???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / فرهنگ و هنر / آشنایی با زورخانه “شعبون بی مخ”

آشنایی با زورخانه “شعبون بی مخ”

زورخونه شعبون بی مخ

برای دیدار یکی از زیبا ترین زورخانه های ایران به سنگلج رفتیم . زورخانه شعبان جعفری ، که باشگاه جعفری هم خوانده می شد. با علی ایمانی مسئول زورخانه شهید فهمیده (اسم جدید باشگاه شعبون بی مخ )هم، دقایقی هم کلام شدیم .

او گفت: اینجا باشگاه جعفری بوده که امروز  به نام زورخانه ملی شهید فهمیده نامیده تغییر نام یافته است .

 از تاریخچه ساختش پرسیدم و او پاسخ داد: در سال 1333 این باشگاه اول به عنوان زورخانه ساخته شد یعنی زمان پهلوی دوم که تا امروز هم هویت اصلی خودش را حفظ کرده است .

پرسیدم شکل کلی و کاربری اش از ابتداهمین بود یا کاربری های دیگر بعدابه آن اضافه شده اند ؟

ایمانی گفت:  از ابتدا با معماری فعلی احداث شده است و البته در پشت زورخانه هم یک سالن کشتی ساختند که خود جعفری ، جهان پهلوان غلامرضا تختی ، پهلوان باشی علیرضا سلیمانی ، آقای عباس زندی از بزرگان ورزش زورخانه ای ، آقای مهدی خانی، آقای شیرگیر و خیلی از بزرگان در این سالن کشتی گرفته اند. این ورزشگاه یکی از معروفترین باشگاه های ایران است . 

از مراسم ویژه ای که در این زورخانه انجام شده یا می شود پرسیدم علی ایمانی گفت: عباس زندی از پیشکسوت های قدیمی تکرار نشدنی که به رحمت خدا رفت، همه بزرگان ورزش زورخانه ای از جمله حاج محمد رضا طالقانی، استاد شیرخدا ، پهلوون توپچی و خیلی های دیگر همه اینجا حضور پیدا کردند و مراسمی گرفتند..

ایمانی در پاسخ به این پرسش که آیاهنوز هم در این زورخانه فعالیتی می شود گفت: این باشگاه ثبت ملی است و صدای ضرب به دیوار ها وآینه ها آسیب می رساند . کوچکترین تغییری هم اجازه نداریم در آن ایجاد کنیم . سال 1380 تصمیم داشتند اینجا را تخریب کنند، چون وسط بازار است و قصد توسعه داشتند ؛ با تلاش دکتر سجادی سال 1383 در زمان تصدی مهندس علی آبادی خوشبختانه زورخانه ثبت ملی شد. پشت زورخانه مشکلاتی با بازاری ها داریم و دیوار امنیت ندارد چند بار خواستیم دیوار جدا کنند برای کوچه زورخانه بگذاریم که موافقت نکردند اما حضور معتادان و اوباش نه وجهه خوبی برای یک بنای فرهنگی تاریخی دارد نه مناسب درب ورودی دانشگاه جامع علمی کاربردی پهلوانی و زورخانه ایست .  

گفتم : پس یعنی درب زورخانه بسته است و از آن استفاده نمی شود؟

ایمانی گفت: اگر مراسم خاصی باشد یا تیم دانشگاه بخواهد تمرین کنند یا یک سری تیم های خاص از نخبگان کشوری یک تمرین کوچولوی 1 ساعته در آن انجام می دهند .  صدای ارتعاش ضرب، آینه ها را از بین می برد.

وی خاطر نشان کرد: دکتر سجادی پی ریزی سیمانی برای گود انجام داد و آ را مستحکم کرد اگر زلزله هم بیاید این گود خراب نمی شود .

رسیدم آیا هنوزادوات ورزشی قدیمی در این گود موجود است؟

ایمانی پاسخ داد: اگر چه تغییرات فیزیکی کوچولویی در زورخانه داشته ایم ، کلیت آن تغییر نکرده هنوز برخی ابزار ورزشی متعلق به قدیم است .

از نظر ارزش بنا و تاریخ هم براساس معماری زورخانه های قدیمی و استاندارد ساخته شده است. می توان گفت: پهلو به پهلوی یکی از بهترین زورخانه ای کشور در کاشان می زند. البته در تهران زورخانه سجادیه نیز از بهترین هاست . این زورخانه تاریخ خاصی دارد و جایگاه ویژه آن در کشور محفوظ است .

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب «کوش پیل دندان: خلق یک ضد قهرمان»

«کوش پیل دندان» از نگاه ساسانیان مظهر بیداد است ساقی گازرانی نویسنده «کوش پیل دندان: …

حمام تاریخی مصباح را ببینیم؛ نوروز فرصت گردشگری البرز

آیین باور _ باز‌گشایی حمام تاریخی مصباح در ایام نو‌روز مدیر‌کل میر‌اث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی …

میراث و بازرگانی البرز بر سر میز تفاهم:نمایشگاه و نرخ گذاری مناسب/ البرز مقصد گردشگران می شود

آیین باور – شناسایی و معرفی پتانسیل‌های گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز در دستور کار قرار …

پاسخی بگذارید