???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / اجتماعی / عملکرد مرکز فوریت های اجتماعی استان البرز :۷۴۳ تماس و ۵هزار خدمات رسانی در سه ماه اول سال
03_Stand

عملکرد مرکز فوریت های اجتماعی استان البرز :۷۴۳ تماس و ۵هزار خدمات رسانی در سه ماه اول سال

03_Stand

آیین باور – در سه ماهه اول امسال پنج هزارو ۴۳۰ نفر از خدمات مراکز فوریت های اجتماعی استان بهره مند شده‌اند.

در قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی ، فرهنگی کشور بر شناسایی و انجام مداخلات اجتماعی تاکید شده است و سازمان بهزیستی نیز براساس همین قانون و وظایف قانونی خود کلیات برنامه توانمندسازی اجتماع محور در سکونتگاههای غیر رسمی را با هدف شناسایی این مناطق و انجام مداخلات اجتماعی با تاکید بر آسیبهای اجتماعی تدوین کرده است . از  آنجائیکه مردم این مناطق مشکلات و نیازهای دیگری نیز دارند دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی این برنامه را تدوین کرده است تا بتواند خدمات این سازمان را در این مناطق با نظم و انسجام بیشتری ارائه کند .

داریوش بیات نژاد گفت: در سه ماهه اول امسال ۷۴۳ تماس با خط اورژانس اجتماعی (۱۲۳ ) گرفته شده است.
وی ادامه داد: طی این مدت ۵۹۹ نفر نیز از خدمات مراکز امور آسیب دیدگان بهره مند شده اند.
بیات نژاد با اشاره به تمرکز بهزیستی استان برای راه اندازی اورژانس اجتماعی فردیس توضیح داد: با توجه به اینکه فردیس جمعیت زیادی را در خود جای داده راه اندازی اورژانس اجتماعی در این شهرستان ضروری به نظر می‌رسد.
وی توضیح داد: مشاوران و مددکاران اورژانس های اجتماعی استان به طور مستمر در دوره‌ها وکلاس‌های آموزشی حضور می یابند تا بتوانند بهترین خدمات را به آسیب دیدگان ارائه دهند.
بیات نژاد ابرازکرد: با توجه به این‌که در مناطق حاشیه ای استان احتمال بروز آسیب های اجتماعی بیشتر است اجرای برنامه و طرح های اجتماع محور در این مناطق در دستور کار قرارگرفته  و بنا شده برخی پایگاههای خدمات اجتماعی فعال فعلی به مناطق حاشیه ای منتقل شود.
مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به اهمیت ارائه خدمات مشاوره ای در خدمات امور آسیب دیدگان افزود: با ارائه این خدمات زمینه کاهش جرم و ایجاد فضای روانی سالم تر در جامعه فراهم می‌شود.
این مسئول‌گفت: به دنبال افزایش تعداد پایگاه های اورژانس اجتماعی و تجهیز پایگاه‌های موجود هستیم‌که این امر با تخصیص به موقع اعتبارات صورت می‌گیرد.

ضرورت اجرای برنامه

مراکز مداخله در بحرانهای فردی، خانوادگی، و اجتماعی از طریق کارشناسان و نیروهای تخصصی خود در جهت کاهش میزان آسیب های اجتماعی فعالیت می کنندو با شناسائی افراد در معرض آسیب و مداخله در شرایط بحرانی آنها آسیب پذیریشان را کاهش می دهند. لیکن آسیب دیدگان اجتماعی یا افرادیکه به نوعی در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند در شهرها و روستاهای مختلف کشور پراکنده اند ، تعداد مراکز مداخله در بحران و محل استقرار آنها محدود میباشد و میزان آسیب پذیری افراددر برخی مناطق شهرها بسیار بیشتر میباشد، لذا با توجه به اینکه تعداد کثیری از گروه هدف سازمان در سکونتگاههای غیر رسمی که آسیب پذیری بالاتری دارند ساکنند، ضروریست که خدمات تخصصی سازمان به طور خاص و با توجه ویژه ای از طریق پایگاههای خدمات اجتماعی در این مناطق  به صورت محلی و مبتنی بر جامعه ارائه گردد و مواردیکه نیاز به ارجاع و مداخلات بیشتر دارد به سایر واحدهای سازمان یا سایر نهادها ارجاع شود. بنابراین نقش پایگاههای خدمات اجتماعی، شناسائی، آگاهسازی عمومی، معرفی خدمات سازمان، و مداخله در موارد ضروری می باشد.

در قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی ، فرهنگی کشور بر شناسایی و انجام مداخلات اجتماعی تاکید شده است

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

چهل و پنجمین جلسه ستاد كرونا دانشگاه برگزار شد

در این نشست وضعیت بیماری کرونا و سازوکار لازم در بخش بهداشت ، درمان و …

هوای ناسالم میهمان البرزی‌ها می‌شود

ه گفته مدیرکل هواشناسی البرز کیفیت هوای استان به سبب تغییرات جوی، از امروز پنجشنبه …

دو ماه ديگر البرز از صادرکنندگان خوب واکسن کرونا در جهان می شود

آیین باور _پروژه های بیمارستانی ناتمام البرز تا پایان دولت به بهره برداری می رسند/استاندار …

پاسخی بگذارید