خانه / آخرین نوشته ها / ۲۰ درصد البرزی ها فشار خون بالا و ۳۲.۸ درصد، دیابت دارند

۲۰ درصد البرزی ها فشار خون بالا و ۳۲.۸ درصد، دیابت دارند

آیین باور – نشست خبری بسیج ملی تغذیه با شعار جایگزینی تغذیه سالم  با دعوت معاونت درمان علوم پزشکی البرز صبح چهارشنبه با حضور خبرنگاران برگزار شد . در این نشست که معاون فنی و نظارت داشنگاه و کارشناسان غذا و دارو دکتر افسون تیزویر و کارشناسان  بهداشت محیط حضور داشتند نماینده مدعو جهاد کشاورزی و استاندارد غیبت داشتند. با توجه به اهمیت امنیت غذایی این عدم حضور نوعی بی تفاوتی به حقوق شهروندان و عدم پذیرش مسئولیت است . طرح بسیج ملی تغذیه از ۱۴ لغایت ۳۰ دی ماه در کشور اجرایی شده است.

مسائل مهم نحوه برخورد با کالای فرآوری شده و آشنایی مردم با چگونگی شناخت و انتخاب مواد غذایی بسته بندی شده با کیفیت از خوراکی های قاچاق ، شایعات مافیای تجارت غذا پیرامون برخی اقلام خوراکی مانند نمک و جعل عنوان “رژیمی ” ، ضرورت افزودن مواد مورد نیاز بدن و غنی سازی با ویتامین ها و تغذیه در بوفه مدارس، از رئوس مطروحه در جلسه بود.

میرزایی کارشناس غذا و دارو دانشگاه در پاسخ به پرسش آیین باور مبنی بر اینکه مردم چه طور باید از ترکیبات داخل خوراکی ها تشخیص بدهند که این اصطلاحات شیمیایی برای آنها ضرر دارد یا خیر و نحوه فرهنگ سازی برای مطالعه محتویات بسته خوراکی و چرایی عدم درج ممنوعیت برای برخی بیماری ها مثل دیابت و فشار و … روی بسته بندی ها گفت: از دو سال پیش درج واژه افزودنی های مجاز ممنوع شده و و لیبل های تهیه شده باید به رویت معاونت غذا دارو برسد.

وی افزود: اعلام نوع رنگ مصرفی در محصولات و میزان نمک و نوع آن ، نوع روغن مصرفی الزامی است و اخطار گلوتن برای و فنیل کتنوری برای بیماری های خاص روی آن درج شده است .

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با اشاره به ترویج عادات نامناسب غذایی در بین مردم استان گفت : طبق بررسی های بهداشتی حدود ۶۲ درصد جمعیت البرز دارای اضافه وزن هستند.

در اجرای این طرح دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با همکاری رسانه های جمعی به تبیین شیوه های مناسب تغذیه برای مردم می پردازد.

 جایگزین کردن گوشت سفید به جای گوشت قرمز ، افزایش مصرف حبوبات و کاهش مصرف شکر و نمک در رژیم غذایی مردم  از محورهای اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ مناسب تغذیه در کشور و استان البرز است.

دکتر تیزویر تاکید کرد که کم کردن  مصرف مواد غذایی آسیب رسان  در صدر برنامه های اطلاع رسانی قرار گرفته است.

برهمین اساس تولیدکنندگان مواد غذایی در استان البرز تحت نظارت های ویژه بهداشتی قرار گرفته و دستور لازم در زمینه تولید محصولات مفید به آنها داده شده است.

دانشگاه علوم پزشکی البرز در کنار اطلاع رسانی ، اقدام به برگزاری کارگاه های آموزش همگانی در زمینه ترویج عادات غذایی مناسب و پیشگیری از بیماری ها به ویژه دیابت ، فشار خون و امراض خاص کرده است .

اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری از  ابتلا به بیماری های غیر واگیر از جمله سرطان سینه،‌ کولون، دیابت و فشارخون در صدر برنامه های آموزش همگانی است ضمن آنکه تشویق مردم به مصرف موادغذایی مفید مانند میوه ، سبزی  و گوشت سفید در فهرست برنامه های آموزشی قرار دارد.

۲۰ درصد مردم البرز دارای فشار خون بالا و ۳۲.۸ درصد دیابت دارند.

وی افزود: در این طرح سعی میکنیم با اقداماتی که در مدارس و آموزش و آگاهی رسانی به مردم در مصرف نمک و مواد قندی انجام خواهد شد مصرف این مواد را کاهش دهیم.

وی گفت: در حوزه بیماریهای غیر واگیر مثل فشارخون و انواع سرطان نیز به صورت رایگان در تمام مراکز خدمات جامع سلامت یکسری از مراقبتها برای افراد انجام خواهد شد و اگر نیاز به خدمات پیشرفته‌تری وجود داشته باشد آنها را معرفی خواهیم کرد.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: پیشنهاد ما به مردم جایگزین کردن گوشت قرمز با گوشت سفید مثل گوشت ماهی و گوشت مرغ و همینطور تخم مرغ و حبوبات است.

تیزویر با توجه به کنترل کیفیت مواد غذایی در استان گفت: به شدت مواد غذایی تحت کنترل هستند و بسیاری از کارخانجات ما در وضعیت بسیار مطلوب در سطح کشور هست

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

برای نخستین بار در کشور؛ عوامل بیماری لوک آمریکایی و اروپایی در زنبورعسل شناسایی شد

رئیس بخش تحقیقات زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه تحقیقات واکسن و سرم …

۱۵۰ برند کشور ی در البرز فعالیت دارند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار البرز گفت: با افتتاح شهرک صنعتی ماهدشت و زیبادشت در …

مشکلات محیط‌ زیست ما بیشتر حاکمیتی است/وزارت جهاد کشاورزی تبدیل به بنگاه فروش سم و کود شده

آموزش‌های تحمیلی موجب دلزدگی بچه‌ها می‌شود. اتفاقا آموزش حفاظت نباید در قالب متون درسی باشد، …

دیدگاهتان را بنویسید