خانه / آخرین نوشته / آیین نامه تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت وزارت بهداشت

آیین نامه تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت وزارت بهداشت

آیین باور – قانون معرفی شهید خدمت و سلامت این روزها موضوعی بحث برانگیزشده و محل نقد و نظرهای مختلف جامعه پزشکی قرار گرفته است. براستی چه کسانی و کدام یک از کادر درمانی شاغل که در این ایام جان خود را از دست داده اند، شهید سلامت محسوب خواهند شد؟

 ستاد ملی مدیریت کرونا در اجرای تبصره بند (۳) مصوبات هفتصد و سی و هفتمین جلسه شورای عالی امنیت ملی مورخ ۱۷/۲/۱۳۹۸، در جلسه مورخ ۳/۳/۱۳۹۹ و جلسه مورخ ۴/۵/۱۳۹۹ آیین‌نامه اختصاصی تبصره بند (۳) را به شرح زیر تصویب نمود:

 ماده ۱- تعاریف و عبارات اختصاری به‌کار رفته در این آیین‌نامه به شرح زیر است:

الف- ستاد ملی: ستاد ملی مدیریت کرونا

ب- وزارت:‌ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ج- دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی مرکز استان

د- کادر درمانی مشمول: پزشکان، پرستاران و بهیارانی که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شاغل بوده و در راستای انجام وظایف و مأموریت‌های محوله مستقیماً در مقابله با ویروس کرونا و درمان بیماری COVID-۱۹ در بیمارستان‌ها فعالیت‌ می‌کنند.

تبصره ۱- دانشجویان و دانش آموختگان رشته‌های پزشکی و پرستاری نیز که در حال طی دوره‌های انترنی، رزیدنتی و کارورزی خود بوده و واجد ویژگی‌های این بند باشند مشمول این آیین‌نامه هستند.

تبصره ۲- موارد استثنایی غیر از کادر درمانی مشخص شده در این بند که در مقابله با کرونا و یا تماس مستقیم با بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه جان خود را از دست داده یا می‌دهند با پیشنهاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تأیید کمیته ملی، شهید خدمت تلقی و از امتیازات این آیین‌نامه برخوردار خواهند شد.

هـ- شهید خدمت:‌ افرادی از کادر درمانی مشمول هستند که در بازه زمانی شروع تا خاتمه فراگیری بیماری کرونا در بیمارستان‌های تعیین شده از سوی وزارت، مستقیماً درگیر درمان مبتلایان به بیماری بوده و جان خود را در راه مقابله با آن از دست داده یا می‌دهند.

و- کمیته ملی: کمیته‌ای است که در وزارت و با عضویت وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور تشکیل می‌گردد. مسولیت این کمیته با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

ز- کمیته استانی: کمیته‌ای است که در دانشگاه و با عضویت مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و رییس دانشگاه تشکیل می‌گردد. مسئولیت کمیته استانی بر عهده رییس دانشگاه می‌باشد.

 ماده ۲- بازه زمانی شروع تا خاتمه فراگیری ویروس کرونا برای تعیین مصادیق شهید خدمت توسط ستاد ملی تعیین می‌گردد.

 ماده ۳- وظایف کمیته ملی:

۱/۳- تهیه و ابلاغ دستورالعمل نحوه تشکیل پرونده و بررسی مدارک و مستندات شهید خدمت.

۲/۳- بررسی مدارک و مستندات ارسالی کمیته‌های استانی و احراز نهایی شهدای خدمت.

۳/۳- اتخاذ تصمیم برای انجام اقدامات ضروری و ارائه پیشنهاد برقراری امتیازات به مراجع ذیصلاح.

 ماده ۴- وظایفه کمیته استانی:

۱/۴- دریافت و بررسی مدارک و مستندات مربوط از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی کمیته ملی.

۲/۴- پیشنهاد مصادیق شهید خدمت منطبق با مفاد این آیین‌نامه و دستورالعمل مربوط به کمیته ملی

۳/۴- پیگیری اجرای تصمیم‌های کمیته ملی.

 ماده ۵- مصادیق شهید خدمت توسط کمیته‌های استانی پیشنهاد و پس از تأیید کمیته ملی از تاریخ شهادت به این عنوان شناخته خواهند شد.

 ماده ۶- کلیه امتیازات و مزایای مقرر برای شهدای خدمت موضوع این آیین‌نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران برقرار خواهد شد.

 ماده ۷- در اجرای تصمیم جلسه مورخ ۲۷/۲/۱۳۹۹ شورای عالی امنیت ملی، شهدای خدمت موضوع این آیین‌نامه با حفظ عنوان “شهید خدمت” از مزایا و امتیازات افراد “در حکم شهید” موضوع ماده (۳) آیین نامه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری  -تصویب‌نامه شماره ۲۵۸۲۵/ت۴۹۱۸۹هـ مورخ ۱۰/۳/۱۳۹۳ هیئت وزیران- برخوردار خواهند شد.

این آیین‌نامه در (۷) ماده و (۲) تبصره در جلسات بیست و یکم و سیم ستاد ملی مدیریت کرونا به تصویب رسید.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

دهیار فرح آباد فردیس بازداشت شد

بازداشت دهیار و یکی از کارکنان دهیاری «فرخ آباد» فردیس به دلیل اتهامات مالی حسین …

سرپرست دانشگاه هشدار داد : فاز سوم کرونا در راه است

دکتر فتحی : کرونا نباید برای مردم یک امر عادی تلقی شود / کرونا همچنان …

اعضای بازداشتی شورای روستا و دهیاری محمودآباد کرج چه کسانی هستند؟

آیین باو ر- جواد یاوری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج از بازداشت تعدادی از …

دیدگاهتان را بنویسید