???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آخرین نوشته / روز قلم ارجمند باد / قلم توتم من است

روز قلم ارجمند باد / قلم توتم من است

Image result for ‫آیین باور‬‎

یادداشت آیین باور / فریبا کلاهی

در تقویم رسمی ایران ۱۴ تیر به نام قلم نام گذاری شده است . اینجا ایران سرزمین ادبا،فلاسفه و علمای زرینی قلمی است که جهان را تکان داده اند و دریغ که مردم مملکت خودشان تکانی خورده باشند.

چند نفر از ما خیام می خواند و اسدی طوسی می شناسد و با رودکی عجین است و خوارزمی را مطالعه می کند؟ داستان های جمالزاده از بر است و مولانا را در زندگی روزمره اش مزمزه می کند؟ چند نفر از ما ۸۵ میلیون نفر می داند کدام نویسندگان و اهل قلم معاصر هنوز در قید حیاتند چه می کنند چه می نویسند و چه بر سرشان آمده است؟ اهل قلم شهر و دیار خودمان را چه طور؟ می شناسیم؟

چند نفر از ما نویسندگان و اهالی قلم، آن را توتم خود خود می دانیم و برایش خط قرمز حرمت و ارزش تعریف کرده ایم؟

می گویند، در سیزدهم تیرماه همزمان با جشن تیرگان که در جای خود برایتان شرح داده ام، هوشنگ، پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و آنان را گرامی داشت. مردم جشن گرفتند و آن جشن به یاد ارجمندی قلم بر جای ماند. دلیل دیگری هم که برای این جشن ثبت شده، این است که به نوشته‌ی ابوریحان بیرونی، سیزدهم تیرماه، روز ستاره‌ی تیر یا عطارد است و چون عطارد، کاتب ستارگان است، می‌توان سیزدهم تیرماه را روز نویسنده نامید.

پس از انقلاب نیز نویسندگان و شاعران سرشناسی چون محمدعلی سپانلو سیزدهم تیرماه را به عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند، تا این‌که چهاردهم تیرماه از جانب انجمن قلم به عنوان روز قلم نام‌گذاری شد. با این حال این مناسبت هنوز چندان در میان مردم و حتا اصحاب قلم و اندیشه شناخته‌شده نیست. شاید یکی از دلایل این ناشناخته ماندن، نبود برنامه‌های مناسب برای این روز در جامعه‌ باشد.

انجمنِ قلم ایران برای رسیدن به اهداف زیر تأسیس شده‌است: ۱ـمجتمع ساختنِ اهالیِ قلم با تکیه بر مسائلِ صنفی ۲ـ ایجادِ زمینه مناسب برای احرازِ نقشِ فعال‌تر اعضا در تحولاتِ اجتماعی ۳ـ دفاع از آزادیِ بیان و اندیشه در محدوده قانونِ اساسی ۴ـ کوشش در راهِ اشاعه هر چه به‌تر و بیشتر ارزش‌های والای انسانی و دینی.

اینکه چه قدر این انجمن یا اساسا تلاش نویسندگان و اصحاب قلم در پاسداشت و توسعه و تکامل این روز به واقع در جامعه موثر بوده اند خدا داند و بس زیرا خروجی های موجود حرف زیادی برای گفتن ندارند.

این روز ها آنانکه حرفه ای قلم می زنند نان از عرق جبین هم ندارند بخورند و به قول امروزی ها “فوتو سنتز” می کنند و آنانکه با قلمشان چوب حراج به آبروی رسانه و قلم زده اند چکهای پر صفری را نقد می کنند.

قلم زدن “آیینی ” دارد و ” باوری” می خواهد که یک شبه دست نمی دهد. آیین ها و باورهای تاریخی حرمت نویسندگان باید به جایی از باور های قلبی ما برسند که به رفتارمان بیانجامند.

امید که حرمت قلم بازیافته شود.

ارجمندان صاحب قلم روزتان فرخنده باد

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

جاده هشتگرد طالقان بزودی زیربار ترافیک می رود

آیین باور_ وزیر راه و شهرسازی گفت: استاندار البرز برای تسریع در پیشبرد پروژه های …

کنگره بانوان شهید استان البرز برپا می شود

آیین باور_ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز از تشکیل کنگره بانوان شهید استان …

افزایش بستری بیماران کرونایی بین ۵ تا ۱۷ سال

آیین باور- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید