خانه / اقتصادی / رئیس نظام صنفی کشاورزی استان البرز : سال آینده تأمین گندم با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان البرز : سال آینده تأمین گندم با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد

آیین باور – چنانچه دولت با رقم پیشنهادی خود به خرید گندم اقدام کند، نه تنها کشاورزان رغبتی برای تولید نخواهند داشت، بلکه بخش کشاورزی با مخاطرات جدی روبه‌رو خواهد شد.
علی‌اصغر نجفیان،رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع‌طبیعی استان البرز با انتقاد از این‌که نرخ ٢ هزار و ۸۶۵ تومانی برای خرید تضمینی گندم مورد موافقت شورای اقتصاد قرار نگرفت،گفت: امسال نیز به روال سال‌های گذشته شاهد تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم بودیم.

وی افزود: متأسفانه این تخلف تولیدکنندگان را بر سر دو راهی قرار می‌دهد. اعلام به‌موقع نرخ خرید تضمینی محصولاتی همچون گندم، کلزا، چغندرقند و… تأثیر به‌سزایی در میزان کشت این محصولات خواهد داشت و با توجه به شرایط کنونی، در سال زراعی جاری به‌طور حتم در رابطه با تأمین گندم مشکل خواهیم داشت. 
این مقام مسئول اظهار داشت:نمایندگان وظیفه نظارتی خود را به‌درستی انجام نمی‌دهند.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع‌طبیعی استان البرز درباره عملکرد نمایندگان مجلس به‌عنوان ناظر بر اجرای صحیح قانون خرید تضمینی و احقاق حقوق کشاورزان گفت: نمایندگان وظیفه نظارت بر عملکرد دولت را دارند؛ اما متأسفانه تنها کاری که انجام نمی‌دهند، نظارت است.
وی درباره میزان افزایش قیمت نهاده‌های دامی و زراعی گفت: میزان افزایش قیمت نهاده‌های دامی و زراعی بیش از ۳۵ درصد بوده و با در نظر گرفتن افزایش هزینه‌های ارزی که تأثیر ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی برقیمت نهاده‌ها داشته، با کمبود نهاده‌ها نیز مواجه هستیم. متأسفانه این درحالی است که قیمت خرید تضمینی گندم با محاسبه هیچ‌کدام از این موارد تنظیم نشده و مجلس به‌عنوان مرجع نظارتی در این راستا کوتاهی کرده‌است.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع‌طبیعی استان البرز تصریح کرد: از کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که در این زمینه ورود کند و به‌صورت طرح دو یا سه فوریتی به این مهم بپردازد تا تحولی در خرید تضمینی اتفاق بیفتد.
نجفیان رایزنی تشکل‌های بخش کشاورزی جهت رسیدن به یک وحدت کلام و عمل را یکی از راهکارها پیش‌رو برشمرد و افزود: با یک وحدت رویه می‌توان نمایندگان مجلس و دولت را ملزم کرد که در بحث قیمت‌گذاری اقلام محصولات کشاورزی موثرتر عمل کنند. همچنین باید از طریق قوه قضائیه بتوانیم تخلف قوانین را در خرید تضمینی محصولات پیگیری کنیم تا موفق به مطالبه حقوق کشاورزان شویم.
وی افزود: چنانچه تشکل‌ها و اصناف بخش کشاورزی هم‌سویی، هم‌فکری و اتفاق نظر داشته باشند، می‌‌توانند در پیشبرد اهداف خود موفق‌تر عمل کنند. هرچند این تشکل‌ها به نسبت دیگر تشکل‌های صنفی در بخش‌های دیگر بسیار نوپا و ضعیف‌تر هستند؛ لذا برای این‌که بتوانیم حقوق کشاورزان را احیاء کنیم، ‌باید توانمند شویم و وابستگی خود را به دولت کم کنیم. در این راستا لازم است نمایندگان موثر و مفیدتری در سازمان‌های تصمیم‌ساز داشته باشیم. در‌حال‌حاضر بخش کشاورزی از نبود نمایندگان توانمند و مطالبه‌گر در سراسر کشور رنج می‌برد. به‌عبارتی نمایندگانی که از راه‌یابی به کمیسیون‌های دیگر باز می‌مانند، در کمیسیون کشاورزی مشغول به فعالیت می‌شوند. بخش کشاورزی برای از بین بردن این نقیصه و توانمند شدن به یک وحدت رویه بین تمامی اصناف و تشکل‌های بخش کشاورزی نیاز دارد. همچنین باید در بحث بازرگانی و بازاریابی با برنامه‌ و هدفمند ورود کنیم، زیرا در شرایط کنونی ضعف بسیار شدیدی در این بخش احساس می‌شود.
نجفیان گفت: درحال‌حاضر اغلب فروش محصولات کشاورزی از طریق کشاورزان یا دلالان انجام می‌شود که این روش سهم ما در بازارهای جهانی را بسیار کم‌رنگ کرده و لازم است این مهم با همکاری وزارتخانه‌های همسو به‌خصوص وزارت صمت و… مرتفع شود تا بتوانیم با همدلی و هم‌فکری نقش پررنگ‌تری در بازارهای جهانی و مارکتینگ داشته باشیم.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

“نرخینه ” مرجع استعلام قیمت میوه و تره بار

شهروندان نرخ محصولات میادین میوه و تره بار را از نرم افزار «نرخینه» آنلاین استعلام …

توقف غارتگران مواریث تاریخی البرز در بن بست نظارت

تفاهم نامه همکاری مشترک برخورد جدی با سودجویان مواریث فرهنگی و تاریخی در استان البرز، …

رویای باستی هیلز هلجرد کابوس شد

آیین باور – در راستای حفظ قانون منع تغییر کاربری اراضی در ساوجبلاغ، چندین بنا …

دیدگاهتان را بنویسید