خانه / اجتماعی / تهران پر از پلاسکو است

تهران پر از پلاسکو است

امروز سومین سالگرد فروریختن ساختمان پلاسکو بر اثر آتش‌سوزی است. این روزها از پلاسکو فقط اسمی مانده است و کسبه‌ای که چند سالی است چشم امیدشان به قد کشیدن دوباره ساختمان پلاسکو است. داغ ۱۶‌آتش‌نشانی که در جریان خاموش کردن آتش این برج جان خود را از دست داده‌اند هنوز تازه است و این گرانبهاترین چیزی بود که در جریان این آتش‌سوزی از بین رفت.

پرویز فتاح، رییس بنیاد مستضعفان که مسوولیت ساختن دوباره این ساختمان را بر عهده دارد، می‌گوید: «مجوز ساخت این ساختمان در ۱۵‌طبقه به اضافه ۵‌طبقه زیرزمین صادر شد و هم‌اکنون اسکلت آن را تا طبقه نهم بالا آورده‌ایم.»

سه سال از ۳۰‌دی‌۹۵ می‌گذرد. روزی که تهران در حالت فوق‌العاده بود. احتمالاً آن روز تا ابد گوشه ذهن مردم تهران مانند یک لکه ابرسیاه در آسمان می‌ماند. آخرین روز از دی‌ماه سال‌۹۵ بود که قدیمی‌ترین آسمان‌خراش تهران طعمه شعله‌های آتش شد. آتشی که خیلی زود آن را به کوهی از آهن‌های داغ تبدیل کرد که خاموش کردن و خارج کردن آن‌ها روزها طول کشید.
شهدای پلاسکو؛ عزیزترین دارایی مردمان تهران بودند که در این آتش از بین رفتند. ۱۶‌نفر از آتش‌نشانان تهرانی حین خاموش کردن آتش این برج جان خود را از دست دادند و ۲۳۰‌نفر هم مصدوم شدند. ساعت‌۷:۵۹ ممکن است برای بسیاری از ما مفهوم خاصی نداشته باشد اما آتش‌نشانان از روز ۳۰‌دی‌‌ماه‌۹۵ هیچ‌گاه این ساعت را فراموش نخواهند کرد. ساعتی که زنگ آماده‌باش ایستگاه همکاران‌شان در ۱۰‌ایستگاه آتش‌نشانی تهران نواخته شده و آنان راهی ماموریتی شدند که سرانجامش ریزش ساختمان پلاسکو بود.
علاوه بر این۵۶۰‌مغازه و تولیدی پوشاک نیز که در این ساختمان مشغول به فعالیت شدند از بین رفتند. ۹‌روز آتش‌نشانان، رسانه‌ها و مسوولان شهری در مقابل ساختمان آتش گرفته به صورت شبانه‌روزی مشغول خاموش کردن آتش و آواربرداری بودند. اسکلت فروریخته پلاسکو به گداخته‌های مذاب تبدیل شده بود و مردم زیادی برای تماشا و گرفتن سلفی به آنجا می‌آمدند. با این حال هرکسی اجازه عبور از نوارهای زرد را نداشت. تیم آتش‌نشانی، تیم مدیریت بحران و تیمی از خبرنگاران و عکاسان؛ با این حال همدلی مردم صرفاً به دیدو بازدید از آنجا ختم نمی‌شد. عده‌ای آنجا غذای نذری می‌آوردند و عده‌ای با دیگ آش نزد آتش‌نشانان می‌رفتند. سلبریتی‌ها هم از این قافله عقب نماندند. هر از گاهی با دست گلی نزد تیم مدیریت بحران می‌آمدند و به نشانه احترام به آتش‌نشانان شاخه گلی هدیه می‌دادند.
اما هنوز با وجود اینکه دقیقاً سه سال از آن روزها می‌گذرد سؤالات زیادی ذهن مردم را در این‌باره به خود اختصاص داده است. هنوز هم برای خیلی‌ها سؤال است که آیا آتش‌نشانانی که در موتورخانه این ساختمان گرفتار شده بودند چند روزی زنده و چشم انتظار کمک بودند؟ آیا گرفتار‌شدگان پیامکی به خانواده‌هایشان دادند؟ چه شد که ۱۶‌آتش‌نشان با وجود آنکه تمرین‌های زیادی در طول آموزش‌شان گذرانده‌اند اما نتوانستند از ساختمان در حال ریزش پلاسکو خارج شوند؟ اصلاً چه شد که پلاسکو آتش گرفت و فرو ریخت؟

سرانجام پلاسکو
آقای پرویز فتاح شنبه‌شب در برنامه نگاه یک در صداوسیما درباره وضعیت ساختمان پلاسکو آن هم سه سال بعد از تخریب گفت: «ساختمان پلاسکو دارای دو بخش شمالی و یک بخش ۱۵‌طبقه است که در همان ابتدای وقوع سانحه آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان به‌دلیل اینکه بخش شمالی آسیب چندانی ندید کسبه متعهد شدند که با مسوولیت خودشان این ساختمان را بازسازی کنند اما ساختمان ۱۵‌طبقه را با وجود اینکه از نظر حقوقی وظیفه‌ای نداشتیم اما تعهد کردیم که آن را بسازیم. با وجود اینکه طراحی و چگونگی ساخت این ساختمان چندین و چند‌بار تغییر کرد، بالاخره مجوز ساخت این ساختمان در ۱۵‌طبقه به اضافه ۵‌طبقه زیرزمین صادر شد و هم‌اکنون اسکلت آن را تا طبقه نهم بالا آورده‌ایم و امیدواریم تا فروردین سال آینده به‌طور کامل اسکلت ساختمان ۱۵طبقه پلاسکو ساخته شود و در نیمه دوم سال آینده که البته نمی‌توان ماه دقیقی برای آن گفت، پلاسکو را بسازیم و به کسبه تحویل دهیم.»
رییس بنیاد مستضعفان در پاسخ به این سؤال که آیا پس از ساخت پلاسکو قرارداد جدیدی با کسبه امضاء می‌کنید، گفت: «به‌عنوان مالک، قرارداد اجاره با کسبه می‌بندیم چراکه با وجود واگذاری‌های متعدد سرقفلی مغازه‌های پلاسکو و گردش چندباره این سرقفلی‌ها، مالکیت پلاسکو قبل از حادثه سال‌۹۵ وجود داشت. بنابراین به‌عنوان مالک قرارداد اجاره با کسبه می‌بندیم اما هزینه ساخت از آنها دریافت نمی‌شود و هرکس در محل خودش مغازه‌اش را دوباره تحویل می‌گیرد و امیدواریم این ساختمان را با نمادهای درنظر گرفته شده برای آتش‌نشانان به شهادت رسیده در حادثه پلاسکو و با همان ظاهر گذشته بسازیم.»

صدها پلاسکو در تهران
بنا بر آخرین آماری که از سوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران اعلام شده است ۳۴‌هزار ساختمان ناایمن در تهران داریم که بیش از ۵۰‌درصد آن‌ها از وضعیت قرمز عبور کرده‌اند و وضعیت خطرناکی دارند. بسیاری از مردم و مسوولان می‌گویند که ساختمان پلاسکو و حادثه‌ای که رخ داد برای آن‌ها عبرت‌آموز بوده است در حالی که از کل این تعداد تنها ۲۰۰‌ساختمان ایمن‌سازی شده‌اند. پلاسکو حادثه خسارت‌بار و اندوه‌باری بود؛ اما خسارت‌بارتر از آن این است که شاهد تکرار حوادثی مشابه پلاسکو و کمبود امکانات برای تیم‌های نجات و مدیریت بحران در هر جای کشور باشیم. قصه خسارت‌بار و تلخ قضیه آنجاست که اخطارها را جدی نگیریم و یا در صورت بروز آن اقداماتی نامتناسب داشته باشیم. آتش‌سوزی، سیل و زلزله برای همه کشورها وجود دارد. تقریباً بسیاری از دولت‌ها در برخورد با این بلایای طبیعی و انسانی، فشل عمل می‌کنند اما نباید دلیل سیل، خرابی‌های زلزله و یا آتش‌سوزی را فراموش کنیم. شاید با خود بگویید حتی فرانسه هم در خاموش کردن آتش کلیسای نتردام ناموفق عمل کرد اما بد نیست فرانسوی‌ها را بعد از آتش‌سوزی هم زیر نظر بگیریم. اینکه چگونه و با چه همتی اقدام به بازسازی آن کرده‌اند. پلاسکو در ۳۰‌دی‌۱۳۹۵ سوخت و اکنون در سال‌۹۸ همچنان ویرانه‌ای است افتاده در گوشه شهر.

منبع : صبح نو

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

هر ۷ دقیقه یک ایرانی به دمانس مبتلا می شود

همزمان با روز جهانی آلزایمر اعلام شد: هر ۷ دقیقه یک ایرانی مبتلا به دمانس …

تکمیل پروژه هشتگرد-طالقان مطالبه مردمی است

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: در سال ۹۷ و ۹۸ این پروژه در …

رییس فدراسیون کشتی کشور با استاندار البرز به گفتگو نشست

رییس فدراسیون کشتی کشور با حضور در دفتر کار استاندار البرز با وی دیدار و …

دیدگاهتان را بنویسید