خانه / آخرین نوشته / به بهانه پنجم شهریور، زادروز جهان پهلوان تختی

به بهانه پنجم شهریور، زادروز جهان پهلوان تختی

تاخت و تاز در معتبرترین میادین ورزشی

جهان پهلوان #غلامرضاتختی،‌ کشتی باستانی را در سال ۱۳۲۴ از زورخانه پهلوان #سیدعلی آغاز کرد و ۵ سال بعد در ۲۰ سالگی در باشگاه پولاد زیر نظر #حبیب‌الله_بلور بطور حرفه ای وارد دنیای کشتی آزاد شد. تختی در همان سال نخست ورود به عرصه کشتی توانست قهرمان ایران شود و طی سالهای ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۸ نیز این قهرمانی را تکرار کند.

تختی نخستین کشتی گیر ایرانی است که توانست در سه وزن مختلف صاحب مدال‌های جهانی و المپیک شود. او همچنین نخستین ورزشکار ایرانی بود که در سه دوره المپیک به مدال رسید. ‌افتخاری که بعدها توسط محمد نصیری و هادی ساعی نیز تکرار شد. در کارنامه جهان پهلوان تختی،‌ یک مدال طلای المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و دو نقره المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی و ۱۹۶۰ رم و همچنین دو مدال طلای جهانی ۱۹۵۹ تهران و ۱۹۶۱ یوکوهاما و دو نقره جهانی ۱۹۵۱ هلسینکی و ۱۹۶۲ تولیدو به چشم می خورد. ضمن اینکه او در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸ توکیو نیز توانست به مدال طلا برسد.

جهان پهلوان در طول تاخت و تاز ۱۴ ساله اش در عرصه های جهانی و المپیک با رقبای خارجی فراوان و نامداری دست و پنجه نرم کرد که از معروفترین آنها می توان به الکساندر مدوید از بلاروس و احمد آئیک از ترکیه، بوریس کولایف روس، دیتریش آلمانی، پت بلر آمریکایی و …. اشاره کرد.

ایستگاه آخر؛ اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک

جهان پهلوان رفته رفته در سالهای آخر با مشکلات و دغدغه های فراوانی همراه بود. از ناکامی‌های سالهای پایانی دوران قهرمانی تا برخی مشکلات عاطفی و خانوادگی او را حسابی تحت تاثیر قرار داده بود. این روند در نهایت در روز ۱۷ دیماه سال ۱۳۴۶ به مرگ مشکوک و پرابهام تختی در اتاق شماره ۲۳ هتل آتلانتیک تهران منتهی شد تا تمام ایران در غم از دست دادن اسطوره و پهلوان نامدار خود شوکه و عزادار شود. داستان های زیادی در خصوص مرگ جهان پهلوان زبان به زبان چرخید. عده ای از خودکشی او گفتند و برخی دیگر از کشته شدن تختی بدست عوامل ساواک و نیروهای شاه صحبت می کردند، ‌اما این راز هنوز بعد از نیم قرن در اتاق شماره ۲۳ هتل آتلانتیک مدفون مانده و تا به امروز فاش نشده است.

ابرمردی که دیگر تکرار نشد

تاریخ ورزش ایران به وی‍ژه عرصه کشتی و گوش‌شکسته ها همواره شاهد ظهور قهرمانان ملی و بزرگی بوده که ایرانیان با موفقیت این چهره ها جشن گرفتند و با شکست شان اشک ریختند، ‌اما فقط یکی از آن ستاره ها،‌جهان پهلوان #تختی شد. او یکی از معدود قهرمانان ملی ورزش ایران بود که در زمان شکست،‌ روی بازگشت به وطن و آغوش گرم هموطنانش را نداشت و بارها خود را به دلیل ناکامی در معدود میادین ورزشی ملامت می کرد. جهان پهلوان تختی همواره خود را بدهکار مردم می دانست. او با خیلی ها فرق داشت. او بر خلاف برخی از چهره‌های امروزی ورزش،‌ افتخارات ملی و عناوین قهرمانی خود را پله ترقی و پیشرفت خود نکرد و تمامی موفقیت هایش را نوعی ادای دین به کشورش و بدهی به مردم می دانست. مطمئنا به همین دلیل دیگر تکرار نشد و بعد از گذشت نیم قرن از زمان رفتنش به دیار حق،‌هنوز برای او سوگواری می ریزند و یادش را گرامی می دارند.
.
خیلی از بزرگی ها ” مجازی” بود؛ اما تو “بزرگمرد حقیقی” هستی…

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

سرپرست دانشگاه هشدار داد : فاز سوم کرونا در راه است

دکتر فتحی : کرونا نباید برای مردم یک امر عادی تلقی شود / کرونا همچنان …

اعضای بازداشتی شورای روستا و دهیاری محمودآباد کرج چه کسانی هستند؟

آیین باو ر- جواد یاوری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج از بازداشت تعدادی از …

مردم می گویند درختان را قطع نکنید/نماینده شورا می گوید اعتراض هدفدار است !

مهدی حاجی قاسمی:شهردار کرج پیوست ها و شرایط احداث زیرگذر جمهوری را به اطلاع مردم …

دیدگاهتان را بنویسید