خانه / ایرانگردی / موسیقی درمانی ، راهی برای کنترل درد و استرس

موسیقی درمانی ، راهی برای کنترل درد و استرس

آیین باور – یافته های علمی و مقالات معتبرپرشماری نگاشته شده است که نشان می دهد قطعات موسیقی به خاطر داشتن عناصر متفاوت موسیقی پاسخ های عاطفی متفاوتی را القاء می کنند،در موسیقی آنچه به عنوان القای هیجانات مطرح می باشد، وابسته به شکل بندی متفاوت عناصر موسیقایی است. هر قطعه موسیقی از دو عنصرفرم و محتوا تشکیل می شود: نخست؛ فرم، که در موسیقی شامل ارکانی چون وزن، ریتم، طنین و یا رنگ صوتی و ضرب اهنگ است و دوم؛ محتوا، که دربرگیرنده ی فواصل، زیرایی یا همان ملودی و مددگردی است.

دو رکن ریتم و ملودی از بنیادی ترین ارکان موسیقی هستند که نوع و ترکیب و تعاملات این دو می تواند بیشترین اثر روان شناختی را در شنونده به جای بگذارند درنهایت موسیقی درمانی در واقع استفاده از موسیقی و برنامه های تنظیم شده موسیقیایی برای توان بخشی به تمامی بیماران جسمی و روانی است و برای بازیافت، نگهداری و تقویت سلامت جسمی و روحی و عاطفی استفاده می شود. از این رو موسیقی، بعنوان یک رسانه هنری خلاق
تلقی می شود.

در همه تمدنهای کهن، موسیقی یکی از شاخه های مهم علوم محسوب می شده است. در طب سنتی ایران
نیز از قرن چهارم تا هشتم ه.ق کاربرد قابل توجهی داشته است (محرری و افقه، ۱۳۸۵ ، ۲۵ _ ۴۹). موسیقی درمانی رشته نسبا جدیدی است که از ابتدای تاریخ در علم پزشکی استفاده می شده است (Clair & Memmott, 2008) .پس از جنگ جهانی اول و دوم جامعه نوازندگان به بیمارستانهای سربازان در کشورهای در حال جنگ رفتند و برای سربازان آسیب دیده جسمانی و روحی به اجرای موسیقی پرداختند پاسخ مثبت بیماران جسمی و روحی به موسیقی باعث شد که پزشکان و پرستاران، نوازندگان را در بیمارستان بکار گیرند.

صوت، امواجی مرتعش و دارای انرژی است که سرعت و شدت و طول موج مخصوص به خود را دارد و در محدوده ی شنیداری گوش قرار دارد. موسیقی را از راه شناخت چهار ویژگی بنیادی صداهای موسیقیایی
یعنی؛ زیر و بم )ارتفاع صوت(، دینامیک )شدت صوت(، رنگ صوتی و کشش )مدت تداوم صوت(، از صداهای دیگر متمایز می سازیم. افزایش تدریجی شدت صدا، به ویژه هنگامی که با افزایش ارتفاع صوت همراه باشد، اغلب هیجان آفرین است. از سوی دیگر، کاهش تدریجی شدت صدا می تواند حسی ازسکون و آرامش را به شنونده انتقال دهد. رنگ صوتی با واژه هایی همچون روشن، تیره، درخشان، نرم وغنی توصیف می شود. دگرگونی رنگ صوتی نیز مانند دگرگونی دینامیک، تنوع و تضاد می آفریند. هنگامی که ملودیی با یک ساز و سپس با سازی دیگر نواخته می شود، تاثیرهای بیانی متفاوتی پدید می آورد که به سبب رنگ صوتی ویژه هرکدام از آن سازها است.

امروزه موسیقی درمانی در شاخه های، پزشکی، روانپزشکی و روان شناسی کاربرد دارد و به صورت روش های متداول زیر به کار برده می شود از جمله ؛ موسیقی درمانی غیر فعال، موسیقی درمانی فعال،موسیقی و مشاوره، موسیقی و موضوع های تحولی) رشدی ( و آموزشی، موسیقی و تحرک، موسیقی همراه با خورد زیستی و فعالیت های گروهی موسیقیایی.

موسیقـــــی یا مُسکِـــــن؟

موسیقی بخش مهمی از ناخودآگاه ذهن ماست. برای هر کدام از ما، بارها پیش آمده که بدون آن که دقت کنیم یا آگاهانه خواسته باشیم به زمزمه ترانه، آواز یا آهنگی که علاقه داریم، پرداخته ایم.
گاهی از مرور یا زمزمه موسیقی در ذهن مان واکنش های دفاعی در برابر ترس، دلهره یا دیگر احساسات منفی ساخته ایم و برای پرت کردن حواسمان از رخدادهای نا مطلوب پیرامون خود به موسیقی روی آورده ایم. 
                             
آیا تا به حال سعی کرده اید که درد خود را با گوش دادن به موسیقی التیام بخشید؟ من این کار را کرده ام مثلا برای اینکه حواسم را از درد کوتاه اما گزنده آمپول زدن یا خون دادن پرت کنم آهنگی را برای خودم خوانده ام. 
این استراتژی به من کمک می کند که دردی که احساس می کنم را فراموش کنم و البته پژوهش ها نیز ثابت کرده اند که دیگران نیز در کاهش درد از این رویکرد بهره برده اند. 
در سال های گذشته پژوهش های زیادی به رابطه بین موسیقی و درد پرداخته اند. مطالعات پژوهشی گروهی به شواهدی دست یافته اند که فایده استفاده از موسیقی به عنوان ابزاری برای مدیریت درد را تأیید می کند. 
برای مثال، در سال ۲۰۱۲ مطالعه ای مروری از هفده پژوهش که بین سال های ۲۰۰۵ و مارس ۲۰۱۱ صورت پذیرفته بود نشان داد که سیزده مورد از این هفده پژوهش به این نتیجه رسیدند که شرکت کنندگان در این پژوهش ها (که عبارت بودند از زنان در حال زایمان، بیماران مراقبت های ویژه، بیماران تحت درمان و جراحی شده) با گوش کردن به موسیقی درد کمتری را احساس کردند. 
مطالعات توضیح می دهند که نتایج ترکیب شده این پژوهش ها تأیید کننده استفاده از موسیقی به عنوان رویکردی کمکی برای کنترل درد در بزرگسالان بستری شده در بیمارستان است.
بهره گیری از موسیقی مطمئن و ارزان است و اقدامی مراقبتی و مستقل به شمار می رود که می توان آن را به آسانی در برنامه مراقبتی روزانه بیماران جای داد. 
در مراقبت های تسکین درد به این نتیجه دست یافتند که موسیقی می تواند کیفیت زندگی بیماران سرطانی را، با کاهش درد، کاهش اضطراب و تغییرات خلقی بهبود بخشد. 
بررسی پژوهش های چندگانه ثابت کرد که موسیقی نه تنها احساس درد بیمار را کاهش می دهد بلکه نیاز آن ها به استفاده از مسکن را نیز تضعیف می کند.

البته علیرغم نتایج امیدبخشی که وجود دارند پژوهشگران هنوز باید داده های بیشتری برای حمایت از استفاده از انواع خاص مداخله موسیقایی و همچنین استفاده از موسیقی برای تسکین درد با گروه های مختلف مردم استفاده نمایند. 
درست است که گوش دادن به موسیقی می تواند در حالت کلی درد را تسکین بخشد اما علایق شخصی نیز می تواند تعیین کننده میزان تسکین بخشی قطعاتی که فرد به آن ها گوش می دهد باشد. 
در پژوهشی جدید که در آن پژوهشگران هم میزان لذت بخشی موسیقی و هم میزان احساس درد را اندازه گیری نمودند این نتیجه حاصل شد که هرچه شنوندگان موسیقی را لذت بخش تر می یافتند، احساس درد نیز در آن ها کمتر می شد.
برای مثال، پژوهش نشان می دهد که زمانی که افراد فعالانه به موسیقی گوش می دهند (ذهنشان با موسیقی درگیر می شود) درد کمتری احساس می کنند تا وقتی که غیر فعالانه به موسیقی گوش می دهند (تنها موسیقی را می شنوند).

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

بازدید وزیر اطلاعات از پروژه قطار شهری کرج

وزیر اطلاعات در این بازدید گفت:با توجه به پشتکار و تلاش عوامل که با کمک …

خانه ناامن پدری

«ابتکار» از خلاهای قانونی تامین امنیت زنان و دختران در ایران گزارش می‌دهد/ زهرا داستانی …

لزوم باز تعریف معنی ناموس پرستی

روز گذشته فضای مجازی پر شده بود از عکس‌های یک دختر نوجوان که گفته می‌شود …

دیدگاهتان را بنویسید