???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / گردشگری / ورود گردشگر ممنوع!

ورود گردشگر ممنوع!

یادداشت /فریبا کلاهی روزنامه نگار 

گردشــگری عبارت زیبای دهان پرکنی است که تنها برای پزهای عالی مدیران عالی رتبه در جلسات فرمایشی شورای اداری و گردشگری خوب است . وگرمن باشم که پای هر آن کسی را که دوره های تخصصی گردشگری، طبیعت شناسی، ایران شناسی، حقوق  شهروندی ، حقوق ملی ، حقوق محیط زیست و حیات وحش را نگذرانده باشد از هر مکان دیدنی بکر و منهدم شده ایرانم قطع می کنم.

گردشگری در نگاه اساتید فن از دو منظر قابل بررسی است. نخســت، نگاهبانی از میراث پیشــینیان اعم از اماکن و اشیاء به جا مانده از آنان، ادبیات، آداب و رسوم، تغذیــه، و … که شناســنامه مردمان امروز اســت، دوم، بهره مندی از آن در جهت توسعه اقتصادی که به قولی صنعت تلقی می شود. برقراری هماهنگی و تعادل در این میان بسیار مهم و حیاتی است، چرا که از یک سو با هویت و اعتبار یک ملت ســروکار دارد و از سوی دیگر نیازمند مراقبت و حراست برای جلوگیری از تداخل اقتصاد با سرشت ملت است.

حال ما بنی بشر خودخواه یک بار مصرف ! به هر وادی و روستا و شهری گذر کنیم تاثیرات آلوده کننده فرهنگی ، زیست محیطی بسیار جبران ناپذیری از از خود برجای می گذاریم.

عدم وجود نگهبانان طبیعت در اطراف جنگل ها و تالاب ها و یا حتی پارک بان ها در فضاهای سبز، عدم آگاهی والدین  و عدم تربیت کودکان برای حفظ اماکن گردشگری و تفریحی داخلی یک روزه ،کمپینگ ها و نقاط بکر و دور افتاده از یک سو و عدم نصب تابلو های معرفی اماکن گردشگری و فقدان مباحث مهارتی آموزشی در کتب مدارس و دانشگاهی از سوی دیگر، نشان می دهد در بین مدیران شهری، میراثی و گردشگری نیز، اراده و انگیزه ای برای توسعه پایدار، معرفی و حفظ این اماکن وجود ندارد.

روستاها که از جمله ثروت خیز ترین اماکن گردشگری می توانند باشند به واسطه بی رحمی های بعضی طرح های، یا معرفی روستای گردشگری مورد هجمه فراوان تر از ظرفیت تحمل مکان و بار ترافیکی سنگین قرار گرفته، چون جاده آتشگاه ، برغان، جاده چالوس در کرج، عملا گردشگران و روستائیان را دلزده و خسته می کند.

مدیریت گردشگری یعنی داشتن نقشه ای جزئی نگر از پتانسیل های موجود مناطق شهری و روستایی، با ساختار و المانها و شاخصه های مربوط به هرکدام و تعیین ضریب مخرب بودن هدایت مسافر به منطقه ،یا پتانسیل های زیر ساخت توسعه پایدار .

درگردشگری شهری، به علت آنکه جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیار وجود دارد، غالباً مقاصد مهمی محسوب می‌شوند. شهرها معمولاً جاذبه‌های متنوع و بزرگی شامل موزه‌ها، بناهای یادبود، سالن‌های تئاتر، استادیوم‌های ورزشی، پارک‌ها، شهربازی، مراکز خرید، مناطقی با معماری تاریخی ومکان‌هایی مربوط به حوادث مهم یا افراد مشهور را دارا هستند که خود گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. به عبارت دیگر محل سکونت، سرو غذا، ارتباطات، حمل و نقل و سایر خدمات گردشگری در شهرها واقع‌اند که بازدیدکنندگان از مناطق اطراف شهر و خود شهر از آن استفاده می‌کنند.

گردشگری روستایی یعنی ورود به منطقه ای که اکو بوم و معماری ویژه روستایی مناسب با اقلیم در آن رعایت شده و جاذبه های خرید در چهارچوب تولیدات روستایی ،صنایع دستی و زراعت و تماشای باغداری و برداشت میوه و محصول را به تماشا می گذارد و فرصت معرفی فرهنگ روستائیان را برای مسافران فراهم می کند.

حال در استان البرز یا هر استان دیگری بگویید کدام شهر گردشگر پذیر است که موفق بوده ؟ یا موفقیت آن تنها در بعد اقتصادی نیست؟ آیا توانسته ایم به تبادل فرهنگ ها و رواج شادی و سلامت روان گردشگران و مکان میزبان، نمره ای بیافزائیم؟ آیا ما مدیران متخصص گردشگری و گردشگران آزموده پرورده ایم؟

پاسخ با شماست .

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

گامی به سوی توسعه: البرز داوطلب شهرگردشگر

آیین باور – مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز گفت: «در جلسه‌ای با حضور مدیرکل …

درهای کاخ موزه سلیمانیه گشوده شد

آیین باور_مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز از صدور مجوز فعالیت کاخ‌موزه‌سلیمانیه خبر داد.فریدون محمدی …

سایت موزه ازبکی دریچه ای به سوی تاریخ

آیین باور_ مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی وصنایع‌دستی البرز از صدور مجوز‌ سایت‌موزه‌ازبکی خبر داد و گفت: …

دیدگاهتان را بنویسید