???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / صفحه نخست / ممنوعیت شکار در جنگل‌های شمال تا پایان ۱۴۰۴

ممنوعیت شکار در جنگل‌های شمال تا پایان ۱۴۰۴

ممنوعیت شکار در تمامی عرصه‌های جنگلی استان‌های گیلان، گلستان و مازندران برای ۵سال دیگر تمدید شد تا حیات‌وحش فرصت احیا داشته باشدحیات وحشممنوعیت شکار در جنگل‌های شمال تا پایان۱۴۰۴ ممنوعیت شکار در تمامی جنگل‌های شمالی کشور در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان ۵سال دیگر تمدید شد.

تمدید ممنوعیت شکار با هدف حفاظت از تنوع‌زیستی در همه مناطق، به‌خصوص مناطق جنگلی کشور صورت گرفته است.سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرده است: «با توجه به اهمیت و ارزش‌های اکولوژیک جنگل‌های هیرکانی شمال کشور، کارکردها و خدمات زیست‌‌محیطی جنگل در سلامت محیط‌زیست، بهبود کیفیت زندگی به‌عنوان مامن حفظ و حراست از گونه‌های متنوع حیات‌وحش و همسویی با سیاست‌های کلان کشور در راستای اجرای برنامه‌های طرح تنفس جنگل‌های هیرکانی شمال، به استناد بند «و» ماده۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست، هرگونه تیراندازی و شکار در سطح تمامی عرصه‌های جنگلی شمال کشور واقع در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان ممنوع است.»

براساس ماده۶ این قانون، سازمان حفاظت محیط‌زیست، علاوه بر وظایف و اختیاراتی که در قانون شکار و صید دارد می‌تواند محدودیت و ممنوعیت موقتی زمانی – مکانی – نوعی و طریقی و کمی برای شکار و صید اعمال کند.


برخورد سخت در انتظار متخلفین

حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان مازندران در این‌باره می‌گوید: از تاریخ ۳/۲/۹۹ به‌مدت ۵سال این مناطق به‌عنوان مناطق شکار ممنوع تعیین و معرفی می‌شوند. در نتیجه اقدام به هرگونه شکار و صید در مناطق و عرصه‌های جنگلی استان‌های مازندران، گیلان و گلستان جرم محسوب شده و با متخلفین مطابق قانون برخورد خواهد شد. دستور ممنوعیت شکار در ۳استان شمالی کشور به‌دنبال درخواست ادارات کل استانی حفاظت محیط‌زیست ابلاغ شده است و محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان دراین‌باره می‌گوید:

ممنوعیت شکار در سال‌های پیش نیز در این استان‌ها وجود داشته و برای مدت ۵سال در عرصه‌های جنگلی تمدید شده است.به‌گفته او، حدود ۲۱درصد از جنگل‌های هیرکانی در عرصه‌های جنگلی استان گلستان قرار دارند که بخش‌هایی از آن جزو مناطقی هستند که به ثبت جهانی رسیده‌اند.مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان تأکید کرد: پارک ملی گلستان و منطقه جهان‌نما با جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی شده همپوشانی دارند که بالاترین سطح حفاظت نیز برای آنها اعمال می‌شود. به اعتقاد او آنچه به تنوع زیستی استان‌های شمالی کشور کمک می‌کند، حفاظت از همه گونه‌ها حتی در مناطق آزاد جنگلی است.


ممنوعیت شکار در ۴۵۰هزار هکتار از عرصه جنگلی گلستان

محمدرضا کنعانی می‌گوید: مناطق شکار ممنوع در استان گلستان به مانند سایر نقاط وجود دارد ولی عملا با مصوبه ممنوعیت شکار، ۴۵۰هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی به منطقه شکار ممنوع تبدیل شده است. در نتیجه، تمدید ممنوعیت شکار تا ۵سال آینده در جنگل‌های شمال در کنار طرح تنفس جنگل و ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به‌عنوان میراث جهانی، تنوع زیستی در استان‌های شمالی کشور فرصت احیا پیدا می‌کند.

با تمدید ممنوعیت ۵ساله شکار، انتظار می‌رود با افزایش تعداد محیطبان‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین، ضریب حفاظت از جنگل‌های شمال و گونه‌های حیات‌وحش این مناطق افزایش یابد.مدیرکل اداره حفاظت محیط‌زیست استان گلستان نیز در کنار استفاده از این روش‌ها تلاش دارد جوامع محلی را نیز به حفاظت از مناطق جنگلی شمال کشور ترغیب کند.به اعتقاد کنعانی، اگر جوامع محلی با ارزش مناطق تحت حفاظت و تنوع‌زیستی این مناطق آشنا شوند، می‌توانند به حفظ و بهره‌برداری پایدار از منطقه کمک کنند.

بدین‌ترتیب کمک جوامع محلی، رسانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط مانند منابع طبیعی در احیای محیط‌زیست کارساز است.به گزارش همشهری، ممنوعیت ۵ساله شکار شامل تمامی گونه‌های حیات‌وحش‌ است. از پستاندارهایی مانند پلنگ، خرس قهوه‌ای، مرال گرگ، شوکا، گوسفند وحشی، بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز گرفته تا کبک و قرقاول، تیهو، زنگوله‌بال، کوکر سینه‌سیاه، ابیا، بلدرچین معمولی و… نیز فرصت یافته‌اند جمعیت خود را با ممنوعیت شکار تا ۵سال آینده افزایش دهند.


پرندگان مهاجر از ممنوعیت ۵ساله شکار مستثنی شدند

با تمدید ممنوعیت شکار در جنگل‌های ۳ استان شمالی کشور، شکار هیچ حیوانی مجوز ندارد. البته این قانون شامل پرندگان مهاجر نمی‌شود. سال گذشته نیز ۳هزار پروانه شکار پرندگان در مناطق غیرجنگلی استان گلستان صادر شد. محمدرضا کنعانی، مدیرکل اداره حفاظت محیط‌زیست استان گلستان در مورد محدودیت‌های شکار پرندگان مهاجر می‌گوید:صدور مجوز پرندگان مهاجر را سالانه دفاتر استانی به سازمان حفاظت محیط‌زیست پیشنهاد می‌دهند و براساس الگویی خاص به افراد اجازه شکار پرندگان آبزی و کنار آبزی داده می‌شود. به‌گفته او، این مجوزها محدودیت‌هایی مانند نوع گونه، مکان شکار و زمان آن دارند. به‌طور مثال در میانکاله به هیچ عنوان اجازه شکار پرنده مهاجر داده نمی‌شود یا آنکه فقط در یک روز خاص از هفته اجازه شکار پرندگان در برخی مناطق داده می‌شود.
سلامت نیوز: ممنوعیت شکار در جنگل‌های شمال تا پایان۱۴۰۴

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

ثبت نام داوطلبان انتخابات شورای شهر و روستا الکترونیکی انجام می شود

آیین باور_رسید ثبت نام قطعی داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا را فرمانداری ها و …

اقامتگاه بومگردی کندر موافقت اصولی گرفت

آیین باور_صدور موافقت اصولی برای ایجاد اقامتگاه بومگرد‌ی در کرجمدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز …

بازگشایی مدارس منتفی شد

آیین باور_سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ارائه گزارش از وضعیت استان ها، اعلام …

دیدگاهتان را بنویسید