???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / ورزشی و تن درستی / پزشکی / پیام رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز به مناسبت هفته ی جهانی ایدز

پیام رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز به مناسبت هفته ی جهانی ایدز

آموزش و اطلاع رسانی در زمینه اچ‌آی‌وی و ایدز یکی از استراتژی‌های برنامه کشوری پیشگیری از اچ‌آی‌وی و ایدز است، با این وجود تعیین یک مقطع زمانی خاص در سال برای برجسته سازی موضوع و حساس کردن سیاستگزاران، مسئولان و آحاد افراد جامعه به موضوع اچ‌آی‌وی و ایدز و همراه کردن آنان برای پیشگیری از ایدز بسیار ضروری است. در این خصوص، تعیین بزرگداشت روز جهانی ایدز و تعمیم آن به ((هفته آموزش و اطلاع رسانی ایدز)) مد نظر قرار گرفته است.

شعار امسال هفته آموزش و اطلاع رسانی ایدز با عنوان آگاهی و پیشگیری ، آزمایش و درمان  ” همه در یک کشتی نشسته ایم ” بیانگر تعهد و همراهی تمامی افراد جامعه برای کنترل این بیماری بوده و نشان می دهد این بیماری برای قشر و گروه خاصی از جامعه نبوده و همه ما باید در کنترل آن سهیم باشیم .

چالش ایدز با همه ابعاد مختلف  اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی،روانی و  بهداشتی که در پی دارد همچنان در حال گسترش است . پس ضروری است با حساسیت بیشتری به آگاه سازی عموم جامعه خصوصا جوانان و نوجوانان و گروههای پرخطر توجه کنیم و در این راستا انتظار میرود همه ارگانها و سازمانها خصوصا رسانه های استانی و شبکه های اجتماعی و خبری خود را متعهد بدانند که با همکاری با حوزه سلامت به کنترل این بیماری چند بعدی کمک نمایند تا آگاه سازی جامعه در خصوص این بیماری به نحو مطلوب و موثر انجام گیرد. اگرچه در سالهای گذشته با برنامه های منسجمی مانند افزایش دسترسی مردم به آموزش ، مشاوره و تست سریع اچ آی وی در مراکز جامع سلامت شهری و روستایی و پایگاههای سلامت و نیز افزایش تعداد مراکز مشاوره شهری از دو مرکز مشاوره به چهار مرکز مشاوره و همچنین راه اندازی آزمایشگاه قطب اچ آی وی در حوزه بیماریابی و درمان و همچنین در حوزه کاهش آسیب، حمایت و …. توفیقات مهمی در زمینه کنترل اچ آی وی در استان وجود داشته اما به دلیل موقعیت خاص اجتماعی ، مهاجر پذیری ، تعدد فرهنگی ، مناطق حاشیه نشین، تراکم جمعیتی و سایر عوامل نیازمند همراهی و مساعدت همه مسئولین و آحاد جامعه برای کنترل بیماری هستیم .

خوشبختانه امروزه با رعایت اصول مشاوره، پیشگیری،تشخیص بموقع و درمانهای ضدرتروویروسی موجود ، این بیماری  قابل کنترل بوده و افراد مبتلا به اچ آی وی می توانند زندگی طولانی ، سالم و بهینه ای داشته  باشند.           با تلاش همکاران در تمامی حوزه های دانشگاه علوم پزشکی البرز دسترسی همگانی  به  کلیه خدمات آموزش ، مشاوره ، تشخیص و درمان اچ آی وی با حفظ راز داری و  به صورت کاملاً رایگان در استان فراهم گردیده است.باید بپذیریم پایان همه گیری ایدز یک رویای دست نیافتنی نیست. چنانکه در بعضی از کشورهای جهان کنترل و مهار همه گیری این بیماری به واقعیت پیوسته است . اکنون ما نیز در این  گام نهاده ایم و در این راه دست به دست هم دهیم تا جامعه ای سالم و پر نشاط داشته باشیم . 

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب «کوش پیل دندان: خلق یک ضد قهرمان»

«کوش پیل دندان» از نگاه ساسانیان مظهر بیداد است ساقی گازرانی نویسنده «کوش پیل دندان: …

ورود ایران به دوره فوق بحرانی آب در قرن پانزدهم

آیین باور – بدون اغراق باید پذیرفت که آب تنها منبع طبیعی است که حیات …

کرج در موج چهارم کرونا؛تشدید اعمال دستورالعمل های بهداشتی در البرز

آیین باور _ نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: تشدید اعمال دستورالعمل های بهداشتی …

دیدگاهتان را بنویسید