خانه / سیاسی / امروز فرمانداری ها لیست تایید صلاحیت ها را آگهی می کنند/ ۱۱ درصد سهم زنان

امروز فرمانداری ها لیست تایید صلاحیت ها را آگهی می کنند/ ۱۱ درصد سهم زنان

براساس این گزارش بیش از ۱۶ هزار نفر در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام نویسی کردند که از این تعداد ۱۱درصد زن بوده اند.

حدود ۹۰ درصد در مرحله هیات اجرایی تایید صلاحیت شده اند که در مرحله هیات نظارت این میزان به نصف رسید. اگر چه با شکایت داوطلبان ردصلاحیت شده و پیگیری ها و ارسال مدارک حدود ۲ هزار نفر از ردصلاحیت شدگان، در مرحله اعتراض به شورای نگهبان تایید صلاحیت شده اند اما تعدادی هم که در هر دو مرحله هیات اجرایی و هیات نظارت تایید صلاحیت شده بودند، با بررسی های شورای نگهبان ردصلاحیت شده اند.

حمیدملانوری مدیرکل سیاسی وزارت کشور در گفت وگو با ایرنا از رایزنی هایی این وزارت خانه با شورای نگهبان برای بررسی بیشتر پرونده های ردصلاحیت شدگان خبر داد و گفت که گروه های سیاسی هم خود از طریق شورای نگهبان رایزنی های مدنظر را انجام می دهند.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی از احزاب و گروه های سیاسی خواست تا برای بستن و معرفی لیست تلاش کنند تا رقابت جدی تری را در انتخابات شاهد باشیم.

با این همه، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز در حاشیه آیین گشایش چند طرح در استان البرز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تعداد نامزدهای تائید صلاحیت شده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تا دیروز پنج هزار و۱۰۰ نفر بود که شورای نگهبان صلاحیت ۲ هزار نفر دیگر را تائید کرد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان در مرحله تجدید نظر در آراء هیات های نظارت، امکان شرکت افراد بیشتری را محقق کرده است، تصریح کرد: با تائید صلاحیت این افراد میزان رقابت های انتخاباتی بالا خواهد رفت.

رحمانی فضلی با اشاره به تعامل مطلوب وزارت کشور با شورای نگهبان، ابراز امیدواری کرد مسیر نظارت و اجرا به خوبی طی شود و خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی کشور، مشارکت مهم است و همه ما باید با حضور در انتخابات در سرنوشت خودمان تاثیر گذار باشیم.

وی افزود : موضوع دموکراسی، مردم سالاری دینی و مشارکت مردم در سرنوشت خود یکی از هدیه های خداوند است که به لطف خداوند و مجاهدت های شهدا و امام خمینی (ره) به ما رسیده است و باید قدردان آن باشیم.

همچنین براساس نمودار زمان بندی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تبلیغات انتخابی نامزدها با استناد به ماده ۵۶ قانون انتخابات از ۲۴ بهمن آغاز می شود و این تبلیغات یک روز قبل از رای گیری یعنی یکم اسفند، پایان می یابد.

ب یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفند امسال برای تعیین ۲۹۰ نماینده در ۲۰۸ حوزه انتخابیه کشور برگزار می شود. مردم استان های تهران، فارس، قم، خراسان رضوی و خراسان شمالی در این روز علاوه بر تعیین نماینده در خانه ملت، ۷ نماینده خود را در مجلس خبرگان رهبری هم انتخاب خواهند کرد.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس در چه حوزه‌هایی برگزار می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان از تأیید صحت انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مرحله …

پیام تبریک استاندار البرز بمناسبت روز ارتش

در متن این پیام از سوی شهبازی آمده است: ۲۹ فروردین ماه سالروز ارتش جمهوری …

دعوت استاندار البرز از مقام معظم رهبری برای حضور در ایران کوچک

نماینده عالی دولت در استان البرز: با حمایت و همراهی که از سوی صنعتگران و …

دیدگاهتان را بنویسید