خانه / آخرین نوشته / ۲۱ تیر روز جهانی بدون پلاستیک؛ ایران ۳ برابر میانگین جهانی پلاستیک مصرف می‌کند

۲۱ تیر روز جهانی بدون پلاستیک؛ ایران ۳ برابر میانگین جهانی پلاستیک مصرف می‌کند

کشور ما جزو ۱۰ کشور نخست مصرف پلاستیک است که سه برابر بیشتر از مصرف میانگین جهانی در این بخش مصرف می‌کند..

به گفته پزشکان رد پای مواد شیمیایی سمی میکرو پلاستیک در خون وهمه بافت‌های بدن یافت می‌شود و چنانچه ورود آن به بدن ادامه یابد می‌تواند سبب بروز سرطان، نقایص مادرزادی در نوزادان و غیره شود.

بیشتر کیسه‌های پلاستیکی برای تجزیه کامل به ۱۰۰۰ سال زمان نیاز دارند و عمر آنها بیش از ۱۰ برابر عمر انسان است.
طبق تازه‌ترین گزارش کمیسیون اروپا، استفاده از پلاستیک طی ۵۰ سال اخیر به اوج رسیده و تولید جهانی آن از ۱٫۵ میلیون تن در سال ۱۹۵۰ میلادی به ۲۴۵ میلیون تن در سال ۲۰۰۸ میلادی رسیده است.
هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می شوند. این کیسه ها به همراه باد جابجا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آنها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زاد و ولد انواع حشرات افزایش می یابد. کیسه های پلاستیکی درصورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک و لاک پشت و نیز پرندگان دریایی اشتباهاً بر اثر خوردن این کیسه ها و خفگی ناشی از آن می میرند.
کیسه های بلعیده شده حتی پس از مرگ جانوران و تجزیه آنها نیز سالم باقی می مانند، بنابراین دوباره پراکنده شده و  حیاتی دیگر را از بین میبرند. پلاستیک ها درصورتی که به عنوان زباله دفن شوند، به علت تجزیه آرام و کند در محل های دفن می توانند سبب تشکیل شیرابه و نفوذ آن به آب های زیرزمینی شوند. این شیرابه شامل ترکیبات خطرناک نظیر فلزات سنگین است که جزو ترکیبات زیان آور برای محیط زیست هستند.
همچنین مواد پلاستیکی و پلیمری به علت ساخته شدن از منابع نفتی و دارا بودن مواد با پایه نفتی و خاصیت تجزیه ناپذیری، در خاک باقی می مانند و به این ترتیب مواد شیمیایی آنها به تدریج از طریق خاک وارد زنجیره غذایی انسان می شوند؛ بنابراین علاوه بر اثرات کیسه ها و ظروف پلاستیکی روی محیط زیست، آنچه حائز اهمیت است، سلامت انسان هاست، به خصوص اینکه امروزه مصرف بیش از حد و نابجا از این مواد، خطرات جبران ناپذیری را برای سلامت انسان به همراه دارد.
در ساخت کیسه‌های پلاستیکی موادی استفاده شده که اغلب سمی بوده و در حین تجزیه و حتی سوزاندن باعث انتشار گاز سمی خطرناک در محیط می‌شوند.

چه باید کرد؟

الف) فرهنگسازی، آموزش و تغییر الگوی خرید، از نایلون یکبار مصرف به کیسه پارچه ای چند بار مصرف:

تغییر الگوها با فعالیت فرهنگی و آموزش چهره به چهره با شهروندان و اطلاع رسانی صورت می گیرد، بنابراین باید در جهت فرهنگسازی کاهش مصرف این نایلکس های تجزیه ناپذیر تلاش کنیم.
یکی از راهکارهای موثر در کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی، استفاده از کیسه های خرید چند بار مصرف است که اغلب ، خود این کیسه ها نیز از مواد تجزیه پذیر ساخته می شوند.
پارچه تا حد بسیار زیادی می‌تواند جای پلاستیک را بگیرد و رقیب سرسختی برای آن باشد. خرید و حتی دوخت کیسه‌های پارچه ای می‌تواند استفاده از کیسه‌های پلاستیک یک بار مصرف را بسیار محدود کند. کافی است به کیسه‌های پلاستیکی که در اطراف خود دارید نگاهی بیندازید تا ببینید در آینده نزدیک، تنها خود شما به محیط اطرافتان چه میزان زباله پلاستیکی تقدیم می‌کنید. در حالی که می‌توانید با تهیه چهار تا پنج کیسه پارچه ای ماهیانه از مصرف ۴۰ تا ۵۰ کیسه پلاستیکی جلوگیری کنید.کیسه‌هایی که برای قرار دادن میوه‌های گوناگون استفاده می‌کنید نه تنها در کاهش مصرف پلاستیک موثر است بلکه نگهداری میوه و سبزی‌ها در کیسه‌های پارچه ای موجب تازه تر ماندن آنها در یخچال نیز می‌شود.
در هنگام خرید های جزئی، تا حد امکان از فروشنده ها کیسه پلاستیک نخواهید. بهتر است در هنگام خرید، کیسه پارچه ای چند بار مصرف و قابل شستشو همراه داشته باشید.

ب)استفاده از نایلکس های تجزیه پذیر پایه گیاهی:

در راستای تغییر رویکرد، کاهش مصرف نایلکس های پلیمری و کم کردن آثار سوء آنها اقداماتی در سال های اخیر صورت گرفته است و برخی فروشگاه ها از نایلکس هایی با تولید پایه گیاهی و تجزیه پذیر استفاده می کنند به طوری که درحال حاضربه میزان ۴٫۴ تن در روز از این نایلکس های پایه گیاهی و تجزیه پذیر در میادین میوه و تره بار کلانشهرها استفاده شده و ۵۰ درصد نایلکس ها پایه گیاهی دارند.

ج) استفاده از کیسه‌های سازگار با محیط زیست
تا پیش از تولید کیسه‌های سازگار با محیط زیست، تنها راهکار زیست محیطی موفقیت‌آمیز در زمینه مقابله با انباشت زباله‌های پلاستیکی، ممنوعیت استفاده از این کیسه‌ها یا تشویق به بازیافت آنها بود اما با ورود کیسه‌های سازگار با محیط زیست که به طور طبیعی قابل تجزیه هستند، مسیر این مبارزه تغییر کرد که دلایل آن به شرح زیر است:
کیسه‌های سازگار با محیط زیست ۴۶ درصد کمتر از کیسه‌های پلاستیکی، ترکیبات پایه نفتی و رزینی دارند.
در فرآیند تولید کیسه‌های سازگار با محیط زیست چهار برابر انرژی کمتر و شش برابر آب کمتر نسبت به تولید کیسه‌های کاغذی مصرف می‌شود.
کیسه‌های سازگار با محیط زیست در مراحل پیش از تولید ۳۴ درصد کمتر از کیسه‌های پلاستیکی، گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند.
کیسه‌های سازگار با محیط زیست، در صورت دور انداخته شدن در محیط غیرسمی ظرف ۲۴۰ روز یا حتی کمتر در معرض تابش نور خورشید تجزیه می‌شوند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

رئیس علوم پزشکی البرزخبر داد : آخرین وضعیت کووید ۱۹ در استان

از دیروز تا امروز ۱۵ مرداد – ۸۱ بیمار با علائم کووید ۱۹ در مراکز …

احیای باغ سلطنتی و مرمت اشیای باستانی، تفاهم نامه میراث و پردیس کرج امضا شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز گفت: «مشاوره و همکاری کارشناسی مهندسی آب و …

ملک فالیز کرج،احیا گر رشته‌های منسوخ‌ شده صنایع‌دستی

معاون صنایع‌دستی البرز گفت: «برنامه‌ریزی لازم برای احیای رشته‌های منسوخ‌شده صنایع‌دستی به همراه آموزش همگانی …

دیدگاهتان را بنویسید