???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / اجتماعی / دو تا سه طغیان کرونا در یکسال آینده خواهیم داشت/مردم به وزارت بهداشت اعتماد کنند

دو تا سه طغیان کرونا در یکسال آینده خواهیم داشت/مردم به وزارت بهداشت اعتماد کنند

آیین باور – دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« نسبت به زمان وضعیت اوج کرونا در کشور بیش از ۵۰ درصد موارد بستری و ۷۰ درصد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور کاهش یافته است .در اکثر استان های کشور روند نزولی بیماری به صورت قابل توجهی مشاهده می شود این دستاورد نتیجه اقدامات مردم و دولت و مجموعه نظام است اما تاکید می کنم در این شرایط که بازگشایی ها به صورت تدریجی انجام می گیرد هرگونه غفلت عوارض جبران ناپذیری دارد .»


وی افزود :« تا کشف دارو و واکسن موثر علیه کرونا در اکثر کشورهای جهان حدود دو الی سه طغیان بیماری در طی یکسال اینده پیش رو خواهیم داشت و هرگونه غفلت فردی هم خود فرد و هم خانواده اش را در معرض ابتلا و مرگ و میر قرار می دهد .»

وی افزود :« سالانه نزدیک ۱۵ میلیون بار واکسن به کودکان و بالغین تزریق می کردیم هرگونه کاهش در واکسیناسیون می تواند عوارض جبران ناپذیری در انواع بیماری ها مثل فلج اطفال و هاری و دیفتری و … به جای بگذارد که خواهش می کنم مردم مراجعه داشته باشند .»


حریرچی خاطرنشان کرد :« سالانه یک میلیون و چند صد هزار حاملگی داریم. سال گذشته یک میلیون و دویست هزار بارداری موفق داشتیم .مادران باردار احتیاج به مراقبت دارند و مراجعه کنند تا دچار انواع عوارض حاملگی مثل مسمومیت بارداری نشوند .»


وی با بیان اینکه :«از والدین کودکان زیر ۵ سال خواهش می کنیم برای کنترل قد و وزن کودک خود مراجعه داشته باشند.» افزود :«بیمارستان های خاص مان و برخی مراکز بهداشتی و درمانی درگیر کرونا بوده که در این مراکز هم اقدامات حفاظتی مناسب انجام می شود. سایر مراکز خدمت رسانی به مبتلایان به کرونا ندارند و مراجعات برای چکاب فشار و بیماری های را داشته باشید .»


حریرچی گفت :« در اواخر اسفند برای تامین خون دچار بحران شدیم اما حالا از بحران تا حدودی خارج شدیم. الان اعمال جراحی شروع شده و احتیاج به خون داریم ، مردم اهدای خون را فراموش نکنند. از بیماران کرونایی خواهش می کنم بعد از بهبودی برای اهدای پلاسما مراجعه کنند .»


حریرچی گفت :« ما به سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا وفاداریم .یک استراتژی فاصله گذاری اجتماعی و رعایت مسایل بهداشت فردی است که باید در این زمینه طوری عمل کنیم که چرخ معیشت مردم بچرخد ولی چرخ انتشار کرونا متوقف شود .استراتژی دوم و سوم ما به ترتیب شناسایی بیماران مبتلا که اکثرا کم علامت و بی علامت هستند و ایزوله کردن آنها در محل های مناسب است و اقدام بعدی شناسایی افرادی که با بیماران تماس پیدا کرده اند و جداسازی آنها از سایر افراد است.در غربالگری ها امیدواریم اکثر شناسایی هایمان منحصر به افراد کم علامت و بی علامت باشد و بستری بیمارستانی را به حداقل برسانیم.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز مبنی بر اینکه میانگین مدت اقامت مبتلایان بستری در بیمارستان ها چندروز است و معیار ترخیص مبتلایان بستری از بیمارستان چیست و آیا قبل از ترخیص از فرد تست گرفته می شود، گفت:« بسته به حاد بودن وضعیت افرادی که بستری می شوند میزان بستری شان می تواند متفاوت باشد. ما از چند روز تا بالای یک ماه هم موارد بستری داشتیم .علت اینکه یک مقدار موارد بستریمان در ای سی یو قابل توجه است اثر تجمعی بستری ها است یعنی بیمار بستری که حالش خوب تر است وقتی بستری می شود در عرض ۵ روز مرخص می شود ولی کسانی که به ای سی یو می روند و لوله گذاری تنفسی برای آنها انجام می شود مدت زمان ماندگاری آنها در آی سی یو طولانی است و روند ترخیصشان کندتر است و این اثر تجمعی باعث می‌شود که تعداد بیماران بستری در آی سی یو و نسبت بستری‌ها در آی سی یو به سایر بیماران به صورت افزایشی نشان داده شود.»


وی افزود:« در مورد بیماران مرخص شده ما در پروتکلمان انجام تست در زمان ترخیص نداریم و نیازی هم نیست و بیماران بسته به علایم بالینی مرخص می شوند و وقتی هم مرخص می شوند چون توصیه به قرنطینه می شوند یا به نقاهتگاه می روند یا در خانه کنترل می شوند نیاز به تست نیست و مگر حالشان وخیم بوده باشد.»


وی در واکنش به شتاب زده بودن بازگشایی ها از جمله بازگشایی بوستان ها و پارک ها گفت:« در ستاد ملی مقابله با کرونا و کمیته های کارشناسی وزارت بهداشت و وزارت کشور بحث های متعددی انجام می شود و بازگشایی ها براساس خرد جمعی و تصمیم گیری ملی است و هیچ تعجیلی در بازگشایی ها نیست و ما فقط ملزم هستیم که ملاحضات اقتصادی و معیشتی مردم را لحاظ کنیم. همچنین باید ملاحضاتی درباره مسایل روانی و تفریحی مردم داشته باشیم. برای مجموع تصمیم گیران ، سلامت مردم در اولویت است اگر ببینیم بازگشایی ها با توجه به واکنشی که مردم نشان می دهند اثرات مضر قابل توجهی داشته باشد دو اقدام اساسی پیش بینی شده است یکی تاخیر در بازگشایی های آتی و دیگری تجدید نظر در بازگشایی های قبلی است.»


وی افزود:«آن چیزی که ما از مردم درخواست می کنیم این است که به میزانی که بازگشایی ها افزایش پیدا می کند رعایت مسایل بهداشت فردی و رعایت فاصله گذاری فیزیکی توسط خود مردم افزایش پیدا کند البته در این زمینه اقداماتی هم مجموعه دستگاه های دولتی باید انجام دهند. یکی از مکان های آلوده حمل و نقل عمومی است که باید تدابیر خوبی اندیشیده شود. بازگشایی های ما مبتنی بر برنامه ریزی مناسبی است نکته مهم این است که هر بازگشایی حدود ۵ روز تا یک هفته بعد اثر خود را بر بیماراان سرپایی و ۱۵ روز بعد بار بستری ها افزایش می یابد و یک ماه بعد هم بار مرگ و میر افزایش پیدا می کند. نسبت به سه هفته پیش ۵۰ درصد موارد بستری و ۷۰ درصد موارد مرگ و میر کاهش پیدا کرده است. امیدوارم روند بازگشایی ها اثر سویی نداشته باشد.»


وی خاطرنشان کرد:« ما و مجموعه دانشگاه هایمان مانند ید واحده عمل می کنیم و هیچگونه اختلاف نظری وجود ندارد. ما ملاحضات معیشتی مردم و جامعه را در نظر می گیریم و سلامت مردم اولویت اصلی ما است. هیچ اختلاف نظری ولو جزیی در این زمینه وجود ندارد قبلا هم گفته ام تهران می تواند پاشنه آشیل ابتلای کرونا در کشور باشد ولی هرگونه تصمیم گیری در ستاد ملی کرونا انجام می شود. بازگشایی مشاغل در تهران با یک هفته تاخیر انجام شد و احتمالا برای مناطق سفید و مناطقی که کرونا شیوع کمتری دارد تصمیم گیری خاصی شود. تا موقع کنترل کامل بیماری هنوز نگرانیم ولی اینکه نسبت به گذشته وضعیتمان بهتر شده است را هم نباید کتمان کنیم.»


وی در پاسخ به اینکه با توجه به آلودگی حمل و نقل عمومی چرا پیشنهاد تعطیلی حمل و نقل عمومی را نمی دهید،
گفت:« به نظر شما اگر حمل و نقل عمومی تعطیل شود کارگران و کارمندان و کسانی که وسیله نقلیه شخصی ندارند چگونه باید رفت و امد کنند؟ باید یک تصمیم گیری کلی بکنیم و انتقادات و نظردهی هایمان بر مبنای مصلحت اندیشی کلی باشد کارکنان بهداشت و درمان کشورکه باید به سر کار در بیمارستان ها حاضر شوند اکثرشان وسیله نقلیه شخصی ندارند ما نمی توانیم حمل ونقل عمومی را تعطیل کنیم اگر تعطیل کنیم به پرستار و بهیار و کمک بهیار بگوییم شما با آژانس بیایید؟ ما بسته به مقتضیاتی که در داخل کشور وجود دارد تصمیم گیری می کنیم. تعطیلی حمل و نقل عمومی به جز در چین در هیچ کشوری اتفاق نیفتاده است. باید حداکثر فاصله گذاری فیزیکی در حمل و نقل عمومی انجام شود. حمل و نقل عمومی شریان کسب و کارها است ولی از طرفی از نظر شیوع کرونا خطرناک است باید در نظر بگیریم بازگشایی ها چه تاثیری در حمل و نقل عمومی و در ابتلا به کرونا خواهد داشت.»


وی در پاسخ به اینکه بازگشایی پارک ها و مراکز تجاری، طرح فاصله گذاری اجتماعی تا چه اندازه تضمین کننده امنیت و سلامت مردم می تواند باشد،
گفت:« واقعیت این است این به چند عامل بستگی دارد یکی از عوامل میزان پایبندی افراد به توصیه‌ هاست. برخی از صاحبان مشاغل به طور کامل موارد بهداشتی را رعایت می کنند بخصوص واحدهای صنعتی بزرگ ولی در برخی موارد رعایت پروتکل های بهداشتی و درمانی ما نسبتا ضعیف است. عامل دوم این است که مردم چه رفتاری را در فاصله گذاری در این مراکز دارند .در برخی استان های مان میزان ابتلای درون خانوادگی نسبت به گذشته بیشتر شده که این ناشی از این است که رفت و امدهای فامیلی بیشتر و عدم رعایت مسایل بهداشتی و درمانی کمتر شده است. در اکثر کشورهای دنیا ورود به پارک فقط برای ورزش انفرادی است نه برای پیک نیک و دورهمی. نمی شود مسوول پارک یا مرکز تفریحی بر هرکدام از مردم نظارت کند. رفتار مردم در استفاده از پارک ها و مراکز تجاری مهم است. عامل سوم نظارت های وزارت بهداشت است هرگونه کوتاهی در نظارت و بازرسی ها می تواند اثر منفی قابل توجهی داشته باشد.»


وی افزود:« الان این ویروس به نیم کره جنوبی هم رفته است و ما در نیمکره شمالی رو به سرما هستیم و این احتمالی که داده می شد ویروس در فصل گرما از بین برود منتفی است چون در نیمکره جنوبی وجود دارد باز از یک پرواز از یک کشور به کشور دیگر قابل انتقال خواهد بود.»
دکتر حریرچی در پاسخ به اینکه آیا مسوولیت وزارت بهداشت در ستاد ملی مبارزه با کرونا کاهش پیدا کرده است، گفت:« هیچ تغییری در اختیاراتمان نسبت به گذشته نداریم ولی تصمیمات با تبادل نظر و اجماع گرفته می شود.»

وی درباره تعدیل نیرو در برخی بیمارستان های خصوصی گفت:« در مورد بیمارستان های خصوصی، جنبه های فنی و بهداشتی و درمانی آن به عهده وزارت بهداشت است و جنبه های اشتغال و روابط کار مربوط به وزارت کار و رفاه اجتماعی می شود همه صنایع و واحدهای خدماتی در کشور ما و سایر کشورهای جهان دچار مشکل شده اند الان بیش از چندین سال است که دریافتی پرستاران و پیراپزشکان و سایر کادر شاغل در بخش خصوصی نسبت به بخش دولتی حدود ۴۰ درصد و در برخی موارد ۵۵ درصد کمتر نسبت به بخش دولتی است.از طرفی قدمت شیوع کرونا در کشور ما دو ماه است و بیمارستان های خصوصی حدود ۲۰ و ۲۵ روز در سال های گذشته به دلیل تعطیلات نوروز، تعطیل می شدند و قابل نسبت دادن به کرونا نیست.»


وی افزود:« ما ضمن درک مشکلات صاحبان سهام بیمارستان های خصوصی توصیه می کنیم از محل وام های دولت حداکثر تلاششان را بکنند که کاهش اشتغال و یا اخراج نداشته باشیم خصوصا از بیمارستان های قوی و جاهایی که در میزان خدمات موفق تر بودند. درخواست داریم در شرایط سخت باید به کمک هم بشتابیم. پیراپزشکان و پرستاران جزو قشر متوسط و متوسط به پایین تلقی می شوند خواهش می کنیم رعایت این موضوع را بکنند.»
وی درباره سیاسی کردن بحث سلامت گفت:« الان در جنگ همه جانبه با ویروس کرونا هستیم واقعیت این است که مدیران بخش بهداشت و درمان، پزشکان ، پرستارن ، بهورزان و مراقبین سلامت در حال جنگ با کرونا هستند، هرگونه تحریک می تواند با پرت کردن حواس مدیران و کادر بهداشتی و درمانی، اثرات جبران ناپذیری داشته باشد. سیاست در جای خود امر مهمی است ولی موضوع سلامت را به عنوان یکی از مسایل برای حمله به جناح و دولت و مجلس خاص مربوط نکنند و نارضایتی هایی را که دارند به حوزه سلامت ارتباط ندهند. ما هم قبول داریم انتقاداتی به عملکردمان وارد است ولی باید عملکرد نظام سلامت کشورمان را با کشورهای توسعه یافته مقایسه کنید و ببینید کشورمان چقدر موفق بوده و این پیروزی ها را در کام مردم تلخ نکنید.»


وی درباره تست های سرولوژیک گفت:« تست های سرولوژیک استفاه مناسب خودش را دارد و باید در جای خود از آن استفاده کنیم. یکی از موضوعات مهم مطالعات علمی است که میزان انتشار ویروس و ابتلای افراد را در جامعه از طریق طرح های تحقیقاتی مشخص می کند. در نیویروک ۳ هزار نمونه در افراد خارج شده از خانه انجام دادند که طبق آن فرماندار نیویورک اعلام کرد ۱۳.۹ درصد مردم نیویورک قبلا به این ویروس مبتلا شده اند که یک اختلاف چند ده برابری با تعداد مبتلایان اعلامی قبلی داشته است.»

وی درباره بازگشایی اماکن مذهبی گفت:« یکی از پیشنهادات این است که اماکن مذهبی و مساجد و امامزاده ها بسته به سطح درگیری آن شهرستان با ویروس کرونا ، درباره شان تصمیم گیری شود.همچنین خود محل مذهبی و وضعیت ابتلا در آن شهرستان خاص در نظر گرفته شود. در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها هنوز هیچ تصمیم گیری نشده است با توجه به اینکه اموزش مجازی در حال انجام است، احتمالا در مراحل آخر درباره آنها تصمیم گیری می شود.»

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

یک سالگی کووید ۱۹: کرونای انگلیسی جوانان را بیشتر درگیر می‌کند/ تهران و البرز دو نگرانی اصلی

گروه استان‌ها ـ درحالی یک سال از آغاز همه‌گیری کرونا در کشور می‌گذرد که در …

بیش از ۷۰۰ معتاد متجاهر تحویل کمپ ترک اعتیاد شده اند

آیین باور-مرحله دوم جمع آوری معتادان متجاهر در استان البرزبه اجرا درآمد دادستان عمومی و …

وزیر راه در کرج:آزاد راه غدیر،قطعه استراتژیک و مؤثر در حمل و نقل و ترانزیت

آیین باور – وزیر راه و شهرسازی گفت: اجرای این پروژه میزان سوخت و اتلاف …

دیدگاهتان را بنویسید