خانه / آخرین نوشته / شنگول منگول و راز عدد۳

شنگول منگول و راز عدد۳

به قلم دکتر سرگلزایی

نمی‌دانم به این نکته دقت کرده‌اید که در اغلب افسانه ها نبوغ و قهرمانی در بین فرزندان یک خانواده به فرزند سوم تعلق دارد؟

در افسانه‌ی معروف “بزبز قندی”، شنگول و منگول که فرزندان بزرگتر بزبز قندی هستند فریب گرگ را می‌خورند و در را به روی او باز می‌کنند و فرزند سوم (حبه‌ی انگور) که صاحب درایت و هوش است در تنور پنهان می‌شود و گزارش ماوقع را بعدأ به مادر خود می‌دهد.
در داستان فرنگی “گربه‌ی چکمه پوش” هم پسران اول و دوم آسیابان میراث او را بین خود تقسیم می‌کنند و برای پسر سوم چیزی نمی‌ماند جز یک گربه. اما پسر سوم با همان گربه به نیک بختی و خوش عاقبتی می‌رسد.
در داستان “قلعه ی ذات الصور هوش ربا” در مثنوی مولوی نیز پسر اول شاه کشته‌ی شهوت می‌گردد و پسر دوم مقتول طمع و این پسر سوم است که صبوری پیشه می‌کند و به وصال دختر خاقان چین می‌رسد:

آرزو از صبر آید نی شتاب
صبر کن؛ الله اعلم بالصواب

در رمان برادران کارامازوف داستایوسکی نیز همین ماجرا تکرار می شود. دیمیتری کارامازوف غرق در عقلانیت سکولار است و این شکاکیت افراطی و نیهیلیسم اخلاقی او را به جنون می‌کشاند. دیمیتری کارامازوف در شوریدگی عاشقانه غرق می‌شود و در قماری که “بباخت هرچه بودش” به زندان می‌رود. در این میان آلکسی (برادر سوم و کوچکترین برادر) است که به اخلاص و شفقت مسیحی نائل می‌گردد!

راز عدد سه چیست؟

“ارنست اپلی” روانشناس یونگی می نویسد:
“عدد سه مترادف راه حل و زندگی نو است. در سه، نشانی از اراده و یک ایده‌ی نو است. در سه، جوهری مذکر (آنیموسی) است؛ پس روح مبارزه در آن وجود دارد. خدایان اغلب در گروه سه نفری ظاهر می شوند. در مذهب هندو خداوند تجلی سه گانه ای دارد: برهما (خدای آفرینش)، ویشنو (خدای حفاظت کننده) و شیوا (خدای مرگ). در مسیحیت نیز تثلیث پدر، پسر و روح القدس وجود دارد… سه، معنای “شدن” دارد.”

در لطایف تفکر خلاق نیز از این ضرب المثل زیاد استفاده می‌کنیم:
“وقتی بر سر دوراهی ایستاده‌ای و تردید داری، از راه سوم برو!”
در این جا هم راه سوم راهی است نو، راهی که تو اولین رهروی آن هستی و به مدد شهامت و اراده‌ی تو خلق می‌شود.

دکتر محمدرضا سرگلزایی

پی‌نوشت:

ارنست اپلی (Ernst Aeppli 1892-1954) روان‌کاو یونگی سوئیسی در سال ۱۹۲۳ دکترای خود را از دانشگاه زوریخ دریافت کرد. بیشتر شهرت وی در زمینه ی تحلیل رویاست. کتاب‌های وی عبارتند از : تعارض‌های زندگی و مشاوره ی روانشناختی-رویا و تحلیل رویا-روانشناسی خودآگاه و ناخودآگاه-شخصیت، خطابه ای در باب افراد بالیده. از کتاب‌های ایشان تا جایی که من مطلع هستم فقط کتاب “رویا و تعبیر رویا” توسط دل آرا قهرمان به فارسی ترجمه شده و توسط نشر میترا در سال ۱۳۷۸ منتشر گردیده است

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

گام به گام با قانون(۱۲) : نکاتی درباره خرید اینترنتی

بهارداریان کارشناس ارشد حقوق خصوصیمدیر دپارتمان حقوقی جی۵ باتوجه به شرایط کنونی جامعه و ترجیح  …

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای کرج: از هدف گذاری ها دور شده ایم

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج گفت: پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب حوزه آبریز …

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای کرج:مصوبه صدور پروانه ساختمانی زمین قولنامه ای ابطال شد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر کرج از ممنوعیت صدور …

دیدگاهتان را بنویسید