خانه / اجتماعی / سبد غذایی البرزی ها ۲ درصد نا امن شده است

سبد غذایی البرزی ها ۲ درصد نا امن شده است

دسترسی مردم به غذای کافی و سالم کمتر شده و این موضوع نگران کننده است

آیین باور – مدیر گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان البرز در نشست خبری از برگزاری دهمین بسیج ملی تغذیه خبر داد و مطرح کرد: این بسیج با هدف آگاهی سازی و اطلاع رسانی به مردم و آشنا کردن آنان با جانشین های غذایی برگزار می شود. به صورت مرتب اطلاعاتی از وضعیت سلامت استان البرز و ناامنی غذایی در جامعه از طریق پرسشنامه هایی که توسط کارشناسان تغذیه تکمیل می شود به دست می آید.

قاسمی با اشاره به افزایش حداقل دو درصدی ناامنی غذایی در البرز در ۶ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته اذعان کرد: دسترسی مردم به غذای کافی و سالم کمتر شده و این موضوع نگران کننده است اما توصیه تغذیه سالم یا هرم غذایی سالم مصرف کمتر برخی گروه های غذایی و استفاده از جانشین های آن ها است.

وی افزود در رژیم غذایی ایرانی ها چند ماده کلید کمبود وجود دارد این ۵ ریز مغذی شامل پروتئین ، کلسیم، آهن، B2 , A هستند . رژیم غذایی فعلی فقط ۶۵ درصد آهن مورد نیاز را جبران می کند که با غنی سازی باید جبران شود ۵۰ درصد بانوان مشکلات کمبودی اهن دارند.

وی تصریح کرد بسیج ملی آموزش برای معرفی جایگزین غذاهای گران با مواد مفیدی است که ارزان ، در دسترس و جبران کننده کمبودها هستند. اموزشها به صورت آبشاری اغاز شده است .

مدیر گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان البرز تخم مرغ را یکی از منابع غذایی خوب از نظر میزان پروتئین معرفی کرد و افزود: پروتئین موجود در تخم مرغ از گوشت نیز بیشتر است. یکی از راهکارهای توصیه شده برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر استفاده از فیبر غذایی بیشتر بوده که یکی از منابع اصلی فیبر حبوبات است که می تواند جایگرین بسیاری از موادغذایی شود اما وضعیت ما در دریافت آن مطلوب نیست.

وی یکی از موضوعات آموزشی را روش طبخ عنوان کرد و ضمن اعلام خبر برگزاری جشنواره های غذای سالم مطرح کرد: دریافت ناکافی آهن خسارت های زیادی را به جامعه به ویژه بانوان باردار، کودکان و سالمندان وارد می کند. براساس بررسی ها کمخونی و فقر آهن می تواند بهره هوشی کودک را تا ۱۳ درصد کاهش دهد و منجر به افت تحصیلی شود که یکی از راهکارهای رفع این مشکل آموزش مردم است.

هنوز نمی دانیم چرا در کشور آفتابی ایران ، مردم کمبود ویتامین D دارند

قاسمی راهکار دیگر را غنی سازی موادغذایی دانست و اذعان کرد: با وجود اینکه منبع ویتامین D آفتاب است و مردم به راحتی و بدون صرف هیچ هزینه ای می توانند این ویتامین را دریافت کنند اما ۹۰ درصد افراد جامعه به درجاتی از کمبود این ویتامین مبتلا هستند که عوارض خطرناکی را نیز به دنبال دارد.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

دهیار فرح آباد فردیس بازداشت شد

بازداشت دهیار و یکی از کارکنان دهیاری «فرخ آباد» فردیس به دلیل اتهامات مالی حسین …

سرپرست دانشگاه هشدار داد : فاز سوم کرونا در راه است

دکتر فتحی : کرونا نباید برای مردم یک امر عادی تلقی شود / کرونا همچنان …

اعضای بازداشتی شورای روستا و دهیاری محمودآباد کرج چه کسانی هستند؟

آیین باو ر- جواد یاوری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج از بازداشت تعدادی از …

دیدگاهتان را بنویسید