خانه / آداب و رسوم / کرونا و جدال پزشکی مدرن و سنتی

کرونا و جدال پزشکی مدرن و سنتی

.
✍️ یادداشت_دکتر یدالهی

سپاهی نباید، که با پیشه‌ور
به یک ‌روی جویند، هر دو هنر
یکی کارورز ، و یکی گُرز دار
سزاوار هر کس، پدیدست کار
چو این کار آن جوید آن کار این
پر آشوب گردد، سراسر زمین
(فردوسی)

جهان هستی به گونه‌ای سامان یافته است، که هر رخداد شوم و پلیدی، در درون خود دارای پیامدهای سودمند و فرخنده‌‌ نیز می‌باشد. نیک و بد و فراز و نشیب با هم‌اند. همواره از خاکستر ویرانی‌ها آبادانی و خرمی می‌روید. اگرچه این پیامدهای خجسته با کمی درنگ رخ می‌نمایند، اما نمودشان حتمی‌ است.

دلا منال ز شامی، ‌که صبح در پی اوست
که نیش و نوش با هم‌اند و فراز و نشیب

پاندمی کرونا نیز از این هوده و هنجار (قانون) آفرینش گریزی ندارد. اگرچه این بیماری پیامدهای گذرا و شومی به دنبال داشته و خواهد داشت، و با مرگ و میر فراوانی همراه بوده است. اما چون ژرف بنگریم، پیامدهای سودمند و ماندگارش را می‌بینیم و در آینده نیز بیشتر خواهیم دید.

در درازنای تاریخ و در میدان نبرد دانش و خرد با باورهای آیینی نابخردانه، هموار پیروزی با دانش مدرن بوده است. و به همان میزان که دانش نو پیشروی داشته، جبهه‌ی خرافه‌پرستی و جزم اندیشی واپس رانده شده است.

اگر خطرکنندگان نبودند، انسان هنوز در دوران سنگی (عصر حجر) و غار نشینی می‌زیست. انسان کنونی براستی وامدار خطر کنندگانی چون فیلسوفان یونانی‌ست، که برای نخستین بار خاستگاه هستی آدمی را نه در فراسو و آسمان، بلکه در روی زمین می‌دانستند. این جنبش نبرد با اندیشه‌های خردگریزانه، زمینه را برای رنسانس و گرایش انسان به دانش مدرن فراهم ساخت.

در دوران نوین تلاش و کوشش اندیشمندانی چون؛ گالیله، کپرنیک، پاسکال، نیوتن، داروین، فروید و یونگ زمینه را برای گرایش انسان به دانش مدرن و اندیشه‌های خردگرایانه فراهم ساخت. میکروارگانیسم‌هایی چون سلول، باکتری‌ و ویروس‌ها شناخته شدند. و اندیشه‌ی رخنه دیو و پری (ارواح خبیثه) در تن‌ آدمی، بعنوان علت بیماری‌ها کنار گذاشته شد.

پاپ و کلیسا در درازنای تاریخ، با دانش و خردورزی جنگیدند. و سرانجام با پذیرش شکست، خسته و رنجور پی کار خود رفتند. این تجربه‌ی تاریخی می‌تواند جرقه‌ای در ذهن تاریک اندیشان و خشک مغزان کنونی، و تلنگری هشدارگونه به آنها باشد. تا از تاریخ پند گیرند. و آزموده‌ها را دوباره نیازمایند.

بیماری کرونا با همه‌ی ویرانگری‌ها و کشت و کشتارش، یک پیامد خجسته و همایون دارد، و خواهد داشت. و آن گرفتن آخرین سنگر جبهه‌ی خرافه‌ پرستی و جزم اندیشی، و بازکردن مشت خالی «طب سنتی» می‌باشد.

بهترست، همانگونه که حکیم توس فرموده است. هرکسی دنبال کار خود برود، و به پیشه (هنر) خود بپردازد. کار دنیا را باید به دانش نوین و خرد واگذار کرد. و کار آسمان و فراسو را به اهلش.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

فعالیت تالارهای پذیرایی، استخر، سونا و مراکز ماساژ همچنان ممنوع است

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن تشریح نحوه کارکرد رستوران ها …

شعار روز جهانی بدون دخانیات اعلام شد

معاون بهداشت وزارت بهداشت در نامه ای به معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور …

آنچه شاید از کرج نشنیده و ندیده ایم /سفری کوتاه به البرز، کهن بوم ناشناخته

ریشه های باستانی و تاریخی کرج به صدها اثر همچون معابد ، پرستشگاه ها ، آتش کده ها ، گورستان ها ، زیارت گاه ها ، قلعه ها ، پل ها ، حمام ها ، دژهای دیده بانی ، تپه های باستانی ، کاروان سراهای تاریخی و اماکن زیارتی و مذهبی  برمی گردد

دیدگاهتان را بنویسید