خانه / آخرین نوشته ها / ورود گردشگر ممنوع!

ورود گردشگر ممنوع!

یادداشت /فریبا کلاهی روزنامه نگار 

گردشــگری عبارت زیبای دهان پرکنی است که تنها برای پزهای عالی مدیران عالی رتبه در جلسات فرمایشی شورای اداری و گردشگری خوب است . وگرمن باشم که پای هر آن کسی را که دوره های تخصصی گردشگری، طبیعت شناسی، ایران شناسی، حقوق  شهروندی ، حقوق ملی ، حقوق محیط زیست و حیات وحش را نگذرانده باشد از هر مکان دیدنی بکر و منهدم شده ایرانم قطع می کنم.

گردشگری در نگاه اساتید فن از دو منظر قابل بررسی است. نخســت، نگاهبانی از میراث پیشــینیان اعم از اماکن و اشیاء به جا مانده از آنان، ادبیات، آداب و رسوم، تغذیــه، و … که شناســنامه مردمان امروز اســت، دوم، بهره مندی از آن در جهت توسعه اقتصادی که به قولی صنعت تلقی می شود. برقراری هماهنگی و تعادل در این میان بسیار مهم و حیاتی است، چرا که از یک سو با هویت و اعتبار یک ملت ســروکار دارد و از سوی دیگر نیازمند مراقبت و حراست برای جلوگیری از تداخل اقتصاد با سرشت ملت است.

حال ما بنی بشر خودخواه یک بار مصرف ! به هر وادی و روستا و شهری گذر کنیم تاثیرات آلوده کننده فرهنگی ، زیست محیطی بسیار جبران ناپذیری از از خود برجای می گذاریم.

عدم وجود نگهبانان طبیعت در اطراف جنگل ها و تالاب ها و یا حتی پارک بان ها در فضاهای سبز، عدم آگاهی والدین  و عدم تربیت کودکان برای حفظ اماکن گردشگری و تفریحی داخلی یک روزه ،کمپینگ ها و نقاط بکر و دور افتاده از یک سو و عدم نصب تابلو های معرفی اماکن گردشگری و فقدان مباحث مهارتی آموزشی در کتب مدارس و دانشگاهی از سوی دیگر، نشان می دهد در بین مدیران شهری، میراثی و گردشگری نیز، اراده و انگیزه ای برای توسعه پایدار، معرفی و حفظ این اماکن وجود ندارد.

روستاها که از جمله ثروت خیز ترین اماکن گردشگری می توانند باشند به واسطه بی رحمی های بعضی طرح های، یا معرفی روستای گردشگری مورد هجمه فراوان تر از ظرفیت تحمل مکان و بار ترافیکی سنگین قرار گرفته، چون جاده آتشگاه ، برغان، جاده چالوس در کرج، عملا گردشگران و روستائیان را دلزده و خسته می کند.

مدیریت گردشگری یعنی داشتن نقشه ای جزئی نگر از پتانسیل های موجود مناطق شهری و روستایی، با ساختار و المانها و شاخصه های مربوط به هرکدام و تعیین ضریب مخرب بودن هدایت مسافر به منطقه ،یا پتانسیل های زیر ساخت توسعه پایدار .

درگردشگری شهری، به علت آنکه جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیار وجود دارد، غالباً مقاصد مهمی محسوب می‌شوند. شهرها معمولاً جاذبه‌های متنوع و بزرگی شامل موزه‌ها، بناهای یادبود، سالن‌های تئاتر، استادیوم‌های ورزشی، پارک‌ها، شهربازی، مراکز خرید، مناطقی با معماری تاریخی ومکان‌هایی مربوط به حوادث مهم یا افراد مشهور را دارا هستند که خود گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. به عبارت دیگر محل سکونت، سرو غذا، ارتباطات، حمل و نقل و سایر خدمات گردشگری در شهرها واقع‌اند که بازدیدکنندگان از مناطق اطراف شهر و خود شهر از آن استفاده می‌کنند.

گردشگری روستایی یعنی ورود به منطقه ای که اکو بوم و معماری ویژه روستایی مناسب با اقلیم در آن رعایت شده و جاذبه های خرید در چهارچوب تولیدات روستایی ،صنایع دستی و زراعت و تماشای باغداری و برداشت میوه و محصول را به تماشا می گذارد و فرصت معرفی فرهنگ روستائیان را برای مسافران فراهم می کند.

حال در استان البرز یا هر استان دیگری بگویید کدام شهر گردشگر پذیر است که موفق بوده ؟ یا موفقیت آن تنها در بعد اقتصادی نیست؟ آیا توانسته ایم به تبادل فرهنگ ها و رواج شادی و سلامت روان گردشگران و مکان میزبان، نمره ای بیافزائیم؟ آیا ما مدیران متخصص گردشگری و گردشگران آزموده پرورده ایم؟

پاسخ با شماست .

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

مشکلات محیط‌ زیست ما بیشتر حاکمیتی است/وزارت جهاد کشاورزی تبدیل به بنگاه فروش سم و کود شده

آموزش‌های تحمیلی موجب دلزدگی بچه‌ها می‌شود. اتفاقا آموزش حفاظت نباید در قالب متون درسی باشد، …

۱۸ مورد جدید جذام در سال گذشته گزارش شده است

در گذشته‌های دور به واسطه نبود درمان موثر، مبتلایان به جذام از جمع و حتی خانواده رانده شده و به مراکز و مناطق دور افتاده نظیر آسایشگاه بابا باغی تبریز می‌رفتند؛ برخی از این بیماران درمان شده و چند نسل بعدی از فرزندان سالم‌شان همچنان در این مناطق زندگی می‌کنند و به همین خاطر برخی خدمات دولتی نظیر آموزش و پرورش و بهداشت و درمان در این مرکز ارائه می‌شود.

معاوضه ژئوپارک جهانی قشم با میگو!

براساس قوانین داخلی و اداری، مدیریت ژئوپارک و محیط‌ زیست منطقه مستقیماً نمی‌توانند شکایتی را مطرح کنند باید از طریق مدیریت امور حقوقی و قرارداد‌های سازمان منطقه آزاد این پروسه دنبال شود.

دیدگاهتان را بنویسید