خانه / آخرین نوشته / هشدار کرونایی رئیس علوم پزشکی البرز: یک قدم تا سونامی مرگ/ تنها اسلحه باقی مانده فرهنگ و همکاری مردم است

هشدار کرونایی رئیس علوم پزشکی البرز: یک قدم تا سونامی مرگ/ تنها اسلحه باقی مانده فرهنگ و همکاری مردم است

عجوم غافلگیرانه ویروس کووید_۱۹ با شیب تند استانهای سفید و آبی را نیز درگیر و حمله دوم خود را آغاز کرده است.

دکتر حسین کریم رئیس علوم پزشکی البرز در نشست اضطراری با خبرنگاران آنها را تنها اسلحه باقی مانده در مقاله با پاندمی کرونا خواند و گفت: در مرحله اول نیروی بسیار کمکی خوبی بودید و امروز نیز شمارا جزئی از کادر درمان می دانیم و سربازانی هستید که می توانید مردم را از وضعیت بسیار بدی که ممکن است در آن دچار شویم آگاه کنید.

دکتر کریم افزود: تنها اسلحه باقی مانده برای مقابله با این ویروس آگاهی بخشی و فرهنگ همکاری مردم در مراقبت از خود  است این روشنگری برعهده شماست تا مردم را بای کاربیاورید همانطور که در ایام عید مردم از تردد در خیابانها خودداری کردند، اینبار نیز از هرگونه تردد غیر ضروری خودداری نمایند با این تفاوت که اینبار بازار و اماکن باز هستند و خطر فراگیری بیشتر است .

وی آمار ابتلای البرزی هارا به کرونا تا امروز چهاردهم تیر ۹۴۱۹ نفر اعلام کرد و گفت: این عدد شامل همه مجموعه بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی است و تنها ۵۸۴۸ نفر از این آمار PCR +  بوده اند. .

وی همچنین فوتی قطعی از کرونا در استان را تا این لحظه ۴۴۳ نفر اعلام کرد که با مجموع فوتی های مشکوک این رقم به ۶۳۹ نفر می رسد.

در حال حاضر طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۱۱ نفر به مراکز درمانی مراجعه کرده اند که ۱۴۲ نفر آنها قطعا مثبت شناسایی شده و  آمار مراجعین بیماری های حاد تنفسی دروز های اخیر تا ۹۰۰ نفر در روز هم بالارفته بوده است .

رئیس دانشگاه علوم بزشکی البرز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۷۱ نفر بستری شدند و در مجموع در حال حاضر ۹۱نفر در  ICU بستری هستند. که از این تعداد ۵۳ نفر به انتوبه متصل هستند .

این آمار می گوید روز گذشته ۱ مرگ قطعی از کرونا و ۱۱ مرگ مشکوک داشته ایم .

دکتر حسین کریم با ابراز نگرانی از وضعیت موجود که با شیب تندی می رود تا یک سونامی را تشکیل بدهد گفت: سونامی بستری را می شود از شیب تند ۱۴ روز گذشته برآورد کرد و این مارا به سمت مدیریت جدی تخت های بیمارستانی می برد. .

وی افزود: بهداشت  اصول استراتژیک خود را دارد که مبتنی بر بیشگیری است است . ۳ گام اجباری شدن ماسک ، شستن مکرر دستها با آب و صابون و اگر نبود با ماده ضدعفونی کننده و رعایت فاصله اجتماعی است و در بخش درمان مدیریت بخش ها و تخت ها برای به حدافل رساندن مرگ و میر .

کریم گفت: نسبت به اسفند تجهیزات بهتری داریم که البته تجربه نیز در کنار آن بدست آورده ایم که کمک کننده است اما چنانچه تعداد بیماران نیازمند بستری افزایش یابد ، عدم تناسب نیرو، دارو، سونامی مرگ را به راه خواهد انداخت.

وی در توضیح این مطلب که وضعیت قرمز براساس یک فرمول مشخص اعلام می شود گفت: در حال حاضر چهار شهرستان طالقان، نظرآباد، اشتهارد، ساوجبلاغ، قرمز هستند و کرج و فردیس زرد .

چنانچه طی ۱۵ روز تعداد بیمار بستری بالای ۳ نفر در ازای هر صد هزار نفر برسد وضعیت قرمز است. چنانچه ۱ تا ۳ نفر باشد وضعیت زرد و کمتر از آن سفید است .

کریم گفت: در حال حاضر تعداد بستری در کرج روزانه ۷۱ بستری داریم که با توجه به جمعیت ۳ میلیونی استان اگر این رقم به ۹۰ نفر برسد وضعیت قرمز است که به سرعت در حال نزدیک شدن به این عدد هستیم.

وی از مردم خواست در صورت هرگونه علائم مشکوک به مراکز درمانی دولتی ۱۶ ساعته و درمانگاه بیمارستان ها مراجعه کنند. اما شخصا پیشنهاد می کنم تا زمانی که پای جانتان درمیان نیست به هیچ مرکز درمانی و تفریحی و رزشی و شلوغی نروید .

وی همچنین در پاسخ به اینکه چرا کرونا در گرمای تابستان از بین نرفت گفت: کووید ۱۹ عضوی نا فرمان و چموش از خانواده ویروس کروناهاست که رفتارش با خانواده اش تفاوت دارد و برای همین ظن بشر را به سمت دست ساز بودن آن می برد زیرا رفتارش قابل بیش بینی نیست.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

مدیریت شهری متناسب با نظر مردم و شورا روند اجرای پروژه میدان جمهوری را تغییر دهد

رحیم خستو سخنگوی شوبای اسلامی کلانشهر کرج گفت مدیریت شهری متناسب با نظر مردم و …

افزایش ۵ برابری آمار فوت و ابتلای کرونا در البرز

آیین باور_ اطلاعیه شماره (۲) کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا استان البرزدر …

تئاتر بچه های مسجد جریانی پویا و متعهد

آیین باور: تئاتر بچه های مسجد جریانی پویاست که می تواند به تئاتر متعهد جانی …

دیدگاهتان را بنویسید