسط شهرداری ها و تعلل شرکت های آب و فاضلاب در جمع آوری و تصفیه فاضلاب های شهری و روستایی اشاره کرد و افزود : این تعلل منجر به رهاسازی فاضلاب در پایین دست شهرها و روستاهای استان شده است.
وی تصریح کرد : این امر ضمن آلوده کردن محیط زیست منجر به استفاده از فاضلاب خام در آبیاری مزارع کشاورزی  سبزیجات و صیفی جات می گردد. 
رییس دانشگاه با بیان اینکه به دلیل بار آلودگی میکروبی و شیمیایی فوق العاده زیاد این قبیل فاضلاب ها محصولات تولیدی می توانند دارای آلودگی های متعدد باشند هشدار داد: این امر تهدید جدی بر سلامت عمومی می باشد . 
دکتر کریم با اشاره به اینکه  دانشگاه علوم پزشکی البرز بنابر رسالت  خود که  دفاع از سلامت عمومی می باشد اظهار داشت :دانشگاه ضمن برگزاری جلسات متعدد و اعلام حساسیت این موضوع به ارگان های ذی صلاح  نسبت به شناسایی کشاورزان متخلف اقدام کرده  وبا  صدور اخطار بهداشتی، افرادی را که به  اخطار بی توجه بودند  به مراجع  قضایی معرفی شده اند. 
وی ادامه داد:   از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۲ پرونده در شهرستان های کرج و ساوجبلاغ تشکیل و جهت پیگیری های بعدی به مراجع قضایی ارسال شده است.
دکتر کریم در پایان بر حمایت شایسته مسئولان ارشد استانی , استاندار و  دادستان جهت رفع مشکل و برخورد با متخلفین  تشکر کرد و باری دیگر بر لزوم  همراهی تمامی مسئولین ذیربط به منظور حفظ و تامین سلامت عمومی تاکید کرد. 
وی همچنین افزود:با توجه به گستردگی و اهمیت  موضوع ضروری است شهرداری ها، دهیاری ها و شرکت های آب و فاضلاب به وظایف قانونی خود در خصوص ممانعت از رها سازی فاضلاب خام (تصفیه نشده) به طور جدی عمل کنند و اداره کل جهاد کشاورزی کشاورزانی را که از فاضلاب خام برای تولید محصولات کشاورزی اقدام می نمایند را جهت پیگیری های قانونی به دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل محیط زیست معرفی کنند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

هشدار کرونایی رئیس علوم پزشکی البرز: یک قدم تا سونامی مرگ/ تنها اسلحه باقی مانده فرهنگ و همکاری مردم است

عجوم غافلگیرانه ویروس کووید_۱۹ با شیب تند استانهای سفید و آبی را نیز درگیر و …

گام به گام با قانون (۲): دادخواست

همانطور که در مقاله قبل وعده داده شد در این مبحث درباره دادخواست صحبت خواهیم …

اینفوگرافیک / روند کرونا در ایران، از ۱۳ خرداد تا ۱۳ تیر

طبق اعلام وزارت بهداشت، ویروس کرونا تا ظهر جمعه (۱۳ تیر ۹۹) ۲۳۵ هزار و۴۲۹ …

دیدگاهتان را بنویسید