???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آخرین نوشته / صدها دانشمندجهان: ویروس کرونا از طریق “استنشاق هوا” به انسان منتقل می‌شود

صدها دانشمندجهان: ویروس کرونا از طریق “استنشاق هوا” به انسان منتقل می‌شود

آیین باور – ۲۳۹ دانشمند در جهان در نامه سرگشاده ای به سازمان جهانی بهداشت خواستند که در توصیه‌های خود در زمینه انتقال ویروس کرونا تجدید نظر کند. به نظر این متخصصان ویروس کرونا می‌تواند از طریق ذرات معلق در هوا نیز انتقال یابد.

به نقل از نیویورک تایمز ۲۳۹ دانشمند و متخصص از کشورهای گوناگون جهان خواستار تجدید نظر و تکمیل توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت درباره راههای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا شدند. 

این متخصصان که از ۳۲ کشور جهان هستند در نامه سرگشاده‌ای که روز دوشنبه ۱۶تیر ماه (ششم ژوئیه) منتشر شد با ارائه شواهد و دلایلی نوشته‌اند که ذرات کوچک ویروس کرونا که در هوا معلق هستند، میتوانند ناقل این ویروس و بیماری کووید۱۹ ناشی از ابتلا به آن باشند. 

سازمان جهانی بهداشت پیش از این انتقال ویروس کرونا را به طور عمده از طریق انسان به انسان و از راه قطرات کوچکی که با سرفه و عطسه از بینی و یا دهان فرد در هوا پخش میشوند، ممکن دانسته بود. 

در نامه سرگشاده دانشمندان جهان اکنون عنوان شده که ذرات کوچک ویروس معلق در هوا نیز میتوانند باعث انتقال ویروس بشوند. 

بر اساس گزارش نیویورک تایمز این نامه به زودی در یک مجله علمی منتشر خواهد شد. سازمان جهانی بهداشت هنوز به این نامه واکنشی نشان نداده است. 

بر اساس نظر دانشمندان چه  توسط قطرات ناشی از سرفه، عطسه و یا آب دهان و چه توسط ذرات معلق متحرک در هوا، در هر صورت ویروس کرونا از طریق استنشاق هوا به انسان منتقل می‌شود.

مسئولان سازمان جهانی بهداشت تا کنون شواهد و دلایل انتقال ویروس از طریق ذرات معلق متحرک در محیط را کافی ندانسته بودند. 

دکتر بنتتا آلگرانزی، از مسئولات فنی سازمان جهانی بهداشت در زمینه پیشگیری و کنترل عفونت ها در این باره گفت: «ما تا به حال بارها اظهار داشته ایم و معتقدیم که انتقال از طریق هوا امکان پذیر است اما هنوز شواهد محکم و روشنی برای این منظور ارائه نشده است.»

بر اساس آنچه که در نامه سرگشاده دانشمندان آمده، ذرات ویروس کرونا در محیطهای بسته میتواند باعث آلودگی افراد شود. به این دلیل به ویژه کادرهای درمانی باید از ماسک های ویژه N- ۹۵ برای جلوگیری از انتقال ویروس استفاده کنند.  

نیویورک تایمز در ادامه به نقل از کارشناسان نوشته است که گردش هوا در محیط های بسته برای جلوگیری از انتقال ویروس ضروری است. این امر به ویژه در  محل های کار، رستوران ها و کافه ها، خانه های سالمندان و محیطهای بسته دیگر توصیه شده است.

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

ورود به پارک و بوستان در کرج ممنوع شد

ورود شهروندان به پارک‌های شهرکرج برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ممنوع شد. رئیس سازمان …

راهیابی تکواندو کار البرزی به اردوی تیم ملی پاراتکواندو

فاطمه دودانگه از البرز با شکست حریفان خود مجوز حضور در اردوی تیم ملی را …

ساماندهی حفاظت مخزن اموال فرهنگی‌تاریخی البرز، ۲۰۰ میلیون تومان بودجه گرفت

آیین باور – سر‌پرست‌ معاونت میراث‌فرهنگی البرز گفت: «۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال بودجه …

دیدگاهتان را بنویسید