خانه / سیاسی / مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس در چه حوزه‌هایی برگزار می‌شود

مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس در چه حوزه‌هایی برگزار می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان از تأیید صحت انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مرحله اول این دوره از انتخابات خبر داده است، اما ببینیم مرحله دوم انتخابات یعنی چه و در چه حوزه‌هایی برگزار می‌شود.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده که صحت انتخابات در مرحله دوم یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی این شورا تأیید شده است.

براساس این گزارش، طبق آنچه پیشتر از سوی ستاد انتخابات کشور نیز اعلام شده بود، داوطلبان در ۱۱ حوزه انتخابیه نتوانستند حدنصاب لازم برای تصدی کُرسی نمایندگی مجلس را کسب کنند و به‌اجبار می‌بایست در مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، دوباره با هم رقابت کنند.

**حدنصاب لازم برای نمایندگی مجلس یعنی چه؟

طبق قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که آخرین تغییرات و اصلاحات آن در سال ۹۵ از سوی نمایندگان مجلس دهم انجام شد، در حوزه‌هایی که داوطلبان دست‌کم ۲۰ درصد آرا را کسب نکنند، انتخابات می‌بایست در مرحله دوم برگزار شود که بر این اساس، به‌ازای هر کُرسی، ۲ داوطلب در مرحله دوم با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

**انتخابات مرحله دوم مجلس در کدام حوزه‌های انتخابیه برگزار می‌شود؟

براساس این گزارش، مرحله دوم انتخابات در ۱۱ حوزه انتخابیه شامل «میانه» در استان آذربایجان شرقی، «سمیرم» و «لنجان» در استان اصفهان،  «کرج و اشتهارد و فردیس» در استان البرز،  «دهلران و دره‌شهر» و  «آبدانان و بدره» در استان ایلام، «اهواز و باوی و حمیدیه و کارون» در استان خوزستان  «زنجان و طارم» در استان زنجان، «بیجار» در استان کردستان، «کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب و دالاهو» در استان کرمانشاه و کردکوی و ترکمن و  «بندرگز و گمیشان» در استان گلستان، برگزار می‌شود.

مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس، با پیشنهاد وزارت کشور و موافقت این شورا، در روز جمعه، ۲۱ شهریور سال جاری در این ۱۱ حوزه انتخابیه برگزار می‌شود.

یادآور می‌شود، قبلاً قرار بود مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس در روز جمعه، ۲۹ فروردین برگزار شود که به‌دلیل شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاد.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

۱۳ شهریور آغاز دور دوم انتخابات مجلس /تخلف ممنوع

فرماندار مرکز حوزه انتخابیه کرج، فردیس و اشتهارد با اعلام اینکه تبلیغات زودهنگام نامزدهای راه …

۹۰۸ شعبه اخذ رای اماده برگزاری دور دوم انتخابات

۹۰۸ شعبه اخذ رای در البرز برای دور دوم انتخابات مجلس یازدهم مهیا می شود …

استاندار: تامین نیاز جمعیت مهاجر البرز، نیازمند امداد ملی است

آیین باور -استاندار البرز از نیازمندی حمایت ملی در مدیریت کلان استان مهاجر زده البرز …

دیدگاهتان را بنویسید