???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آخرین نوشته / فعالیت تالارهای پذیرایی، استخر، سونا و مراکز ماساژ همچنان ممنوع است

فعالیت تالارهای پذیرایی، استخر، سونا و مراکز ماساژ همچنان ممنوع است

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن تشریح نحوه کارکرد رستوران ها پس از بازگشایی، از ممنوعیت فعالیت تالارهای پذیرایی، استخر، سونا و ماساژ خبر داد.

مهندس محسن فرهادی در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: وزارت بهداشت به دنبال کاهش محدودیت ها و بازگشایی واحدهای صنفی مانند رستوران ها، بر ضرورت اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی و رعایت چهار محور اصلی بهداشت فردی، بهداشت مواد غذایی، ابزار و تجهیزات و بهداشت ساختمان و رعایت فاصله گذاری‌ های اجتماعی تاکید ویژه دارد. 

بایدها و نبایدهای فعالیت رستوران ها بعداز رفع محدودیت های کرونایی

وی ادامه داد: رستوران‌ها و مراکز عرضه مواد غذایی که تا قبل از این مصوبه فقط می ‌توانستند نسبت به توزیع غذای بیرون ‌بر اقدام کنند و در این محدوده فعالیت کنند، از امروز (بعداز پایان ماه مبارک رمضان) امکان پذیرش مشتری را نیز خواهند داشت، اما پذیرش مشتری دارای شرایط به خصوصی است که مهمترین آنها رعایت فاصله میان مشتری‌ها است؛ به طوری که هر میزی که برای یک مشتری در نظر گرفته می‌ شود باید طوری چیدمان شود که فاصله حداقل یک تا دو متری در آن لحاظ شود. طبیعتا با گذاشتن این فاصله گذاری و رعایت این محدوده فاصله، میزان پذیرش مشتری ممکن است تا ۵۰ درصد ظرفیت آن رستوران و یا مراکز تهیه و توزیع، کاهش یابد.

مهندس فرهادی تاکید کرد: کماکان دریافت وجه نقد در رستوران ها ممنوع خواهد بود و مشتریان بهتر است با سیستم‌ های نرم افزاری و اینترنت و کارت به کارت کردن‌ ها وجوه نقدی هزینه را پرداخت کنند.

الزام ماسک و دستکش برای کارکنان رستوران‌ ها

وی با بیان اینکه بهداشت فردی از سوی کارکنان رستوران ‌ها باید بیش از پیش رعایت شود، خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک و دستکش برای افرادی که در سرو غذا همکاری می‌ کنند، باید رعایت شود. همچنین، دست زدن‌ ها و تماس‌ های فردی باید کاهش پیدا کرده و به صفر برسد.

ادویه ‌جات یکبار مصرف روی میز رستوران ها باشد

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص نحوه عرضه مواد غذایی در رستوران‌ ها نیز بیان کرد: غذایی که برای مشتری سرو می شود حتما باید روکش داشته باشد و در معرض قرار نگیرد. ادویه ‌جات، فلفل و نمک باید یکبار مصرف روی میز برای مشتری گذاشته شود.

ضرورت فرآیند گندزدایی میز و صندلی پس از ترک هر مشتری

وی افزود: زمانی که مشتری میز و صندلی خود را ترک می ‌کند، حتما باید فرایند گندزدایی انجام شود. قهوه‌ه‌ خانه و رستوران‌های سنتی نیز کماکان می‌ توانند بدون عرضه مواد دخانی مانند رستوران‌ها فعالیت کنند.

تالارهای پذیرایی اجازه فعالیت ندارند

مهندس فرهادی تاکید کرد: کماکان فعالیت تالارهای پذایریی و اماکنی که امکان تجمع افراد برای مراسم‌ های مختلف اعم از عروسی، عزا و تولد، وجود دارد، ممنوع است و تالارهای پذیرایی اجازه فعالیت ندارند و می ‌توانند به صورت غذایی بیرون ‌بر یا به شکل رستوران فعالیت خود را ادامه دهند.

وی گفت: مراکز ماساژ، سونا و استخر خصوصا در مراکز قرمز و پرخطر کماکان تعطیل خواهد بود. کلیه ورزش‌ های دارای برخورد نیز کماکان تعطیل خواهند بود.

مهندس فرهادی تصریح کرد: در نهایت توصیه ما این است که از این رفع محدودیت‌ ها استفاده کنیم و بتوانیم با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی، بتوانیم به تدریج این محدودیت‌ ها را برداریم.

سرو قلیان ممنوع است

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص ضمانت اجرایی عدم عرضه قلیان در قهوه‌ خانه ‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، گفت: به کار بردن مواد دخانی در شرایط عادی هم درست نیست، اکنون در شرایط کرونایی نیز امکان انتقال ویروس از فرد آلوده به سایرین به دنبال استفاده از قلیان افزایش می ‌یابد. در این راستا از اداره اماکن و دانشگاه ‌های علوم ‌پزشکی خواستیم تا با عرضه غیرقانونی قلیان در این شرایط مقابله کنند. در صورت مشاهده هرگونه تخلف نیز مجبور به تعطیلی و پلمب واحد صنفی خواهیم بود.

فعلا تصمیمی برای بازگشایی تالارها و ورزش ‌های پربرخورد نداریم

وی درخصوص تناقضات در اظهارنظرهایی پیرامون بازگشایی‌ مشاغل پرخطر، تصریح کرد: با احترام به سایر نهادها تنها مرجع رسمی تصمیم‌ گیرنده، ستاد ملی مقابله با کرونا است. نکاتی که طی دیروز و امروز به آن اشاره شده است از مصوبات این ستاد است و بر اساس آن فعلا هیچ تصمیمی برای بازگشایی تالارها، ورزش‌های پربرخورد، نداریم.

مهندس فرهادی درخصوص پیش ‌بینی موج دوم بروز کرونا به دنبال بازگشایی مشاغل پرخطر، خاطرنشان کرد: با نزولی شدن روند بیماری، امیدواریم درصورتی که پروتکل‌ ها به خوبی رعایت شود، شاهد رشد مجدد بیماری نباشیم. در صورت عدم رعایت موازین و رشد بیماری، ممکن است مجبور به اعمال عکس این روند شویم.

وی با بیان اینکه بخشی از رعایت پروتکل‌ های بهداشتی در مراجعه به رستوران‌ ها مربوط به مشتریان و برخی نیز مربوط به خود رستوران است، ‌ادامه داد: داشتن ماسک و دستکش به ویژه برای کارکنانی که با توزیع و تهیه غذا در رستوران سر و کار دارند، بسیار ضروری است. همچنین، رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی میان کارکنان رستوران و مشتریان مهم است. مسئولیت بررسی این موضوع با مدیریت رستوران است و در صورتی که ببینند کارکنی بیمار است باید از حضور او ممانعت به عمل آورند. تاکنون ثابت  نشده است که ماده غذایی بتواند ویروس را به افراد انتقال دهد اما، ‌ فرد آلوده می‌ تواند پس از پخت غذا، ویروس را به غذا منتقل کند.

فعلا سلف سرویس و سالاد بار ها در رستوران‌ ها ممنوع است

وی در ادامه تاکید کرد: قسمت سالاد بار و رستوران‌ هایی که خود فرد می ‌تواند ساندویچش را پر کند یا رستوران ‌های دارای سلف سرویس باید اینگونه خدمات را متوقف کنند و تنها خدمات از سوی کارکنان با رعایت ضوابط بهداشتی در اختیار مشتریان قرار گیرد.

چگونگی نظارت بر پمپ بنزین‌ ها

مهندس فرهادی درخصوص نصب توصیه‌ های بهداشتی در پمپ بنزین‌ ها نیز تصریح کرد: طبیعتا نمی ‌توان یک پروتکل‌ کامل را در این محیط‌ ها نصب کرد، از این رو نیازمند چاپ پوستر برای چنین اماکنی هستیم تا نکات بهداشتی به سمع و نظر افراد برسد. نظارت بر رعایت موارد بهداشتی در پمپ بنزین‌ها به عهده بازرسان بهداشت محیط است، البته در این زمینه کماکان از بازرسان سایر سازمان‌ها نیز کمک می‌گیریم.

ممنوعیت برپایی نماز جماعت در صحن‌ اماکن متبرکه

وی در خصوص بازگشایی صحن حرم ‌های متبرکه نیز خاطرنشان کرد: همانطورکه مصوبه ستاد کرونا اعلام کرد صحن حرم‌ ها از دیروز باز شده است و زائران باید با رعایت فاصله یک تا دومتری در صحن‌ ها زیارت کنند. خواندن نماز جماعت در صحن ‌ها منع شده است و برای زیارت نیز نباید زمان طولانی مدتی در صحن بمانند. همچنین، از دست‌اندرکاران شاغل در صحن ‌ها خواسته ‌ایم، وسایل و کتب زیارتی عمومی را جمع ‌آوری کنند و افراد وسایل زیارتی مخصوص به خود را همراه داشته باشند. گندزدایی سطوح صحن ‌ها نیز با خروج زائرین انجام می ‌شود.

مجوز فعالیت برای لیگ برتر و لیگ دسته اول

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درخصوص پروتکل ‌های ابلاغی به تیم‌ ها و باشگاه‌ های ورزشی نیز بیان کرد: پروتکل مشترکی با همکاری وزارت ورزش نوشته شده است و بر اساس آن تنها لیگ برتر و لیگ دسته اول اجازه فعالیت خواهند داشت. انجام تمرینات به صورت فردی انجام می‌ شود و انجام اعمالی مانند ماساژ برای بازیکانان ممنوع است.

وی گفت: آموزش میان مربی و ورزشکار نیز باید با حفظ فاصله ‌گذاری فیزیکی انجام شود. توصیه دیگر ما این بود که تیم ‌ها تا حد امکان از وسایل حمل ‌و نقل عمومی برای رفت و آمد بازیکنان استفاده نکنند و درصورتی که مجبور شدند تعداد وسایل نقلیه را افزایش دهند.

برگزاری مسابقات ورزشی از ۴ هفته دیگر بدون حضور تماشاگر

مهندس فرهادی افزود: مسابقات ورزشی بعد از شروع تمرینات و از ۳ یا ۴ هفته دیگر بدون تماشاچی صورت می ‌گیرد. پیش از حضور ورزشکار در محیط ورزشی نیز از او تست PCR گرفته می‌شود و در صورت مثبت بودن تست، ‌ فرد اجازه حضور نخواهد داشت.  درصورتی که تست PCR برای پنج بازیکن مثبت باشد، ‌تیم اجازه بازی نخواهد داشت. این پروتکل‌ها مطابق با آن چیزی است که در تمام لیگ‌های جهانی اجرا می‌شود.

بازگشایی سینماها و سالن‌های تئاتر فعلا در دستور کار نیست

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص بازگشایی سینماها و سالن‌های تئاتر نیز بیان کرد: این موضوع فعلا در دستورکار ستاد ملی مقابله با کرونا نیست؛ هرچند که درخواست ‌هایی برای بازگشایی داشتیم. تاکنون مجوز فعالیت به دو یا سه سینما ماشین داده‌ شده است و خوشبختانه سایت‌های آنلاین نیز اقدامات خوبی برای اکران آنلاین فیلم ‌ها انجام داده ‌اند.

وی با تاکید بر این که مهمترین ناظر در پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی خود مردم هستند، ‌ اظهار کرد: واحدهای صنفی با مراجعه به سایت salamat.gov.ir  ثبت نام می‌کردند، سپس تمهیداتی اندیشیده شده است که مردم در مراجعه به مکان‌هایی مانند رستوران‌ها با اسکن RQ code مخصوص در آن واحد صنفی و پاسخ به پنج سوال مشخص کنند که آیا پروتکل های بهداشتی در آن محل انجام می ‌شود یا خیر. برای نظارت بیشتر اماکن در حال استفاده از تمام ظرفیت خود هستیم و از بازرسان اصناف، سازمان دامپزشکی و ‌بازرسان وزارت صمت، کمک می‌گیریم؛ اما همگی با قانونمندی خاص خود فعالیت می‌کنند تا مشکلی در فرایند نظارت‌ها پیش نیاید. با گسترش‌ همکاری ها امیدواریم فعالیت ‌مان در اماکن شهرهایی مانند تهران، ‌اصفهان و مشهد افزایش یابد.

وی افزود: اکنون نیز اعلام کرده‌ ایم که برگزاری مراسم در سالن ‌های پذیرایی ممنوع است، اما آیا می‌ توانیم تضمین کنیم مردم در منازل خود این مراسم‌ ها را برگزار نمی‌کنند؟ نظارت بر این موضوع برایمان منتفی و سخت خواهد بود. در شرکت‌ های خصوصی و دولتی بازرسان ما نظارت ‌های خود را بدون هیچ محدودیتی انجام داده‌ اند.

وی درباره تقید سازمان‌ها و شرکت‌ها در بکارگیری کارمندان به شکل حضور دو سوم در محل کار و یک سوم دورکاری، ‌گفت: این مورد نیز به جز وزارت بهداشت که تمام نیروها با توانی مضاعف فعالیت می‌ کردند، رعایت شد و مشکلی در این زمینه نداشتیم.

مهندس فرهادی با بیان اینکه رعایت پروتکل ‌های بهداشتی به فراخور محل مورد نظر و تدابیر شخص مسئول در واحد مربوطه متفاوت است، ‌ادامه  داد: اتخاذ سیاست ‌های متفاوت در محیط‌ های متفاوت برای اجرای پروتکل‌ها موضوعی بود که باید به آن اشاره شود. مثلا در صورتی که الزام به برگزاری کلاس‌های درس سه ساعته باشد، ‌ مدیر مربوطه می‌تواند کلاس را به سه بخش یک ساعته تقسیم کند یا درصورت نیاز تنها از دانشجویان بخواهد برای کلاس‌ های عملی به دانشگاه مراجعه کنند.

پلمب بیش از ۲۰۰هزار واحد صنفی متخلف

وی در پاسخ به سوالی درباره تعداد مراکز متخلفی که در این مدت پلمب شدند، گفت: بیش از ۲۰۰ هزار مورد تعطیلی در واحدهای صنفی مختلف داشتیم.

علت ممنوعیت بازگشایی استخرها

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درخصوص چرایی ممنوعیت بازگشایی استخرها، افزود: شنا کردن در استخر به تنهایی نگران کننده نیست؛ چراکه ویروس از آب منتقل نمی‌شود. اکنون نگرانی ما در استفاده از مکان‌های مشترک مانند رختکن‌ها، دوش گرفتن و… است که احتمال انتقال ویروس در این زمینه وجود دارد. فعالیت استخرها تنها در نقاط سفید منعی ندارد و در مناطق زرد نیز باید با تایید مرکز بهداشت شهرستان بازگشایی صورت گیرد، ‌اما بازگشایی استخرها در مناطق قرمز همچنان ممنوع است.

وی با بیان اینکه سندی وجود ندارد که در مناطق گرمسیر بیماری کووید ۱۹ کمتر باشد، ‌ خاطرنشان کرد: اکنون در خوزستان می‌بینیم که همچنان بیماری وجود دارد؛ این درحالیست که دمای هوا در این استان بالا است.

مهندس فرهادی با تاکید بر اینکه سیاست وزارت بهداشت برای تعطیلات اخیر، عدم سفر بود، گفت: اما متاسفانه عده‌ای به سفر رفتند که امیدواریم در زمان رفت و برگشت نکات بهداشتی را رعایت کرده‌ باشند تا سفر آنها منجر به افزایش شدت بیماری نشود.

وی درباره زمان بازگشایی مراکز مهدکودک، تصریح کرد: برای این موضوع هنوز به اجماع نظر نرسیده‌ ایم و بازگشایی این مکان‌ ها منوط به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است. این اماکن ماهیت تجمعی دارند و احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

وی افزود: دادن کارت سلامت به کارکنان برای ویروس کرونا تاکنون مستند علمی نداشته و طبیعتا در دستور کار ما هم نیست.

اخذ تست همگانی از کارکنان سازمان‌ها مورد تایید نیست

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در پایان، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا گرفتن تست از کارکنان سازمان ‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت است یا خیر؟ گفت: این کار مورد تایید وزارت بهداشت نیست و برنامه ای برای تست کلی گرفتن همه کارکنان یک سازمان در دستور کار نیست. گزارشی از تست آزمایشگاهی کلی و همگانی کارکنان نداریم، البته میزان غربالگری، بیماریابی و تست از افراد مشکوک بیشتر شده است، اما تست گرفتن کلی از افراد نه علمی است و نه هزینه‌ های آن توجیه دارد. چون انجام تست هزینه بالایی دارد و این کار نتیجه بخش نیست و افراد ممکن است بعد از تست مبتلا شوند./

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

نوروزگاه ۱۴۰۰ در کاخ مروارید برگزار می شود

آیین باور – «در‌صدد تدارک و بر‌نامه‌ریز‌ی برای بر‌گزار‌ی ۴ نو‌روز‌گاه در البرز هستیم که …

تکلیف سفرهای نوروزی مشخص شد پروتکل‌های سختگیرانه برای شهرهای زرد و آبی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور و …

سند توسعه ملی و آمایش البرز تدوین شد

نماینده عالی دولت در استان البرزدر جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که روز …

دیدگاهتان را بنویسید