خانه / آخرین نوشته ها / طرح ملی نهضت سبز در استان البرز برگزار شد

طرح ملی نهضت سبز در استان البرز برگزار شد

۱۴ آذر ماه همزمان با سراسر کشور طرح مردمی”نهضت سبز” در استان البرز اجرا شد.
مهندس حامد فرضی  مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرزدر این مراسم  در جمع خبرنگاران گفت : طرح ملی نهضت سبز در کل کشور فرصتی را جهت خلق حماسه ای دیگر برای دوستداران این مرز و بوم فراهم آورد.
وی با تاکید بر واقع شدن ایران در منطقه خشک ونیمه خشک و اینکه کشور ما در شرایط سخت تری از نظر میانگین دما،بارش و بی نظمی آن قرار دارد؛ گفت:  با داشتن این اقلیم حساس، اهمیت حفظ و توسعه  پوشش های گیاهی که همیشه ما را در کنترل گازهای گلخانه های کمک می کنند ، صد چندان می نماید.
 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: متاسفانه افزایش گازهای گلخانه ای و  عدم توجه انسان ها به الویت حفظ طبیعت باعث تخریب زیستگاهها شده است .
این مقام مسئول اضافه کرد در استان البرز ۵۶۰۰۰ هکتار اراضی بیابانی وجود دارد که ۲۴۰۰۰ هکتار آن کانون ریز گرد است و از این مساحت در ۱۲۰۰۰ هکتار آن عملیات بیابان زدایی صورت پذیرفته است.

فرضی گفت: ۲۰ میلیارد اعتبار از سفر استانی ریاست محترم جمهور،  ۱۰ میلیارد تومان اعتبار ملی و یک میلیارد اعتبار استانی  بابت این اقدامات هزینه شده است و این مساله به خوبی نشان می دهد عملیات مبارزه با بیابان زایی و احیای مناطق تخریب شده  بسیار پر هزینه و در صورت عدم توجه به موقع ، انجام نشدنی است .
در برنامه امروز با عنوان نهضت ملی سبز ۱۰۰ هکتار در مناطق نظر آباد و اشتهارد ، ۲۰۰ هکتار بذرکاری در شهرستان های کرج و طالقان  و ۷۲ هکتار با نهال های بومی و سازگار منطقه جنگلکاری شد.

وی افزود: در این طرح علاوه بر کاشت گونه های بیابانی تاغ ،آتریپلکس ، قره داغ  گونه های مناسب  مثل عناب، سنجد،  بادام طبق نظرات کارشناسان استفاده شده است.
فرضی اظهار امیدواری کرد که با حفظ و توسعه این منطقه و سایر مناطق مستعد ، فرصت اشتغال برای ساکنین منطقه نیز به وجود آید.درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

برای نخستین بار در کشور؛ عوامل بیماری لوک آمریکایی و اروپایی در زنبورعسل شناسایی شد

رئیس بخش تحقیقات زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه تحقیقات واکسن و سرم …

۱۵۰ برند کشور ی در البرز فعالیت دارند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار البرز گفت: با افتتاح شهرک صنعتی ماهدشت و زیبادشت در …

مشکلات محیط‌ زیست ما بیشتر حاکمیتی است/وزارت جهاد کشاورزی تبدیل به بنگاه فروش سم و کود شده

آموزش‌های تحمیلی موجب دلزدگی بچه‌ها می‌شود. اتفاقا آموزش حفاظت نباید در قالب متون درسی باشد، …

دیدگاهتان را بنویسید