???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / استانها / یادداشت/ نقدی بر جشنواره اقوام در خرم آباد

یادداشت/ نقدی بر جشنواره اقوام در خرم آباد

آیین باور -سپیده امیری دبیر سرویس خبر کرمانشاه:
جشنواره فرهنگ اقوام در خرم آباد، در حالی به کار خود پایان داد  که آمار استقبال مردمی  چندان رضایت بخش نبود.

 این جشنواره ۱۶تا۲۰آبان ماه در محوطه باغ گلستان قلعه فلک الافلاک  میزبان نمایندگانی از سراسر کشور بود که صنایع دستی و غذاهای محلی استان خود را با اجرای موسیقی در سیاه چادرهای برپاشده به عرصه نمایش گذاشتند.

 جشنواره رویدادی است که به منظور شناخت اقوام و‌فرهنگ اصیل ایرانی به واسطه صنعت گردشگری برپا می شود و به طور معمول هدف از برگزاری آن؛رونق جاذبه های گردشگری شهر میزبان و در نهایت رشدوتوسعه صنعت توریسم است اما هنگامی که فرصت بازدید تنها به خانواده های دولتی یا کارمندان ادارات مربوطه محدود می شود نباید انتظار اثرماندگار و اشاعه فرهنگ سایر اقوام را در استان مذکور داشت.

تنها تعداد انگشت شماری از شهروندان خرم آبادی که شاید صدای برنامه های موسیقی را هنگام عبور از خیابان کناری دژ شاپورخواست شنیده اند راه کج کرده اند تا ببینند در شهرشان چه خبر است! یا تک و‌توک بنرهای تبلیغاتی معمول و متداولی که در سطح شهر نصب شده است! یا در نهایت پیگیر اخبار گردشگری باشند و سری به محل برگزاری جشنواره زده باشند.

پس تکلیف راهکارها و برنامه ریزی های دقیق انجام نشده که برای ترویج گردشگری فرهنگی توسط کارشناسان در جلسات ممتد تخصصی تصویب شده چیست؟

در حالی که رسالت اجرای جشنواره ها مشارکت همگانی شهروندان به شرط نشاط عمومی برای مردم منطقه است که آمده اند تا با ابتکارات،فعالیت های پژوهشی،علمی،فرهنگی و هنری اقوام مختلف آشنا شوند،در کارگاههای آموزشی کارشناسان و‌متخصصان عرصه گردشگری شرکت کنند و‌توانمند شوند،کودکانشان را در ایستگاههای شادمانه با خلاقیت های ذهنی تنها بگذارند و‌خانوادگی در عکاسخانه اقوام متفاوت عکس یادگاری حضورشان را ثبت کنند صرف حضور سیاه چادرهایی که غذا و خوراک مختص دیارشان را برای فروش ناچیز به لطف موسیقی پرهیاهوی شهرشان

می فروشند نه تنها نمی تواند  گردشگری پایدار ایجاد کند بلکه گردشگری را به جایگاه مطلوبی هم نمی رساند.

جای خالی نهادهای حامی گردشگری،سمن های حافظ اهداف صنعت پرجاذبه توریسم،ایفلوئنسرها،فشن بلاگرهای غذاومکان های تفریحی و تاریخی و حتی توریسم بلاگرها که گردشگری را بخشی از زندگی خود می دانند به طور محسوسی مشاهده می شد و چه فایده غیر از عکس های تزئینی  برای گزارش عملکردهای پرطمطراقی که قرار هست به سمع و نظر مسئولین برسد.

طبق گزارشات حتی راهنمایان گردشگری سایر استان ها که طالب بازدید از جشنواره در روزهای اجرا بوده اند نتوانسته اند به برگزارکنندگان دسترسی پیدا کنند و برای حضور خود محل اقامت بگیرند.

این در حالی است که در آستانه هفته وحدت نمایندگانی از سمنان،بوشهر،خراسان جنوبی،لاهیجان،کرمانشاه،سیستان و‌بلوچستان،چهارمحال و‌بختیاری،زنجان با هر سنت، مذهب و ادیان دورهم جمع شده اند و به اجرای موسیقی و آواز و پایکوبی محلی مشغولند و تماشاچی و‌مخاطب چندانی ندارند در حالی که در هفته های گذشته شاهدو شنوای تجمعات نژادپرستانه و شعارهای بیگانه پسند در ورزشگاهها بودیم.

جاذبه های متعددتوسعه گردشگری فرهنگی از مهم ترین و موثرترین انواع گردشگری در جهان است و همیشه طوایف و‌اقوام متنوع  ایران زمین با تمام سنن،آداب و رسومی که دارند از جذاب ترین دلایل سفر گردشگران خارجی به ایران بوده است در حالی که نه تنها مردم ایران یا شهرهای همجوار بلکه شهروندان استان لرستان از وجود چنین تجمع فرهنگی در دیار مهرومفرغ بی خبر بوده اند.

 در جهانی که گسترش شبکه های اجتماعی در لابه لای لحظه های زندگی ملت ها نفوذ کرده و‌کاربران اپلیکیشن های گوناگون با ترغیب یا حضور یک تاثیرگذار در فضای مجازی می تواند مشتاقان زیادی را به یک جشنواره بکشاند و نیز در کشوری که پیش از میلاد در ارتباط با تمدن ها و فرهنگ های همجوارمانند بین النهرین و هند بوده است و به زعم کارشناسان امروزی می تواند الگوی مناسبی برای بررسی ارتباط اجتماعی و گردشگری فرهنگی باشد بهره نبردن از تمام پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در سومین استان پرآب کشور که سبب ساز وجود تالاب ها،دریاچه های رویایی و آبشارهای شگرف شده اجحافی است که جای تأمل دارد.

سپیده امیری

خبرنگار

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

اولین نمایشگاه مجازی کتاب اول بهمن افتتاح می شود

آیین باور – اولین نمایشگاه مجازی کتاب از تاریخ ۱ الی ۶ بهمن ماه از …

دستانی که “زندگی خوب” می بخشند

زندگی خوب در چهارمین مرحله از اقدامات جهادی خود در استان سیستان و بلوچستان ضمن …

صدور شناسنامه کاربری جدید برای کاروانسرای شاه عباسی:اقامت، فرش دست باف، هنر

آیین باور- در بازدید مدیر‌عامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور …

دیدگاهتان را بنویسید