???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / استانها / جوجه عقاب های بی پناه به آسمان پریدند

جوجه عقاب های بی پناه به آسمان پریدند

 

پرنده، پرنده را نمی فروشد/جوجه عقاب های بی پناه به آسمان پریدند

آیین باور – جوجه عقابهای بسیار کوچکی که حدود سه ماه پیش به واسطه نا آگاهی و سهل انگاری چند شکارچی غیر مجاز از لانه خود در منطقه باغملک خوزستان ربوده شده بودند با هماهنگی و آموزشهای لازم از سوی اداره محیط زیست، توسط دوستداران طبیعت مراقبت و تغذیه شده و در موعد مناسب به آسمان پر گشودند.

گفتنی است پرستاران این جوجه های ناتوان که امکان زندگی مستقلشان کاملا صفر بود با پیشنهاد هایی برای فروش هم مواجه شدند که  خوشبختانه به دلیل احساس مسئولیت و تعهد از فروش آنها خود داری کردند.

این جوجه های برازنده و زیبا که پرندگان جوان و قدرتمندی شده اند دونر ویک ماده بوده،  هر سه در سلامت کامل به سر برده روز جمعه ششم مرداد ماه با حضور خلبانان پاراگلایدرباغملک  ،محیط بانان و کارشناسان محیط زیست استان خوزستان  رها سازی شدند . با سپاس از تلاش های دوستداران محیط زیست و تیمار گران این عقاب های شگفت انگیز : انجمن دوستداران محیط زیست شهرقلعه تل

 فنس کشی جهت ایمنی پرندگان

غذای زنده عقابها : بلدرچین

جوجه هایی که بالنده شده آماده پرواز هستند


عقاب یا تیز بال به گروهی از پرندگان شکاری عضو تیرهٔ عقابیان (Accipitridae از راستهٔ شاهین‌سانان Falconiformes) گفته می‌شود. حدود ۶۰ گونه از پرنده‌های شکاری عقاب نامیده می‌شوند که در ۱۱ سرده از خانوادهٔ عقابیان قرار می‌گیرند و بیشتر آن‌ها هم بومی اوراسیا و آفریقا هستند. معیار دقیقی برای تمایز عقاب‌ها از دیگر پرندگان تیرهٔ عقابیان یعنی سُنقُرها، کرکس‌ها، قوش‌ها و کورکورها، وجود ندارد اما به طور کلی عقاب‌ها از بقیه پرندگان شکاری -به جز برخی از کرکس‌ها- جثهٔ بزرگتری دارند و از پاهایی بزرگتر و نیرومندتر، منقارهایی بزرگ و خمیده و بال‌هایی پهن‌تر بهره‌مند هستند. تمامی عقاب‌ها شکاریان روزگرد هستند و بینایی فوق‌العاده دقیق و پروازی عالی در ارتفاعات بالا دارند.

عقاب‌ها به خاطر قدرتی که دارند، در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان نماد جنگ و نیروی پادشاهی شناخته شده‌اند و تمثال ایشان بر روی بسیاری از سکه‌ها و بناهای تاریخی دیده می‌شود و بسیاری از کشورهای دنیا و سازمان‌ها و گروه‌های مختلف تصویر عقاب را به عنوان نماد خود انتخاب کرده‌اند.

عقاب‌ها از نظر آناتومی و مشخصات پروازی به کرکس‌ها شباهت دارند اما سر آن‌ها بر خلاف کرکس‌ها پوشیده از پر است.

 ویژگی بوم شناسی عقاب ها :

عقاب‌ها تک همسرند و جفت خود را برای زندگی تا پایان عمر انتخاب می‌کنند و آشیانهٔ خود را با شاخه‌ها و ترکه‌های چوب در یک نقطهٔ مرتفع بر روی درخت‌های بلند یا صخره‌ها در داخل قلمر تغذیه‌ای خود می‌سازند و هر سال نیز از همان آشیانهٔ سال قبل استفاده می‌کنند. به طوری‌که آشیانهٔ آن‌ها با افزوده‌شدن فضولات و اضافه کردن سالانه هر سال بزرگتر شده و گاهی بیش از ۵۰۰ کیلوگرم وزن و تا سه متر پهنا پیدا می‌کند.

عقاب در فرهنگ بشری :

عقاب‌ها به خاطر قدرتی که دارند، در بسیاری از فرهنگ‌ها از زمان تمدن بابل گرفته تاکنون به عنوان نماد جنگ و نیروی پادشاهی شناخته شده‌اند و تمثال ایشان بر روی بسیاری از سکه‌ها، بناها و نشان‌های به جا مانده از تمدن یونان و روم باستان دیده می‌شود

یکی از سمبل‌های ملی ایالات متحده امریکا که در لوگوی وزارت خانه‌های مختلف آن نیز دیده می‌شوند.

عقاب در برخی از آثار به جا مانده از امپراطوری ماد عقاب دیده می شود.

عقاب نماد منطقه خودمختار اقلیم کردستان است نقش عقاب در راس آرم حکومت اقلیم جای دارد .

روی کت نیروهای نظامی آلبانی یک عقاب سیاه دو سر وجود دارد.

بر روی لباس نظامی نیروهای ارمنستان یک عقاب و شیر طلایی وجود دارد.

روی لباس نظامی نیروهای اتریش یک عقاب سیاه وجود دارد.

روی کت نیروهای نظامی مصر یک عقاب طلایی که به سمت چپ نگاه می‌کند وجود دارد.

همچنین روی لباس فرم نظامی بسیاری از کشورها از جمله مکزیک، اردن، عراق، اندونزی، نیجریه، نیروی هوایی پاکستان، فیلیپین، پاناما، روسیه، رومانی، صربستان، سوریه نیز عقاب وجود دارد.

عقاب دوسر نماد امپراتوری بیزانس بود.

پرچم هخامنشیان منقش به (عقاب) نوعی پرنده شبیه عقاب است که در همان زمان هم بسیار کمیاب بوده و زیبایی خاصی داشته ونامش شهباز بوده البته نشان شیر وخورشید نیز استفاده میشده و پرچم شهباز احتمالن از نشانهای پادشاهی ایران بوده.پس استفاده از نام عقاب شاید درست نباشد و شهباز صحیحتر است.

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

تاریخ از قلب کرج می جوشد: کشف دو‌ محوطه باستانی دیگر

سر‌پرست‌ معاونت میر‌اث‌فرهنگی البرز از کشف دو محوطه باستانی در کرج خبر داد. عباس نور‌ی …

چهل و پنجمین جلسه ستاد كرونا دانشگاه برگزار شد

در این نشست وضعیت بیماری کرونا و سازوکار لازم در بخش بهداشت ، درمان و …

هوای ناسالم میهمان البرزی‌ها می‌شود

ه گفته مدیرکل هواشناسی البرز کیفیت هوای استان به سبب تغییرات جوی، از امروز پنجشنبه …

پاسخی بگذارید