خانه / ایرانگردی / خیابان هایی که خلوت نمی شود

خیابان هایی که خلوت نمی شود

یادداشت : دکتر بابک زمانی/ متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

در خواست مکرر  برای قرنطینه کامل   تمام ایرانیان قطع نظر از امکانات مالی ایشان ،بدون اندیشیدن راهکارهایی برای حمایت مالی از ایشان نه تنها غیر عادلانه و غیر منصفانه است ، بلکه بدتر از همه ان است که این غفلت امکان جداسازی و قرنطینه را هم به حداقل میرساند .

مثل سایر رفتارهای ملی ما شلاق زدن به رودخانه تاریخ  و رخداد ها بدون در نظر گرفتن قانونمندی های انهاست .همان شلاقی است که خشایار شا بر رودخانه میزد که کنار برود . وضعیت اقتصادی توده های وسیعی از “شهر “وندان و “حاشیه شهر ” وندان که اخرین فریاد بلند انها را در ابان ماه شنیدیم  ، بی تردید این بار رمز بقای خود  را در عبور از محدودیت ها و دور زدن و مقابله با  قرنطینه به هر قیمتی خواهد یافت .

 واقعیت غیر قابل انکار ان است که معابر و خیابان های شهر های بزرگ از طرق مختلف محل ارتزاق میلیون ها نفر کسانی است که حداقل سهم انها هم بخشی از این اب و خاک است .از بهترین انها رانندگان اسنپ و پیک های مختلف گرفته تا بدترین انها که زباله ها و چهار راه ها را میکاوند گرفته تا میلیونها نفر کارگران و کسبه جز که بدون کرونا هم در تدارک اقساطی  جزیی و لقمه ای نان و پنیر  تا همین دیروز و بدون کرونا هم در نبردی اساطیری بودند .
خیابان های تهران وشیراز و مشهد و….نه تنها شکم میلیونها نفر کسانی که در انجا مشغول کار هستند را سیر میکنند بلکه کمک خرجی برای ناکارامدی سیاست  های کشاورزی و تکه تکه شدن زمین و افت وحشتناک درامد حاصل از ان هم هستند . 
 بی تردید مهم ترین راهکار ها و غنی ترین  منابع مالی برای پرداخت حقوق و جیره کارمندان و کارگران و حمایت از شهروندان در دوران قرنطینه ، در دست دولت هاست و صاحبان سرمایه های بزرگ هم تنها به سیاست ها و تدابیر دولت  است که تمکین میکنند . اما این بدان معنا نیست که سایر مردم بخصوص طبقه متوسط هیچ مسیولیتی ندارند . همان طبقه ای که پر سروصداترین است و خود را تمام ملت و تمام شهر میپندارد و در بحران اقتصادی هم تنها از دزد میترسد و  پلیسش تنها برای مقابله با دزد راهکار میدهد . همه چیز را از بالا میطلبد وَ همواره مقصر  را بسیار دور تر از درون می جوید  . همان طبقه ای که گاه میلیونها بشقاب مقوایی خرج جبران گناهان کرده و ناکرده اش میکند اما از شیشه ماشین نگاهی هم به بیرون نمی افکند تا چه برسد به ریالی ! بعلاوه سنت هایی هم در جامعه ما برای کمک های مالی ،اهدای سرمایه های بزرگ و کوچک در جهت حمایت از سایر مردم شکل نگرفته . سیستم اجتماعی ای که همه به ان اطمینان کنند ، کمک های خود را به ان بسپارند و تنها وقتی از تامین ان در اینده اطمینان یافتند فریاد قرنطینه خواهی سر دهند !
 نه تنها کمترین فعالیتی در  نهاد هایی  که فلسفه وجود یشان چنین حمایت هاییست مشاهده نشده ،کمپین هایی مردمی هم  برای این موضوع مهم شکل نگرفته  .تنها نهاد دولتی ای هم که چند سال پیش بصورت معاونت اجتماعی  در وزارت بهداشت تاسیس شد و مهم ترین کاربردش هماهنگ کردن همه  اقدامات در همین مقاطع حساس بود چند سالی است تعطیل شده .  این قول که همه معاونت ها قرار است اجتماعی هم باشند هنوز معنایی عینی نیافته است .انجمن سینماگران تنها برای مرگ یک کارگردان سینما بیانیه داد اما هیچ حرکتی در جلب سینماگران و هنرمندان ،  کسب إعانات انان ،اعلام ان برای تشویق مردم به شرکت در این کمپین ها انجام نداده .حتی یکی از  سلبریتی های معروف ، یکی از همان هایی که سال ها غرق محبت مردم بودند و دستمزدهای میلیاردی برای برنامه های تلویزیونی دریافت میکردند هم  هیچ اقدامی به عمل نیاورده اند . 
  همه از نبرد با  کرونا صحبت میکنند همه تلاش میکنند به مردم امیدواری دهند اما هیچ کس گویا نمیخواهد باور کند که صد گفته چون نیم کردار نیست و بی مایه هم فتیر است ! نمیخواهیم قبول کنیم هیچ چیز مثل اعلام اختصاص یک بودجه قابل توجه برای  حمایت از محرومان نمیتواند باعث امیدواری شود . هیچ چیز جز تاسیس یک حساب بانکی سر گشاده که همه ورود و خروج ان را ببینند برای إعانات مردم و شروع به استفاده از ان نمیتواند خیابان ها را تا نیمه شب خلوت کند . هیچ چیز به اندازه تصویر ستاره معروفی که مبلغی برای محرومان اهدا میکند  نمیتواند مردم را به اینکار تشویق کند . شاید نوری هم در دل صاحبان برج های گوش تا گوش و بی انتهای اتوبان هایشرقی و غربی تهران افتاد خدا را چه دیدی ؟! 
 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

پیام تبریک دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو؛ زادروز استاد موحد؛ عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار و مولوی‌پژوه

حجت الله ایوبی در پیامی با اشاره به جایگاه والای استاد محمدعلی موحد، پیر ‌پاینده …

فقدان تلخ خالق تصاویر طنز، حسن توفیق درگذشت

حسن توفیق» کاریکاتوریست پیشکسوت کشورمان در ۹۵ سالگی درگذشت.  «حسن توفیق» کاریکاتوریست و مدیرمسئول نشریه «توفیق» …

ناگفته های وزیر بهداشت از بستن حرم مطهر رضوی

وزیر بهداشت گفت: نمی دانید بر من چه سخت گذشت که بخواهیم حرم مطهر رضوی …

دیدگاهتان را بنویسید