خانه / یادداشت / نقدی بر بروکراسی اسراف! ” آتیه سازان حافظ”

نقدی بر بروکراسی اسراف! ” آتیه سازان حافظ”

یادداشت آیین باور – دکتر عبدالرضا مزینی /دکترای علوم ارتباطات

در عصر کنونی که دوره تکنولوژی نام دارد،یکی از شاخص های توسعه جوامع نه تنها داشتن، بلکه استفاده درست و صحیح از تکنولوژی هادر عرصه های مختلف جامعه است. پیشرفت جوامع به کار برد تکنولوژی گره خورده است . اما برای جای دهی مناسب و به کار گیری درست آن نیاز به خرد در مدیریت می باشد. به عبارت دیگر اگر در جامعه ای تکنولوژی باشد، ولی فرهنگ و از ان مهم تر عقلانیت به کارگیری ان نباشد،سازمان، شرکت، موسسه …متحمل هزینه های بالایی برای خود و جامعه خواهد شد و فشار ر اقشار جامعه دوچندان می شود. قبل از پرداختن به موضوع شرحی گذرا برنکاتی ضروری است :

  • در برخی تعاریف “مدیریت ” از هنر یاد شده است. به این معنا که مدیریت نوعی هنر است . یکی از وجوه هنر،هنر خوب دیدن مسایل درون و برون سازمانی توسط مدیر است . موانع رسیدن به اهداف سازمانی را خوب ببیند و یا برعکس تسهیل گرهای رسیدن به هدف را تسریع بخشد.نیک می دانیم که بین نگاه کردن و دیدن تفاوت است همانطور که بین شنیدن و گوش کردن تفاوت وجود دارد . در خوب دیدن و گوش کردن دقت،توجه و تمرکز ضروری است .مدیری که مسّلح به هنر خوب دیدن و گوش کردن باشد،در دیدن موانع و یا تسهیل گرها در امر خدمت رسانی به مخاطبان خود موفق بوده و در نهایت جامعه را به طرف تعالی و توسعه هدایت می کند.توسعه ای که می تواند برای نسل های بعد سرمایه تلقی شود.
  • از عقلانیت در هرم دانش بسیاریاد می شود . مراد آن است که خرد ورزی و عقلانیت در استفاده از دانش و به ویژه تکنولوژی های موجود در هدایت سازمان ، موسسه ، شرکت و … بسیار حائز اهمیت است . به کار گیری خرد و تفکر در توصیه های دینی مورد تاکید است . مدیران شایسته از نیروی خرد برای پیشبرد اهداف سازمانی خود بهره می گیرند. چرا که امر خدمت رسانی و تعالی و پیشرفت در جامع را در امتداد نگاه خود می دانند.
  • کم ترکسی از افراد جامعه اند که برای دریافت هزینه های درمانی خود به شرکت های بیمه مراجعه نکرده نباشد.در این نوشته به طور مشخص منظور از شرکت های بیمه ای ،”آتیه سازان حافظ است” ، آنچه که برای شرکت بیمه ای مهم است ، دریافت اسناد پزشکی بوده تا پس از بررسی کارشناسانه پرداخت محقق گردد. فارغ از چند و چون رسیدگی و پرداخت ، تا این مرحله همگی برای این روندبررسی کارشناسی احترام قایل بوده و براین مهم توافق نظر است. اما آنچه که مورد نظر می باشد نحوه ارائه خدمات است که هزینه بردار ، وقت گیرو اتلاف سرمایه مادی و معنوی و انرژی است . شرکت افراد را موظف می کند که اولا از تک تک اسناد خود فتوکپی تهیه نمایند ، ثانیا افراد وظیفه دارند که هر سند رادر یک برگ جداگانه کپی نماید( به طور مثال صفحه اول دفتر چه ، نتیجه آزمایش، هرکدام در یک صفحه جداگانه) و جالب تر آنکه حق ندارند اسناد را به صورت پشت  و رو کپی کنند.
  • اینک ۲ سوال مهم مطرح است:
  • سوال یکم : آیا با وجود تکنولوژی به نام دستگاه “اسکنر” ضرورتی دارد که تمام اوراق به شکل کپی تحویل شرکت بیمه شوند ؟با توجه به اینکه هریک از کارکنان بیمه مجهز به سیستم رایانه اند، چقدر ضروری است که کپی تهیه شود و از پذیرش اسناد به شکل اسکن امتناع گردد؟

با توجه به شرایط تحریم حاکم برجامعه آیا زمان آن نرسیده که از تکنولوژی های موجود استفاده بهینه شود؟ آیانمی توان چون شرکت های برق و گاز نسبت به حذف اوراق اقدام نمود؟

  • سوال دوم: فرض را بران می گذاریم که سوال اول بجا نیست و آنهم به دلایل حقوقی . هرچند این دلیل اساسا جای بحث دارد تا حدود زیادی مردود است ، آنگاه این سوال مطرح است که چرا تمامی اسناد می بایست در صفحات جداگانه کپی شوند؟آیا کپی کردن اسناد در پشت و روی کاغذ به لحاظ قانونی مردود است ؟ آیا این مصداق اسراف نیست؟ آیا هدر رفت سرمایه تلقی نمی شود ؟ آیا برای کارشناس رسیدگی به اسناد بسیار سخت است و طاقت فرسات اسناد کپی شده در  پشت و روی یک کاغذ را بررسی کند؟
  • سخن پایانی : چه بجا و زیباست که مدیران محترم آتیه سازان حافظ نگاهی به مسایل برون و درون سازمانی خود داشته باشندتا بدین ترتیب بتوانند در دستیابی به جامعه ای پویا سهیم گردند . آیا زمان آن نرسیده که عقلانیت مدیریتی و مدیریت خردورز در استفاده از تکنولوژی و کاهش هزینه ها مهم تلقی شود؟

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

یادداشت: زندان خوشنامی!

هنر خوب زندگی کردن رولف دوبلی کدام یک را ترجیح می دهید: اینکه باهوش‌ترین آدم …

کشتار پزشکان را متوقف کنید!

یادداشت دکتر محمد حسین غیاثی پزشک و روزنامه نگار – احتمالا تا الان نزدیک به …

گام به گام با قانون(۵): آپارتمان نشینی

این هفته به سوالات متداول درباره آپارتمان نشینی خواهیم پرداخت که امیدواریم مورد توجه واقع …

دیدگاهتان را بنویسید