خانه / آخرین نوشته / به یاد روح الله خالقی ، “خالق ای ایران”

به یاد روح الله خالقی ، “خالق ای ایران”

آیین باور – ۲۱ آبان سالروز فوت موسیقدان و میهندوست نامدار و سازنده آهنگ سرود ملی “ای ایران”، روح الله خالقی است که در ۵۹ سالگی در سال ۱۹۶۵ ( ۱۳۴۴) در سالزبوگ اتریش درگذشت، جنازه اش به تهران منتقل و با تشریفات ویژه مدفون شد.

خالقی در سال ۱۹۰۶ (۱۳۸۵ هجری) در کرمان به دنیا آمده بود. وی موسیقی را عمدتا نزد علینقی وزیری تحصیل کرده بود. خالقی همچنین فارغ التحصیل رشته ادبیات فارسی از دانشگاه تهران بود. وی در سال ۱۳۲۳ انجمن موسیقی ملی ایران را پایه گذاری کرد. به همت خالقی که شهرت به ملی گرایی متمایل به چپ، و دوستی ایرانیان با ملل اتحاد شوروی داشت تاریخ دو جلدی «موسیقی ایران زمین» تالیف شد. خالقی در عین حال یک نویسنده بود و برای مجلات و به ویژه مجله «پیام نوین» مطلب می نوشت.

خالقی (به گفته خودش) چون در نصرت الله معینیان احساسات وطندوستانه و در کارهایش پاکدامنی و صداقت ویژه مشاهده کرد حاضر شد که مشاور موسیقی رادیو ایران شود و به ایجاد برنامه «گلها» کمک کند که برخی او را مبتکر این برنامه می دانند.

خالقی که بر انواع فرضیه های موسیقی و علوم صدا تسلط کامل داشت در زنده کردن موسیقی اصیل ایرانی خدمات ارزنده بعمل آورد از جمله توجه به چنگ رودکی. وی بود که توصیه می کرد ریشه موسیقی ایرانی و واژه های گمشده پارسی را باید در میان تاجیکها و مردم جنوب روسیه و قفقاز شمالی جستجو کنند.

صدها آهنگ جاویدان از خالقی باقی مانده است که معروفترین آنها آهنگ سرود «ای ایران» است که شعر آن را «حسین گلگلاب» استاد وقت دانشگاه تهران (و عضو فرهنگستان ایران) سروده است. این سرود در سال ۱۳۲۳ (۱۹۴۴ و در جریان اشغال نظامی ایران از سوی متفقین) تکمیل شد. انگیزه سرودن این شعر، مشاهده بی حرمتی های نظامیان اشغالگر بود که از تاریخ و تمدن ایرانیان بی خبر بودند و قضاوتشان بر پایه مشاهده وضعیت روز بود.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

دهیار فرح آباد فردیس بازداشت شد

بازداشت دهیار و یکی از کارکنان دهیاری «فرخ آباد» فردیس به دلیل اتهامات مالی حسین …

سرپرست دانشگاه هشدار داد : فاز سوم کرونا در راه است

دکتر فتحی : کرونا نباید برای مردم یک امر عادی تلقی شود / کرونا همچنان …

اعضای بازداشتی شورای روستا و دهیاری محمودآباد کرج چه کسانی هستند؟

آیین باو ر- جواد یاوری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج از بازداشت تعدادی از …

دیدگاهتان را بنویسید